Slovakia
#LogistickéPoradenstvo
Prepravné poradenstvo citlivé na teplotu
4 minúty
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Nové inovácie v oblasti balenia udržujú polotovary čerstvé a vysoko na zozname hladných spotrebiteľov.

Spotrebitelia na celom svete kupujú polotovary, ktoré nielen šetria čas, ale aj dobre chutia. Veľkým dôvodom je, že baliace technológie sa rýchlo zlepšili, čo umožňuje, aby balené potraviny zostali dlhšie čerstvé. V priebehu nasledujúcich piatich rokov sa očakáva, že silný dopyt po takýchto inováciách obalov bude pretrvávať, aby uspokojil plnenie a dodávku tovaru citlivého na teplotu, podľa DHL Logistics Trend Radar. Keďže potravinársky priemysel neustále rastie, pozreli sme sa na päť obalových technológií, ktoré udávajú tempo inovácií.

packaged peppers

1. VYTVORENIE IDEÁLNEJ ATMOSFÉRY

Jedným zo spôsobov, ako udržať potraviny čerstvé, je uzavrieť ich vo vrecku, ktoré obsahuje zmes plynov, ako je dusík a oxid uhličitý. Táto metóda, známa ako balenie v modifikovanej atmosfére (MAP), je nákladný proces, ktorý bol doteraz pre menších výrobcov nedosiahnuteľný. Nový prielom v technológii urobil podobný proces prístupnejším. Indická spoločnosť UFlex1 je priekopníkom špeciálneho filmu, ktorý riadi množstvo kyslíka a oxidu uhličitého, ktoré môže prúdiť dovnútra a von z balíka. Tým sa predlžuje trvanlivosť výrobkov tak, aby zodpovedali úrovniam v MAP, bez potreby plnenia obalov plynmi. Film bol použitý na predĺženie životnosti čerstvých produktov, od čílskych čučoriedok až po juhoamerické banány. "Vývozcovia banánov zvyčajne pracujú s vákuovým balením. Vďaka obalom Flexfresh teraz môžu banány prirodzene dozrieť a predĺžiť trvanlivosť na 60 dní," povedala Siva Shankaran z UFlexu.

2. VYMÝŠĽANIE NOVÝCH HIGH-TECH MATERIÁLOV

Vývoj nanotechnológií a biotechnológií splnil svoje sľuby predĺžiť trvanlivosť potravín rýchlo podliehajúcich skaze. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam integrovaným do baliacich fólií je možné spomaliť rast baktérií. Niektoré vývojové technológie v pokročilých obaloch potravín zahŕňajú nanočastice striebra2 , ktoré inhibujú rast baktérií, ílové nanorúrky3 obsahujúce éterické oleje a dokonca aj materiály na báze kôrovcov4 naplnené extraktom z grapefruitových semien na pomalé dozrievanie a rast baktérií. Vedci v Indii tiež úspešne vytvorili materiál5 , ktorý na požiadanie uvoľňuje správne množstvo konzervačných látok potravín.

Zatiaľ čo mnohé z týchto vynálezov sa stále dolaďujú a smerujú ku komerčnej životaschopnosti, takéto technologicky vyspelé materiály sa čoskoro stanú hlavnou oporou na pultoch každodenného spotrebiteľského trhu.

woman wearing a pink hat and scarf

3. ZMENA ÚČELU EXISTUJÚCICH MATERIÁLOV

Vlna sa v priebehu generácií vo veľkej miere používala, aby nás udržala v teple. Ale čo tak udržať veci v pohode? Vlákna získané z vlny v mnohých testoch prekonali konvenčné izolované obalové materiály, ako je polystyrén - pomáhajú udržiavať šťavnatú dosku hovädzieho steaku alebo lososa triedy sashimi pri optimálnych skladovacích teplotách dlhšie.

Vlna sa v priebehu generácií vo veľkej miere používala, aby nás udržala v teple.

Okrem schopnosti vlny udržiavať veci v chlade sú jej prírodné vlákna tiež šetrnejšie k životnému prostrediu, čo z nej robí udržateľnejšie obalové riešenie ako materiály na báze ropy, ktoré sa biologicky nerozkladajú.

Spoločnosti ako Woolcool6 a Puffin Packaging7 sú priekopníkmi v tomto odvetví a ponúkajú široký výber vložiek na báze vlny a obalov pre potraviny a lekárske výrobky.

brown packaging

4. INOVATÍVNY DIZAJN OBALOV

Dobrý dizajn tiež pomáha rozšíriť tepelné a konzervačné funkcie bežných obalových materiálov. Kombináciou pohodlia zipsového zámku s udržateľnosťou papiera je ifoodbag jednou z inovácií, ktorá dokáže udržať stabilnú teplotu vo vnútri vrecka a zároveň udržať kondenzáciu vonku.

Ekonomické a šikovné vrecká sú navrhnuté tak, aby chladený a mrazený tovar vychladol až 24 hodín. To je prínosom pre online obchodníkov s potravinami, ktorí chcú svojim zákazníkom dodávať studené a mrazené potraviny bez obáv, že sa pokazia.

Reťazce s potravinami ako Europe's Coop a ICA rýchlo prijali túto revolučnú technológiu, ktorú na trh priniesol švédsky start-up. S nákladmi, ktoré sú teraz na rovnakej úrovni ako bežné papierové tašky, je ifoodbag efektívnym a lacným riešením pre podniky.

organic and natural labels

5. INTELIGENTNEJŠIE OZNAČOVANIE

Etikety môžu spotrebiteľom a podnikom pomôcť určiť čerstvosť výrobku.

Keď sa v ktoromkoľvek bode preruší chladiarenský reťazec alebo dodávateľský reťazec s regulovanou teplotou, dátumu spotreby výrobkov citlivých na teplotu už nemožno dôverovať. Vtedy prichádzajú na rad štítky, ako je indikátor čerstvosti OnVu . Etiketa zobrazuje trvalé zmeny farby, ktoré pomáhajú spotrebiteľom a maloobchodníkom na prvý pohľad určiť, či je výrobok stále čerstvý alebo nie.

Rýchlosť zmeny farby závisí od dvoch faktorov: doby, počas ktorej bol výrobok chladený, a teploty, ktorej bol výrobok vystavený.

Ďalšie inovatívne etikety prezentujú podobnú inteligenciu vykonaním "lakmusového papierika" na tovare podliehajúcom skaze vo vnútri obalov potravín. Označenie  čerstvosti, ktoré vynašiel To-Genkyo v Japonsku, reaguje na amoniak, látku, ktorá sa vydáva, keď sa jedlo pokazí.

V prítomnosti amoniaku sa štítok zmení na nepriehľadný a deaktivuje čiarový kód, takže kupujúci nebudú môcť pri pokladniach skontrolovať porušujúci potravinový výrobok. Ak doma v chladničke zhasne, je to pravdepodobne dobré znamenie vyhodiť výrobok do koša alebo koša na recykláciu potravín.

 

Každá zložka postupov prepravy s chladením je rovnako dôležitá ako druhá. Koniec koncov, reťaz je len taká silná, aký silný je jej najslabší článok. Okrem zabezpečenia správneho zabalenia tovaru citlivého na teplotu je pre bezpečné a včasné doručenie tovaru citlivého na teplotu rovnako dôležité zapojenie spoľahlivého logistického partnera na riadenie požiadaviek na prepravu.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na Logistika vecí. Prečítajte si viac o tom, ako logistika ovplyvňuje podnikanie, buduje trvalé spojenia a podporuje inovácie.

REFERENCIE:

  1.  http://www.uflexltd.com/
  2. https://www.thehindubusinessline.com/economy/agri-business/a-silver-lining-in-storage-of-fruits-and-vegetables/article9797402.ece
  3. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4808746/Packaging-film-CLAY-keeps-food-fresh-longer.html
  4. https://www.todayonline.com/singapore/longer-shelf-life-food-thanks-breakthrough-packaging-tech
  5. https://www.nanowerk.com/nanotechnology_articles/newsid=50248.php
  6. https://www.woolcool.com/
  7. https://www.puffinpackaging.co.uk/