#LogistickéPoradenství

Doručení na poslední míli (r)evoluce

4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Doručení na poslední míli (r)evoluce

Zákazníci očekávají rychlejší dodávky za nižší ceny. Od malých e-commerce společností až po logistické giganty se společnosti musí přizpůsobit rychle se měnícímu světu globální přepravy.

Nejhmatatelnější změny v průmyslu jsou často viditelné u dodávek na poslední míli. Zde jsou tři inovace, které již jsou, nebo brzy budou, revoluci v obchodě:

1. Mobilní sklad

Upselling je jednou z nejstarších strategií v oblasti prodeje, a pokud jde o elektronický obchod, dodávky na poslední míli jsou nejnovější oblastí pro inovace.

Společnosti jako Amazon již mají data a know-how, aby předpověděly, co by zákazníci mohli chtít koupit příště, na základě předchozí historie objednávek - dokonce nabízejí pobídky, jako je bezplatné nebo rychlejší doručení k promazání kol. Co kdyby tato data mohla být použita k přímému upsellu zákazníkům tím, že by na palubě jejich doručovacího vozidla udržovala inventář pravděpodobně vyhledávaných produktů? Amazon již nabízí funkce "Dash Button", které uživatelům umožňují rychle přidat běžné předměty pro domácnost do své objednávky. Vzhledem k tomu, že data se zlepšují a přeprava se stává efektivnější, mohou zákazníci očekávat celou řadu dalších možností nákupu, když balíček dorazí k jejich dveřím. Společnosti mohou dokonce posunout tuto myšlenku o krok dále tím, že umístí "mobilní sklady" v oblastech s vysokou hustotou osídlení, kde jim údaje o nákupu umožňují předvídat pravděpodobné položky na poslední chvíli, které budou v daný den objednány.

2. Ovladače na vyžádání

Od Uberu po Airbnb jsou crowdsourcingová pracovní síla klíčovým aspektem obchodních inovací 21. století.

Ve světě logistiky je obracení se na řidiče na vyžádání efektivním způsobem, jak urychlit proces doručení na poslední míli. Ve skutečnosti se to již dělá pro služby jako UberEATS a Amazon Flex, které umožňují řidičům vydělávat peníze prostřednictvím dodávek ve svém vlastním čase s vlastními vozidly. Zatímco takové metody mohou často postrádat efektivně naplánované a zdokonalené doručovací trasy vyvinuté mnoha významnými logistickými firmami, nabízí zákazníkům rychlou možnost na poslední chvíli, od dveří ke dveřím, která je jednoduše bezkonkurenční. Pro tuto chvíli ...

... A to je místo, kde roboti přicházejí. Odborníci se obecně shodují, že věk automatizovaných dodávek je téměř u nás a většina řečí se týká toho, jak budou nákladní vozidla bez řidiče dominovat lodní dopravě po celém světě. Ale v některých městských oblastech bude mít menší forma robota pravděpodobně větší dopad. Dodávky na poslední míli, od dveří ke dveřím, často potřebují navigaci přeplněných chodníků a vícepodlažních kancelářských budov, a to je místo, kde mají malá autonomní vozidla potenciál nabídnout bezkonkurenční efektivitu. Moderní samořídící doručovací roboti, kteří často fungují spíše jako malé skříňky s inteligentními navigačními schopnostmi, jsou již testovány ve městech, jako je Hamburk, Londýn a Washington, DC. Za pár let existuje velká šance, že pozdní noční odběr dorazí k vašim dveřím bez doručovatele v dohledu. Objevte nejnovější řešení dodávek na poslední míli ve vašem oboru zde.

Myšlenka dronu, který přistane u nás doma s dodávkou, již není futuristickou fantazií - technologie za doručovacími drony existuje, byli jsme první zásilkovou službou, která ji vyzkoušela s balíkem DHL. Zatímco dron by teoreticky mohl být použit kdekoli k doručování, nejslibnější využití vznikající technologie je při řešení jedné z nejstarších výzev v logistickém  průmyslu: geografie. Je to oblast, kde mají drony jedinečnou příležitost ovládnout trh. Pro zákazníky ve venkovských oblastech zůstaly možnosti rychlého doručení omezené. Čínský maloobchodní gigant JD.com nedávno oznámil, že zahajuje pětiletou zkušební fázi pro doručování dronů na poslední míli, poháněnou inteligentní navigační platformou Jetson vyvinutou americkým grafickým guru Nvidea. Drony přímo řeší geografické výzvy a byly testovány pro lékařské dodávky na ostrov Juist v Severním moři a autonomní dodávky v Alpách. Rychlé dodávky ve stejný den již brzy nebudou omezovány obrovskými vzdálenostmi nebo obtížným terénem. 

3. Umělá inteligence

Pro mnoho zasvěcených lidí v oboru je konečný průlom v doručování na poslední míli (a širším světě logistiky) omezen na jednu věc: AI. Přepravní společnosti neustále hledají další způsoby, jak využít velká data k podpoře inovací a zvýšení efektivity. Pokrok v oblasti umělé inteligence již způsobil revoluci v mnoha podnicích, zejména v logistice – inteligentní systémy nyní mohou pročesávat informace dodavatelského řetězce a koordinovat každý aspekt procesu doručení.  Potenciál umělé inteligence je nekonečný: využití autonomních dodavatelských řetězců založených na datech by mohlo přinést dříve nepředstavitelnou úroveň optimalizace. Ať už se jedná o přepravu balíků do distribučních center, skladování zásob nebo optimalizaci doručovacích tras pro nákladní automobily, roboty a drony bez řidiče, AI je budoucností přepravy.