#NovinkyAPostřehy

Jak Kulani Kinis udělal splash bez vnější hotovosti

5minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet

Proč horká nová australská značka plavek Kulani Kinis je důkazem síly bootstrappingu vašeho podnikání. 

Je to ten magický okamžik, o kterém sní všichni podnikatelé: když se vášnivá myšlenka stane solidním nápadem a úspěšným podnikem. Pro Daniho Atkinse to všechno začalo kolem výletu na Havaj.

Atkinsova každoroční pouť do země dokonalých pláží a kymácejících se palem nebyla ani tak svátkem, jako spíše únikem z nátlakové role psychologa, který pracuje s těžce nemocnými duševně nemocnými pacienty. A jak se to stává v mnoha z těchto příběhů, bylo to něco relativně malého a všedního, co odstartovalo Dani na jejím Kulani Kinis Cesta: Objednala si bikiny online a měla vážný případ šoku z nálepky, když dorazila. "Stálo to skoro 100 dolarů za tento triumflánový vršek," říká, "myslela jsem, že by to určitě mohlo být provedeno za nižší cenu."

Uvědomění si, že by mohla udělat stylové, vysoce kvalitní bikiny, které hledala, a udělat je levnější a lepší, byl okamžik Daniiny žárovky. Netrvalo dlouho a Dani a její partner Alex Babich provozovali svou vlastní dvoučlennou bikinovou společnost v hodnotě milionu dolarů z jejich garáže v Sydney v Austrálii.

Protiklady přitahují podnikání

No, to je příliš zjednodušená verze příběhu Kulani Kinis . Realita nebyla tak pohádkově hladká. Alex otevřeně přiznává, že Daniinu vizi nepřijal okamžitě: "Víš, když se na mě Dani obrátila, říkala jsem si – chce prodávat bikiny online?  Panebože , to je ten nejhorší nápad." Naštěstí zvítězil Daniin nezastavitelný optimismus. Ale jsou to dvě velmi odlišné osobnosti majitelů Kulani Kinis , které mohou být tajnou omáčkou za úspěchem značky.

 

Dani je skrz naskrz člověk: "Myslím, že pokud jde o porozumění lidem a empatii se zákazníky, je to něco, co moje psychologické zázemí přidalo. Mám velkou empatii, a proto k nám přichází spousta zákazníků, kteří se k nám vracejí. Držím zákazníka v centru podnikání, protože bez zákazníka není podnikání."

Naproti tomu Alex je přirozeně spíše člověk s čísly: "Byl jsem v účetnictví. Dělal jsem daně, věci s vysokým čistým jměním. Myslím, že jsem byl také obrácen k zákazníkovi, ale z jiného úhlu. Ale z obchodního hlediska to bylo opravdu užitečné."

Takže, vyzbrojeni dobře vybroušenými interpersonálními dovednostmi a několika vážnými finančními kousky, se Dani a Alex vydali na mocný trh s plavkami...

Woman with pink, palm leaf swimsuit  by swimming pool

Odhaduje se, že celosvětový trh s plavkami má hodnotu 23 miliard dolarů ročně a dominují mu velké značky jako Seafolly a Speedo. Chcete-li získat špičku v této kategorii, čerstvá značka z bloků, jako je Kulani Kinis, potřebuje buď spoustu peněz, nebo nadměrnou porci štěstí. Zatímco dolarů byl nedostatek, štěstěna se chystala zablesknout vítězným úsměvem.

Bikini značky žijí a umírají podle svých instagramových kanálů a Kulani Kinis to má správně od prvního dne. Jejich jasná, svěží estetika a špičkové fotografie zasáhly sladké místo u svého publika a rychle jim získaly velký počet následovníků. Nemít rozpočet na zahájení na největší americké plavkové přehlídce se ukázalo být také požehnáním v přestrojení.  Jejich australský přístup (a jedinečné akcenty) jim pomohly vyniknout na míli na menších přehlídkách v LA, na které šli.

Někteří maloobchodní těžcí hiteři také rychle zachytili bzučení kolem značky. Rané partnerství s Forever 21 je dostalo na mapu světa a následovala žádoucí spojenectví s ModCloth a ASOS.

Nejpůsobivější je, že se jim podařilo dosáhnout toho všeho, aniž by si vzali jediný cent z vnějšího financování.

Bootstrapping, styl Kulani Kinis 

Hned od začátku, jít do toho finančně sami , nebyla jen možnost pro Dani a Alex - byla to jediná cesta, kterou byli ochotni zvážit. Jak říká Alex: "Často říkáme, že se o nás nikdo nikdy nebude tolik starat. A Dani se vždy bude starat o zákazníka a myslím, že když přinesete peníze a věci zvenčí, musí začít přemýšlet o akcionáři. Ničí to Daniiny nejlepší dovednosti a to, co ráda dělá."

Výsledkem je, že příběh Kulani Kinis nabízí některé skvělé lekce o tom, jak se vydat cestou označenou "štíhlá a průměrná".

Soustředění, soustředění, soustředění se zdá být prvním výstupem. Dani radí lidem, aby "nabídli jedinečnou prodejní nabídku a drželi se jí jako své hlavní kompetence. V moři plavek je to naše cena a náš zářivý design."

Pak hodně z toho přijde na to, abyste neutratili jediný cent, pokud to absolutně nemusíte. Navzdory svému globálnímu dosahu je centrála Kulani Kinis stále garáží Daniho a Alexe a seznam zaměstnanců má stále jen pět jmen.

Byli také pozoruhodně důvtipní ohledně svého marketingového rozpočtu: "Například, pokud naše focení potřebuje rekvizity, podíváme se na to, co můžeme vyměnit, což nejsou peníze. S radostí jim dáme plavky a pak uděláme výkřik na sociálních sítích nebo tak něco."

Woman underwater with pink swimsuit and unicorn head on.

Ale jednou z klíčových věcí, které by sdíleli s jakýmkoli bootstrapovaným podnikem, je důležitost zacházení s každým zákazníkem jako se zlatým prachem. Jak říká Dani: "Slovo z úst, to je to, čeho se obávám nejvíce. Plavky jsou produkt, který si lidé kupují, když jedou na dovolenou nebo mají účel, pro který je používají. A nesnáším, když je zklamu."

A je tu zejména jedno partnerství, které jim pomohlo zůstat věrni tomuto cíli.

Kulani Kinis a DHL

Jakmile se jejich spojenectví s Forever 21 rozběhlo, prodeje šly nahoru: "Během týdne to bylo 100 objednávek za pět dní." Potřebovali zvýšit svou doručovací službu, a tak se obrátili na DHL. Použitím DHL Express jako mezinárodní přepravní služby se značka jevila jako mnohem větší podnik, který jim pak pomohl zajistit více obchodních příležitostí.  Požádejte o účet DHL Express nyní.

Pokud jde o Daniho a Alexe, byl to bod zlomu: "Vím, že to zní opravdu banálně, ale DHL změnila naše životy, pokud jde o schopnost konkurovat některým velkým hráčům na světě."

Změnilo to jejich dobu obratu: "Nyní můžeme poslat balíček dívce v LA a druhý den ráno je tam. Je to neuvěřitelné."

Dostat se k zákazníkovi, ať je kdekoli

To jim také umožnilo elegantně se vyhnout jakémukoli zklamání: "Očividně někam jedou a čekají na ten den. Ale - v nejhorším případě - pokud zjistíte, do jakého hotelu se chystají, pošleme tam nový.  Takže to obejdeme."  

DHL jim také pomohla vyhnout se situaci, která by potenciálně mohla zničit celé jejich podnikání.

Zkouškou každého bootstrapped byznysu je, jak se vyrovná s tím, když se věci dramaticky pokazí, protože, jak dosvědčuje tým Kulani Kinis, "každý týden nebude dobrý týden".

Okamžik zúčtování Dani a Alexe nastal, když právě odesílali velkou objednávku velkému maloobchodnímu prodejci. 

Poplašné zvony zvonily ještě předtím, než zásilka opustila zem: "Slyšeli jsme nějaký tisk, že se jim nedaří tak dobře, že podali návrh na bankrot podle kapitoly 11. Pro nás jako malý podnik, který vydělává tisíce dolarů v plavkách, jsme se ptali, měli bychom poslat tuto objednávku? A oni buď neodpovídali, nebo říkali: 'Ano, všechno je normální – nedělejte si s tím starosti'."

Pak, jakmile byla sbírka ve vzduchu, přišla zpráva, která by každému malému podniku poslala mráz po zádech: "Jejich právníci se natáhli a řekli, že jakýkoli produkt, který jste poslali, jste v podstatě ztratili a nebudete za něj zaplaceni."

V sázce bylo hodně peněz, ale "měli jsme opravdu štěstí, protože jsme zavolali DHL, zastavili zásilku v LA a přesměrovali ji na jinou adresu." Dokonce se jim podařilo vytrhnout dobrou budoucnost z čelistí této katastrofy: "Důvěřujte své intuici."

Dobré výrobky se prodávají

Woman with pink bikini and fairy lights.

S bikinami, které létají mimo koleje, jak objednávky proudí od společnosti Forever 21 a jejich nového partnera ASOS, si Kulani Kinis může s jistotou stanovit některé docela ambiciózní cíle a jejich cíl příjmů pro příštích pět let je 10 milionů dolarů: "To je něco konkrétnějšího."  

Zdá se, že úspěch je dokonce staví do trochu dilematu. I když, jak to jde o dilemata, není to špatné: "Když máte dobrý produkt, je opravdu těžké nerůst. Nejsme si jisti, jestli chceme ovládnout svět a být další velkou věcí, chceme mít jen dobrou rovnováhu."

Takže zatímco se snaží najít perfektní místo v kontinuu práce a života, Dani odhaluje jeden velmi jasný budoucí cíl pro podnikání: "Řekl bych, že bychom se rádi vyvíjeli z naší garáže. Líbí se mi, že můžeme pracovat z domova, je to úžasné. Ale myslím, že je to pro nás další krok."

Pokud se jim podaří udělat vlny na trhu s plavkami z tak skromných začátků, nemělo by to trvat dlouho, než se jim jejich přání splní.