#LogistickéPoradenstvo

4 spôsoby, ako zlepšiť výkonnosť doručenia na poslednú míľu

Russell Simmons
Russell Simmons
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
two men in a warehouse

Každý rok prepravia poskytovatelia logistických služieb a doručovacie spoločnosti 25 miliárd balíkov1 po celom svete. Všetko to beží ako hodinky v starostlivo koordinovanej sieti leteckej, pozemnej a námornej dopravy.  Ale najťažšia časť – a najdôležitejšia časť pre podniky, ako je tá vaša – je "posledná míľa".

Tu vysvetľujeme, prečo je posledná míľa taká náročná, aké rozhodnutia môžete urobiť, aby ste zlepšili doručenie na poslednú míľu a ako vyzerá budúcnosť tejto dôležitej poslednej etapy logistického procesu.

Čo je doručenie na poslednú míľu?

Doručenie na poslednú míľu, niekedy označované ako "posledná míľa", je pohyb tovaru z dopravného uzla do konečného miesta určenia - zvyčajne domáca adresa zákazníka.

Prečo je však posledná míľa taká náročná? Komplexné siete železničnej, námornej, cestnej a leteckej dopravy každoročne prepravia miliardy balíkov po celom svete. Ide o kontrolované a vysoko organizované siete, ktoré využívajú vyhradené trasy a špecializované vozidlá na dlhé vzdialenosti. Ale rozhodujúci posledný úsek cesty – posledná míľa od miestneho centra alebo distribučného centra k zákazníkovi domov alebo kancelárii – nemá ani zďaleka rovnakú úroveň kontroly, konzistentnosti a rozsahu.

Vodiči miestnych dodávkových vozidiel musia riešiť nepredvídateľnú premávku, uzávierky ciest, problémy s plánovaním trasy, poveternostné podmienky a množstvo ďalších ťažko plánovateľných prekážok.

Z pohľadu doručovacej spoločnosti je to najmenej efektívna časť logistického cyklu: vodiči dodávok musia robiť veľa krátkych zastávok, často doručujú len jeden balík naraz (v porovnaní s mnohými tisíckami položiek, ktoré prepravuje jedno lietadlo). A pri väčšine dodávok elektronického obchodu to musia robiť a zároveň pôsobiť ako jediný človek v celom dodávateľskom reťazci orientovaný na zákazníka.

woman typing on a laptop in a warehouse

Výzvy, ktorým čelí doručovanie na poslednú míľu

  • Elektronický obchod naďalej rastie, čo znamená, že bude doručených viac balíkov
  • Nedostatok doručovateľov
  • Prirodzene neefektívne: premávka, mechanické poruchy a iba jeden výpadok naraz
  • Zákazníci teraz očakávajú doručenie nasledujúci deň, rovnaký deň alebo dokonca 1- alebo 2-hodinové doručenie

To je čiastočne dôvod, prečo doručenie na poslednú míľu predstavuje 41% celkových nákladov na doručenie 2. Napriek týmto výzvam musia teraz aj tí najmenší maloobchodníci súťažiť s vysokými štandardmi stanovenými globálnymi poskytovateľmi, vďaka ktorým sa doručenie nasledujúci deň stalo normou a doručenie v ten istý deň životaschopným. 

Ako teda môžem napredovať v doručovaní na poslednú míľu?  
Máte na výber. Môžete si vybrať doručovaciu spoločnosť, ktorá ponúka služby, ktoré udržia vaše náklady nižšie a zároveň poskytnú vašim zákazníkom bezproblémové služby, ktoré chcú a očakávajú.

Ako zlepšiť doručenie na poslednú míľu

Tu sú štyri faktory, ktoré musíte zvážiť:

1.  Využite lokalizované úložisko a tmavé obchody

Mnohé podniky strategicky rozdeľujú svoje zásoby medzi malé regionálne sklady, pričom sa zameriavajú na obľúbené a sezónne položky, aby skrátili vzdialenosť pre konečné doručenie. Podľa Roya Hughesa, EVP Network Operations Europe, DHL Express, niekoľko "mocenských miest", ako napríklad New York a Peking, "uľahčuje a riadi tento lokalizačný trend".

MSP môžu chýbať zdroje na vlastné sklady, ale niektoré logistické firmy ponúkajú prístup k nevyužitému dočasnému uskladneniu. To umožňuje značkám elektronického obchodu ukladať zásoby a ponúkať doručenie miestnym zákazníkom v ten istý deň.

woman placing parcel in parcel locker

2.  Použite zdroje ad hoc na rýchlejšie doručenie

Lokalizácia zase zvýšila dopyt po nákladných službách, ktoré prepravujú tovar spotrebiteľom v deň, keď si ho objednajú. Tu prichádza na rad "crowdsourcingové doručenie". Crowdsourcing, ktorý sa rozširuje nad rámec taxíkov a odovzdania jedla, spolupracuje s miestnymi vopred kvalifikovanými vodičmi, ktorí sa môžu rozhodnúť vyzdvihnúť čakajúcu dodávku a odovzdať ju zákazníkovi.

Je to skvelé riešenie odvekého problému s kapacitou: ak máte príliš veľa balíkov a nedostatok dodávok a vodičov, čo urobíte?

Zbierajte, keď to zákazníkovi vyhovuje: vzostup skriniek

Ďalšie možnosti na požiadanie zahŕňajú servisné miesta a skladovacie skrinky, ktoré sú schopné prijať dodávku v mene vášho zákazníka a posúvajú posun smerom k mestskej lokalizácii. DHL Packstation, ktorá bola spustená v roku 2001, ponúka sieť automatizovaných celodenných kabín na viac ako 3 500 miestach len v samotnom Nemecku.

finger pointing at map

3.  Využívanie umelej inteligencie a analytiky na lepšie trasy a ekologickejšie dodávky

Riešenie crowdsourcingu stále nie je ideálne na prepravu drahších a objemnejších balíkov, a vtedy budete pravdepodobne chcieť použiť etablovanejšieho prepravcu. Takéto dodávky však predstavujú svoje vlastné problémy, pričom nákladné vozidlá musia nájsť vhodné miesto na vykládku alebo sa pohybovať po menších mestských cestách. Keďže míle mimo trasy predstavujú 3 až 10 % celkového počtu najazdených kilometrov vodiča, neefektívne plánovanie trasy môže pridať skryté náklady k už aj tak drahým službám. 3

Odpoveďou je lepšie plánovanie trasy

Niektoré zdroje naznačujú 4, že kuriéri a personál plánovania kuriérskych trás by mohli stráviť3-4 hodiny denne manuálnym plánovaním svojich trás.

Keďže tieto nové technológie naďalej zohrávajú rozširujúcu sa úlohu pri zlepšovaní poslednej míle, Mei Yee Pang, vedúci inovácií, ázijsko-pacifické zákaznícke riešenia a inovácie DHL, zopakoval, že teraz je životne dôležité prijať "prístup založený na údajoch pri poskytovaní služieb zákazníkom".

Nemáte miesto pre ľudí?

V distribučných centrách sa AI a robotika spájajú, aby automatizovali opakujúce sa úlohy, ale znamená to, že ľudia už nie sú potrební? Tim Tetzlaff, globálny vedúci zrýchlenej digitalizácie, DHL Supply Chain: "Čím viac môžeme používať roboty na dokončenie opakujúcich sa alebo vzdialených úloh vo vysoko predvídateľných, štruktúrovaných prostrediach, tým viac uvoľníme našich zamestnancov, aby mohli využiť svoje jedinečné ľudské schopnosti." Umelá inteligencia a roboty sú ďalším nástrojom, ktorý ľuďom pomáha – nie ich nahrádza.

Snáď najdôležitejšie je, že optimalizácia trás AI môže znížiť emisie uhlíka z vozového parku poslednej míle až o 25%. Ukázalo sa, že nástroje softvérovej spoločnosti Descartes na optimalizáciu trás znižujú emisie CO2 o viac ako 552 000 ton a znižujú spotrebu paliva o 5 % až 25 %5. To je obrovský vplyv, všetko dosiahnuté jednoduchým nájdením najlepšej trasy. 

drone delivering parcel

Doručte svoj tovar pomocou dronu alebo robota

Alternatívne možnosti doručenia rastú; Používanie inteligentných doručovacích skriniek umiestnených vo verejných priestoroch s vysokou premávkou, ako sú supermarkety a centrá miest, každoročne rastie o 25%.

Niektoré spoločnosti dokonca skúmajú doručovanie prostredníctvom dronov a robotov. Zatiaľ čo drony sa už používajú na doručovanie položiek vysokej hodnoty, ako sú lieky a krv, pokrok v technológii rozšíril ich potenciálnu úlohu v logistike doručovania. To môže pomôcť zmierniť tlak na dodávateľský reťazec spôsobený zvýšeným počtom objednávok elektronického obchodu, stupňujúcim sa preťažením mestskej dopravy a rastúcim nedostatkom vodičov nákladných vozidiel.

Drony doručujú

Spoločnosť DHL úspešne vykonala trojmesačný test svojej Parcelcopter v nemeckej komunite Reit im Winkl. V teste musia používatelia jednoducho vložiť svoj balík do "Skyport" (základňová stanica dronu), aby mohli začať proces letu. Ukazuje sa, že je rýchly a jednoduchý a umožňuje jednoduchú prepravu do oblastí so slabo rozvinutou infraštruktúrou alebo do oblastí blokovaných prírodnými prekážkami, ako sú voda a hory.

Nie je to jediný pokročilý testovací let, ktorý sa uskutočňuje: bulharský start-up Dronamics vytvoril nákladný dron s pevnými krídlami, ktorý dokáže prepraviť užitočné zaťaženie až 350 kg (772 lb) na doručenie v ten istý deň a pokryť vzdialenosti až 1 553 míľ (2 500 km). Spoločnosť získala licenciu EÚ na povolenie letov, a to aj mimo prevádzky mimo vizuálneho priameho kontaktu (BVLOS), práve včas pre svoje plánované komerčné aktivity. Juhoafrický start-up Cloudline nedávno získal súhlas kenskej vlády na vykonávanie testov s použitím svojich autonómnych vzducholodí podobných vzducholodiam, ktoré uľahčujú bezuhlíkovú dopravu užitočného zaťaženia s hmotnosťou do 100 kg (220 lb) do odľahlých oblastí.

V Spojených štátoch získal poskytovateľ doručovacích služieb dronmi Zipline v roku 2022 federálnu certifikáciu ako malý letecký dopravca, čo umožnilo rozšírenie jeho služieb elektronického obchodu a farmaceutického doručovania.

Majte na pamäti, že doručovací robot ...

Naopak, pozemné autonómne vozidlá (v podstate malé roboty s kolesami) môžu fungovať ako bezpečné mobilné doručovacie skrinky, ktoré sledujú stanovenú doručovaciu trasu k vašim dverám. Zákazníci sú informovaní, keď dorazí, a potom si môžu vyzdvihnúť svoju položku z kontajnera robota.

Po takýchto inováciách na poslednú míľu McKinsey6 predpovedá "svet, v ktorom autonómne vozidlá doručujú 80% balíkov". To je podporené výskumom, ktorý naznačuje, že ďaleko od skepticizmu v priemysle okolo prijatia novej technológie spotrebiteľmi, 60% je za alebo ľahostajné k doručovaniu dronmi.

Problém s cenou

Zatiaľ čo tieto nové riešenia môžu prísť s počiatočnou vysokou cenou, 48 %7 spotrebiteľov zaplatí viac za doručenie nasledujúci deň a 23 % spotrebiteľov je ochotných zaplatiť značné príplatky za doručenie v ten istý deň, pričom medzi mladšími spotrebiteľmi sa tento podiel zvýši na 30 %.

Keďže táto mladšia demografická skupina sa stáva dominantnou skupinou spotrebiteľských výdavkov, oneskorenie prijatia balíka v trvaní iba 12 hodín sa môže stať dôležitým rozlišovacím faktorom na nasýtených trhoch – a tomu sa budete chcieť vyhnúť. 

Podniky by mali robiť postupné úpravy, keď sa snažia viac uspokojiť tieto vyššie očakávania, a vyvážiť náklady s ohľadom na kvalitu do budúcnosti.

Budúcnosť dodávok na poslednú míľu

Zatiaľ čo všeobecný posun smeruje k lokalizovanému, digitalizovanému plneniu s cieľom zlepšiť poslednú míľu, toto odvetvie sa neustále rozvíja a napreduje.

Keď bol Lee Spratt, generálny riaditeľ DHL E-commerce Americas, požiadaný, aby urobil predpoveď, zdôraznil dôležitosť "byť agilnejší pri prispôsobovaní sa trendom na trhu, udržiavať otvorenosť voči vzdelávaniu a znovuobjavovaniu a podporovať novoobjavenú flexibilitu ako základ pre dopravný priemysel."

Časté otázky o doručení na poslednú míľu

Ako funguje doručenie na poslednú míľu?

Dodanie na poslednú míľu, známe aj ako doručenie na poslednú míľu, je úplne posledným úsekom cesty vašej položky: z miestneho distribučného centra (vášho vlastného alebo logistického partnera) ku koncovému spotrebiteľovi. Cieľom doručenia na poslednú míľu je doručiť balíky čo najdostupnejšie, najrýchlejšie a najpresnejšie. To sa dosahuje na ceste (dodávka alebo niekedy auto alebo bicykel) alebo na odbernom mieste, ako je miestny supermarket alebo skrinka na balíky. Už sa testujú nové metódy, ako sú autonómne roboty a drony.

Ako dlho trvá doručenie na poslednú míľu?

To sa líši v závislosti od umiestnenia distribučného uzla, konečného miesta doručenia, dopravných podmienok, počasia a efektívnosti procesu doručenia. Zákazníci čoraz viac hľadajú rýchle dodanie, ale spoľahlivosť a sledovateľnosť (sledovanie poslednej míle) sú tiež vysoko na zozname priorít spotrebiteľov.

Ako pretvárajú požiadavky zákazníkov na doručenie na poslednú míľu?

Rýchlosť, náklady a kvalita doručenia na poslednú míľu sa stali kľúčovými rozlišovacími faktormi. Stojí za to pripomenúť, že doručovacia časť procesu elektronického obchodu je jediným bodom, v ktorom môže spotrebiteľ komunikovať s človekom, čím sa vodič dodávky stáva akýmsi rozšírením vašej vlastnej značky. Je dôležité ponúkať viacero možností doručenia vrátane nasledujúceho dňa, toho istého dňa, menovaného dňa a ekologických možností doručenia.