Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať
Globálna pandémia urýchlila prechod od fyzického maloobchodu k elektronickému obchodu. Podľa časopisu Forbes1 sa v roku 2023 očakáva, že 20,8 % celosvetových maloobchodných nákupov sa uskutoční online.
Konkurencia v sektore elektronického obchodu nebola nikdy silnejšia, takže aby si majitelia podnikov udržali náskok, musia si byť vedomí najnovších trendov v elektronickom obchode a integrovať tie, ktoré sú relevantné do ich stratégie rastu.
Jedným z najväčších vznikajúcich trendov v elektronickom obchode je použitie rozšírenej reality a virtuálnej reality na zlepšenie zážitku z online nakupovania.
Rozšírená realita integruje reálny, fyzický svet s počítačom generovanými vizuálmi, zvukom alebo oboma. VR stavia používateľa do počítačom generovaného, ale zdanlivo skutočného prostredia pomocou náhlavnej súpravy VR.
Rozšírená realita a virtuálna realita môžu zákazníkom poskytnúť oveľa realistickejšiu predstavu o tom, aký je vlastne produkt – napríklad, ako sa hodí odev alebo ako vyzerá odtieň farby na stene v miestnosti. Ak budú technológie prijaté tak široko, ako predpovedajú niektorí odborníci, zákazníci budú mať ešte menej dôvodov navštevovať kamenné obchody.
Tessa Wuertz, riaditeľka marketingu a partnerstiev v spoločnosti efelle.com, predpovedá, že malé a stredné podniky budú čoraz viac využívať rozšírenú realitu:
"Očakávame, že oveľa viac firiem bude využívať rozšírenú realitu pre svoje produkty a podnikanie – natoľko, že sa stane štandardom v elektronickom obchode a platformách sociálnych médií. Vidíme, že sa používa vo väčších spoločnostiach, ale myslím si, že čoskoro začneme vidieť, že sa stane hlavným prúdom pre podniky všetkých veľkostí." 2
Hlasové vyhľadávanie je rýchlo rastúci trend online nakupovania. Takmer polovica (47 %) nakupujúcich použila technológiu hlasového ovládania na uskutočnenie online nákupu a 58 % bolo s touto skúsenosťou spokojných3.
Majitelia inteligentných firiem elektronického obchodu budú musieť optimalizovať svoje obchody elektronického obchodu pre hlasové vyhľadávanie na Googli pomocou kľúčových slov a fráz.
Vizuálne vyhľadávanie, ktoré umožňuje spotrebiteľom vyhľadávať pomocou obrázkov, je menej rozvinutým trendom elektronického obchodu, pričom v súčasnosti ho ponúka iba 8 % značiek. Keďže však 62% mileniálov a generácie Z chce používať vizuálne vyhľadávanie, je len otázkou času, kedy sa stane hlavným prúdom.
Online zákazníci očakávajú skutočne personalizované skúsenosti online - a to je miesto, kde je nová generácia technológií poháňaných umelou inteligenciou transformačná. Dokáže porozumieť údajom o správaní zákazníkov na hlbšej úrovni, aby pomohol podnikom zvýšiť mieru zapojenia zákazníkov a konverzie.
Príležitosti, ktoré AI poskytuje podnikom elektronického obchodu, sú nekonečné, ale niektoré zo spôsobov, ako môže zlepšiť prevádzku, zahŕňajú:
Údaje zhromažďované umelou inteligenciou umožňujú podnikom poskytovať zákazníkom personalizované skúsenosti pri nakupovaní online – napríklad prispôsobené odporúčania produktov. To motivuje kupujúcich, aby dokončili nákup.
Spotrebitelia sú však čoraz odolnejší voči zdieľaniu svojich údajov. To bude platiť najmä vtedy, keď sa táto personalizácia rozšíri z nákupných platforiem a začne sa objavovať inde, na iných gadgetoch v domácnosti, vďaka internetu vecí.
Výskum ukazuje, že bezplatné vrátenie tovaru je pre spotrebiteľov obrovským lákadlom, napriek tomu sa vracia približne 30 % všetkých online objednávok, čo z neho robí drahú funkciu, ktorú podniky ponúkajú.
Jedným z vznikajúcich trendov elektronického obchodu sú podniky, ktoré účtujú poplatok za vrátenie tovaru – pričom maloobchodní giganti ako Zara a Uniqlo zaviedli túto politiku minulý rok. Čo by teda mala vaša firma robiť?
Chatboty sa budú čoraz viac používať na zákaznícku podporu v elektronickom obchode, pričom sa očakáva, že globálny trh bude mať do roku 2030 hodnotu 3,99 miliardy USD4.
Keďže trh elektronického obchodu sa stáva čoraz konkurencieschopnejším, efektívny zákaznícky servis prostredníctvom chatbota môže byť rozdielom medzi frustrovaným zákazníkom, ktorý opustí váš internetový obchod, aby nakupoval inde, a tým, že zostane nakupovať.
Najsofistikovanejšie chatboty môžu dokonca použiť predchádzajúce údaje zákazníka, aby predvídali, ktoré produkty ho oslovia, alebo navrhnúť produkt, ktorý dopĺňa nedávny nákup, čím sa ešte viac zvýši predaj.
Mobilný obchod alebo m-commerce možno definovať ako nákup a predaj tovaru a služieb pomocou bezdrôtových vreckových zariadení, ako sú smartfóny a tablety. Zákazníci môžu nakupovať kedykoľvek a kdekoľvek – čo znamená lukratívne príležitosti pre vaše podnikanie.
Podľa Statista5 sa predpokladá, že maloobchodný predaj smartfónov dosiahne do roku 2024 400 miliárd USD, čo je takmer dvojnásobok sumy predpokladanej na rok 2021.
Keďže čoraz viac sociálnych platforiem umožňuje spotrebiteľom nakupovať priamo od podnikov bez toho, aby opustili aplikáciu, očakáva sa, že sociálne tržby sa do roku 2025 strojnásobia na 1,2 bilióna USD, podľa štúdie spoločnosti Accenture7.
Najmä pre menšie podniky elektronického obchodu predstavuje obchod so sociálnymi médiami nákladovo efektívnu predajnú cestu.
Online platobné riešenia sa neustále vyvíjajú, pričom v súčasnosti sú v centre pozornosti služby "Kúp teraz, zaplať neskôr". Tieto umožňujú online zákazníkom platiť za svoje nákupy v splátkach a ponúkajú ich spoločnosti ako Klarna, PayPal a Afterpay. Podľa spoločnosti Mastercard, ktorá nedávno zaviedla splátky Mastercard, znižuje mieru opustenia online košíka o 35%8.
V nedávnom prieskume Salesforce9 80% vedúcich predstaviteľov podnikov uviedlo, že plánujú prejsť na bezhlavý obchod. Čo to teda je a prečo je to jeden z najpopulárnejších trendov elektronického obchodu?
Jednoducho povedané, bezhlavý obchod je riešenie elektronického obchodu novej generácie, ktoré oddeľuje prednú a zadnú časť webovej stránky alebo aplikácie. Používa aplikačné programovacie rozhrania (API) na poskytovanie obsahu do akéhokoľvek front-end rámca.
Vďaka tomu budú môcť zákazníci nakupovať online prostredníctvom zariadení internetu vecí (IoT), ako sú inteligentné reproduktory, inteligentné fitness zariadenia alebo dokonca inteligentné chladničky – nielen bežné počítače, notebooky a smartfóny. Spojením všetkých týchto online nákupných trás bezhlavý obchod zvyšuje flexibilitu a pridáva nové predajné príležitosti. A pretože môže rýchlo začleniť nové predajné kanály, môže tiež zefektívniť viackanálový predaj.
Všetky tieto výhody urobia z bezhlavého obchodu jeden z najperspektívnejších trendov v elektronickom obchode.
Video môže zákazníkom poskytnúť oveľa lepší obraz o produkte ako aj ten najpodrobnejší popis, takže niet divu, že ide o rastúci trend v online nakupovaní.
Pomocou videa môžete ukázať veľkosť produktu, jeho fungovanie a vzhľad. A čím viac zákazník vie o produkte pred nákupom, tým je menšia pravdepodobnosť, že ho vráti - čo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze.
Online predplatné spĺňa potrebu pohodlia zákazníkov a predvídateľných pravidelných príjmov pre podniky.
Predplatné je možné použiť na všetko od streamovacích služieb, ako je Netflix, až po pravidelné dodávky potravín a ďalších náležitostí. Popularita tohto modelu rastie aj medzi mileniálmi, takže to vyzerá, že tu zostane. V skutočnosti sa očakáva, že do roku 2028 bude mať hodnotu 2419,69 miliárd dolárov10 .
Ekologicky uvedomelí spotrebitelia sa čoraz viac rozhodujú nakupovať s udržateľnými značkami. Okrem minimalizácie obalov a používania recyklovaných materiálov pre vaše výrobky všade tam, kde je to možné, musíte mať na pamäti, koho si vyberiete ako logistického partnera.
V ekonomickej klíme, kde ľudia míňajú menej, je nevyhnutné premeniť návštevníkov vášho internetového obchodu na kupujúcich. Pomocou nástrojov na optimalizáciu konverzného pomeru (CRO) vám to môže pomôcť. Zahŕňajú nástroje na analýzu správania, webové analytické nástroje a testovacie nástroje CRO.
Podľa Verfacto10 je priemerná návratnosť investícií do používania nástrojov CRO viac ako 223%. Použitie správnej kombinácie vám pomôže poskytnúť najlepšiu používateľskú skúsenosť a premeniť návštevnosť na predaj.
Okrem elektronického obchodu B2C bol B2B elektronický obchod tiež posilnený COVID, pretože tradičné B2B transakcie boli nútené online. Okrem toho je zmena spôsobená nárastom mileniálov v kľúčových B2B rozhodovacích úlohách. Táto generácia, ktorá vyrastala s internetom, uprednostňuje výskum produktov online pred jednaním s predajcami cez telefón alebo osobne. Po zvážení všetkých okolností sa rast B2B javí ako trend elektronického obchodu, ktorý sa skôr zrýchli ako obráti.
Samozrejme, nie všetky vyššie uvedené trendy budú relevantné pre vaše podnikanie, ale existuje niekoľko dobrých ukazovateľov, ktoré môžete sledovať. Na začiatok pozorne sledujte, o čom sa hovorí vo vašom odvetví. Ak rešpektovaný priemyselný blogger píše o jednom z trendov, pravdepodobne stojí za to sa na to pozrieť ďalej. Rovnako sa uistite, že máte aktuálne informácie o najnovších správach o výskume a trendoch v odvetví.
Ďalším dobrým ukazovateľom sú vaši vlastní zákazníci. Pomocou analytiky môžete sledovať ich správanie a získavať prehľady. Pomocou týchto údajov sa môžete rozhodnúť, či konkrétny trend nakupovania online bude pre vašich zákazníkov fungovať. A samozrejme, vždy ich môžete priamo požiadať o spätnú väzbu – vždy dobrý zdroj poznatkov.
Nakoniec sa pozrite na svojich konkurentov. Čo robia a funguje im to? Potom si vyvodte vlastné závery.