#LogistickéPoradenstvo

Ako môžu e-taileri držať krok s dopytom po doručení

4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Woman sitting trying on shoes with several pairs around her

Internetoví zákazníci chcú spoľahlivosť a bohatý výber, pokiaľ ide o prijímanie ich objednávok, ale mnohí malí e-taileri sa snažia poskytnúť možnosti doručenia, ktoré sú rýchle, dôveryhodné a cenovo dostupné.

Vďaka mnohým spoľahlivým a lacným možnostiam, ako je doručenie v ten istý deň a doprava zadarmo, svetoví online maloobchodní giganti radikálne zmenili očakávania zákazníkov týkajúce sa elektronického obchodu 1.

Nakupujúci chcú vedieť, že nákupy dorazia k ich vchodovým dverám v konkrétnu hodinu, že ich môžu mať po celý čas pod kontrolou, a čo je najdôležitejšie, v prípade potreby ich bez problémov vrátia. Zákazníci uviedli, že podľa prieskumu spoločnosti Metapack majú o 87% vyššiu pravdepodobnosť, že sa vrátia do podniku po dobrej skúsenosti s doručením, pretože to buduje dôveru medzi značkou a spotrebiteľom. Budovanie dobrého vzťahu je rozhodujúce pre vytvorenie dôveryhodného a lojálneho zákazníka. 

Údaje ukazujú, že okrem udržiavania spokojnosti zákazníkov s výrobkami a tovarom musia podniky uspokojovať rastúce potreby spotrebiteľov, len aby si ich v prvom rade získali. Približne 61% online nakupujúcich sa rozhodlo pre jednu firmu pred druhou jednoducho kvôli lepším možnostiam doručenia. Takmer polovica (47 %) považuje bezplatné doručenie za svoju prioritu číslo jeden. Jednoduché ponúkanie možnosti expresnej dopravy zákazníkom má pozitívny vplyv na podnikanie spoločnosti.  Nedávna správa spoločnosti DHL o cezhraničnom elektronickom obchode naznačuje, že spoločnosti ponúkajúce možnosti expresnej prepravy rastú o 60% rýchlejšie ako tie, ktoré ponúkajú iba štandardné odložené doručenie 2.

Nakupujúci aj e-taileri chcú vedieť, že si môžu naplánovať balík tak, aby dorazil v určitý čas, v určitý deň, takmer kdekoľvek na svete 3. Firmy elektronického obchodu musia byť schopné povedať svojim zákazníkom presne, kde sa ich objednávka nachádza v reálnom čase a ak sa vyskytne problém, kde došlo k poruche systému.    

"Tým, že ponúkate širokú škálu možností doručenia, ktoré riešia problémy, ako je viditeľnosť objednávok, neočakávané oneskorenia a kvalita, v akej tovar prichádza, vysielate potenciálnym zákazníkom jasný signál, že vám záleží na spoľahlivosti vašej logistiky rovnako ako im,"  hovorí Andy Lim, viceprezident pre rozvoj predaja a elektronický obchod. DHL Express Ázia a Tichomorie.

Pre svetových online maloobchodných gigantov je schopnosť uspokojiť moderné požiadavky zákazníkov štandardnou súčasťou ich prepravnej infraštruktúry. Riadenie celosvetovej doručovacej siete je však skľučujúca a nákladná záležitosť.  Ako napríklad malé podniky ponúkajú komplexnú medzinárodnú politiku návratu? Spoľahlivé globálne sledovanie balíkov spolu s dôveryhodným poistením je drahé zaručiť. A keď majú zákazníci problémy alebo otázky, očakávajú 24-hodinovú sieť podpory a úplnú transparentnosť4.

Čo teda môžu e-taileri urobiť, aby vytvorili rovnaké podmienky? Odpoveď: Nechajte odborníkov na doručovanie, aby sa postarali o logistiku. 

Rozhodujúce je, že etablovaní odborníci na doručovanie už majú infraštruktúru a rozpoznanie mena, ktoré mnohí online zákazníci hľadajú pri zadávaní svojich objednávok. DHL v súčasnosti obsluhuje približne 8 miliónov zákazníkov ročne vo viac ako 120 000 destináciách po celom svete5.

A môžete si byť istí, že odborníci na doručovanie sú na čele inovácií v oblasti prepravy. Zmeny v možnostiach doručenia na poslednú míľu sú kľúčovými oblasťami, v ktorých zákazníci hľadajú flexibilitu. To znamená, že e-taileri potrebujú prístup k riešeniam, ktoré im umožnia rýchlo vykonať zmeny v objednávkach, nechať ich vyplniť na poslednú chvíľu a dokonca ponúknuť alternatívy, keď balík už opustil sklad.

"Tí, ktorí sa špecializujú na služby vyššej kategórie, ako je medzinárodné doručenie od dverí k dverám v konkrétnom čase, budú schopní splniť požiadavky vašich náročnejších zákazníkov," hovorí Lim. "DHL napríklad pokrýva rôzne možnosti doručenia vrátane skrinky na balíky a doručenia do svojej siete partnerov maloobchodných predajní."   

Spojenie sa s jedným z popredných mien v globálnej logistike je prirodzeným krokom k posunutiu akéhokoľvek podnikania na ďalšiu úroveň v elektronickom obchode. E-tailers môžu stavať na dôvere zákazníkov, ktorá je už zavedená, a ponúkať doručovacie riešenia potrebné na konkurenciu vo svete online nakupovania.