#NovinkyAPostřehy

Zpráva o globální propojenosti DHL 2024

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Zpráva o globální propojenosti DHL 2024

Jaká je budoucnost globalizace? Narušení způsobená pandemií Covid-19 jsou nyní zjevně minulostí a její ekonomické dopady ustupují. Organizace spojených národů však nyní hlásí největší počet násilných konfliktů od druhé světové války a geopolitická rivalita o klíčové technologie se stále stupňuje.

Uprostřed těchto nestálostí je důležitější než kdy jindy zakládat obchodní rozhodnutí na faktech – a právě to vám umožní nejnovější, desáté vydání zprávy DHL Global Connectedness Report. Objevte klíčové trendy globálního obchodu a posilte své strategie pro úspěšný přeshraniční obchod.

Zatímco výhody globalizace jsou obvykle ztotožňovány s přeshraničním obchodem, zpráva DHL Global Connectedness Report 2024 má širší pohled, čerpá z téměř 9 milionů datových bodů a poskytuje komplexní obraz mezinárodních toků kapitálu, informací a lidí. Měří nejen velikost těchto toků, ale také to, s kolika dalšími zeměmi každá země interaguje – což z něj činí jedinečný index jak z hlediska velikosti, tak z hlediska rozsahu geografických vzorců.

Za prvé, tok obchodu – kolik země vyváží a dováží zboží a služeb a jak široce je obchod země rozložen po celém světě. Za druhé, tok kapitálu, což znamená investice, které přicházejí a odcházejí ze země. Za třetí, tok informací mezi zemí a ostatními, jako je online zpravodajství, spolupráce ve vědeckém výzkumu a mezinárodní šířka pásma internetu. A konečně tok lidí, včetně úrovně a geografického dosahu mezinárodního cestování a migrace země.

Díky podrobnému žebříčku a analýzám 181 zemí nabízí DHL Global Connectedness Report bezkonkurenční přehled o globálních obchodních trendech, takže je povinnou četbou pro každou firmu s mezinárodními růstovými ambicemi.

"Neexistuje lepší index, který měří celkovou globální propojenost národů [...] Naprosto nepostradatelný odkaz pro diskuse o stavu globalizace, včetně debat o tom, zda se posouvá vpřed nebo zpět."

"Neexistuje lepší index, který měří celkovou globální propojenost národů [...] Naprosto nepostradatelný odkaz pro diskuse o stavu globalizace, včetně debat o tom, zda se posouvá vpřed nebo zpět."

Dani Rodrik, profesor mezinárodní politické ekonomie Fordovy nadace na Harvard's John F . Kennedy School of Government

Zpráva DHL Global Connectedness Report 2024: 10 klíčových poznatků

1. Globalizace na rekordní úrovni

Svět v uplynulém desetiletí zažil několik šoků, včetně války na Ukrajině a pandemie Covid-19, které narušily globální dodavatelské řetězce v dosud nevídané míře. Tyto události přirozeně podnítily mnoho analýz o výzvách globalizace. Navzdory těmto očekáváním však globální propojenost dosáhla v roce 2022 rekordní výše a v roce 2023 zůstala blízko této úrovně.

2. Globální propojenost Singapuru získává korunu

Navzdory počtu obyvatel pouhých 5,6 milionu1 pomohly Singapuru nízké daně, vynikající infrastruktura, silný bankovní sektor a téměř výhradně městské obyvatelstvo učinit z Singapuru jednu z nejvyspělejších ekonomik světa, zatímco jeho hlavní přístavní operace znamenají, že má jedinečnou pozici k tomu, aby vynikl v globalizaci. Dnes se těší titulu nejvíce propojené země na světě.

3. Obchodní vztahy mezi USA a Čínou: turbulentní cesta

Vztahy mezi supervelmocemi jsou stabilizované, ale nejisté. Rostoucí napětí vedlo k tomu, že se obě země v roce 2023 stáhly ze vzájemného přímého obchodu. V poslední době také došlo k poklesu podílů kapitálu, informací a toků lidí mezi USA a Čínou. Přesto stále nevykazují žádné skutečné oddělení – zůstávají propojeny většími toky než téměř každá jiná dvojice zemí.

4. Obchodní trasy mezi Ruskem a Evropou přerušeny

Během posledních několika let se ruský obchod přesunul od zemí napojených na Západ a zahraniční investice do země se zhroutily. Asi nepřekvapí, že v roce 2022 došlo v roce 2022 k největšímu jednoletému poklesu globální propojenosti v historii velké ekonomiky – což je v případě potřeby důkazem škodlivého dopadu přerušení přeshraničních obchodních toků. 

5. Globální toky nejsou rozděleny geopolitickými bloky  

Rostoucí napětí mezi USA a Čínou vyvolalo obavy, že nová studená válka by mohla rozbít globální ekonomiku na soupeřící bloky. Přesto je podíl obchodu mezi bloky spojenými s USA a Čínou (s výjimkou Ruska) nyní zhruba zpět na úrovni před pandemií.

6. Globalizace oddaluje regionalizaci

Navzdory geopolitickému napětí a obavám o odolnost dodavatelských řetězců globalizace neustoupila regionalizaci. Většina mezinárodních toků se odehrává na stabilní nebo delší vzdálenosti, což je podporováno růstem rozvíjejících se ekonomik. Pokud se zaměříme na obchod, pouze Severní Amerika vykazuje jasný trend nearshoringu.

"Data ukazují, že nedošlo k žádnému ústupu od mezinárodní k domácí obchodní aktivitě... Odolnost globálních toků tváří v tvář hrozivým hrozbám vysílá silný signál o hodnotě propojeného světa."

"Data ukazují, že nedošlo k žádnému ústupu od mezinárodní k domácí obchodní aktivitě... Odolnost globálních toků tváří v tvář hrozivým hrozbám vysílá silný signál o hodnotě propojeného světa."

Steven A. Altman, vedoucí výzkumný pracovník a ředitel iniciativy DHL pro globalizaci, NYU Stern

7. Globalizace podniků pokračuje v pokroku

Globální toky jsou poháněny firmami, které mohutně investují do projektů mezinárodní expanze – jejichž hodnota je v poměru ke světovému HDP na nejvyšší úrovni za více než deset let. Přeshraniční podíl fúzí a akvizic se také drží na stabilní úrovni.

8. Prognóza obchodu se zrychlí

Pandemie Covid-19 vyhnala v roce 2022 podíl obchodu na globálním ekonomickém výkonu na rekordní úroveň. V roce 2023 však zpomalující makroekonomický růst v návaznosti na velké zvýšení úrokových sazeb v mnoha zemích vedl k mírnému poklesu intenzity globálního obchodu. Prognóza na rok 2024 vypadá jasně: očekává se, že růst obchodu zrychlí na mírně rychlejší tempo než růst HDP.

9. Informační toky váznou

Během posledních dvou desetiletí dosáhly informační toky nejvyšší úrovně globalizace ve srovnání s ostatními třemi typy toků. Přesto se tento trend v letech 2022 a 2023 zastavil, což naznačuje, že geopolitické napětí a politická omezení datových toků mohou začít mít významný dopad.  

10. Globalizace má potenciál růstu  

Domácí toky stále dalece převyšují mezinárodní toky a současná hloubka globální propojenosti ve světě je pouhých 25% – na stupnici od 0% (žádné toky nepřekračují státní hranice) po 100% (na hranicích a vzdálenosti už vůbec nezáleží).

"Globalizace neskončila a nikdo by si ji neměl přát. Je však třeba jej vylepšit a přetvořit pro nadcházející dobu."

"Globalizace neskončila a nikdo by si ji neměl přát. Je však třeba jej vylepšit a přetvořit pro nadcházející dobu."

Ngozi Okonjo-Iwealaová, generální ředitelka Světové obchodní organizace

Od posledního vydání této zprávy, které bylo zveřejněno před rokem, se některé výzvy globalizace zmírnily, zatímco jiné se zintenzivnily, což vedlo k protichůdným předpovědím do budoucna. Zpráva DHL Global Connectedness Report však přesahuje titulky novin a zkoumá chladná a tvrdá data o skutečném stavu globalizace.

Objevte poznatky o rozvíjejících se trzích a růstu globálního obchodu, které podpoří vaše rozhodnutí v přeshraničním obchodování pomocí DHL Global Connectedness Report. Kdo ví, kam by to mohlo vaše podnikání zavést...