#eCommerce

15 trendov elektronického obchodu, ktoré transformujú vaše podnikanie

Anna Thompson
Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man and woman looking at laptop screen

Elektronický obchod sa neustále mení. Aby sme vám pomohli držať krok so zmenami, vybrali sme 15 najnovších trendov elektronického obchodu so štatistikami, údajmi a niekoľkými navrhovanými ďalšími krokmi, aby sme vám pomohli čo najlepšie využiť tie, ktoré sú relevantné pre vaše podnikanie. Najprv však dajme tieto trendy do kontextu tým, že sa pozrieme na prostredie elektronického obchodu.

Súčasné prostredie elektronického obchodu

Globálna pandémia urýchlila prechod od fyzického maloobchodu k elektronickému obchodu. Podľa časopisu Forbes1 sa v roku 2023 očakáva, že 20,8 % celosvetových maloobchodných nákupov sa uskutoční online.

Konkurencia v sektore elektronického obchodu nebola nikdy silnejšia, takže aby si majitelia podnikov udržali náskok, musia si byť vedomí najnovších trendov v elektronickom obchode a integrovať tie, ktoré sú relevantné do ich stratégie rastu.  

 

1. AR a VR zlepšujú online nakupovanie

Jedným z najväčších vznikajúcich trendov v elektronickom obchode je použitie rozšírenej reality a virtuálnej reality na zlepšenie zážitku z online nakupovania.

Rozšírená realita integruje reálny, fyzický svet s počítačom generovanými vizuálmi, zvukom alebo oboma. VR stavia používateľa do počítačom generovaného, ale zdanlivo skutočného prostredia pomocou náhlavnej súpravy VR.

Rozšírená realita a virtuálna realita môžu zákazníkom poskytnúť oveľa realistickejšiu predstavu o tom, aký je vlastne produkt – napríklad, ako sa hodí odev alebo ako vyzerá odtieň farby na stene v miestnosti. Ak budú technológie prijaté tak široko, ako predpovedajú niektorí odborníci, zákazníci budú mať ešte menej dôvodov navštevovať kamenné obchody. 

Tessa Wuertz, riaditeľka marketingu a partnerstiev v spoločnosti efelle.com, predpovedá, že malé a stredné podniky budú čoraz viac využívať rozšírenú realitu:

"Očakávame, že oveľa viac firiem bude využívať rozšírenú realitu pre svoje produkty a podnikanie – natoľko, že sa stane štandardom v elektronickom obchode a platformách sociálnych médií. Vidíme, že sa používa vo väčších spoločnostiach, ale myslím si, že čoskoro začneme vidieť, že sa stane hlavným prúdom pre podniky všetkých veľkostí." 2

Ďalší krok

 • Integrácia funkcií rozšírenej reality do webu alebo aplikácie vašej značky poskytne vašim zákazníkom lepšiu predstavu o produktoch, ktoré kupujú, a následne zníži mieru vrátenia tovaru.

 

2. Hlasové vyhľadávanie a vizuálne vyhľadávanie budú rásť

Hlasové vyhľadávanie je rýchlo rastúci trend online nakupovania. Takmer polovica (47 %) nakupujúcich použila technológiu hlasového ovládania na uskutočnenie online nákupu a 58 % bolo s touto skúsenosťou spokojných3

Majitelia inteligentných firiem elektronického obchodu budú musieť optimalizovať svoje obchody elektronického obchodu pre hlasové vyhľadávanie na Googli pomocou kľúčových slov a fráz.

Vizuálne vyhľadávanie, ktoré umožňuje spotrebiteľom vyhľadávať pomocou obrázkov, je menej rozvinutým trendom elektronického obchodu, pričom v súčasnosti ho ponúka iba 8 % značiek. Keďže však 62% mileniálov a generácie Z chce používať vizuálne vyhľadávanie, je len otázkou času, kedy sa stane hlavným prúdom.

Ďalšie kroky

 • Použite sémantickú stratégiu namiesto stratégie založenej na kľúčových slovách - sémantické SEO zabezpečí, že vaša technológia hlasového vyhľadávania rozpozná prirodzenejší spôsob, akým vaši zákazníci vyhľadávajú pomocou reči, ako keby písali.

 

data

3.AI bude zhromažďovať ešte viac údajov

Online zákazníci očakávajú skutočne personalizované skúsenosti online - a to je miesto, kde je nová generácia technológií poháňaných umelou inteligenciou transformačná. Dokáže porozumieť údajom o správaní zákazníkov na hlbšej úrovni, aby pomohol podnikom zvýšiť mieru zapojenia zákazníkov a konverzie.

Ďalšie kroky

Príležitosti, ktoré AI poskytuje podnikom elektronického obchodu, sú nekonečné, ale niektoré zo spôsobov, ako môže zlepšiť prevádzku, zahŕňajú:

 • Na základe predchádzajúcich údajov histórie prehliadania môže umelá inteligencia pomôcť podnikom poskytovať zákazníkom vysoko personalizované odporúčania produktov
 • Umelá inteligencia môže zlepšiť písomný a vizuálny obsah, napríklad popisy produktov, aby bol presnejší a pôsobivejší
 • Chatboty poháňané umelou inteligenciou môžu sledovať predchádzajúce konverzácie so zákazníkmi a rýchlejšie im nájsť riešenie

 

4. Nakupovanie na mieste bude viac personalizované - alebo nie

Údaje zhromažďované umelou inteligenciou umožňujú podnikom poskytovať zákazníkom personalizované skúsenosti pri nakupovaní online – napríklad prispôsobené odporúčania produktov. To motivuje kupujúcich, aby dokončili nákup.

Spotrebitelia sú však čoraz odolnejší voči zdieľaniu svojich údajov. To bude platiť najmä vtedy, keď sa táto personalizácia rozšíri z nákupných platforiem a začne sa objavovať inde, na iných gadgetoch v domácnosti, vďaka internetu vecí.

Ďalšie kroky

 • Použite históriu nákupov svojich zákazníkov v minulosti a posielajte im ponuky a zľavy na súvisiace produkty.
 • Nezabudnite označiť svoje zásady ochrany osobných údajov vždy, keď požiadate zákazníkov o informácie.

 

5. Návraty zostávajú dilemou

Výskum ukazuje, že bezplatné vrátenie tovaru je pre spotrebiteľov obrovským lákadlom, napriek tomu sa vracia približne 30 % všetkých online objednávok, čo z neho robí drahú funkciu, ktorú podniky ponúkajú.   

Jedným z vznikajúcich trendov elektronického obchodu sú podniky, ktoré účtujú poplatok za vrátenie tovaru – pričom maloobchodní giganti ako Zara a Uniqlo zaviedli túto politiku minulý rok. Čo by teda mala vaša firma robiť?

Ďalšie kroky

 • Svojim zákazníkom môžete ponúknuť bezplatné vrátenie tovaru počas skúšobného obdobia, aby ste posúdili, či zvýšený predaj zatieni náklady na vaše podnikanie.
 • Prevencia je lepšia ako liečba - pozrite sa na zníženie miery návratnosti na prvom mieste pomocou týchto tipov.

 

6. Chatboty budú všade

Chatboty sa budú čoraz viac používať na zákaznícku podporu v elektronickom obchode, pričom sa očakáva, že globálny trh bude mať do roku 2030 hodnotu 3,99 miliardy USD4.

Keďže trh elektronického obchodu sa stáva čoraz konkurencieschopnejším, efektívny zákaznícky servis prostredníctvom chatbota môže byť rozdielom medzi frustrovaným zákazníkom, ktorý opustí váš internetový obchod, aby nakupoval inde, a tým, že zostane nakupovať.

Najsofistikovanejšie chatboty môžu dokonca použiť predchádzajúce údaje zákazníka, aby predvídali, ktoré produkty ho oslovia, alebo navrhnúť produkt, ktorý dopĺňa nedávny nákup, čím sa ešte viac zvýši predaj.

Ďalší krok

 • Zistite, ako presne by chatboty mohli transformovať predaj vašej firmy pomocou nášho hlbokého ponoru do tejto inovatívnej technológie. Nechajte sa inšpirovať tu.

 

Image showing discover app on a mobile screen

 • Fortnightly insights, tips and free assets
 • We never share your data
 • Shape a global audience for your business
 • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen
hand swiping on a mobile

7. M-commerce bude naďalej rásť

Mobilný obchod alebo m-commerce možno definovať ako nákup a predaj tovaru a služieb pomocou bezdrôtových vreckových zariadení, ako sú smartfóny a tablety. Zákazníci môžu nakupovať kedykoľvek a kdekoľvek – čo znamená lukratívne príležitosti pre vaše podnikanie.

Podľa Statista5 sa predpokladá, že maloobchodný predaj smartfónov dosiahne do roku 2024 400 miliárd USD, čo je takmer dvojnásobok sumy predpokladanej na rok 2021.

Ďalšie kroky

 • Uistite sa, že váš aktuálny web je optimalizovaný pre mobilné zariadenia.
 • A čo je ešte lepšie, investujte do špecializovanej mobilnej aplikácie pre svoju firmu – konverzné pomery prostredníctvom mobilných aplikácií sú o 130 % vyššie v porovnaní s webovými stránkami, ktoré sú zamerané na mobilné zariadenia.

 

8. Rastie aj sociálny predaj

Keďže čoraz viac sociálnych platforiem umožňuje spotrebiteľom nakupovať priamo od podnikov bez toho, aby opustili aplikáciu, očakáva sa, že sociálne tržby sa do roku 2025 strojnásobia na 1,2 bilióna USD, podľa štúdie spoločnosti Accenture7.

Najmä pre menšie podniky elektronického obchodu predstavuje obchod so sociálnymi médiami nákladovo efektívnu predajnú cestu.

Ďalšie kroky

 • Mnoho ľudí používa sociálne médiá na prieskum značiek pred nákupom, preto sa uistite, že vaše informačné kanály obsahujú veľa informácií o produktoch a fotografie vo vysokom rozlíšení. Nezabudnite rýchlo odpovedať na otázky sledovateľov.
 • Pridajte do svojich kanálov sociálnych médií nákupné funkcie v aplikácii, aby zákazníci mohli jednoducho nakupovať od vašej značky.
 • Ak skúmate influencer marketing, zamerajte sa skôr na zapojenie sledovateľov než len na čísla sledovateľov.

 

9. Ďalšie možnosti platby

Online platobné riešenia sa neustále vyvíjajú, pričom v súčasnosti sú v centre pozornosti služby "Kúp teraz, zaplať neskôr". Tieto umožňujú online zákazníkom platiť za svoje nákupy v splátkach a ponúkajú ich spoločnosti ako Klarna, PayPal a Afterpay. Podľa spoločnosti Mastercard, ktorá nedávno zaviedla splátky Mastercard, znižuje mieru opustenia online košíka o 35%8.

Ďalšie kroky

 • Online kupujúci majú o 70% vyššiu pravdepodobnosť, že dokončia nákup, ak sa ich preferovaný spôsob platby zobrazí ako možnosť pri pokladni, takže ponúkajú veľa možností - to sú tie, ktoré je potrebné zvážiť.
 • Ak predávate medzinárodným zákazníkom, nezabudnite si preštudovať miestne platobné preferencie. Naši sprievodcovia krajinami majú prehľady, ktoré potrebujete.

 

10. Viac firiem prejde na bezhlavý obchod

V nedávnom prieskume Salesforce9 80% vedúcich predstaviteľov podnikov uviedlo, že plánujú prejsť na bezhlavý obchod. Čo to teda je a prečo je to jeden z najpopulárnejších trendov elektronického obchodu?

Jednoducho povedané, bezhlavý obchod je riešenie elektronického obchodu novej generácie, ktoré oddeľuje prednú a zadnú časť webovej stránky alebo aplikácie. Používa aplikačné programovacie rozhrania (API) na poskytovanie obsahu do akéhokoľvek front-end rámca.

Vďaka tomu budú môcť zákazníci nakupovať online prostredníctvom zariadení internetu vecí (IoT), ako sú inteligentné reproduktory, inteligentné fitness zariadenia alebo dokonca inteligentné chladničky – nielen bežné počítače, notebooky a smartfóny. Spojením všetkých týchto online nákupných trás bezhlavý obchod zvyšuje flexibilitu a pridáva nové predajné príležitosti. A pretože môže rýchlo začleniť nové predajné kanály, môže tiež zefektívniť viackanálový predaj.

Všetky tieto výhody urobia z bezhlavého obchodu jeden z najperspektívnejších trendov v elektronickom obchode.

Ďalší krok

 • Pre malé podniky je pridanie rozhrania API do ich existujúcej obchodnej platformy dobrým prvým krokom k bezhlavému obchodu. Prostredníctvom toho si môžu prispôsobiť svoju front-end tak, aby vytvorili presný vzhľad a dojem z ich značky.
man holding items smiling at camera

11. Pretrvávajúci význam video marketingu

Video môže zákazníkom poskytnúť oveľa lepší obraz o produkte ako aj ten najpodrobnejší popis, takže niet divu, že ide o rastúci trend v online nakupovaní.

Pomocou videa môžete ukázať veľkosť produktu, jeho fungovanie a vzhľad. A čím viac zákazník vie o produkte pred nákupom, tým je menšia pravdepodobnosť, že ho vráti - čo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze.

Ďalší krok

 • Experimentujte s videom vo svojich kanáloch sociálnych médií - referencie zákazníkov a príručky "ako na to" sú skvelé na zapojenie publika.

 

12. Predplatné

Online predplatné spĺňa potrebu pohodlia zákazníkov a predvídateľných pravidelných príjmov pre podniky.

Predplatné je možné použiť na všetko od streamovacích služieb, ako je Netflix, až po pravidelné dodávky potravín a ďalších náležitostí. Popularita tohto modelu rastie aj medzi mileniálmi, takže to vyzerá, že tu zostane. V skutočnosti sa očakáva, že do roku 2028 bude mať hodnotu 2419,69 miliárd dolárov10 .

Ďalšie kroky

 • Zákazníci milujú ponuku - pripoja sa k vašej predplatenej službe, iba ak to vyjde lacnejšie ako nákup ad hoc, takže buďte pripravení ponúknuť zľavy.
 • Vytvorte pocit komunity tým, že dáte členom špeciálne pochúťky - napríklad zľavový kód na ich narodeniny.

 

13. Udržateľnosť je teraz nevyhnutná

Ekologicky uvedomelí spotrebitelia sa čoraz viac rozhodujú nakupovať s udržateľnými značkami. Okrem minimalizácie obalov a používania recyklovaných materiálov pre vaše výrobky všade tam, kde je to možné, musíte mať na pamäti, koho si vyberiete ako logistického partnera.

Ďalší krok

 • Porozprávajte sa s DHL! Líder v oblasti logistiky si stanovil ambiciózny cieľ nulových emisií do roku 2050 – a mnohé zo svojich cieľov dosiahol už na začiatku. Tu zistíte, ktoré z jej služieb GoGreen – od klimaticky neutrálnej prepravy až po kompenzáciu emisií uhlíka – sú pre vaše podnikanie to pravé.

 

14. Optimalizácia pre konverziu

V ekonomickej klíme, kde ľudia míňajú menej, je nevyhnutné premeniť návštevníkov vášho internetového obchodu na kupujúcich. Pomocou nástrojov na optimalizáciu konverzného pomeru (CRO) vám to môže pomôcť. Zahŕňajú nástroje na analýzu správania, webové analytické nástroje a testovacie nástroje CRO.

Podľa Verfacto10 je priemerná návratnosť investícií do používania nástrojov CRO viac ako 223%. Použitie správnej kombinácie vám pomôže poskytnúť najlepšiu používateľskú skúsenosť a premeniť návštevnosť na predaj.

Ďalší krok

 • Pozrite sa na nástroje CRO, ako sú Hotjar a Glassbox na kvalitatívnu analýzu údajov a Google Analytics alebo Mixpanel na kvantitatívne údaje.
two men shaking hands over a table

15. Pokračujúci rast elektronického obchodu B2B

Okrem elektronického obchodu B2C bol B2B elektronický obchod tiež posilnený COVID, pretože tradičné B2B transakcie boli nútené online. Okrem toho je zmena spôsobená nárastom mileniálov v kľúčových B2B rozhodovacích úlohách. Táto generácia, ktorá vyrastala s internetom, uprednostňuje výskum produktov online pred jednaním s predajcami cez telefón alebo osobne. Po zvážení všetkých okolností sa rast B2B javí ako trend elektronického obchodu, ktorý sa skôr zrýchli ako obráti.

Ďalší krok

 

Rozhodovanie o tom, ktoré trendy elektronického obchodu nasledovať

Samozrejme, nie všetky vyššie uvedené trendy budú relevantné pre vaše podnikanie, ale existuje niekoľko dobrých ukazovateľov, ktoré môžete sledovať. Na začiatok pozorne sledujte, o čom sa hovorí vo vašom odvetví. Ak rešpektovaný priemyselný blogger píše o jednom z trendov, pravdepodobne stojí za to sa na to pozrieť ďalej. Rovnako sa uistite, že máte aktuálne informácie o najnovších správach o výskume a trendoch v odvetví.

Ďalším dobrým ukazovateľom sú vaši vlastní zákazníci. Pomocou analytiky môžete sledovať ich správanie a získavať prehľady. Pomocou týchto údajov sa môžete rozhodnúť, či konkrétny trend nakupovania online bude pre vašich zákazníkov fungovať. A samozrejme, vždy ich môžete priamo požiadať o spätnú väzbu – vždy dobrý zdroj poznatkov.

Nakoniec sa pozrite na svojich konkurentov. Čo robia a funguje im to? Potom si vyvodte vlastné závery.