#eCommerce

Podnikateľky sa presadili v elektronickom obchode

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman in hijab writing

Medzinárodný deň žien1 oslavujeme tým, že skúmame, ako elektronický obchod vytvára viac príležitostí pre ženy, aby vynikli. Prečítajte si skutočný význam dievčenskej sily v podnikaní.

Podľa výskumu spoločnosti Nielsen budú ženy do roku 2028 vlastniť 75 % celosvetových diskrečných výdavkov2. Ale čo ich úloha v obchodnej stránke transakcií? 

Nie je žiadnym tajomstvom, že diskriminácia na pracovisku bráni ženám v prístupe na vrcholové pozície v podnikaní. Dochádza však k zmenám , pričom najmä sektor elektronického obchodu poskytuje ženám viac príležitostí. Na každého Jeffa Bezosa pripadá aj žena s veľkými ambíciami a vášňou, ktorá využíva flexibilitu, ktorú online obchod poskytuje.

Amazon hovorí, že 32% jeho predajcov sú ženy4, zatiaľ čo Shopify sa môže pochváliť pôsobivejšou štatistikou 53%5. Medzitým predajkyne na Amazone dosahujú zisk skôr: 26% sa stalo ziskovými už po 3 mesiacoch, oproti 18% mužov6.

Zoznámme sa s niektorými podnikateľkami, ktoré rúcajú sklenený strop.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Skromné začiatky, veľké ambície

Američanka Sara Blakely založila Spanx7 pre svoju vlastnú potrebu tvarového oblečenia, ktoré by sa dalo diskrétne nosiť pod tesným oblečením. Použila 5 000 USD z vlastných úspor na rozbehnutie podnikania a dnes je ocenená na viac ako 1,2 miliardy USD. Jej rada pre začínajúcich podnikateľov? "Nenechajte sa zastrašiť tým, čo neviete.  To môže byť vaša najväčšia sila a zabezpečiť, aby ste robili veci inak ako všetci ostatní." 8

Britky Sophie Cornish a Holly Tucker založili online trhovisko Not On The High Street9 v roku 2006 zo svojho kuchynského stola s nízkym rozpočtom. Dnes má viac ako 200 000 produktov od nezávislých predajcov. Dvojica môže teraz oslavovať svoj úspech, ale nie vždy to tak bolo. "Ženy majú tendenciu byť svojimi najhoršími kritikmi," povedala Sophie.  "Prial by som si, aby som mohol povedať svojmu mladšiemu ja: 'Prestaň sa biť. Verte si.'" 10

Inde, Nomvuyo Treffers spustil Swimma11 v roku 2016 , ktorý sa špecializuje na silikónové plavecké čiapky, aby vyhovoval všetkým účesom účesu: dredy, vrkoče, afros, dlhé vlasy a väzby. Treffersovo myslenie sa rýchlo zmenilo z malého podniku slúžiaceho miestnemu trhu na globálnu spoločnosť s klientmi po celom svete. Rýchly úspech pripisuje viacerým veciam, ale v prvom rade to bol okamžitý dopyt zo strany medzinárodných zákazníkov.

woman smiling in laptop screen

Svetlejšia budúcnosť

Elektronický obchod posilňuje postavenie žien v rozvojových krajinách s cestou von z chudoby. V juhovýchodnej Ázii sa očakáva, že predaj na platformách elektronického obchodu sa medzi rokmi 2020 a 2025 strojnásobí, zatiaľ čo trhová hodnota elektronického obchodu v Afrike sa medzi rokmi 2020 a 2030 zvýši štvornásobne12.

"Platformy elektronického obchodu zohrávajú hlavnú úlohu v [...] zmiernenie neúmerne negatívnych dopadov pandémie na podnikateľky," uviedla Stephanie von Friedeburgová, senior viceprezidentka pre operácie v Medzinárodnej finančnej korporácii13.

"Zlomových momentov na transformáciu ekonomického postavenia žien na celom svete je málo, ale COVID-19 a obnova po pandémii ponúkajú jeden z týchto zriedkavých a kritických okamihov. Nemôžeme si dovoliť premeškať túto príležitosť na rozvoj a spravodlivú budúcnosť pre všetkých."

hand packing parcels

Celý článok sme venovali podnikateľkám, ktoré využívajú boom elektronického obchodu v Afrike, ako napríklad Mary Jone Ngalio zo Zanzibaru, ktorá bola taká vášnivá pre zdravotné prínosy morských rias, že ich začala pestovať, aby ich predávala zákazníkom po celom svete. A Hamamat, ktorá napriek tomu, že vyrastala v malej dedine v Ghane, dokázala využiť silu vírusového marketingu na zdieľanie svojho domáceho bambuckého masla so svetom. Ich inšpiratívne príbehy si môžete pozrieť tu.

Príležitosť

Aké sú teda prvé kroky k založeniu sa ako podnikateľka v elektronickom obchode? Odpoveď nájdete na stránke Objaviť. Pozrite si našich špecializovaných sprievodcov začatím podnikania vrátane tajomstiev začínajúcich podnikov vo voľnom čase a 7 stratégií rastu podnikania, ktoré by ste mali vedieť. Potrebujeme len, aby ste priniesli dievčenskú silu! Šťastný predaj!

1 - Medzinárodný deň žien

2 - Nielsen, Marec 2020 

3 - PR Newswire, september 2022

4 - Skaut džungle, január 2021

5 - Shopify, Marec 2022

6 - Skaut džungle

7 - Spanx

8 - Sara Blakely, SBBC, prístup k februáru 2023

9 - Nie na hlavnej ulici

10 - Sophie Cornish, správy BBC, október 2018

11 - Plávanie

12 - Rada pre zahraničné vzťahy, jún 2021

13 - Stephanie von Friedeburg, Rada pre zahraničné vzťahy, jún 2021