#LogistickéPoradenstvo

AI v logistike a doručovaní na poslednú míľu

Oliver Facey, Senior Vice President Global Network Operations Programs, DHL Express
Oliver Facey, Senior Vice President Global Network Operations Programs, DHL Express
Oliver má rozsiahle skúsenosti s vývojom a implementáciou prevádzkových procesov a systémov DHL Express na celom svete.
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man in a warehouse

Rýchlosť, akou sa podniky prispôsobujú a uplatňujú umelú inteligenciu (AI), sa zvyšuje a existuje jedno odvetvie, ktoré podľa Centra pre etiku a inovácie údajov vlády Spojeného kráľovstva riadi rozsiahle zmeny, ktoré ponúkajú množstvo príležitostí. Odvetvie logistiky je jedným z najpokročilejších aplikátorov umelej inteligencie, ktorý podporuje inovácie a zlepšuje kľúčové obchodné funkcie, čo vedie k hmatateľným výhodám pre zákazníkov. 

V tomto článku sa Oliver Facey, senior viceprezident globálnych sieťových operačných programov v DHL Express, delí o svoj jedinečný pohľad na to, ako AI transformuje logistické operácie pre podniky všetkých veľkostí. V tomto článku skúma súčasnú situáciu a budúcnosť umelej inteligencie. 

man's headshot

"Umelá inteligencia otvára našej sieti vzrušujúce príležitosti. Určite to nie je nová technológia, ale tempo, akým sa vyvíja, znamená, že teraz dostávame príležitosti na optimalizáciu procesov pre nás – a našich zákazníkov – ktoré neboli k dispozícii ani pred rokom. 

Ako líder v logistike bolo vždy našou úlohou umožniť našim zákazníkom rýchlejšie a plynulejšie dodávky na poslednú míľu – s čím AI určite pomáha. Má to však transformačný účinok aj na vyšších stupňoch dodávateľského reťazca – na prediktívne predpovede, triedenie balíkov, služby zákazníkom, celkovú schopnosť podniku prispôsobiť sa výzvam... Mnohí z našich malých firemných klientov sa nachádzajú v priestore elektronického obchodu, ktorý je vysoko konkurenčný. Každá ušetrená minúta pri balení objednávky alebo každý centimeter ušetreného priestoru v sklade im môže rýchlo priniesť veľké úspory nákladov. A to je presne to, čo umelá inteligencia robí."  

Výzvy s doručením na poslednú míľu

Ak chcete pochopiť plný potenciál AI optimalizovať logistiku, musíte najprv pochopiť výzvy, ktorým čelia mnohé podniky. Obchod B2C v posledných rokoch explodoval: pred 10 rokmi to bolo 10-15% nášho objemu; Dnes je to 40%. A s tým prišiel zvýšený dopyt zákazníkov a prevádzkové výzvy. DHL On-Demand Delivery samozrejme splnil niektoré z týchto potrieb, ale AI potenciálne pomôže splniť ďalšie očakávania.  

woman smiling at clipboard

Výhody AI v logistike

Ako presne teda umelá inteligencia transformuje logistiku? Je to otázka, ktorú sa ma často pýtajú, a niečo, čo DHL neustále skúma a skúša, aby našim zákazníkom poskytla najlepšie služby. Niektoré z jeho použití zahŕňajú: 

Optimalizácia trasy doručenia na poslednú míľu

Naši zákazníci čoraz viac chcú vedieť, kedy dorazia ich dodávky, ale spravujeme mnoho medzinárodných zásielok a s letmi po celom svete je toho veľa, čo treba sledovať. Takže sme vykonali rozsiahlu prácu s prognostickými a predikčnými modelmi. Tieto údaje môžeme použiť napríklad na to, aby sme vedeli, napríklad s 90% až 95% istotou, že konkrétne objemy zásielok dorazia do určitého zariadenia pre tento deň. Tieto informácie potom použijeme na začatie plánovania trás kuriérov, zodpovedajúcich objemov, služieb a ďalších dôležitých premenných. 

Akonáhle sú balíky v doručovacom vozidle, ďalej optimalizujeme trasu pomocou softvéru od spoločnosti Wise Systems, ktorý využíva umelú inteligenciu. V priebehu niekoľkých sekúnd môže absolvovať trasu so 120 zastávkami a objednať postupnosť na základe parametrov, ako je urgentné lekárske expresné doručenie alebo dodávka, ktorá musí byť so zákazníkom pred 9:00, alebo všeobecne s prihliadnutím na vzdialenosť na zastávku, aby sa dosiahla najlepšia možná postupnosť trasy. 

Zákazníkovi potom pošleme predpokladaný čas doručenia prostredníctvom funkcie s názvom Follow My Parcel. Keď sa kuriér priblíži k zákazníkovi, dostane konkrétnejšie časové okno s upozornením: "Sme od vás vzdialení 20 minút." A v tom momente môže zákazník ešte urobiť nejaké zmeny – môže sa rozhodnúť odložiť doručenie na neskôr alebo susedovi. To pomáha zlepšiť zákaznícku skúsenosť a mieru doručenia na prvý pokus DHL.

Stručne povedané, umelá inteligencia umožňuje inteligentnejšie plánovanie trasy, čo znamená, že môžeme dodávať rýchlejšie – s menším plytvaním palivom. Medzitým naši zákazníci dostanú presnejšie časové okno na doručenie – a flexibilitu pri riadení doručenia balíka. 

Existuje mnoho výziev so "systematizáciou" týchto informácií na predpokladanú trasu a zároveň začlenením premennej "kuriérske znalosti". Nie všetky informácie o miestnych a zákazníckych preferenciách sú známe údajmi a systémami, takže pretrvávajúcou výzvou je nájsť spôsoby, ako tieto informácie spolupracovať pri rozhodovaní a ešte viac zlepšiť predpovede a realizáciu. Kritickým faktorom úspechu umelej inteligencie a následného procesu sú údaje, presné, relevantné, včasné a vysokokvalitné údaje.   Údaje boli niekedy označované ako "životodarná krv" DHL, Teraz je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. 

Technológia Vision Picking

Pokrok v technológii vychystávania vízií v skladovom prostredí zahŕňa "inteligentné okuliare". Namiesto spoliehania sa na ručné skenery môžu ľudia ušetriť čas s nositeľnými okuliarmi, ktoré čítajú čiarové kódy a reagujú na hlasové príkazy. 

Ako skupina v súčasnosti skúmame túto a podobnú technológiu. Predstavte si 100 kuriérov zoradených po oboch stranách dopravného pásu balíkov. Musia sa pozrieť na štítok každého z nich, aby skontrolovali adresu a našli pre nich ten správny. Ak by sme však pomocou okuliarov a nejakého vizuálneho čítania alebo zobrazovania pokynov mohli automaticky čítať čiarové kódy, ktoré naznačujú, že konkrétny balík je potrebné priradiť konkrétnemu vozidlu, ušetrili by sme čas a znížili by sme chyby. Chcel by som však označiť, že zatiaľ čo okuliare sú dobré so statikou, majú určité problémy s pohyblivými časťami, takže táto technológia je do značnej miery "prebiehajúcou prácou". A zvažujú sa aj ďalšie možnosti. 

Agilnosť dodávateľského reťazca

Agilný dodávateľský reťazec je nevyhnutnosťou, ktorá pomáha podnikom prispôsobiť sa výkyvom trhu a meniacim sa požiadavkám zákazníkov. Umelá inteligencia môže pomôcť – napríklad analýzou veľkého množstva údajov o zákazníkoch s cieľom identifikovať trendy a predpovedať budúci dopyt a potom odovzdať požiadavky dodávateľom, aby boli úrovne zásob vždy optimálne. 

AI môže tiež monitorovať stav plnenia objednávok a okamžite aktualizovať zákazníkov, keď sa niečo oneskorí. A môže identifikovať trhové trendy v oblasti stanovovania cien a zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť obchodné ceny, aby zostali konkurencieschopné. 

Umelá inteligencia celkovo automatizuje mnoho kľúčových krokov dodávateľských reťazcov, aby podnikom ušetrila čas a peniaze a zabezpečila, že aj ich koncoví zákazníci dostanú najlepšie služby. 

Úspora paliva

Už som sa dotkol optimalizácie trasy, ktorej cieľom je minimalizovať čas jazdy vozidiel na zastávku a tým znížiť spotrebu paliva oproti riadenému objemu. Uprostred kolísavých nákladov na palivo by analytika mohla tiež priniesť významný rozdiel – napríklad identifikovať, kedy dodávky stoja na voľnobehu príliš dlho alebo kedy sa procesy nakladania a vykladania vykonávajú neefektívne. V rámci každodennej optimalizácie trasy zohľadňuje úroveň premávky a stav vozovky, aby pomohla vozidlám vyhnúť sa zdržaniam a čo najrýchlejšie sa dostať tam, kam potrebujú. Keď sú plány dynamické, tieto meniace sa podmienky sa môžu ďalej zohľadniť, aby sa zvýšila efektivita.  

Vzostup elektrických vozidiel je samozrejme tiež významný – zníženie nákladov na palivo a zároveň je udržateľnejšou možnosťou.   

hand holding a mobile phone

Zlepšenie služieb zákazníkom

Prvou oblasťou poznámok sú chatboty. AI umožňuje chatbotom lepšie porozumieť zámeru zákazníka počas interakcií. Niektoré z našich tímov používajú virtuálneho asistenta založeného na umelej inteligencii, ktorý profiluje odpovede zákazníkov a zhromažďuje sentiment o ich reakciách – čo samozrejme znamená, že im môžeme pomôcť nájsť presnejšie riešenie ich dotazu a rýchlejšie. 

Pokročilé chatboty poháňané umelou inteligenciou môžu dokonca pomôcť podnikom predávať a krížovo predávať zákazníkom, čo je samozrejme mimoriadne atraktívna ponuka. 

AI je tiež prospešná pre zákaznícky servis, pretože sa môže naučiť preferencie zákazníkov. Napríklad, keď pravidelne spolupracujeme so zákazníkmi, ktorí posielajú zásielky do zahraničia, mohli by sme využiť strojové učenie, aby sme poznali ich preferencie týkajúce sa colného odbavenia, aby sme ich nemuseli zakaždým kontaktovať kvôli informáciám. Okrem toho pre našich menších zákazníkov, ktorí nie sú oboznámení s kódmi HS colného sadzobníka , môže strojové učenie rýchlo naviesť na správne zatriedenie ich tovaru, aby mali rýchlejšiu mieru colného vybavenia. Povaha strojového učenia znamená, že sa neustále zlepšuje, takže služby, ktoré zákazníci dostávajú, sú čoraz presnejšie. 

Budúcnosť doručovania na poslednú míľu

Pokiaľ ide o budúcu úlohu AI pri doručovaní na poslednú míľu, možnosti sú skutočne nekonečné. Automatizácia a strojové učenie majú potenciál optimalizovať každý krok logistiky – a technológia sa neustále mení, prispôsobuje a zlepšuje. 

Dúfam, že vás tento článok inšpiroval. Odporúčam vám, aby ste sa pozreli aj na DHL Logistics Trend Radar, ktorý skúma niektoré z ďalších technológií určených na transformáciu odvetvia v nadchádzajúcich rokoch, vrátane interaktívnej AI, dronov, analýzy veľkých dát a vnútorných mobilných robotov - aby sme vymenovali len niekoľko príkladov! 

DHL bola vždy v popredí logistických inovácií. S podnikateľským účtom DHL Express budete mať prístup k radu špičkových riešení, ktoré vám pomôžu prekonať výzvy a uspokojiť dopyt zákazníkov.