#LogistickéPoradenstvo

Je vaša firma pripravená stať sa globálnou?

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man and woman looking at map of the world

Medzinárodný predaj vášho produktu je najefektívnejším spôsobom, ako získať viac zákazníkov, a globálny prístup je pre väčšinu MSP jednoduchou voľbou. Existuje však niekoľko kľúčových faktorov, ktoré je potrebné zvážiť, a úlohy, ktoré je potrebné dokončiť predtým, ako sa vydáte na túto vzrušujúcu cestu.  Tu sú niektoré z najdôležitejších.

Pripravte sa na podmienky globálneho obchodu

Svetový obchod stále rastie, a to aj napriek mnohým nedávnym výzvam. Podľa DHL Global Connectedness Index dosiahol svetový obchod s tovarom v roku 2022 10 % nad úrovňou pred pandémiou. A solídne údaje a výskum vykonaný pre DHL Trade Growth Atlas tiež poukazuje na obrovské príležitosti na ďalší rast obchodu.

Zatiaľ čo celkový trend zostáva stúpajúci, predpokladá sa, že svetový obchod sa v nasledujúcom desaťročí spomalí. Svetové ekonomické fórum uvádza, že do roku 2031 sa predpokladá, že rast obchodu dosiahne iba 2,3% oproti prognóze 2,5% rastu HDP, podľa Boston Consulting Group Global Trade Model1. Toto spomalenie rastu je spôsobené účinkami uvedených výziev: pandémia, vojna a protekcionizmus, ako aj neustále rastúce napätie medzi Čínou a USA a Čínou a EÚ.

Predtým, ako sa stanete globálnym, možno budete chcieť upraviť svoje dlhodobé prognózy tak, aby zohľadňovali toto spomalenie rastu. Existuje riziko, že obchodné napätie by mohlo spôsobiť ťažkosti vo vašich dodávateľských reťazcoch, ktoré ste predtým považovali za nepravdepodobné. Premýšľajte teda o riešení potenciálnych problémov vopred. Máte napríklad v prípade potreby alternatívnych dodávateľov? Máte vybudovaný inventár rizikových zásob alebo materiálov? Toto je len niekoľko spôsobov, ako sa pripraviť, aby ste nesklamali týchto nových zahraničných zákazníkov.

Vypracujte si svoje priority

Čo poháňa vašu ambíciu stať sa globálnym? Je to túžba zvýšiť svoju reputáciu alebo dosiahnuť zníženie nákladov, ktoré vedú váš podnik? Nech už je dôvod akýkoľvek, znalosť odpovede pomôže usmerniť rozhodovanie vašej organizácie a všetkých súvisiacich podnikov a zamestnancov, ktorí sú s ňou spojení.

Preskúmajte svoje potenciálne nové trhy

Dôkladný prieskum trhu môže čiastočne eliminovať riziko globalizácie. Tu je päť kľúčových faktorov výskumu.

Kultúrne rozdiely a preferencie zákazníkov

Oboje môže znamenať, že budete musieť prispôsobiť svoj marketing, svoj produkt alebo možnosti doručenia, ktoré ponúkate. Našťastie v DHL naše skúsenosti s pomocou zákazníkom pri vstupe na nové trhy znamenajú, že môžeme pomôcť – najmä s miestnou logistikou a preferenciami doručenia. Pozrite si našich sprievodcov exportnými krajinami a začnite skúmať preferencie každého z nových trhov, na ktoré uvažujete.

Zákony a nariadenia

Od zákonov o ľudských právach až po environmentálne predpisy, zákony môžu ovplyvniť spôsob, akým podnikáte, a samozrejme sa vždy môžu zmeniť. Opäť možno budete musieť prispôsobiť svoj produkt tak, aby vyhovoval miestnym zákonom.

Súťaž

Rovnako ako pri spustení na domácom trhu musíte preskúmať konkurenciu, ako a prečo uspeli, a zistiť, ako proti nim môžete vyhrať. A pamätajte, že vstúpite na zahraničný trh proti etablovaným hráčom, takže budete v nevýhode, aspoň na začiatku.

Náklady                                                                                                                              

Tieto sa môžu po celom svete veľmi líšiť - a priniesť niekoľko nepríjemných prekvapení - takže pred zostavením rozpočtu na rozšírenie musíte dôkladne preskúmať všetky svoje náklady.

Marketing                                                                                                                                  

Účinnosť rôznych marketingových kanálov sa môže v jednotlivých krajinách líšiť, takže sa na to musíte pozrieť skôr, ako vypracujete svoju marketingovú stratégiu. Zjavnou chybou by bolo míňať príliš veľa svojho rozpočtu na digitálny marketing v krajine, ktorá má nízku penetráciu internetu alebo mobilných zariadení.

Vytvorte pevný dodávateľský reťazec

Je dôležité vytvoriť pevný dodávateľský reťazec, ktorý vám umožní uspokojiť zákazníkov na vašich nových zahraničných trhoch. COVID-19 odhalil krehkú povahu globálnych dodávateľských reťazcov – od tovární, ktoré z dôvodu nedostatku pracovníkov nedosahujú kapacitu, až po tovar uviaznutý v prístavoch, pretože nebol dostatok vodičov nákladných vozidiel na jeho prepravu.

Aj keď nikto nemôže povedať, či alebo kedy príde ďalšia pandémia, riziká spôsobené inými faktormi, ako je napätie v globálnom obchode, o ktorom sa hovorilo skôr, sú jasné. Takže predtým, ako prejdete na globálnu úroveň, musíte metodicky identifikovať, posúdiť a zmierniť riziká pre váš dodávateľský reťazec, aby ste predišli potenciálnemu poškodeniu kvality vášho produktu, kontinuity vášho podnikania a dobrého mena vašej spoločnosti.    

Okrem zjavných rizík, ako je nadmerné spoliehanie sa na malý počet dodávateľov, môžu zahŕňať aj menej zrejmé riziká, ako sú riziká kybernetickej bezpečnosti v dôsledku rastúcej závislosti od digitalizácie v dodávateľských reťazcoch.

Vybudujte silnú lokálnu sieť

Ak expandujete medzinárodne, oplatí sa vybudovať silné lokálne siete. Založenie v inej kultúre a novej krajine je vždy zložité a kontakty, ktoré rozumejú postupom a dokonca aj jemným nuansám, sa môžu ukázať ako neoceniteľné.

Vynaložte úsilie na vybudovanie pozitívnych a dôveryhodných vzťahov so svojimi zahraničnými zamestnancami a dodávateľmi. Urobte si čas na to, aby ste sa dozvedeli o ich rôznych zvykoch. Aj keď sa to môže zdať ako ťažká a časovo náročná práca, je to ešte dôležitejšie, keď budete zvyčajne rokovať so zamestnancami a dodávateľmi na diaľku. Tiež stojí za to nadviazať kontakty s miestnymi obchodnými kontaktmi - môže vám dokonca zabezpečiť zvýhodnené ceny služieb alebo vám pomôže nájsť potenciálnych miestnych investorov.

Je zrejmé, že najdôležitejšími ľuďmi na budovanie vzťahov sú vaši noví zahraniční zákazníci. Začínate v nevýhode, keď vstupujete na nový trh, takže je dôležité vybudovať si zákaznícku základňu, ktorá je spokojná s vašimi produktmi a službami. Vždy majte na pamäti, že je oveľa drahšie získať nového zákazníka, ako si udržať takého, ktorého už máte. A na Zemi neexistuje krajina, kde by spokojní zákazníci neodporučili vašu značku priateľom a známym.

Poznajte postoje svojich zákazníkov k doručeniu a vráteniu tovaru

Náročnosť vašich zahraničných zákazníkov sa bude líšiť v závislosti od toho, do ktorej krajiny alebo krajín expandujete. Samozrejme, ich očakávania budú závisieť aj od toho, aký druh produktu im predávate.

Čokoľvek sa rozhodnete, bude to mať vplyv na celkové náklady aj rýchlosť doručenia. Vaše možnosti budú zahŕňať nákladnú, železničnú, námornú a leteckú dopravu, ako aj multimodálne kombinácie niekoľkých možností prepravy – v závislosti od toho, kde sa nachádza váš trh a váš sklad. Bude zákazník, ktorého predávate, vždy k dispozícii, keď doručíte? Ak nie, budete potrebovať partnera, ktorý môže ponúknuť doručenie na požiadanie, aby mohol určiť čas, ktorý mu vyhovuje. 

Očakávajú vaši zákazníci bezplatné vrátenie tovaru? V niektorých krajinách je nutnosť platiť za vrátenie tovaru zlomovým faktorom, takže v rámci prieskumu trhu musíte odhaliť postoje spotrebiteľov a v prípade potreby zahrnúť do svojich nákladov bezplatné výnosy.

Uistite sa, že dodržiavate colné predpisy

Colné predpisy sa v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad  webové stránky miestnych obchodných združení sú skvelým zdrojom, ktorý vám pomôže pochopiť dodržiavanie colných predpisov, ale je na vás, aby ste zistili, čo môže byť zakázané vo vašej cieľovej destinácii. 

Môžete sa rozhodnúť najať si sprostredkovateľa, ktorý bude počas procesu prepravy pôsobiť ako váš zástupca, ktorý vám pomôže pripraviť dokumenty a precliť tovar pre colné orgány. Stojí za to vedieť, že DHL Express to robí každý deň pre svojich zákazníkov tým, že koná ako maklér v ich mene.

DHL bude uchovávať vaše colné doklady relevantné a presné pred odovzdaním informácií o zásielke príslušnému colnému orgánu. Ich odborníci na vývoz a colné odbavenie vám môžu pomôcť s obchodnými dohodami, podávaním vyhlásení o zásielkach a tarifných klasifikácií, ako aj s výpočtom cla a dane pred prepravou vášho tovaru cez hranice. Pomôžu aj pri plánovaní pre prípad nepredvídaných udalostí tým, že ponúknu priamu podporu a usmernenia. Napríklad, ak finančná alebo prírodná katastrofa ovplyvní vašu schopnosť dodávať tovar zákazníkom do zahraničia, musíte mať zavedený plán obnovy. DHL môže samozrejme pomôcť s jeho vytvorením - stačí sa porozprávať s miestnym zástupcom.

Podrobnejšie colné rady nájdete v našom článku Colné poradenstvo pre prvých odosielateľov.

Používanie správneho označovania na udržanie vecí v pohybe

Pri vypĺňaní akýchkoľvek dokladov buďte vždy čo najpresnejší. Vezmite si tieto konkrétne príklady popisu a nechajte ich slúžiť ako rámec. Ak vaše doklady nie sú dostatočne podrobné, môže to spôsobiť oneskorenie, čo zvýši nespokojnosť spotrebiteľov. Ak chcete získať úplný popis správneho označenia, stiahnite si našu sadu nástrojov pre medzinárodnú prepravu.

Buďte si vedomí špeciálnych požiadaviek

Niektoré úvahy zahŕňajú:

  • Balenie na ochranu produktu pred fyzickým poškodením
  • Použitie silných kontajnerov
  • Pomoc kupujúcemu pri identifikácii vašej zásielky
  • Zabránenie nadmernému baleniu a rovnomerné rozloženie hmotnosti
  • Použitie paliet a vonkajších kontajnerov ako nárazníkov v prípade potreby
  • Vyhýbanie sa názvom produktov a značiek na vonkajšej strane škatúľ, ktoré by mohli viesť ku krádeži

Využite otvorené hranice naplno

Dohody o voľnom obchode (FTA) pomohli podporiť rast podnikania tým, že pomohli spoločnostiam obchodovať s čoraz väčším publikom. To prinieslo zlepšenie životnej úrovne a umožnilo rodinám získať prístup k cenovo dostupnejšiemu dovážanému tovaru a službám. Napokon, vďaka odstráneniu prekážok obchodu môžu aj tie najmenšie spoločnosti konkurovať a prosperovať v celosvetovom meradle.

Napríklad USA majú v súčasnosti uzavreté dohody o voľnom obchode s 20 krajinami, čo znamená, že medzinárodný obchod sa stal kritickou zložkou hospodárstva popri toku domáceho tovaru. Podľa Správy medzinárodného obchodu2 v roku 2021 vyvážalo tovar viac ako 277 000 amerických spoločností a 97,4% z týchto spoločností boli malé a stredné podniky.   Napriek tomu je významnou mentálnou a logistickou prekážkou vstupu na medzinárodný obchodný trh zložitý colný proces, ktorý zahŕňa rôzne postupy a rozsiahlu administratívu. Našťastie rôzne snahy o modernizáciu ciel sľubujú zlepšenie ich celkovej efektívnosti, ako je implementácia jednotných okien a zvýšené zavádzanie automatizačných technológií na celom svete.

Okrem toho, hoci sa predpokladá celosvetové spomalenie rastu obchodu, podľa OECD3 existujú náznaky zlepšenia. Väčšina regiónov pracuje na tom, aby podnikom poskytla ďalšie príležitosti zapojiť sa do medzinárodného obchodu, čo malým a stredným podnikom uľahčí globalizáciu.

Orientácia v zákonoch a predpisoch

Právne predpisy sa naprieč hranicami výrazne líšia. Napríklad v USA zahraničné predpisy a normy ukladajú určité obmedzenia na živočíšne výrobky, textil a elektroniku. Navštívte stránku Trade.gov , kde nájdete ďalšie informácie o amerických a zahraničných normách, ako aj o konkrétnych požiadavkách a predpisoch.  Informácie o dovoze do EÚ nájdete na webovom sídle Európskej komisie.

Zatiaľ čo dovoz a vývoz sú vždy prísne regulované, zákony podliehajú zmenám a zavádzaniu nových, ktoré sú poháňané čímkoľvek od politiky až po udržateľnosť. Dobrým súčasným príkladom politicky motivovanej zmeny sú nové pobrexitové nariadenia pre obchod medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ4.

Príkladom nového právneho predpisu týkajúceho sa udržateľnosti je zákaz dovozu súvisiaceho s odlesňovaním zo strany EÚ. Spoločnosti, ktoré dovážajú výrobky vyrobené z dreva, hovädzieho dobytka, kakaa, kávy, palmového oleja a sóje, budú musieť získať vyhlásenie o náležitej starostlivosti, ktoré potvrdí, že tovar nepochádza z odlesnenej pôdy alebo nesúvisí sdegradáciou lesov5.

Preto je dôležité zostať v obraze. DHL drží krok so zmenami v colných predpisoch a postupoch, aby zabezpečila, že sú vždy v súlade a používajú osvedčené postupy. To im tiež umožňuje budovať dôveru a silné vzťahy s colnými orgánmi na celom svete, čo pomáha pri hladkom odbavení tovaru zákazníkov.    

Ak potrebujete ďalšiu pomoc a rady týkajúce sa globalizácie, porozprávajte sa so svojím zástupcom DHL alebo požiadajte o podnikateľský účet ešte dnes.