#LogistickéPoradenstvo

Veľké výhody technológie 5G v logistike

Russell Simmons
Russell Simmons
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
scene of a city

Všetci sme si zvykli na 4G. Webové stránky sa načítavajú rýchlo, aplikácie reagujú a odosielanie fotografií je jednoduché. Berieme to ako samozrejmosť, aj keď je široko používaný len menej ako 10 rokov. Technológia však pokračuje ďalej a ďalšia modernizácia celulárnej siete sa neprekvapivo nazýva "5G".

5G – piata generácia mobilných technológií – je už aktívna v 70 krajinách po celom svete. Aký je však vplyv 5G? A aké sú výhody technológie 5G pre odvetvie logistiky? Ide len o rýchlosť prenosu dát? A potrebujeme vôbec väčšiu rýchlosť? Poďme zistiť.

"Je 5G len o rýchlejšom prenose dát?"

Čo je 5G?

Každý smartfón používa rádiové vlny na odosielanie a prijímanie údajov, či už ide o hlasové hovory alebo prehliadanie webu. Ako sa zlepšila technológia, zlepšili sa možnosti týchto sietí rádiových vĺn – alebo celulárnych sietí.

Prvá generácia celulárnych sietí, známa ako 1G, bola spustená koncom 1970. rokov a stala sa širšie dostupnou koncom 80. a začiatkom 90. rokov. Odvtedy sme prešli na 2G, 3G a 4G, pričom sme zakaždým pridali vyššie rýchlosti prenosu dát a ďalšie funkcie, ako napríklad textové správy. 1

5G je najnovšou generáciou týchto mobilných sietí. Aké sú však výhody 5G oproti predchádzajúcim generáciám?

5 dôvodov, prečo milovať 5G

RÝCHLEJŠIE SŤAHOVANIE

Áno, ako by ste očakávali, 5G je oveľa rýchlejšie ako 4G. 5G v skutočnosti zodpovedá rýchlostiam štandardného domáceho širokopásmového pripojenia alebo ich prevyšuje. Ale ako čoskoro uvidíte, toto nie je ani zďaleka najzaujímavejšia vec na 5G.

NIŽŠIA LATENCIA

5G tiež ponúka nižšiu latenciu. Latencia je čas potrebný na to, aby dáta prešli celú spiatočnú cestu – zo zariadenia na server a späť. Latencia 5G je oveľa nižšia ako 4G (1-5ms v porovnaní s 30-100ms). 20 ms sa považuje za dosť dobré na videohovor. 2

VIAC SIMULTÁNNYCH ZARIADENÍ

Snáď najväčší upgrade je v konektivite. Každá 4G bunková veža dokáže naraz spracovať približne 2 000 zariadení. 5G zvládne jeden milión. Znamená to, že internet vecí, inteligentné mestá a autonómne vozidlá môžu konečne dosiahnuť svoj plný potenciál. 3

"4G mobilná veža môže slúžiť 2 000 zariadeniam. 5G bunková veža môže slúžiť 1 000 000."

LEPŠIA BEZPEČNOSŤ

5G je bezpečnejšie ako 4G, pretože používa pokročilejšie metódy a technológie šifrovania. 5G tiež ponúka viac možností bezpečnej autentifikácie, ako je autentifikácia na základe SIM karty a delenie siete.

JEDNODUCHŠIE ZAVÁDZANIE

Nasadenie 4G je – najmä ak potrebujete súkromnú sieť pre svoje podnikanie – pomalé, nákladné a vyžaduje si veľmi špecifické zručnosti. 5G stále vyžaduje vysoko technickú prácu, ale pretože väčšina infraštruktúry 5G sa spolieha na cloudové servery a softvér, je to rýchlejšia a jednoduchšia práca.

Väčšina spotrebiteľov však neuvidí veľký rozdiel v každodennom používaní. Áno, je to rýchlejšie, takže funkcie náročné na dáta, ako je streamovanie, môžu zaznamenať určité zlepšenie a videohovory budú citlivejšie pri pripojeniach 5G s nízkou latenciou – ale nie sú to primárne prípady použitia 5G.

Skutočné výhody 5G sa prejavia v medzipodnikovom a priemyselnom sektore – vrátane logistického sektora. Latencia, kapacita, bezpečnosť a spotreba energie 5G sú vzdialené od ich 4G náprotivkov. Existujú jasné výhody technológie 5G, ale poďme preskúmať, čo to presne znamená pre logistiku.

DHL vans parked

Výhody 5G pre zákazníkov logistiky a logistiky

Existuje niekoľko veľkých výhod technológie 5G pre logistický priemysel.

RÝCHLEJŠIE SŤAHOVANIE ZNAMENÁ VIAC SENZOROV A VÄČŠIU KONTROLU

Pre logistiku nie sú rýchlosti prenosu dát veľkým problémom. Ale ako sa počet senzorov zvyšuje (ako sú kamery, snímače teploty, vlhkosť atď.), Tým viac údajov budeme potrebovať na presun z miesta na miesto. 5G poskytuje logistickým operátorom kapacitu na prenos dát, aby sa vyrovnali s touto záplavou dát.

V blízkej budúcnosti budú logistické firmy poskytovať svojim zákazníkom neustále aktualizácie, od teploty a vlhkosti až po presnú polohu a živé video prenosy. Chcete vedieť, kde sa vaša zásielka nachádza a či je v dobrom stave? Stačí sa prihlásiť a skontrolovať informačný kanál dodaný poskytovateľom logistických služieb. Týmto spôsobom je tovar menej náchylný na poškodenie, manipuláciu alebo dokonca krádež. Samozrejme, je to teoreticky možné s existujúcim 4G, ale je tu problém: 4G nemá kapacitu na to, aby sa s tým vyrovnal. A zariadenia 4G sú náročné na energiu; 5G zvyšuje kapacitu a znižuje spotrebu energie.

NIŽŠIA LATENCIA UMOŽŇUJE AUTONÓMNE VOZIDLÁ (A RÝCHLEJŠIE SLUŽBY)

Nízka latencia 5G a zlepšená spoľahlivosť znamenajú, že dáta je možné prenášať takmer okamžite. To je nevyhnutné pre autonómne logistické vozidlá, takže každý vzdialený operátor alebo server môže na základe týchto údajov konať skôr. Pre zákazníkov logistiky to znamená lacnejšie a efektívnejšie služby. Okrem toho môžu autonómne vozidlá zvýšiť bezpečnosť, pretože majú potenciál eliminovať ľudské chyby a predchádzať nehodám.

"Autonómne doručovacie vozidlá sú už tu"

DHL čoskoro integruje technológiu autonómnych vozidiel do nášho dodávateľského reťazca. Rezervovali sme 100 autonómnych nákladných vozidiel od spoločnosti TuSimple, amerického vývojára autonómnych nákladných vozidiel. TuSimple tiež denne prepravuje náklad pre DHL na trasách, ktoré sú súčasťou americkej autonómnej nákladnej siete (AFN). 4

VIAC ZARIADENÍ ZNAMENÁ LEPŠIE A RÝCHLEJŠIE SLUŽBY PRE LOGISTICKÝCH ZÁKAZNÍKOV

Predchádzajúce generácie celulárnych sietí neboli navrhnuté pre internet vecí (IoT), ale to sa zmenilo s 5G. 5G je prvou generáciou, ktorá postavila aplikácie internetu vecí do popredia . Nemá to nič spoločné s vyššími prenosovými rýchlosťami, namiesto toho je to všetko o kapacite a výdrži batérie.   Kapacita 4G je obmedzená, s iba niekoľkými tisíckami používateľov (zariadení) na bunkovú vežu. 5G môže podporovať až milión. S týmto druhom podpory by sa každý existujúci štítok RFID mohol stať výkonným senzorovým poľom schopným prenášať presnú polohu každého balíka, ako aj podmienky prostredia. Prichádza vaša zásielka múky do kontaktu s vodou kvôli rozbitému strešnému panelu? Okamžité upozornenie vám môže ušetriť tisíce dolárov v pokazenom tovare.

"Do roku 2025 bude online 27 miliárd zariadení internetu vecí"5

Poznať presnú polohu vozidiel a tovaru znamená oveľa presnejšie a agilnejšie plánovanie, aby sa prideľovanie zdrojov a skladových priestorov stalo rýchlejším a jednoduchším. Vďaka 5G už nie je neplánované oneskorenie nepríjemným prekvapením.

Automatizované vychystávanie a balenie sa stáva jednoduchším, pretože všetky balíky by mali presné známe umiestnenie (zrozumiteľné počítačom) v rámci skladu. Aplikácie rozšírenej reality (AR) používané na vychystávanie a balenie , vylepšené 5G, budú každodenným pohľadom na skladovej ploche.  Personál, ktorý nosí okuliare AR, môže byť vedený na konkrétne miesta a povedať, ktoré položky si majú vyzdvihnúť.

Mimo skladu môže technológia rozšírenej reality s podporou 5G pomôcť aj navádzaním zamestnancov pri nakladaní dodávok. Ťažké alebo nebezpečné predmety môžu byť označené skôr, ako sa ich zamestnanec dotkne. Ako vieme, záleží na poradí, v akom je tovar naložený. Stáva sa to oveľa jednoduchšou úlohou, pretože digitálna technológia uľahčuje zistiť, ktorý balík ide na vozidlo v akom poradí. A na druhom konci cesty môže pomôcť kuriérom nájsť konkrétne položky v ich dodávkach a dokonca aj číslo domu zákazníka.

To všetko znamená rýchlejšie a lacnejšie služby pre zákazníkov.

5G PRIDÁVA POKROČILÉ ZABEZPEČENIE, ABY STE BOLI V BEZPEČÍ

5G je vytvorené s ohľadom na bezpečnosť. Základná technológia 5G je bezpečnejšia ako predchádzajúce generácie bezdrôtovej komunikácie, pretože beží na softvéri a serveroch, nie na menej bezpečných hardvérových zariadeniach. 5G je bezpečnejšie ako 4G, pretože podporuje šifrovanie typu end-to-end , čo znamená, že údaje sú šifrované od zdroja až po miesto určenia, čo komukoľvek sťažuje zachytenie alebo úpravu prenášaných údajov.

"Základná technológia 5G je bezpečnejšia už od návrhu"

5G tiež prináša bezpečnú autentifikáciu, ako je autentifikácia na základe SIM karty a delenie siete. Network slicing znamená, že podnikoví používatelia už nemusia kupovať drahý mobilný hardvér na vytvorenie vlastných súkromných mobilných sietí. Namiesto toho si firemní zákazníci vytvárajú svoje vlastné súkromné siete 5G pomocou rovnakého hardvéru 5G , aký používa široká verejnosť, ale teraz so softvérovo definovanou "izolovanou" časťou, ktorá zlepšuje bezpečnosť a spoľahlivosť. Network slicing pridáva ďalšiu vrstvu zabezpečenia pre každého používateľa.

shipping containers stacked on top of each other

Testovanie 5G

Výhody 5G sú v prístavnom prostredí veľmi presvedčivé, čo dokazuje skúšobný projekt vo Veľkej Británii. West of England Combined Authority a jej 12 partnerov, vrátane Bristolskej univerzity a Cardiff Business School, spustili testovací prípad s názvom 5G Logistics Project, aby preskúmali výhody 5G v reálnom prostredí nákladných prístavov. 

V rámci 18-mesačného projektu sa zistilo, že tri prípady použitia jasne preukázali výhody technológie 5G v prístavnom prostredí: bezpečnosť, vysledovateľnosť a sledovanie tovaru v reálnom čase; autonómne lety bezpilotných lietadiel na dohľad nad prístavmi a reakciu na núdzové situácie; a zlepšenie riadenia cestnej premávky prostredníctvom inteligentných križovatiek 5G, zmiernenie dopravného preťaženia a zníženie znečistenia ovzdušia v okolí prístavov a podnikových zón. 6

Nepochybujte o tom, že akonáhle dosiahne svoj plný potenciál, pozitívny vplyv 5G a výhody 5G pre odvetvie logistiky nemožno preceňovať. Podrobnosti o tom, čo ešte robí rozdiel v logistike, nájdete v našom nedávnom článku o trendoch v doručovaní a logistike.