#LogistickéPoradenství

Budoucnost logistiky

4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Budoucnost logistiky

Když přemýšlíte o budoucnosti, co si představujete? Roboty? Létající auta? Teleportace? Pokud jde o svět logistiky, můžete získat všechny tři.

Budoucnost by nebyla budoucností bez robotů. Jak online maloobchod roste, budeme jich potřebovat více. Jen samotné USA by mohly do roku 2030 zaznamenat odhadovaný nedostatek 25 milionů pracovníků. Není divu, že Amazon koupil robotickou společnost Kiva, která vyvíjí roboty, kteří by mohli přesunout regály ve skladech blíže k jeho sběračům. 

Matthias Heutger, senior viceprezident pro strategii, marketing a inovace ve společnosti DHL, to vidí jen jako první krok:

"Velkou výzvou je, že roboti si mohou vybrat sami sebe, což je mnohem těžší, protože simulace lidské ruky je nejsložitější věc, zvláště když máte různé tvary, různé hmotnosti, různé textury..."

Technologie se opravdu posouvá dál. Vezměme si například "Baxter" od Rethink Robotics, androida, který je tak přístupný, že jeho paže mohou být vedeny a umístěny pomocí jednoduchých, opakujících se úkolů.

Matthias vidí společnost Baxters tohoto světa, "kolaborativní roboty", jako hybridní řešení velmi lidské výzvy:

"... s kolaborativními roboty. Je to jiné, protože v tom případě to není ani automatizované, ani manuální... Lidskou práci můžete doplnit robotickou technologií."

Takže roboti nepřebírají vládu jako takovou, jsou to prostě technologie, která se používá k tomu, aby pomohla lidem. A jak se posouváme dále do 21. století, tato technologie je stále chytřejší – a užitečnější.  

Létající auta (ok, ne tak docela – ale samořídící auta a drony)

Nejen ve skladu může autonomní technologie poskytovat lepší služby. Společnosti jako Google, Volvo a Tesla přeměňují samořiditelná auta na realitu. Spolu s výhodami v úspoře paliva a efektivitě by tato technologie mohla umožnit řidičům nákladních vozidel odpočívat na dálkových cestách. Blíže k cíli by autonomní vozíky mohly následovat doručovatele. Nebo by řidiči mohli vysadit samořiditelná balíková vozidla, která se bezpečně pohybují rychlostí chodců a bezpečně odvážejí vaše zásilky ke dveřím zákazníka.

Ve vzduchu, i když je bezpilotní doručování dronů stále v beta verzi, doručovací společnosti vedou cestu. Zatímco předchůdci byli drony, nové verze nabízejí letadla s naklápěcími křídly, která mohou automaticky vyzvednout zásilky ze "Skyportu" a dopravit je k příjemci. Úspěšné zkoušky již byly zahájeny v Bavorsku , kde byl Parcelcopter používán v lyžařském středisku k přepravě zdravotnického materiálu a vybavení nahoru a dolů z hory.

Internet věcí (objekty online spíše než online objekty)

Automatizované doručování vyžaduje, aby "věci" vzájemně komunikovaly. Do roku 2020 bude k internetu připojeno více než 50 miliard objektů. Všechny tyto objekty mohou poskytovat informace. Toto bohatství dat z internetu věcí by mohla umělá inteligence využít ke změně způsobu, jakým chápeme "dodavatelský řetězec".

Všichni jsme viděli, že lednice připojená k internetu věcí si může objednat mléko dříve, než vám dojde. Ve větším, logistickém měřítku mohou regálové senzory pomoci řídit zásoby a zajistit doplnění zboží tak, aby zákazníci nikdy nedostali zprávu "není skladem" na svých webových stránkách. Amazon šel ještě dál a patentoval algoritmus, který předpovídá nákupy zákazníků, aby mohly být přesunuty blíže k jejich adrese. Trochu děsivý nebo chytrý způsob, jak ušetřit čas? To je jeden pro futuristy, ale Matthias vidí tento přístup jako potenciální přínos:    

"Takže když se nad tím zamyslíte, dnes máme ráno naplánováno několik tras. Ale pak, pokud se objeví určité objemy, co kdybychom byli schopni provést přemístění v reálném čase ... Můžeme skutečně něco vytvořit ... optimalizovat zákaznickou zkušenost a síť?"

A více dat vám dává možnost rozhodovat se v globálním měřítku –  což je důležité ve stále nestabilnějším světě, kde konflikty, přírodní katastrofy, extrémní počasí nebo politické změny mohou narušit globální obchod.

Ekonomika sdílení

Do roku 2019 bude mít 90 % světové populace přístup k rychlému mobilnímu připojení k internetu. Vznikla tak zcela nová ekonomika sdílení, v níž mohou sítě uživatelů obchodovat se zbožím, službami nebo dovednostmi prostřednictvím digitálních platforem, a tak efektivněji využívat zdroje a posilovat udržitelný rozvoj.

Z trendu "sdílení" těží i logistika. Aplikace mohou sdílet informace o nevyužitých skladových prostorech nebo volné kapacitě vozidel a nabízejí flexibilní a citlivé ceny přizpůsobené dnešní kultuře na vyžádání. Jak Matyáš podotýká:

"V minulosti ... Skladování bylo vždy fixní mzdou na pevně stanovenou dobu, což pro mnoho menších podniků opravdu nefunguje."

Teleportace (no, vlastně 3D tisk)

Co kdybyste zásilku vůbec nemuseli doručovat, pouze ji teleportovat stisknutím tlačítka? I když jsou významné firmy, jako jsou nákladní vozidla Mercedes-Benz, stále v plenkách, investují značné prostředky do 3D tisku, aby vyrobily některé ze svých náhradních dílů.

Většina náhradních dílů leží ve skladech nepoužitá. 3D tisk na vyžádání je efektivnější a využívá zdroje pouze v případě potřeby. To je důležité ve světě zaměřeném na udržitelný rozvoj. Logistické firmy by mohly poskytnout infrastrukturu, globální síť 3D tiskáren, pracujících z cloudu CAD souborů.

"Role poskytovatelů logistických služeb by se mohla změnit z přepravy náhradních dílů," říká Matthias, "na usnadnění dodavatelského řetězce náhradních dílů hostováním 3D tiskáren, tiskem na vyžádání a následnou přepravou na poslední míli."

V současné době jsou náklady největší výzvou, ale kvalita 3D tištěných dílů se neustále zlepšuje – a jak se kvalita zlepšuje, ceny klesají. Je to trochu daleko, ale životaschopná budoucnost vytištěná 3D tiskem by mohla být udržitelnější cestou vpřed pro naši planetu.

Zatím nemáme roboty, létající auta a teleportaci. Ale s Baxtery, Parcelcopters a 3D tiskárnami, které jsou již v přítomnosti, je budoucnost blíže, než si myslíme.