Internet věcí se rychle stává nejdůležitějším vývojem 21. století. Ve své nejjednodušší formě umožňuje IoT objektům, někdy nazývaným "temná aktiva", připojit se k internetu. "Připojení nepřipojených" je buzzphrase.
Co se rozumí pod pojmem objekty? No, prakticky cokoliv. Všichni jsme se sžili s myšlenkou varných konvic, které lze zapnout prostřednictvím aplikace smartphonu, když se po dlouhém dni blížíte k domovu. Nebo domácí termostat, který lze vypálit z práce při prvním náznaku chladného větru.
Ale co tenisky, které vám řeknou, kolik kroků jste uběhli, délku kroku nebo dokonce tlak, který vyvíjíte s každým krokem? A co pouliční osvětlení, které se samo rozsvítí, když se vozidlo blíží uprostřed noci a hlásí se městským plánovačům, aby jim pomohlo zlepšit plynulost dopravy?
Myšlenka, že stroje mluví se stroji, teprve získává na síle. Ale nabírá na rychlosti; Z 1,5 bilionu objektů na planetě, které by mohly být připojeny přes internet, je to jen asi 1% nebo 15 miliard. Zajímavostí je, že do roku 2020 bude součástí internetu věcí přibližně 50 miliard zařízení – a pouze 17 % z nich budou počítače nebo chytré telefony. Zbytek bude "operační technologie" – objekty, které mohou odesílat, přijímat, zpracovávat a ukládat data.