Slovakia
#LogistickéPoradenstvo
Trendy v oblasti dodávok a logistiky na rok 2022
Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Začiatkom roka 2020 svet čelil najhoršej pandémii za storočie. Napriek tomu index globálnej prepojenosti DHL zistil, že "obchod s tovarom prudko vzrástol výrazne nad úroveň pred pandémiou, čo silno podporuje globálne oživenie, aj keď kapacitné problémy a obchodné napätie pretrvávajú."

Takže, keď globálny elektronický obchod prekvitá a spotrebitelia čoraz viac očakávajú svoje objednávky rýchlejšie a lacnejšie, aké logistické a doručovacie inovácie vznikajú, aby uspokojili dopyt? Prečítajte si trendy, ktoré očakávame, že budú formovať priemysel v roku 2022.

Agilné dodávateľské reťazce a logistické riešenia 5PL

Nástup pandémie vyvolal bezprecedentný tlak na globálne dodávateľské reťazce a tie sa snažili odraziť. Tento rok nedostatok prepravných kontajnerov, pracovníkov a surovín, ako aj sprísnené hraničné kontroly a globálna inflácia spôsobili obrovské narušenie svetového obchodu s nevybavenými záležitosťami a meškaniami v kľúčových tranzitných prístavoch po celom svete.

Zlou správou je, že sa očakáva, že tieto trenice budú pokračovať aj v roku 2022.

Minulý mesiac americká ministerka obchodu Gina Raimondo varovala, že americkým dodávateľským reťazcom bude trvať "určitý počet mesiacov", kým sa budúci rok stabilizujú, s "neustálym, ale pomalým zlepšovaním, a myslím si, že [budeme] dlho do roku 2022, kým sa vráti do normálu"1. Takéto prognózy boli predpovedané pre trhy na celom svete2.

To znamená, že potreba, aby podniky prevádzkovali agilné a flexibilné dodávateľské reťazce, ktoré sa dokážu prispôsobiť narušeniam trhu v reálnom čase, nebola nikdy dôležitejšia – najmä pre podniky elektronického obchodu. Koniec koncov, ich zákazníci sa nestarajú o širšie problémy dodávateľského reťazca; Chcú len svoje objednávky včas a budú sa zdráhať vrátiť sa k značkám, ktoré nedoručujú.

To je miesto, kde outsourcing logistiky partnerovi piatej strany (5PL) - ako je DHL - môže byť neoceniteľným rozhodnutím pre podniky elektronického obchodu. Keďže dodávateľské reťazce sú čoraz zložitejšie, objavil sa model 5PL, ktorý spĺňa požiadavky. Partner 5PL sa postará o všetky logistické potreby klienta tak, že najprv identifikuje jeho presné požiadavky, potom plánuje, realizuje a riadi celé riešenie. Partneri 5PL majú veľkosť a skúsenosti so získavaním a riadením ďalších dodávateľov v dodávateľskom reťazci a využívajú najnovšie technológie na zabezpečenie optimalizácie každého kontaktného bodu. Stručne povedané, 5PL sú komplexné riešenie, ktoré dokáže splniť všetky logistické potreby a zabezpečiť, aby všetko bežalo včas. V roku 2022, keď dodávateľské reťazce čelia pokračujúcim narušeniam, bude úloha 5PL dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

warehouse workers looking at packages

Elastická logistika a umelá inteligencia

Elektronický obchod je predovšetkým o ponuke a dopyte, ale niekedy to môže byť nepredvídateľné. Nový spotrebiteľský trend, ktorý posiela určitý produkt lietať z (online) regálov, môže nechať podniky ohromené. Tu sa elastická logistika ukazuje ako cenná – logistika s flexibilitou rýchlo expandovať alebo zmenšovať, aby spĺňala požiadavky v rámci dodávateľského reťazca.

Elastickú logistiku umožňuje umelá inteligencia (AI) a analytika, ktorá dokáže predpovedať nadchádzajúci nárast spotrebiteľského dopytu a potom identifikovať, kde sa dodávateľský reťazec musí natiahnuť alebo zmenšiť, aby ho zvládol. V sklade technológia AI automatizuje procesy vychystávania, balenia a zásob kľúčov, skracuje časy obratu, rýchlejšie presúva zásielky a umožňuje podnikom elektronického obchodu odstrániť položky z viditeľnosti zákazníkov, ak sú zásoby príliš nízke.

Elastická logistika v podstate umožňuje podnikom prijímať rozhodnutia založené na dodávkach, čo zase šetrí náklady a znižuje plytvanie v dodávateľskom reťazci. Vzhľadom na to, že sektor elektronického obchodu je taký konkurencieschopný, je pravdepodobné, že tento logistický model bude v budúcnosti prijímať čoraz viac podnikov.

boy looking through VR glasses

Elektronický obchod – stále

Nedávny boom v elektronickom obchode bude v roku 2022 rýchlo pokračovať. V skutočnosti sa predpokladá, že celosvetový maloobchodný predaj elektronického obchodu dosiahne 5,4 biliónaUSD6. Teraz je to veľa online nakupovania.

V rámci e-commerce priestoru sledujte tieto trendy:

  • Sociálny obchod: mnoho platforiem sociálnych médií má integrované funkcie, ktoré umožňujú zákazníkom a značkám elektronického obchodu lepšie spolupracovať. Očakávajte, že živé vysielanie sa rozšíri: YouTube nedávno začal testovať nákupné videá a pripojil sa k spoločnostiam ako Facebook a TikTok, ktoré umožňujú tvorcom komunikovať s divákmi a predávať ich divákom v reálnom čase.
  • Personalizácia: toto by malo byť ústredným prvkom predajnej stratégie každého elektronického obchodu , keďže 80 % spotrebiteľov s väčšou pravdepodobnosťou nakupuje od značky, ktorá ponúka personalizovaný obsah a propagačné akcie7. Podniky môžu zhromažďovať údaje o zákazníkoch z rôznych kontaktných bodov predaja a vytvárať podrobnejšie profily zákazníkov. Odtiaľ môžu poskytovať personalizovanú marketingovú komunikáciu a posielať zákazníkom odporúčania produktov šité na mieru na základe ich predchádzajúcich vyhľadávaní.
  • AR & VR: online zákazníci chcú presne vedieť, čo kupujú, a preto hrá dôležitú úlohu technológia rozšírenej a virtuálnej reality. V skutočnosti 71% uviedlo, že budú nakupovať častejšie od značiek, ktoré používajú VR8. V snahe znížiť svoju obrovskú mieru návratnosti mnohé módne značky investujú do takýchto technológií, aby umožnili svojim zákazníkom "vyskúšať" oblečenie prakticky pred nákupom.
electric robot packing packages

Robotika a automatizácia

V skladoch bude naďalej rásť využívanie autonómnych a automatizovaných robotických riešení , čo podnikom ušetrí čas a peniaze. V skutočnosti sa očakáva, že globálny trh s autonómnou skladovou robotikou sa do roku 2025 takmer zdvojnásobí a dosiahne 27,2 miliardyUSD9.

V dodávateľských reťazcoch elektronického obchodu , kde je rýchlosť základom, môžu byť automatizované systémy skladovania a vyhľadávania použité v skladoch na rýchlejšie vyhľadávanie, vyzdvihovanie a presúvanie zásob, čo pomáha podnikom dodržiavať prísne dodacie lehoty pre zákazníkov.

Začiatkom tohto roka spoločnosť DHL oznámila, že do roku 2022 plánuje prijať 2 000 nových skladových robotov, aby sa vyrovnala s rastúcim dopytom po elektronickom obchode . Poskytovateľ logistických služieb spolupracuje so spoločnosťou Locus Robotics na integrácii autonómnych vychystávacích robotov, ktoré využívajú strojové videnie na strategické vyberanie a umiestňovanie položiek na linku. "Je pre nás obzvlášť dôležité, aby sme boli schopní dôsledne optimalizovať naše dodávateľské reťazce," vysvetlil Markus Voss, globálny informačný riaditeľ a prevádzkový riaditeľ DHL Supply Chain10. "Celkový potenciál asistovaných vychystávacích robotov v našich skladoch DHL je oveľa väčší, takže sme presvedčení, že splníme ciele, ktoré sme si stanovili."

Automatizácia zohráva dôležitú úlohu aj pri doručovaní na poslednú míľu. Po rokoch výskumu a vývoja si priemyselné odvetvia uvedomujú ekonomickú hodnotu využívania robotických dodávok.  Napríklad Amazon testuje "Amazon Scout", plne elektrický doručovací systém o veľkosti malého chladiča, ktorý sa v súčasnosti nachádza v obmedzenom počte amerických štvrtí a doručuje balíky zákazníkom. 

 "Rok 2022 bude rokom, kedy sa dodávka robotov konečne rozbehne," hovorí profesor Robin R. Murphy z Texas A&M University11. "Naša analýza ukázala, že počas prvého roka pandémie sa drony používali na lekárske aplikácie v mestách a dodávali vzorky a činidlá z nemocníc do laboratórií rýchlejšie, ako vozidlá dokázali jazdiť po meste. Celkový výkon a bezpečnosť by mali presvedčiť odporcov, že to môže fungovať v mestských oblastiach, nielen vo vidieckych oblastiach."

electric vehicle charging plug

Udržateľnosť

Toto bolo kľúčové módne slovo v rámci našich predpovedí logistických a doručovacích trendov a bude sa výrazne objavovať aj v roku 2022. Spotrebitelia čoraz viac očakávajú, že značky budú konať environmentálne zodpovedne – od udržateľných  obalov až po emisie – a podniky si uvedomujú finančné výhody znižovania plytvania v rámci svojich dodávateľských reťazcov.

Jedným z najväčších páchateľov uhlíkových trestných činov v dodávateľskom reťazci elektronického obchodu je doprava: podľa Boston Consulting Group činnosti súvisiace s dopravou predstavujú 17 % celosvetových emisií skleníkovýchplynov12. Aby sa tomu zabránilo, prijatie ekologických vozidiel je čoraz rozšírenejšie. Investičná banka UBS odhaduje, že do roku 2025 bude 20% všetkých nových automobilov predaných na celom svete elektrických13. Tento podiel sa zvýši na 40 % do roku 2030 a takmer na 100 % do roku 2040, čo dokazuje rýchlosť, akou toto odvetvie rastie.  

DHL si kladie za cieľ elektrifikovať 60% svojich dodávok na poslednú míľu a mať 80 000 elektrických vozidiel na cestách do roku 2030, ako súčasť celofiremného cieľa znížiť všetky logistické emisie na nulovú bilanciu do roku 2050 . Okrem toho sa v auguste 2021 zapísala do histórie letectva objednaním 12 plne elektrických lietadiel Alice eCargo od výrobcu lietadiel Eviation14.

 

Nezabudnite znova navštíviť Discover v roku 2022, keď budeme uverejňovať množstvo článkov, postrehov a tipov, ktoré pomôžu vašej firme udržať si náskok pred týmito trendmi.

1 - Gina Raimondo, Bloomberg, november 2021

2 - ING, november 2021

3, 4, 5 - GoRamp, november 2021

6 - Statista, zverejnené v júli 2021

7 – IMRG, prístup k decembru 2021

8 - Podnikateľ, september 2021

9 - PRNewswire, jún 2020

10 - Markus Voss, ZDNet, november 2021

11 - Profesor Robin R. Murphy, ZDNet, november 2021

12 - Boston Consulting Group, júl 2020

13 - správy BBC, jún 2021

14 - Zmiernenie