#LogistickéPoradenství

4 způsoby, jak zlepšit výkon doručení na poslední míli

Russell Simmons
Russell Simmons
Tým Discover Content
5minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
two men in a warehouse

Každý rok přepraví poskytovatelé logistických služeb a doručovací společnosti 25 miliard balíků1 po celém světě. Vše běží jako hodinky na pečlivě koordinované síti letecké, pozemní a námořní dopravy.  Ale nejtěžší část - a nejdůležitější část pro podniky, jako je vaše - je "poslední míle".

Zde vysvětlujeme, proč je poslední míle tak náročná, jaká rozhodnutí můžete učinit, abyste zlepšili dodávky na poslední míli, a jak vypadá budoucnost této životně důležité poslední části logistického procesu.

Co je doručení na poslední míli?

Doručení na poslední míli, někdy označované jako "konečná míle", je pohyb zboží z dopravního uzlu do jeho konečného místa určení - obvykle domácí adresa zákazníka.

Ale proč je poslední míle tak náročná? Spletité sítě železniční, námořní, silniční a letecké dopravy každoročně přepraví miliardy balíků po celém světě. Jedná se o řízené a vysoce organizované sítě, které používají vyhrazené trasy a specializovaná vozidla na dlouhé vzdálenosti. Ale rozhodující závěrečná část cesty – poslední míle z místního centra nebo distribučního centra do domova nebo kanceláře zákazníka – nemá ani zdaleka stejnou úroveň kontroly, konzistence a rozsahu.

Řidiči místních dodávek se musí vypořádat s nepředvídatelným provozem, uzavírkami silnic, problémy s plánováním trasy, povětrnostními podmínkami a řadou dalších obtížně naplánovatelných překážek.

Z pohledu doručovací společnosti je to nejméně efektivní část logistického cyklu: řidiči dodávek musí dělat mnoho krátkých zastávek a často doručovat pouze jeden balík najednou (ve srovnání s mnoha tisíci položek, které přepravuje jedno letadlo). A u většiny dodávek elektronického obchodování to musí dělat a zároveň jednat jako jediný člověk v celém dodavatelském řetězci, který je v kontaktu se zákazníky.

Výzvy, kterým čelí dodávky na poslední míli

  • E-commerce stále roste, což znamená, že je třeba doručit více balíků
  • Nedostatek doručovatelů
  • Přirozeně neefektivní: provoz, mechanická porucha a vždy jen jeden výpadek
  • Zákazníci nyní očekávají doručení následující den, stejný den nebo dokonce dodávky do 1 nebo 2 hodin

To je částečně důvod, proč doručení na poslední míli představuje 41% celkových nákladů na doručení 2. Navzdory těmto výzvám musí nyní i ti nejmenší maloobchodníci soutěžit s vysokými standardy stanovenými globálními poskytovateli, díky nimž se doručení do druhého dne stalo normou a doručení ve stejný den životaschopné. 

Jak tedy mohu získat náskok v doručování na poslední míli?  
Máte na výběr. Můžete si vybrat doručovací firmu, která nabízí služby, které udržují vaše náklady nižší a zároveň poskytují vašim zákazníkům bezproblémové služby, které chtějí a očekávají.

Jak zlepšit doručování na poslední míli

Zde jsou čtyři faktory, které musíte zvážit:

1.  Využijte lokalizované úložiště a tmavé obchody

Mnoho podniků strategicky rozděluje své zásoby mezi malé regionální sklady a zaměřuje se na oblíbené a sezónní položky, aby se zkrátila vzdálenost pro konečné doručení. Podle Roye Hughese, EVP Network Operations Europe, DHL Express, několik "energetických měst", jako je New York a Peking, "usnadňuje a řídí tento lokalizační trend".

Malé a střední podniky mohou postrádat zdroje pro své vlastní sklady, ale některé logistické firmy nabízejí přístup k nevyužitým dočasným skladům. To umožňuje značkám elektronického obchodování ukládat zásoby a nabízet doručení místním zákazníkům ve stejný den.

2.  Používejte ad hoc zdroje pro rychlejší doručování

Lokalizace zase zvýšila poptávku po nákladních službách, přepravujících zboží ke spotřebitelům v den, kdy si je objednají. To je místo, kde přichází "crowdsourcované doručení". Kromě taxi a odvozu jídla spolupracuje crowdsourcing s místními předem kvalifikovanými řidiči, kteří se mohou rozhodnout vyzvednout nevyřízenou dodávku a odevzdat ji zákazníkovi.

Je to skvělé řešení letitého problému kapacity: pokud máte příliš mnoho balíků a nedostatek dodávek a řidičů, co uděláte?

Sbírejte, když to zákazníkovi vyhovuje: vzestup skříněk

Mezi další možnosti na vyžádání patří servisní místa a skladovací skříňky, které jsou schopny přijmout dodávku jménem vašeho zákazníka a posunout se směrem k městské lokalizaci. DHL Packstation, která byla spuštěna v roce 2001, nabízí síť automatizovaných celodenních stánků na více než 3 500 místech jen v Německu.

3.  Využití umělé inteligence a analytiky pro lepší trasy a ekologičtější dodávky

Řešení crowdsourcingu stále není ideální pro přepravu dražších a objemnějších balíků, což je doba, kdy budete pravděpodobně chtít využít zavedenějšího přepravce. Takové dodávky však představují své vlastní problémy, kdy nákladní vozidla musí najít vhodné místo pro vykládku nebo se pohybovat po menších silnicích v centru města. Vzhledem k tomu, že kilometry mimo trasu představují 3–10 % celkového počtu najetých kilometrů řidiče, může neefektivní plánování trasy přidat skryté náklady na již tak drahé služby. 3 obč.

Odpovědí je lepší plánování trasy

Některézdroje naznačují , že kurýři a pracovníci plánování tras by mohli trávit 3-4 hodiny denně ručním plánováním svých tras.

Vzhledem k tomu, že tyto nové technologie nadále hrají stále větší roli při zlepšování poslední míle, Mei Yee Pang, vedoucí inovací v asijsko-pacifickém DHL Customer Solutions and Innovation, zopakovala, že je nyní nezbytné přijmout "přístup založený na datech při poskytování služeb zákazníkům".

Žádný prostor pro lidi?

V distribučních centrech se AI a robotika spojují, aby automatizovaly opakující se úkoly, ale znamená to, že lidé již nejsou potřeba? Tim Tetzlaff, globální ředitel pro zrychlenou digitalizaci, DHL Supply Chain: "Čím více dokážeme využívat roboty k plnění opakujících se nebo vzdálených úkolů ve vysoce předvídatelných, strukturovaných prostředích, tím více uvolníme ruce našim zaměstnancům, aby využili své jedinečné lidské schopnosti." Umělá inteligence a roboti jsou dalším nástrojem, který pomáhá  lidem – ne je nahrazuje.

A co je možná nejdůležitější, umělá inteligence pro optimalizaci tras může snížit emise uhlíku ze silničního parku poslední míle až o 25 %. Bylo prokázáno, že nástroje pro optimalizaci tras softwarové společnosti Descartes snižují emise CO2 o více než 552 000 tun a snižují spotřebu paliva o 5 až 25 %5. To je obrovský dopad, kterého dosáhnete jednoduše nalezením nejlepší trasy. 

Doručte své zboží pomocí dronu nebo robota

Alternativní možnosti doručení rostou; Používání inteligentních doručovacích skříněk umístěných na veřejných prostranstvích s vysokým provozem, jako jsou supermarkety a centra měst, roste každoročně o 25 %.

Některé společnosti dokonce zkoumají doručování prostřednictvím dronů a robotů. Zatímco drony se již používají k doručování vysoce hodnotných položek, jako jsou léky a krev, pokrok v technologii rozšířil jejich potenciální roli v logistice dodávek. To může pomoci zmírnit tlak na dodavatelský řetězec způsobený zvýšenými objednávkami elektronického obchodování, eskalujícími dopravními zácpami ve městech a rostoucím nedostatkem řidičů nákladních vozidel.

Drony doručují

Společnost DHL úspěšně provedla tříměsíční test svého Parcelcopteru v německé obci Reit im Winkl. V testu musí uživatelé pouze vložit svou zásilku do "Skyportu" (základnové stanice dronu), aby zahájili proces letu. Ukazuje se, že je to rychlé a jednoduché, umožňuje snadnou přepravu do oblastí se špatně rozvinutou infrastrukturou nebo do oblastí blokovaných přírodními překážkami, jako je voda a hory.

Není to jediný pokročilý testovací let, který se provádí: bulharský start-up Dronamics vytvořil nákladní dron s pevnými křídly, který může přepravovat užitečné zatížení až 350 kg (772 lb) pro doručení ve stejný den, pokrývající vzdálenosti až 1,553 mil (2,500 km). Společnost získala licenci EU na povolení letů, včetně operací mimo vizuální zorné pole (BVLOS), právě včas pro své plánované komerční aktivity. Jihoafrický start-up Cloudline nedávno získal povolení od keňské vlády k provádění testů pomocí svých autonomních vzducholodí, které usnadňují bezuhlíkovou přepravu užitečného zatížení o hmotnosti až 100 kg (220 lb) do vzdálených oblastí.

Ve Spojených státech získal poskytovatel doručovacích služeb pomocí dronů Zipline v roce 2022 federální certifikaci jako malý letecký dopravce, což umožnilo rozšíření jeho služeb elektronického obchodování a doručování léčiv.

Pozor, že doručovací robot...

Naopak pozemní autonomní vozidla (v podstatě malé roboty s koly) mohou fungovat jako bezpečné mobilní doručovací skříňky, které sledují stanovenou trasu doručení k vašim dveřím. Zákazníci jsou upozorněni, když dorazí, a pak mohou získat své zboží z kontejneru robota.

V návaznosti na tyto inovace poslední míle předpovídá McKinsey6 "svět, kde autonomní vozidla doručují 80% zásilek". To je podpořeno výzkumem, který naznačuje, že daleko od skepse průmyslu ohledně přijetí nové technologie spotřebiteli, 60% je pro nebo lhostejné k doručování dronů.

Cenový problém

I když tato nová řešení mohou být zpočátku velmi vysoká, 48 %7 spotřebitelů zaplatí více za doručení do druhého dne a 23 % spotřebitelů je ochotno zaplatit značné prémie za doručení ve stejný den, což u mladších spotřebitelů vzroste na 30 %.

Vzhledem k tomu, že se tato mladší demografická skupina stává dominantní skupinou spotřebitelských výdajů, zpoždění při přijímání balíčku pouhých 12 hodin se může stát důležitým diferenciačním faktorem na nasycených trzích - a ten, kterému se budete chtít vyhnout. 

Podniky by měly provádět postupné úpravy, když se snaží více uspokojit tato vyšší očekávání a vyvážit náklady s ohledem na kvalitu do budoucna.

Budoucnost dodávek na poslední míli

Zatímco obecný posun směřuje k lokalizovanému, digitalizovanému plnění s cílem zlepšit poslední míli, toto odvětví se neustále rozvíjí a pohybuje vpřed.

Když byl požádán, aby učinil předpověď, Lee Spratt, generální ředitel společnosti DHL E-commerce Americas, zdůraznil, že je důležité "být agilnější při přizpůsobování se tržním trendům, udržovat otevřenost vůči učení a přetváření a podporovat nově nalezenou flexibilitu jako základ pro dopravní průmysl."

Nejčastější dotazy týkající se doručení na poslední míli

Jak funguje doručení na poslední míli?

Doručení na poslední míli, známé také jako doručení na poslední míli, je úplně poslední úsek cesty vašeho zboží: z místního distribučního centra (buď vašeho vlastního nebo vašeho logistického partnera) ke konečnému spotřebiteli. Doručení na poslední míli má za cíl doručit balíčky co nejdostupněji, nejrychleji a nejpřesněji. Toho je dosaženo prostřednictvím silnice (dodávka, někdy auto nebo kolo), nebo na místě odevzdání, jako je místní supermarket nebo skříňka na balíky. Nové metody se již zkouší, například autonomní roboti a drony.

Jak dlouho trvá doručení na poslední míli?

To se liší v závislosti na umístění distribučního centra, konečném místě doručení, dopravní situaci, počasí a efektivitě procesu doručení. Zákazníci stále více hledají rychlé doručení, ale spolehlivost a sledovatelnost (sledování poslední míle) jsou také vysoko na seznamu spotřebitelských priorit.

Jak se mění požadavky zákazníků na dodávky na poslední míli?

Rychlost, náklady a kvalita doručení na poslední míli se staly klíčovými diferenciačními faktory. Stojí za to připomenout, že doručovací část procesu elektronického obchodování je jediným bodem, ve kterém může spotřebitel komunikovat s člověkem, což z řidiče dodávky činí jakési rozšíření vaší vlastní značky. Je důležité nabídnout více možností doručení, včetně možností doručení následující den, stejný den, pojmenovaný den a možnosti ekologického doručení.