DHL GCI měří globální propojenost – ale co to je? Jednoduše řečeno, jde o to, jak je konkrétní země propojena se zbytkem světa.
Celková propojenost země se určuje měřením čtyř pohybů nebo toků mezi zeměmi. Za prvé, tok obchodu - kolik země vyváží a dováží zboží a služby. Za druhé, tok kapitálu, což znamená investice, které jdou do a ze země, do a z ostatních. Za třetí, tok informací mezi zemí a ostatními, jako je mezinárodní internetový provoz a telefonní hovory. A konečně tok lidí, jako je množství mezinárodního cestování a migrace, do kterých je země zapojena.
Nejnovější vydání DHL GCI čerpá ze 4 milionů datových bodů ve 13 měřeních těchto čtyř toků mezi zeměmi. Kromě toho GCI dává tyto metriky také do kontextu. Bere přitom v úvahu jak hloubku (jak velká část činnosti země je mezinárodní oproti domácí), tak šíři (jak moc je tok rozprostřen napříč zeměmi).
Tato kombinace metrik a kontextu vám poskytne bezkonkurenční přehled, který vám pomůže při rozhodování o obchodování. Níže jsou uvedeny některé klíčové body ze zprávy GCI:
Jak již bylo zmíněno, GCI měří tok obchodu, kapitálu, informací a lidí ze země do země. Jaké jsou tedy klíčové celkové postřehy od naší poslední aktualizace GCI v roce 2021? Zde je stručný přehled každé kategorie.
Objem světového obchodu se zbožím na začátku pandemie prudce klesl, ale v letech 2020 a 2021 se rychle zotavil a v roce 2022 dále rostl. Do poloviny roku 2022 dosáhla 10 % nad úrovní před pandemií. Obchod se službami také v roce 2022 překonal úroveň před pandemií. Očekává se však, že obchod v roce 2023 poroste pomalejším tempem v důsledku slabších makroekonomických podmínek.
Toky přímých zahraničních investic (PZI) – tedy situace, kdy investor, společnost nebo vláda převezme významný vlastnický podíl v zahraniční společnosti nebo projektu v jiné zemi – se v roce 2021 vrátily na úroveň před pandemií.
Ve 2. čtvrtletí roku 2022 však začal být tok oslabován jak ukrajinskou válkou, tak zpomalující globální ekonomikou. Celkově vzato většina nových globálních politik stále podporuje přímé zahraniční investice, třebaže se dnes zdá, že některé země mají zájem je regulovat nebo omezovat.
Globální toky portfoliových akcií zůstaly poměrně stabilní navzdory velkým výkyvům směrem k rozvíjejícím se trhům.
Růst mezinárodních datových toků, jako je mezinárodní internetový provoz, v roce 2020 prudce vzrostl, ale v letech 2021 a 2022 se vrátil na trend před pandemií.
Globalizace informačních toků pokračuje, ale zdá se, že se zpomaluje a v dalším růstu jí mohou bránit země zavádějící restriktivnější politiky.
Ve srovnání s úrovní před pandemií klesl mezinárodní cestovní ruch v letech 2020 a 2021 o 70 % a v roce 2022 stále o 37 %. Předpokládá se však, že v roce 2023 se opět vyšplhá na pouhých 5 až 20 % pod úroveň roku 2019.
Je smutné, že zároveň došlo k velkému nárůstu uprchlíků v důsledku války na Ukrajině.
Jedním konkrétním postřehem, který stojí za zmínku, je rostoucí "oddělení" mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami, napříč většinou mezinárodních toků. V roce 2022, kdy mezi oběma zeměmi roste napětí, zesílily obavy, že to povede k rozštěpení globální ekonomiky na soupeřící bloky. Zatím však o tom existuje jen velmi málo důkazů.
Mnozí pozorovatelé předpovídají posun k regionalizaci kvůli geopolitickému napětí a nedostatku důvěry v dodavatelské řetězce. Přesto stále neexistují žádné přesvědčivé důkazy pro to, aby se to stalo trendem.
Ve skutečnosti se v posledních letech obchod v průměru odehrával na delší vzdálenosti. A jediným ze čtyř klíčových toků GCI, který se v poslední době více regionalizoval, je příliv lidí. Je to proto, že v době covidu byl mnohem vyšší podíl zahraničních cest do destinací blízkých, spíše než vzdálenějších.
Globálně nejvíce propojené země
Toto vydání DHL GCI sledovalo globalizaci 171 zemí od roku 2001 do roku 2021.
Nizozemsko bylo opět zařazeno mezi nejpropojenější zemi světa poté, co se v roce 2020 propadlo na druhé místo za Singapur. Singapur se tentokrát umístil na druhém místě.
Nejvýznamnějšími horolezci v žebříčku byla Albánie a několik dalších zemí z Balkánu. Mosambik a Sierra Leone také vykázaly významný nárůst propojenosti po skončení občanských válek.
Úplný seznam nejvíce globálně propojených zemí podle čtyř toků GCI si můžete prohlédnout zde.
A budoucnost globalizace?
V současném stavu volatility světa předložili komentátoři v roce 2022 řadu předpovědí o budoucnosti globalizace.
Ty sahaly od tvrzení Moisése Naíma, že globalizace se ukázala být odolnější, než se kdy očekávalo, přes prohlášení Larryho Finka, že ukrajinská válka ukončila globalizaci, jak ji známe, až po opatrnější názor Christine Lagardeové, že v globálním obchodu se objevují zřetelné posuny.
Z těchto rozdílných názorů vyplývá, že si nikdo není 100% jistý. Ale se zprávou DHL GCI budete mít k dispozici podrobné údaje, které vám pomohou dospět k vlastním závěrům a učinit vlastní obchodní rozhodnutí.
Celou zprávu DHL Global Connectedness Index si můžete prohlédnout zde.