#LogistickéPoradenstvo

Čo je dovozné clo? Sprievodca dovoznou daňou a prepravnými clami

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
three men in hard hats talking

Ak ste vlastníkom malej firmy, medzinárodná preprava je lukratívnou stratégiou na rozšírenie vašej zákazníckej základne a zvýšenie výnosov. Existujú však určité výzvy, konkrétne orientácia v daňových a colných predpisoch každej krajiny. Ich nedodržanie môže spôsobiť, že vaša zásielka bude zadržaná na colnici alebo vám prinesie mastné pokuty.

Poďme si rozobrať, čo potrebujete vedieť, aby ste zaistili, že vaše zásielky sa k cezhraničným zákazníkom dostanú vždy včas.

Čo je dovozné clo?

Dovozné clo (alebo clo) je daň, ktorú vyberajú colné orgány zo všetkého tovaru predávaného cez hranice. Cieľom dovozných ciel je zvýšiť príjmy miestnych samospráv, ale aj zvýšiť konečnú cenu tovaru pre spotrebiteľov, a tým ich povzbudiť, aby nakupovali na domácom trhu, ktorý tejto dani nepodlieha. Bežnými príkladmi dovozných ciel sú obchodné tarify a spotrebné dane.

Čo je dovozná daň?

Dovozná daň je paušálna sadzba dane účtovaná colnými orgánmi na dovoz. V mnohých prípadoch sa daň rovná miestnej dani z predaja. Aj keď bol tovar zakúpený v zahraničí, táto spotrebná daň sa bude stále uplatňovať pri vstupe do inej krajiny. Príklady zahŕňajú daň z predaja a daň z pridanej hodnoty (DPH).

Office desk with world map made of money coins and report sheets

Ako clá a dane ovplyvňujú vašu zásielku?

Clá a dane budú mať vplyv na celkové náklady na vašu zásielku, preto je dôležité, aby ste si ich včas uvedomili. Potom ich môžete zahrnúť do svojej cenovej stratégie, aby ste zabezpečili, že vaše podnikanie zostane ziskové. Okrem toho, nesprávne riadenie ciel a daní môže spôsobiť, že vaša zásielka bude zadržaná na colnici – nehovoriac o pokutách, ktoré možno budete musieť zaplatiť. 

Koľko stojí dovozná daň?

Mnohé krajiny majú minimálnu hranicu hodnoty objednávky, ktorú musí tovar splniť pred uplatnením daní a ciel – nazýva sa to de minimis.

Výšku daní a ciel, ktoré budete musieť zaplatiť za zásielku, ovplyvňuje niekoľko faktorov vrátane:

  • Hodnota tovaru (vrátane poistenia a prepravných poplatkov)
  • Opis tovaru
  • Krajina alebo región pôvodu
  • Colné sadzby cieľovej krajiny
  • kód(-y) HS tovaru;

 

Čo je kód HS?

Kód harmonizovaného systému je jedinečný identifikátor na klasifikáciu presného typu prepravovaného tovaru. Systém je medzinárodne uznávaný; Colné oddelenie krajiny definuje rôzne predpisy na základe rôznych klasifikácií.

Pri vypĺňaní nákladného listu pre vašu medzinárodnú zásielku budete musieť zadať kód(-y) HS tovaru. Colné orgány použijú tento kód, aby pochopili, čo sa prepravuje, a uplatnili správne dane a clá. Ak uvediete nesprávny kód, môžete nakoniec zaplatiť nesprávnu sadzbu – alebo ešte horšie, vaša zásielka bude odmietnutá cieľovou krajinou. Preto je dôležité, aby ste to urobili správne. Tu je špecializovaný sprievodca kódom HS, ktorý vám pomôže. 

African American Accountant Or Auditor With Calculator

Ako vypočítať dovoznú daň

Ako medzinárodní logistickí experti má DHL Express celý rad riešení, ktoré podnikom uľahčujú cezhraničnú prepravu. To zahŕňa špecializovaný odhad vstupných nákladov - jednoduchú kalkulačku, ktorá odhaduje clá, dane, náklady na dopravu a ďalšie, aby vám pomohla robiť lepšie rozhodnutia o cenách.

Strany zodpovedné za dovozné dane a clá

Kto je teda zodpovedný za zaplatenie dovozných daní a ciel za cezhraničnú zásielku? Tu to môže byť trochu zložité, takže si rozoberieme rôzne strany a ich zodpovednosti.

Dopravca: ide o službu, ktorá prepravuje zásielku cez hranice – napríklad DHL Express. V medzinárodnom obchode dopravca pôsobí ako colný maklér, spravuje hraničnú dokumentáciu pre klientov tak, aby ich tovar bez problémov preclil. Dopravca je tiež zodpovedný za výber všetkých súvisiacich dovozných daní a ciel.

Vývozca a dovozca: v prípade cezhraničnej transakcie elektronického obchodu B2C je predávajúcim, ktorý odosiela tovar mimo krajiny, vývozcom, zatiaľ čo zákazník, ktorý tovar kupuje, sa považuje za dovozcu. Strana zodpovedná za platenie daní a ciel prenesených dopravcom je určená medzinárodne uznávaným súborom pravidiel nazývaných Incoterms.

Incoterms sú dohodnuté medzi vývozcom a dopravcom. Dve najbežnejšie sú:

  • Zaplatené clo (DDP). To je, keď predávajúci preberá zodpovednosť za prepravu tovaru (vrátane súvisiacich poplatkov) a zaplatenie všetkých dovozných daní a ciel splatných pri prekročení hraníc.
  • Nezaplatené clo (DDU). V tomto prípade je predávajúci zodpovedný za dodanie tovaru na miesto určenia a náklady na jeho prepravu, ale zákazník musí dopravcovi zaplatiť všetky súvisiace dovozné dane a clá, keď dostane balík.

Je samozrejmé, že ten nie je u zákazníkov taký obľúbený. Môže sa to zdať lacnejšia možnosť pre vaše podnikanie, ale môžete si dovoliť poškodiť zákaznícku skúsenosť týmto spôsobom? Nespokojní zákazníci sa nevrátia!

Dovozca záznamu: je to osoba alebo subjekt zodpovedný za zabezpečenie súladu s dovozom. Musia vybaviť všetky papiere (napríklad licencie a certifikáty) potrebné na dovoz, ako aj pokrytie všetkých ciel a daní. Napríklad v prípade DDP je predávajúcim dovozca záznamu.

 

Úvahy pri medzinárodnej preprave

Pri odosielaní do novej cezhraničnej destinácie je potrebné veľa plánovať, vrátane:

  • Colné predpisy cieľovej krajiny. Je dôležité preskúmať miestnu dovoznú daň a colné sadzby, aby ste zohľadnili svoje náklady. Začnite s našimi sprievodcami krajinami.
  • Prepravná dokumentácia a papierovanie. Môže to zahŕňať presnú a podrobnú obchodnú faktúru, nákladný list a nákladný list.
  • Je samozrejmé, že chcete, aby vaša zásielka dorazila na miesto určenia v perfektnom stave. Tovar by mal byť zabalený do škatúľ správnej veľkosti, aby sa optimalizoval priestor (a tým minimalizovali náklady na dopravu!), S jasne zobrazenými štítkami. Bonusové body za ekologické balenie!
  • Zakázané a obmedzené položky. Tovar odoslaný bez správnych osvedčení alebo povolení môže byť zabavený colnými orgánmi alebo vám môže byť udelená mastná pokuta.
  • Poistenie. Získate tak pokoj v prípade, že sa niečo pokazí – napríklad poškodená alebo stratená zásielka. Tu je to, čo potrebujete vedieť. 
Container Depot chief talking to female foreman about custom document of the goods inside Empty Container depot in Broad daylight

Praktické kroky pri manipulácii s dovoznou daňou a prepravnými clami

Správa colných vyhlásení

Pri medzinárodnej preprave tovaru budete musieť vyplniť formuláre colných vyhlásení vrátane obchodnej faktúry.  Ide o špecializovaný vývozný dokument obsahujúci komplexné informácie o tovare, ktoré colné orgány použijú na výpočet splatných daní, ciel a ciel. Môžete znížiť náklady správou colných vyhlásení sami alebo môžete najať colného makléra.

Vyberte si službu colnej deklarácie

Napríklad partnerstvo s DHL Express bude znamenať, že vaša firma bude mať prístup ku globálnej sieti colných expertov vo viac ako 100 krajinách. Budete mať úžitok z:

  • Úplná transparentnosť a maximálna viditeľnosť toho, čo bolo deklarované vo vašom mene
  • Karty globálnych sadzieb pre transparentné náklady
  • Nové technológie, ako sú nástroje na dodržiavanie súladu založené na umelej inteligencii, na skrátenie oneskorení pri preclení vášho dovozu
  • Služba výdavkov na clá a dane spoločnosti DHL, čo znamená, že spoločnosť uhradí všetky clá a dane vopred vo vašom mene, aby sa zabránilo oneskoreniam pri preprave tovaru na miesto určenia

Pripravte svojich zákazníkov na platenie dovozných ciel

Nakoniec, nezabudnite, že bez ohľadu na to, aké incoterms si vyberiete pre svoje medzinárodné zásielky, buďte o nich vopred jasní svojim zákazníkom. Prekvapiť ich vysokými prepravnými poplatkami na poslednú chvíľu je istý spôsob, ako stratiť predaj.   

Ďalšie kroky

Správa daní a ciel pre vašu medzinárodnú zásielku môže znieť komplikovane, ale s obchodným účtom DHL Express to tak nemusí byť. Budete mať odborné poradenstvo od colných špecialistov bez ohľadu na trh, na ktorom predávate. Rast globálne s DHL.