#LogistickéPoradenství

Doporučení k přepravě citlivé na teplotu

4 minuty
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
containers of food

Nové inovace v oblasti obalů udržují polotovary čerstvé a vysoko na seznamu pro hladové spotřebitele.

Po celém světě spotřebitelé kupují polotovary, které nejen šetří čas, ale také dobře chutnají. Velkým důvodem je to, že technologie balení se rychle zlepšily, což umožňuje, aby balené potraviny zůstaly déle čerstvé. V příštích pěti letech se očekává, že silná poptávka po takových obalových inovacích bude přetrvávat, aby uspokojila plnění a dodávky zboží citlivého na teplotu, podle Logistics Trend Radar společnosti DHL . Vzhledem k tomu, že potravinářský průmysl neustále roste, podíváme se na pět obalových technologií, které udávají tempo inovací.

packaged peppers

1. VYTVOŘENÍ IDEÁLNÍ ATMOSFÉRY

Jedním ze způsobů, jak udržet potraviny čerstvé, je uzavřít je do sáčku, který obsahuje směs plynů, jako je dusík a oxid uhličitý. Tato metoda, známá jako balení s modifikovanou atmosférou (MAP), je nákladný proces, který byl až dosud mimo dosah menších výrobců. Nový průlom v technologii učinil podobný proces dostupnějším. Indická společnost UFlex1 je průkopníkem speciálního filmu, který kontroluje množství kyslíku a oxidu uhličitého, které mohou proudit dovnitř a ven z obalu. To prodlužuje trvanlivost výrobků tak, aby odpovídaly úrovním v MAP, aniž by bylo nutné plnit obaly plyny. Film byl použit k prodloužení životnosti čerstvých produktů, od chilských borůvek po jihoamerické banány. "Vývozci banánů obvykle pracují s vakuovým balením. Prostřednictvím obalů Flexfresh mohou nyní přirozeně dozrávat banány a prodloužit trvanlivost na 60 dní, "řekl Siva Shankaran z UFlex.

2. VYNALÉZÁNÍ NOVÝCH HIGH-TECH MATERIÁLŮ

Vývoj v oblasti nanotechnologií a biotechnologií splnil své sliby prodloužit trvanlivost potravin podléhajících rychlé zkáze. Díky antimikrobiálním vlastnostem integrovaným do obalových fólií může být růst bakterií zpomalen. Některé vyvíjející se technologie v pokročilých obalech potravin zahrnují nanočástice stříbra2 , které inhibují růst bakterií, jílové nanotrubice3 obsahující esenciální oleje a dokonce i materiály na bázi korýšů4 naplněné extraktem z grapefruitových jadérek pro zpomalení zrání a růstu bakterií. Vědci v Indii také úspěšně vytvořili materiál5 , který uvolňuje správné množství konzervačních látek na vyžádání.

Zatímco mnohé z těchto vynálezů se stále dolaďují a směřují ke komerční životaschopnosti, tyto technologicky vyspělé materiály se brzy stanou základem na pultech každodenního spotřebitelského trhu.

woman wearing a pink hat and scarf

3. NOVÉ VYUŽITÍ STÁVAJÍCÍCH MATERIÁLŮ

Vlna byla široce používána po generace, aby nás udržela v teple. Ale co takhle udržet věci v pohodě? Vlákna získaná z vlny překonala konvenční izolované obalové materiály, jako je polystyren, v mnoha testech - pomáhá udržet šťavnatý plát hovězího steaku nebo lososa třídy sashimi při optimálních skladovacích teplotách po delší dobu.

Vlna byla široce používána po generace, aby nás udržela v teple.

Kromě schopnosti vlny udržovat věci v chladu jsou její přírodní vlákna také šetrnější k životnímu prostředí, což z ní činí udržitelnější obalové řešení než materiály na bázi ropy, které se biologicky nerozkládají.

Společnosti jako Woolcool6 a Puffin Packaging7 jsou průkopníky v tomto odvětví a nabízejí široký výběr vložek na bázi vlny a obalů pro potraviny a zdravotnické výrobky.

brown packaging

4. INOVATIVNÍ DESIGN OBALŮ

Dobrý design také pomáhá rozšířit tepelné a konzervační funkce konvenčních obalových materiálů. Spojením pohodlí zipového zámku s udržitelností papíru je ifoodbag jednou z inovací, která dokáže udržet stabilní teplotu uvnitř sáčku a zároveň udržet kondenzaci venku.

Ekonomické a šikovné tašky jsou navrženy tak, aby udržely chlazené a mražené zboží v chladu po dobu až 24 hodin. To je přínosem pro online prodejce potravin, kteří chtějí svým zákazníkům dodávat studené a mražené potraviny, aniž by se obávali, že se zkazí.

Potravinářské řetězce, jako je evropský Coop a ICA, rychle přijaly tuto revoluční technologii, kterou na trh přinesl švédský start-up. S náklady, které jsou nyní srovnatelné s konvenčními papírovými taškami, je ifoodbag efektivním a levným řešením pro podniky.

organic and natural labels

5. CHYTŘEJŠÍ ZNAČENÍ

Štítky mohou spotřebitelům a podnikům pomoci určit čerstvost produktu.

Pokud dojde k přerušení chladicího nebo teplotně řízeného dodavatelského řetězce v jakémkoli bodě, nelze již důvěřovat datu spotřeby produktů citlivých na teplotu. To je, když štítky, jako je indikátor čerstvosti OnVu , přicházejí. Štítek zobrazuje trvalé změny barvy, které spotřebitelům a maloobchodníkům pomáhají na první pohled určit, zda je produkt stále čerstvý nebo ne.

Rychlost změny barvy závisí na dvou faktorech: době, po kterou byl výrobek chlazen, a teplotě, které byl výrobek vystaven.

Jiné inovativní etikety ukazují podobnou chytrost tím, že provádějí "lakmusový test" na zboží podléhajícím rychlé zkáze uvnitř obalu potravin. Etiketa  čerstvosti, kterou vynalezl To-Genkyo v Japonsku, reaguje na amoniak, látku uvolňovanou při zkaženosti jídla.

V přítomnosti amoniaku se štítek změní na neprůhledný a deaktivuje čárový kód, takže nakupující nebudou moci zkontrolovat problematický potravinářský výrobek u pokladen. Pokud se v lednici doma zatemní, je pravděpodobně dobrým znamením vyhodit výrobek do koše nebo do koše na recyklaci potravin.

 

Každá součást chladicího řetězce je stejně důležitá jako ta druhá. Koneckonců, řetěz je jen tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Kromě zajištění správného zabalení zboží citlivého na teplotu je pro bezpečné a včasné dodání zboží citlivého na teplotu stejně důležité zapojení spolehlivého logistického partnera pro řízení požadavků na přepravu.

Tento článek byl původně publikován na Logistika věcí. Přečtěte si více o tom, jak logistika ovlivňuje podnikání, buduje trvalá spojení a podporuje inovace.

ODKAZY:

  1.  http://www.uflexltd.com/
  2. https://www.thehindubusinessline.com/economy/agri-business/a-silver-lining-in-storage-of-fruits-and-vegetables/article9797402.ece
  3. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4808746/Packaging-film-CLAY-keeps-food-fresh-longer.html
  4. https://www.todayonline.com/singapore/longer-shelf-life-food-thanks-breakthrough-packaging-tech
  5. https://www.nanowerk.com/nanotechnology_articles/newsid=50248.php
  6. https://www.woolcool.com/
  7. https://www.puffinpackaging.co.uk/