"Podívej se na to, dědo!" Šestileté dítě, které navštěvuje své prarodiče, má nový trik na večírky. Půjčí si tátovu chytrou firmu, nainstaluje Snapchat a udělá si selfie s dědečkem. Pro dědečka, o kterém je známo, že pořídil několik hloupých selfíček, zatím nic nového.
"Teď se dívej!" Chlapec říká.
Když přestaneme žasnout nad novými technologiemi a jednoduše je integrujeme do našich životů, je to znamení, že jsme je přijali. Smartphony, televizory – dokonce i tiskařský lis – jsou stále pozoruhodnými inovacemi, i když jsme je dlouho považovali za samozřejmost.
AR je jednou z těchto technologií. Možná je to zpočátku novinka, přichází den, kdy si nebudeme schopni představit naše životy, aniž bychom rozšířili naši realitu.
Už to začínáme vidět. Aplikace, které vám umožní umístit virtuální nábytek do vašeho skutečného domu, abyste zjistili, jak se hodí, nahrazují přitěžující praxi měření prostoru a jízdy do obchodu, abyste zjistili, co má správné rozměry. Zkoušíme oblečení, aniž bychom ho skutečně nosili; Virtuální oblečení na vašem skutečném těle.
Jakkoliv mohou být tyto aplikace AR užitečné, nedosahují úrovně technologie, kterou bychom denně používali. Dokonce i psí filtr po chvíli zestárne, takže toto konkrétní využití AR je zábavné, ale není nezbytné.
Existují však případy, kdy AR poskytuje takovou výhodu, že nebude návrat ke způsobu, jakým jsme dělali věci v nudné, staré realitě. Inženýři mohou získat mnohem podrobnější pohled na svou práci pomocí rozšířené reality a použití technologie AR v oblasti medicíny pomáhá lékařům provádět přesnější diagnostiku a postupy.
Většina z nás zná technologii AR prostřednictvím aplikací pro smartphony, ale skutečné technologické skoky přicházejí v hands-free odrůdě prostřednictvím brýlí.
Toto použití technologie znamená, že můžeme odpovědět na otázku "jaké informace by pro mě byly užitečné právě teď na základě toho, na co se dívám?", jednoduše přidáním dat do našeho stávajícího zorného pole na brýle.
Jakmile položíme tuto otázku a víme, že je myslitelné skutečně umístit tyto informace na displej, který nosíme, je k dispozici zcela nový svět možností. Nebylo by užitečné mít při vaření ingredience k receptu přímo před očima? A co seznam potravin a pokyny ke každé položce v supermarketu? Ušetřilo by to nekonečné túry nahoru a dolů při hledání toho posledního, nepolapitelného kartonu.
Posledně jmenovaný příklad poskytl inspiraci pro pilotní projekt , který společnost DHL zahájila ve svých skladech dodavatelského řetězce. Tyto sklady používají odběratelé k ukládání dílů a dalších skladových položek. Například společnost, která dodává automobilové díly, může mít ve skladu tisíce fyzických položek, ale může jich v daném okamžiku potřebovat jen několik. Dokonce i nejlépe organizované sklady vyžadují ruční vyhledávací a vyhledávací systém k nalezení těchto položek, což zahrnuje porovnání "nákupního seznamu" položek s jejich fyzickým umístěním ve skladu.