#PoradenstvíVOblastiElektronickéhoObchodování

15 trendů v elektronickém obchodování pro transformaci vašeho podnikání

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
8minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
man and woman looking at laptop screen

E-commerce se neustále mění. Abychom vám pomohli držet krok se změnami, vybrali jsme 15 nejnovějších trendů v elektronickém obchodování s přehledy, daty a některými navrhovanými dalšími kroky, které vám pomohou co nejlépe využít ty, které jsou relevantní pro vaše podnikání. Nejprve si však tyto trendy uveďme do kontextu tím, že se podíváme na prostředí elektronického obchodování.

Současné prostředí elektronického obchodování

Globální pandemie urychlila přechod od fyzického maloobchodu k elektronickému obchodování. Podle časopisu Forbes1 se očekává, že v roce 2023 se 20,8 % globálních maloobchodních nákupů uskuteční online.

Konkurence v odvětví elektronického obchodování nebyla nikdy silnější, takže aby si majitelé podniků udrželi náskok, musí si být vědomi nejnovějších trendů v elektronickém obchodování a integrovat ty, které jsou relevantní do své strategie růstu.  

 

1. AR a VR vylepšují online nakupování

Jedním z největších vznikajících trendů v elektronickém obchodování je využití rozšířené a virtuální reality ke zlepšení zážitku z online nakupování.

AR integruje reálný fyzický svět s počítačem generovanými vizuálními efekty, zvukem nebo obojím. VR umístí uživatele do počítačem generovaného, ale zdánlivě reálného prostředí pomocí náhlavní soupravy VR.

AR a VR mohou zákazníkům poskytnout mnohem realističtější představu o tom, jaký je produkt ve skutečnosti - například jak se hodí kus oblečení nebo jak vypadá odstín barvy na zdi v místnosti. Pokud budou technologie přijaty tak široce, jak někteří odborníci předpovídají, nakupující budou mít ještě méně důvodů navštěvovat kamenné obchody. 

Tessa Wuertz, ředitelka marketingu a partnerství ve společnosti efelle.com, předpovídá, že malé a střední podniky budou stále více využívat rozšířenou realitu:

"Očekáváme, že mnohem více podniků bude využívat AR pro své produkty a podniky - natolik, že se stane standardem v e-commerce a platformách sociálních médií. Vidíme, že se používá u větších společností, ale myslím, že brzy uvidíme, že se stane hlavním proudem pro podniky všech velikostí. " 2 obč.

Další krok

 • Integrace funkcí rozšířené reality do webových stránek nebo aplikace vaší značky poskytne vašim zákazníkům lepší představu o produktech, které kupují – a následně sníží míru vrácení.

 

2. Hlasové vyhledávání i vizuální vyhledávání porostou

Hlasové vyhledávání je rychle rostoucí trend online nakupování. Téměř polovina (47 %) nakupujících použila technologii hlasových příkazů k online nákupu a 58 % bylo spokojeno se zkušeností3

Majitelé chytrých e-commerce firem budou muset optimalizovat své obchody s elektronickým obchodem pro hlasové vyhledávání na Googlu pomocí klíčových slov a frází.

Vizuální vyhledávání, které spotřebitelům umožňuje vyhledávat pomocí obrázků, je méně rozvinutým trendem elektronického obchodování, přičemž v současné době jej nabízí pouze 8% značek. Nicméně vzhledem k tomu, že 62 % mileniálů a generace Z chce používat vizuální vyhledávání, je jen otázkou času, než se stane hlavním proudem.

Další kroky

 • Použijte sémantickou strategii namísto strategie založené na klíčových slovech - sémantické SEO zajistí, že vaše technologie hlasového vyhledávání rozpozná přirozenější způsob, jakým vaši zákazníci vyhledávají pomocí řeči, než kdyby psali.

 

data

3.AI shromáždí ještě více údajů

Online zákazníci očekávají skutečně personalizované zážitky online – a právě v tom je nová generace technologií založených na umělé inteligenci transformativní. Dokáže porozumět údajům o chování zákazníků na hlubší úrovni, aby pomohl podnikům zvýšit zapojení zákazníků a míru konverze.

Další kroky

Příležitosti, které AI poskytuje podnikům v oblasti elektronického obchodování, jsou nekonečné, ale některé ze způsobů, jak může zlepšit provoz, zahrnují:

 • Na základě předchozích údajů o historii prohlížení může umělá inteligence pomoci firmám poskytovat zákazníkům vysoce personalizovaná doporučení produktů
 • Umělá inteligence může vylepšit písemný a vizuální obsah – například popisy produktů – tak, aby byl přesnější a působivější
 • Chatboti využívající umělou inteligenci mohou sledovat předchozí konverzace se zákazníky, aby jim rychleji našli řešení

 

4. Nakupování na místě bude více personalizované - nebo ne

Data shromážděná umělou inteligencí umožňují podnikům poskytovat zákazníkům personalizované prostředí při nakupování online – například doporučení produktů na míru. To motivuje nakupující k dokončení nákupu.

Spotřebitelé jsou však stále více rezistentní vůči sdílení svých údajů. To bude platit zejména tehdy, když se tato personalizace rozšíří z nákupních platforem a začne se objevovat jinde, na jiných gadgetech v domácnosti, díky internetu věcí.

Další kroky

 • Využijte historii nákupů svých zákazníků k zasílání nabídek a slev na související produkty.
 • Nezapomeňte své zásady ochrany osobních údajů označit vždy, když žádáte zákazníky o informace.

 

5. Výnosy zůstávají dilematem

Výzkum ukazuje, že bezplatné vrácení zboží je pro spotřebitele obrovským lákadlem, přesto je vráceno přibližně 30% všech online objednávek, což z něj činí nákladnou funkci, kterou mohou podniky nabídnout.   

Jedním z nově vznikajících trendů elektronického obchodování jsou podniky, které účtují poplatek za vrácení zboží - maloobchodní giganti jako Zara a Uniqlo zavedli tuto politiku v loňském roce. Co by tedy vaše firma měla dělat?

Další kroky

 • Svým zákazníkům můžete nabídnout bezplatné vrácení zboží na zkušební dobu, abyste mohli posoudit, zda zvýšené prodeje zastíní náklady pro vaši firmu.
 • Prevence je lepší než léčba - podívejte se na snížení míry vrácení na prvním místě s těmito tipy.

 

6. Chatboti budou všude

Chatboti budou stále více využíváni pro zákaznickou podporu v elektronickém obchodování, přičemž se očekává, že globální trh bude mít do roku 2030 hodnotu 3,99 miliardy USD4.

Vzhledem k tomu, že trh elektronického obchodování se stává stále konkurenceschopnějším, efektivní zákaznický servis z chatbota může být rozdíl mezi frustrovaným zákazníkem, který opustí váš internetový obchod, aby nakupoval jinde, a zůstane, aby provedl nákup.

Nejsofistikovanější chatboti mohou dokonce použít předchozí data zákazníka k předvídání, které produkty je osloví nebo navrhnout produkt, který doplňuje nedávný nákup - což dále zvyšuje prodej.

Další krok

 • Zjistěte, jak přesně mohou chatboti transformovat prodej vaší firmy s naším hlubokým ponořením do této inovativní technologie. Nechte se inspirovat, zde.

 

hand swiping on a mobile

7. M-commerce bude i nadále růst

Mobilní obchod nebo m-commerce lze definovat jako nákup a prodej zboží a služeb pomocí bezdrátových kapesních zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety. Zákazníci mohou nakupovat kdykoli a kdekoli – což znamená lukrativní příležitosti pro vaše podnikání.

Podle Statista5 se předpokládá, že maloobchodní tržby smartphonů dosáhnou do roku 2024 400 miliard USD, což je téměř dvojnásobek částky předpovídané pro rok 2021.

Další kroky

 • Ujistěte se, že vaše aktuální webové stránky jsou optimalizovány pro mobilní zařízení.
 • Ještě lépe, investujte do specializované mobilní aplikace pro vaši firmu - míra konverze prostřednictvím mobilních aplikací je o 130% vyšší ve srovnání s webovými stránkami zaměřenými na mobilní zařízení.

 

8. Roste i sociální prodej

S rostoucím počtem sociálních platforem, které spotřebitelům umožňují nakupovat přímo od podniků, aniž by opustili aplikaci, se podle studie společnosti Accenture7 očekává, že sociální prodej se do roku 2025 ztrojnásobí na 1,2 bilionu USD.

Zejména pro menší podniky elektronického obchodování představuje obchodování na sociálních médiích nákladově efektivní prodejní cestu.

Další kroky

 • Mnoho lidí používá sociální média k průzkumu značek před nákupem, takže se ujistěte, že vaše zdroje mají spoustu informací o produktech a fotografie ve vysokém rozlišení. Nezapomeňte rychle odpovědět na otázky sledujících.
 • Přidejte do svých kanálů sociálních médií nákupní funkce v aplikaci, abyste zákazníkům usnadnili nákup od vaší značky.
 • Pokud zkoumáte influencer marketing, zaměřte se spíše na zapojení následovníků než jen na čísla následovníků.

 

9. Více platebních možností

Online platební řešení se neustále vyvíjejí a v současné době jsou v centru pozornosti služby "Kup teď, zaplať později". Ty umožňují online zákazníkům platit za své nákupy ve splátkách a nabízejí je společnosti jako Klarna, PayPal a Afterpay. Podle společnosti Mastercard, která nedávno zavedla Mastercard Installments, snižuje míru opuštění online košíku o 35 %8.

Další kroky

 • Online nakupující mají o 70% větší pravděpodobnost, že dokončí nákup, pokud je jejich preferovaný způsob platby zobrazen jako možnost při pokladně, takže nabízejí spoustu možností - to jsou ty, které je třeba zvážit.
 • Pokud prodáváte mezinárodním zákazníkům, nezapomeňte prozkoumat místní platební preference. Naši průvodci zemí mají informace, které potřebujete.

 

10. Více podniků přejde na bezhlavý obchod

V nedávném průzkumu společnosti Salesforce9 80% vedoucích pracovníků uvedlo, že plánují přejít na bezhlavý obchod. Co to tedy je a proč je to jeden z nejpopulárnějších trendů elektronického obchodování?

Jednoduše řečeno, bezhlavý obchod je řešení elektronického obchodování nové generace, které odděluje přední a zadní části webových stránek nebo aplikací. Používá rozhraní pro programování aplikací (API) k doručování obsahu do libovolného front-endového rozhraní.

V důsledku toho budou zákazníci moci nakupovat online prostřednictvím zařízení internetu věcí (IoT), jako jsou inteligentní reproduktory, inteligentní fitness zařízení nebo dokonce inteligentní chladničky - nejen obvyklé počítače, notebooky a smartphony. Spojením všech těchto online nákupních tras bezhlavý obchod zvyšuje flexibilitu a přidává nové prodejní příležitosti. A protože dokáže rychle začlenit nové prodejní kanály, dokáže také zefektivnit omnichannel prodej.

Všechny tyto výhody učiní z bezhlavého obchodování jeden z trendů, které jsou v elektronickém obchodování nejodolnější vůči budoucnosti.

Další krok

 • Pro malé podniky je přidání API do jejich stávající obchodní platformy dobrým prvním krokem k bezhlavému obchodování. Díky tomu mohou přizpůsobit svůj front-end tak, aby vytvořil přesný vzhled a dojem jejich značky.
man holding items smiling at camera

11. Pokračující význam video marketingu

Video může zákazníkům poskytnout mnohem lepší obrázek o produktu než i ten nejpodrobnější popis, takže není divu, že je to rostoucí trend v online nakupování.

Pomocí videa můžete ukázat velikost produktu, jak funguje a jak vypadá. A čím více zákazník ví o produktu před nákupem, tím méně je pravděpodobné, že ho vrátí - což vám ušetří peníze v dlouhodobém horizontu.

Další krok

 • Experimentujte s videem napříč kanály sociálních médií - reference zákazníků a příručky "jak na to" jsou skvělé pro zapojení publika.

 

12. Předplatné

Online předplatné splňuje požadavky jak na pohodlí zákazníků, tak na předvídatelné a pravidelné příjmy pro firmy.

Předplatné lze použít pro vše od streamovacích služeb, jako je Netflix, až po pravidelné dodávky potravin a dalších nezbytností. Model také roste v popularitě mezi mileniály, takže to vypadá, že je tu, aby zůstal. Ve skutečnosti se očekává, že do roku 2028 bude mít hodnotu 2419,69 miliardy dolarů10 .

Další kroky

 • Zákazníci milují dohodu - připojí se k vaší službě předplatného pouze tehdy, pokud to bude levnější než nákup ad hoc, takže buďte připraveni nabídnout slevy.
 • Vytvořte pocit komunity tím, že členům poskytnete speciální dárky - jako je slevový kód k narozeninám.

 

13. Udržitelnost je nyní zásadní

Ekologicky uvědomělí spotřebitelé se stále častěji rozhodují nakupovat s udržitelnými značkami. Kromě minimalizace obalů a používání recyklovaných materiálů pro vaše výrobky všude tam, kde je to možné, musíte mít na paměti, koho si vyberete jako logistického partnera.

Další krok

 • Promluvte si s DHL! Lídr v oblasti logistiky si stanovil ambiciózní cíl nulových emisí do roku 2050 – a mnoho svých cílů splnil již v rané fázi. Zjistěte, která z jejích služeb GoGreen – od klimaticky neutrální přepravy až po uhlíkovou kompenzaci – je pro vaše podnikání ta pravá.

 

14. Optimalizace pro konverzi

V ekonomickém klimatu, kde lidé utrácejí méně, je důležité převést návštěvníky vašeho internetového obchodu na kupující. K dosažení tohoto cíle vám může pomoci použití nástrojů pro optimalizaci konverzního poměru (CRO). Patří mezi ně nástroje pro analýzu chování, nástroje pro webovou analýzu a nástroje pro testování CRO.

Podle Verfacto10 je průměrná návratnost investic do používání nástrojů CRO více než 223 %. Použití správné kombinace vám pomůže poskytnout nejlepší uživatelskou zkušenost a převést provoz na prodej.

Další krok

 • Podívejte se na nástroje CRO, jako jsou Hotjar a Glassbox pro kvalitativní analýzu dat a Google Analytics nebo Mixpanel pro kvantitativní data.
two men shaking hands over a table

15. Pokračující růst B2B e-commerce

Vedle B2C e-commerce byl také posílen B2B e-commerce COVID, protože tradiční B2B transakce byly nuceny online. Změna je navíc způsobena nárůstem počtu mileniálů v klíčových rozhodovacích pozicích B2B. Tato generace, která vyrostla s internetem, dává přednost výzkumu produktů online před jednáním s prodejci po telefonu nebo osobně. Celkově vzato se zdá, že růst B2B je trendem elektronického obchodování, který se spíše zrychlí než obrátí.

Další krok

 

Rozhodování o tom, které trendy v elektronickém obchodování sledovat

Samozřejmě, že ne všechny výše uvedené trendy budou relevantní pro vaše podnikání, ale existuje několik dobrých ukazatelů, které můžete sledovat. Pro začátek pozorně sledujte, o čem se ve vašem oboru mluví. Pokud respektovaný průmyslový blogger píše o jednom z trendů, pravděpodobně stojí za to se na něj dále podívat. Stejně tak se ujistěte, že máte aktuální informace o nejnovějších výzkumech a zprávách o trendech v oboru.

Dalším dobrým ukazatelem jsou vaši vlastní zákazníci. Pomocí analýz můžete sledovat jejich chování a získávat přehledy. Pomocí těchto dat se můžete rozhodnout, zda konkrétní trend online nakupování bude pro vaše zákazníky fungovat. A samozřejmě je můžete vždy požádat přímo o zpětnou vazbu - vždy dobrý zdroj postřehů.

Nakonec se podívejte na své konkurenty. Co dělají a funguje jim to? Pak si vyvodte vlastní závěry.