#LogistickéPoradenství

Velké výhody technologie 5G v logistice

Russell Simmons
Russell Simmons
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
scene of a city

Všichni jsme si zvykli na 4G. Webové stránky se načítají rychle, aplikace reagují a odesílání fotografií je jednoduché. Bereme to jako samozřejmost, i když je široce používáno jen méně než 10 let. Technologie však pochoduje dál a další upgrade mobilní sítě se nepřekvapivě nazývá "5G".

5G – pátá generace mobilních technologií – je již aktivní v 70 zemích po celém světě. Jaký je ale dopad 5G? A jaké jsou výhody technologie 5G pro logistický průmysl? Je to jen o rychlosti přenosu dat? A potřebujeme vůbec větší rychlost? Pojďme to zjistit.

"Je 5G jen o rychlejším přenosu dat?"

Co je 5G?

Každý smartphone používá rádiové vlny k odesílání a přijímání dat, ať už se jedná o hlasové hovory nebo procházení webu. Jak se technologie zlepšovala, schopnosti těchto sítí rádiových vln - nebo celulárních sítí - se zlepšily.

První generace celulárních sítí, známá jako 1G, byla spuštěna v pozdních 1970 a stala se široce dostupnou koncem 80. a počátkem 90. let. Od té doby jsme přešli na 2G, 3G a 4G, pokaždé jsme přidali rychlejší přenos dat a další funkce, jako jsou textové zprávy. 1 obč.

5G je nejnovější generace těchto mobilních sítí. Jaké jsou však výhody 5G oproti předchozím generacím?

5 důvodů, proč milovat 5G

RYCHLEJŠÍ STAHOVÁNÍ

Ano, jak byste očekávali, 5G je mnohem rychlejší než 4G. Ve skutečnosti se 5G vyrovná nebo překoná rychlosti standardního domácího širokopásmového připojení. Ale jak brzy uvidíte, není to zdaleka nejzajímavější věc na 5G.

NIŽŠÍ LATENCE

5G také nabízí nižší latenci. Latence je doba, za kterou data urazí celou zpáteční cestu – ze zařízení na server a zpět. Latence 5G je mnohem nižší než 4G (1-5ms ve srovnání s 30-100ms). 20 ms je považováno za dostatečně dobré pro videohovor. 2 obč.

VÍCE SIMULTÁNNÍCH ZAŘÍZENÍ

Snad největší upgrade je v konektivitě. Každá 4G mobilní věž může najednou zpracovat přibližně 2 000 zařízení. 5G zvládne milion. Jedná se o převratnou změnu: znamená to, že internet věcí, chytrá města a autonomní vozidla mohou konečně dosáhnout svého plného potenciálu. 3 obč.

"4G mobilní věž může obsluhovat 2 000 zařízení. 5G mobilní věž může sloužit 1 000 000."

LEPŠÍ ZABEZPEČENÍ

5G je bezpečnější než 4G, protože používá pokročilejší šifrovací metody a technologie. 5G také nabízí více možností pro bezpečné ověřování, jako je ověřování založené na SIM kartě a síťové rozdělení.

SNADNĚJŠÍ NASAZENÍ

Nasazení 4G je - zejména pokud potřebujete soukromou síť pro vaše podnikání - pomalé, nákladné a vyžaduje velmi specifické dovednosti. 5G stále vyžaduje vysoce technickou práci, ale protože větší část infrastruktury 5G závisí na cloudových serverech a softwaru, je to rychlejší a jednodušší práce.

Většina spotřebitelů však nevidí velký rozdíl v každodenním používání. Ano, je to rychlejší, takže funkce náročné na data, jako je streamování, mohou zaznamenat určité zlepšení a videohovory budou lépe reagovat na připojení 5G s nízkou latencí - ale nejsou to primární případy použití pro 5G.

Skutečné výhody 5G budou vidět v business-to-business a průmyslových sektorech - včetně logistického sektoru. Latence, kapacita, bezpečnost a spotřeba energie 5G jsou na hony vzdálené jejich protějškům 4G. Technologie 5G má jasné výhody, ale pojďme prozkoumat, co přesně to znamená pro logistiku.

DHL vans parked

Výhody 5G pro logistiku a logistické zákazníky

Technologie 5G  má pro logistický průmysl některé velké výhody.

RYCHLEJŠÍ STAHOVÁNÍ ZNAMENÁ VÍCE SENZORŮ A VĚTŠÍ KONTROLU

Pro logistiku nejsou rychlosti přenosu dat velkým problémem. Ale jak se zvyšuje počet senzorů (jako jsou kamery, teplotní senzory, vlhkost atd.), tím více dat budeme potřebovat přesunout z místa na místo. 5G poskytuje logistickým operátorům kapacitu pro přenos dat, aby se vyrovnali s touto záplavou dat.

V blízké budoucnosti budou logistické firmy poskytovat svým zákazníkům neustálé aktualizace, od teploty a vlhkosti až po přesnou polohu a živé video kanály. Chcete vědět, kde je vaše zásilka a zda je v dobrém stavu? Stačí se přihlásit a zkontrolovat zdroj dodaný vaším poskytovatelem logistických služeb. Zboží je tak méně náchylné k poškození, manipulaci nebo dokonce krádeži. Samozřejmě, že je to teoreticky možné s existujícím 4G, ale je tu problém: 4G nemá kapacitu se s tím vypořádat. A zařízení 4G jsou hladová po energii; 5G zvyšuje kapacitu a snižuje spotřebu energie.

NIŽŠÍ LATENCE UMOŽŇUJE AUTONOMNÍ VOZIDLA (A RYCHLEJŠÍ SLUŽBY)

Nízká latence a zvýšená spolehlivost 5G znamenají, že data mohou být přenášena téměř okamžitě. To je nezbytné pro autonomní logistická vozidla, takže jakýkoli vzdálený operátor nebo server může s těmito daty pracovat dříve. Pro zákazníky z oblasti logistiky to znamená levnější a efektivnější služby. Autonomní vozidla mohou navíc zvýšit bezpečnost, protože mají potenciál eliminovat lidské chyby a předcházet nehodám.

"Autonomní doručovací vozidla jsou již zde"

DHL brzy začlení technologii autonomních vozidel do svého dodavatelského řetězce. Rezervovali jsme 100 autonomních nákladních vozidel od TuSimple, amerického vývojáře samořiditelných nákladních vozidel. TuSimple také denně přepravuje náklad pro DHL na trasách, které jsou součástí americké autonomní nákladní sítě (AFN). 4 obč.

VÍCE ZAŘÍZENÍ ZNAMENÁ LEPŠÍ A RYCHLEJŠÍ SLUŽBY PRO ZÁKAZNÍKY Z OBLASTI LOGISTIKY

Předchozí generace celulárních sítí nebyly navrženy pro internet věcí (IoT), ale to se změnilo s 5G. 5G je první generací, která staví aplikace IoT do popředí . Nemá to nic společného s vyššími přenosovými rychlostmi, místo toho je to všechno o kapacitě a životnosti baterie.   Kapacita 4G je omezená, s pouhými několika tisíci uživateli (zařízeními) na vysílač mobilní sítě. 5G může podporovat až milion lidí. S tímto druhem podpory by se každý existující štítek RFID mohl stát výkonným senzorovým polem schopným přenášet přesnou polohu každého balíku, stejně jako podmínky prostředí. Přichází vaše zásilka mouky do kontaktu s vodou kvůli rozbitému střešnímu panelu? Okamžité upozornění vám může ušetřit tisíce dolarů za zkažené zboží.

"Do roku 2025 bude online 27 miliard zařízení IoT"5

Znalost přesné polohy vozidel a zboží znamená mnohem přesnější a agilnější plánování, takže alokace zdrojů a skladových prostor je rychlejší a jednodušší. Díky 5G už neplánované zpoždění není nepříjemným překvapením.

Automatizované vychystávání a balení je jednodušší, protože všechny balíky budou mít ve skladu přesné známé umístění (srozumitelné počítačem). Aplikace rozšířené reality (AR) používané pro vychystávání a balení , vylepšené 5G, budou každodenním pohledem na podlahu skladu. Zaměstnanci, kteří nosí brýle AR, mohou být navedeni na konkrétní místa a mohou jim být sděleny, které položky si mají vyzvednout.

Mimo sklad může technologie AR s podporou 5G také pomoci tím, že navede zaměstnance při nakládání dodávek. Těžké nebo nebezpečné předměty mohou být označeny dříve, než se jich zaměstnanec dotkne. Jak víme, záleží na pořadí, ve kterém je zboží nakládáno. To se stává mnohem jednodušším úkolem, protože digitální technologie usnadňuje zjištění, který balíček se nachází na vozidle v jakém pořadí. A na druhém konci cesty může kurýrům pomoci najít konkrétní položky v jejich dodávkách a dokonce i číslo domu zákazníka.

To vše znamená rychlejší a levnější služby pro zákazníky.

5G PŘIDÁVÁ POKROČILÉ ZABEZPEČENÍ, KTERÉ VÁS UDRŽÍ V BEZPEČÍ

5G je postavena s ohledem na bezpečnost. Základní technologie 5G je bezpečnější než předchozí generace bezdrátové komunikace, protože běží na softwaru a serverech, nikoli na méně zabezpečených hardwarových zařízeních. 5G je bezpečnější než 4G, protože podporuje end-to-end šifrování, což znamená, že data jsou šifrována od zdroje k cíli, takže je pro kohokoli mnohem obtížnější zachytit nebo upravit data při přenosu.

"Základní technologie 5G je bezpečnější již od návrhu"

5G také přináší bezpečnou autentizaci, jako je autentizace založená na SIM kartě a síťové rozdělení. Síťové dělení znamená, že podnikoví uživatelé již nemusí kupovat drahý mobilní hardware k vytvoření vlastních privátních mobilních sítí. Místo toho si firemní zákazníci vytvářejí své vlastní soukromé sítě 5G pomocí stejného hardwaru 5G , který používá široká veřejnost, ale nyní se softwarově definovanou "izolovanou" částí, což zlepšuje bezpečnost a spolehlivost. Síťové dělení přidává další vrstvu zabezpečení pro každého uživatele.

shipping containers stacked on top of each other

Testování 5G

Výhody 5G jsou v prostředí přístavu velmi přesvědčivé, jak dokazuje zkušební projekt ve Velké Británii. West of England Combined Authority a jeho 12 partnerů, včetně Bristol University a Cardiff Business School, spustili testovací případ nazvaný 5G Logistics Project, aby prozkoumali výhody 5G v reálném prostředí nákladních přístavů. 

18měsíční projekt zjistil, že tři případy použití jasně demonstrují výhody technologie 5G v prostředí přístavu: bezpečnost, sledovatelnost a sledování zboží v reálném čase; autonomní lety bezpilotními letouny pro ostrahu přístavů a reakci na mimořádné události; a zlepšení řízení silničního provozu prostřednictvím inteligentních křižovatek 5G, zmírnění dopravních zácp a snížení znečištění ovzduší v okolí přístavů a podnikových zón. 6 ks

Mějte na pochybách, že jakmile dosáhne svého plného potenciálu, pozitivní dopad 5G a přínosy 5G pro logistický průmysl nelze přeceňovat. Podrobnosti o tom, co dalšího dělá rozdíl v logistice, najdete v našem nedávném článku o trendech v oblasti doručování a logistiky.