SAVETI ZA PAKOVANJE TERETA
Da bi Vaša pošiljka stigla u dobrom stanju
Opšti savet
Roba treba da se upakuje na način koji dozvoljava uobičajen transport i rukovanje. Osim toga, roba mora da se upakuje i pričvrsti na paletu kojom može da se manipuliše viljuškarom ili ručnim paletarom.
Pošiljalac je odgovoran za gubitak, oštećenje i troškove nastale zbog nedovoljnog ili neodgovarajućeg pakovanja ili označavanja robe, uključujući bez ograničenja nanošenje štete osobama, imovini i životnoj sredini.
Nije neophodno koristiti palete za robu koja ima sopstvenu bazu prilagođenu za rukovanje ili za pošiljke za koje je dogovoreno specijalno rukovanje.
Šta je dobro za palete i grupisanje tereta
-
- Izaberite veličinu pakovanja u skladu sa sadržajem. Nedovoljno pune kutije će se verovatno spljoštiti a prepunjene se mogu pocepati.
- Uvek koristite kvalitetne materijale za pakovanje pošiljke.
- Uzmite u obzir jačinu, zaštitu i trajnost kada birate materijal za umotavanje.
- Birajte kutije od rebrastog kartona sa spoljnim stranama dobrog kvaliteta.
- Koristite izdržljivi dvoslojni karton za vredne stvari.
- Koristite jastučaste materijale, posebno da biste sprečili da se sadržaj pakovanja pomera.
- Koristite vezivanje trakama, ako je pogodno, kao dobar način za zatvaranje i obezbeđivanje vaše kutije. Koristite snažnu lepljivu traku ako mašina za vezivanje nije dostupna.
- Vodite računa da tečnosti budu u posudama koje ne cure i upakovane u lakom, snažnom, unutrašnjem materijalu (npr. stiroporu) i zatvorene u plastičnoj vrećici.
- Zatvorite polu tečne, masne supstance ili supstance jakog mirisa lepljivom trakom, a zatim ih umotajte u papir otporan na masnoće.
- Prah i sitna zrna stavite u snažne plastične vrećice koje je su dobro zatvorene, a zatim spakovane u krutu kartonsku kutiju.
- Koristite oznake sa "strelicom nagore" za materijale koji nisu čvrsti.
- Kada ponovo koristite kutiju, uklonite sve oznake i nalepnice. Vodite računa da kutija bude u dobrom stanju i da ne bude pohabana.
- Ne zaboravite da loše ili pogrešno pakovanje može da ošteti okolne stvari.
-
- Pošiljalac mora da označi svako pakovanje pošiljke jednom nalepnicom sa adresom, a svaku paletu dvema nalepnicama sa adresom. Na nalepnicama mora biti naveden ukupan broj pakovanja koji se nalazi u pošiljci.
- Oznake sa specijalnim uputstvima moraju se postaviti na vidljivo mesto na svaki paket i svaku paletu.
- Pošiljalac je odgovoran za označavanje pošiljki sa opasnom robom kao što je propisano važećim propisima za opasnu robu.
Šta ne treba raditi
-
- Nemojte koristiti vrećice napravljene od tkanine.
- Nemojte previše umotavati paket. Ne zaboravite da sve pošiljke mogu da otvore carinici radi pregleda.
- Nemojte koristiti celofansku traku ili kanap za zatvaranje pošiljke.
-
- Nalepnice "Lomljivo" i "Pažljivo rukovati" nisu zamena za bezbedno pakovanje! One su pogodne samo u informativne svrhe.
Transport kamionom u dotovaru i punom utovaru
Svi navedeni saveti za palete i zbirne pošiljke važe i za pošiljke koje se transportuju kamionom u dotovaru ili punom utovaru. Dodatni aspekti treba da se uzmu u obzir prilikom PTL ili FTL transporta.
Šta treba raditi
- Razmislite o tome da organizujete ili da zamolite DHL Freight da obezbedi dodatne bezbednosne elemente koji su potrebni za transport, npr. trake za vezivanje ili prostirke protiv klizanja.
* Imajte u vidu da kompanija DHL ne preuzima odgovornost za ova uputstva za pakovanje.

Freight Connections
Istražite najnovije tekstove vezane za DHL drumski transport i carinjenje.