Červená výstražná světla se současně objevují na palubní desce systému Advanced Quality Control Center (AQCC) v operačních střediscích DHL Express po celé síti, ale atmosféra v každém zařízení zůstává klidná.
Datová analytická zdatnost systému AQCC založeného na umělé inteligenci – navrženého pro sledování pohybů zásilek a označování problémů v reálném čase – má plnou kontrolu.
Místa zásilek pozastavených při přepravě, známá také jako výjimky, jsou rychle identifikována a jejich předpokládané trasy jsou zmapovány. Analytici týmu se pak hrbí, aby zavedli nápravná opatření, aby zajistili, že tyto zásilky dorazí na místo určení včas.
Zdánlivě snadný úkol byl kdysi pracnou odpovědností poskytovatelů logistických služeb, jako je DHL Express, ale digitalizace pomalu mění věci k lepšímu.
Logistika je již dlouho známá jako tradiční odvětví spojené s manuální prací a opakujícími se úkoly. Logistické společnosti, které jsou často brzděny staršími procesy a zastaralými IT systémy, si stále více uvědomují potřebu využívat technologie, aby zůstaly konkurenceschopné v rychle se rozvíjejícím odvětví.
Skupina Deutsche Post DHL Group (DPDHL Group) – v souladu se svým cílem Strategie 2025 poskytovat excelenci v digitálním světě – investuje v letech 2021 až 2025 více než 2 miliardy eur do projektů digitální transformace, aby zlepšila zkušenosti zákazníků a zaměstnanců a zároveň zvýšila provozní dokonalost.
Ve svých 3 200 závodech ve více než 220 zemích a teritoriích po celém světě se DHL Express spoléhá na nejlepší technologická řešení ve své třídě, aby doručila téměř 500 milionů zásilek ročně (podle údajů z roku 2020).
"Neustálým nasloucháním potřebám našich zákazníků jsme zavedli technologické inovace, které jsou relevantní a rozumné pro naše zákazníky, zaměstnance a provoz," řekl Ken Lee, generální ředitel DHL Express Asia Pacific.
"Zavedli jsme řešení pro zefektivnění životně důležitých procesů, automatizaci časově náročných opakujících se úkolů a pomohli našim týmům zvýšit produktivitu. Patří mezi ně autonomní řízená vozidla pro zlepšení našich operací, chatboty, které doplňují operace zákaznických služeb, a senzory zásilek s možností sledování a dohledatelnosti," uvedl.
Pandemie Covid-19 dále prokázala, jak zásadní je úsilí a investice společnosti v oblasti digitální transformace pro řešení nárůstu poptávky po přeshraničním elektronickém obchodování a zvýšení efektivity a produktivity.
"Před pandemií jsme si byli vědomi toho, že digitální transformace je nezbytná pro udržení a zvýšení úrovně našich služeb jako poskytovatele logistických služeb. Pandemie urychlila naše plány umožnit našim zaměstnancům spolupracovat a pracovat virtuálně odkudkoli. Také jsme urychlili přijetí a zavádění technologií, jako je živý chat a digitální asistenti, které nám pomohly vyrovnat se s bezprecedentním nárůstem poptávky po celém světě," vysvětlil Jimmy Yeoh, ředitel informačních technologií společnosti DHL Express Asia Pacific.
Abychom lépe porozuměli dopadu digitalizace na DHL Express, podívejme se blíže na významné projekty digitální transformace realizované v posledních letech: