#NovinkyAPostrehy

Ako Kulani Kinis urobil rozstrek bez vonkajšej hotovosti

5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Prečo horúca nová austrálska značka plaviek Kulani Kinis je dôkazom sily bootstrapping vášho podnikania. 

Je to ten čarovný moment, o ktorom snívajú všetci podnikatelia: keď sa vášnivá predstava stane solídnou myšlienkou a úspešným podnikaním. Pre Daniho Atkinsa to všetko začalo okolo cesty na Havaj.

Atkinsova každoročná púť do krajiny dokonalých pláží a kývajúcich sa paliem nebola ani tak sviatkom, ako skôr únikom z vysokotlakovej úlohy psychológa, ktorý pracuje s ťažko chorými pacientmi s duševným zdravím. A ako sa to stáva v mnohých z týchto príbehov, bolo to niečo relatívne malé a všedné, čo začalo Dani na jej Kulani Kinis Cesta: Objednala si bikiny online a keď dorazila, mala vážny prípad šoku z nálepky. "Bolo to takmer 100 dolárov za tento top s jedným trojuholníkom," hovorí, "myslela som si, že by sa to určite dalo urobiť za nižšiu cenu."

Uvedomenie si, že by mohla vyrobiť štýlové, vysoko kvalitné bikiny, ktoré hľadala, a urobiť ich lacnejšími a lepšími, bolo Daniným momentom žiarovky. Onedlho Dani a jej partner Alex Babich prevádzkovali svoju vlastnú miliónovú spoločnosť na výrobu bikín pre dve osoby zo svojej garáže v austrálskom Sydney.

Protiklady priťahujú biznis

No, to je príliš zjednodušená verzia príbehu Kulani Kinis . Realita nebola až taká rozprávkovo hladká. Alex otvorene priznáva, že Daninu víziu neprijal okamžite: "Vieš, keď sa na mňa Dani obrátila, bola som taká – chce predávať bikiny online? Bože môj , to je ten najhorší nápad." Našťastie Daniho nezastaviteľný optimizmus zvíťazil. Ale sú to dve veľmi odlišné osobnosti majiteľov Kulani Kinis , ktoré môžu byť tajnou omáčkou za úspechom značiek.

 

Dani je skrz-naskrz človek: "Myslím, že pokiaľ ide o pochopenie ľudí a empatiu so zákazníkmi, je to niečo, čo pridalo moje psychologické pozadie. Mám veľa empatie, a preto máme veľa zákazníkov, ktorí sa k nám vracajú. Zákazníka považujem za stredobod podnikania, pretože bez zákazníka nie je žiadny obchod."

Naopak, Alex je prirodzene skôr chlapík s číslami: "Pracoval som v účtovníctve. Robil som dane, veci s vysokým čistým majetkom. Myslím, že som bol tiež otočený k zákazníkovi, ale z iného uhla. Ale z obchodného hľadiska to bolo naozaj užitočné."

Takže vyzbrojení dobre vycibrenými medziľudskými zručnosťami a niekoľkými vážnymi finančnými seknutiami sa Dani a Alex vydali na mocný trh s plavkami...

Woman with pink, palm leaf swimsuit  by swimming pool

Odhaduje sa, že globálny trh s plavkami má hodnotu 23 miliárd USD ročne a dominujú mu veľké značky ako Seafolly a Speedo. Ak chcete získať prsty v tejto kategórii, čerstvá značka ako Kulani Kinis potrebuje buď náklad hotovosti, alebo nadmernú porciu šťastia. Zatiaľ čo dolárov bol nedostatok, šťastie sa im chystalo vyčariť víťazný úsmev.

Značky bikín žijú a zomierajú podľa svojich informačných kanálov na Instagrame a Kulani Kinis to má správne od prvého dňa. Ich jasné, svieže estetické a špičkové fotografie zasiahli sladké miesto u publika a rýchlo im získali veľké množstvo sledovateľov. Nemať rozpočet na spustenie na najväčšej americkej prehliadke plaviek sa ukázalo byť tiež požehnaním v prestrojení.  Ich austrálsky prístup (a jedinečné akcenty) im pomohli vyniknúť na míle na menších koncertoch v LA, na ktoré išli.

Niektorí maloobchodní ťažkí stopéri tiež rýchlo zachytili rozruch okolo značky. Skoré partnerstvo s Forever 21 ich dostalo na mapu sveta a mali nasledovať žiaduce spojenectvá s ModCloth a ASOS.

Najpôsobivejšie je, že sa im to všetko podarilo dosiahnuť bez toho, aby si vzali jediný cent z externého financovania.

Bootstrapping, štýl Kulani Kinis 

Hneď od začiatku nebolo pre Daniho a Alexa finančne len možnosťou ísť sám – bola to jediná cesta, ktorú boli ochotní zvážiť. Ako hovorí Alex: "Často hovoríme, že nikto sa o nás nikdy nebude starať toľko. A Dani sa bude vždy starať o zákazníka a myslím si, že keď prinesiete vonkajšie peniaze a podobne, musí začať myslieť na akcionára. Trochu to ničí Danine jej najlepšie schopnosti a to, čo rada robí."

Výsledkom je, že príbeh Kulani Kinis ponúka niekoľko skvelých lekcií o tom, ako sa vydať na cestu označenú ako "štíhla a priemerná".

Zameranie, zameranie, sústredenie sa zdá byť prvým výstupom. Dani radí ľuďom, aby "ponúkli jedinečnú predajnú ponuku a držali sa jej ako svojej kľúčovej kompetencie. V mori plaviek je to naša cena a naše žiarivé dizajny."

Potom veľa z toho príde na to, aby ste neutratili ani cent, pokiaľ to nevyhnutne nemusíte. Napriek svojmu globálnemu dosahu je ústredie Kulani Kinis stále garážou Daniho a Alexa a zoznam zamestnancov má stále maximálne päť mien.

Boli tiež pozoruhodne dôvtipní, pokiaľ ide o ich marketingový rozpočet: "Napríklad, ak naše fotenie potrebuje rekvizity, pozrieme sa na to, čo môžeme vymeniť, čo nie sú peniaze. S radosťou im dáme plavky a potom urobíme výkrik na sociálnych sieťach alebo niečo podobné."

Woman underwater with pink swimsuit and unicorn head on.

Ale jednou z kľúčových vecí, ktoré by zdieľali s akýmkoľvek bootstrapovaným podnikom, je dôležitosť zaobchádzania s každým zákazníkom ako so zlatým prachom. Ako hovorí Dani: "Ústne podanie, to je to, čoho sa najviac obávam. Plavky sú produkt, ktorý si ľudia kupujú, keď idú na dovolenku alebo majú účel, na ktorý ho môžu použiť. A nerád ich sklamem."

A je tu najmä jedno partnerstvo, ktoré im pomohlo zostať verní tomuto cieľu ....

Kulani Kinis a DHL

Po naštartovaní spojenectva so spoločnosťou Forever 21 predaj prudko vzrástol: "Do týždňa to bolo 100 objednávok za päť dní." Keďže potrebovali zvýšiť svoju doručovaciu službu pronto, oslovili DHL. Použitím DHL Express ako svojej medzinárodnej prepravnej služby sa značka zdala byť oveľa väčším podnikom, čo im potom pomohlo zabezpečiť viac obchodných príležitostí.  Požiadajte o účet DHL Express teraz.

Pokiaľ ide o Daniho a Alexa, bol to bod zlomu: "Viem, že to znie naozaj banálne, ale DHL trochu zmenila naše životy, pokiaľ ide o schopnosť konkurovať niektorým veľkým hráčom na svete."

Zmenilo to ich časy obratu: "Teraz môžeme poslať balík dievčaťu v LA a je tam nasledujúce ráno. Je to neuveriteľné."

Dostať sa k zákazníkovi, nech je kdekoľvek

Umožnilo im to tiež úhľadne sa vyhnúť akémukoľvek sklamaniu: "Očividne niekam idú a čakajú na ten deň. Ale – v najhoršom prípade – ak zistíte, do akého hotela idú, pošleme tam nový.  Takže to obídeme."  

DHL im tiež pomohla vyhnúť sa situácii, ktorá by potenciálne mohla zničiť celé ich podnikanie ....

Skúškou každého startupového podniku je, ako sa vyrovná, keď sa veci veľkolepo pokazia, pretože, ako svedčí tím Kulani Kinis, "každý týždeň nebude dobrý týždeň."

Okamih zúčtovania Daniho a Alexa nastal, keď boli v procese odosielania veľkej objednávky veľkému maloobchodníkovi. 

Poplašné zvony zvonili ešte predtým, ako zásielka opustila zem: "Počuli sme tlač, že sa im nedarí tak dobre, že žiadajú o bankrot podľa kapitoly 11. Pre nás ako malú firmu, ktorá vyrába plavky za tisíce dolárov, sme sa pýtali, či by sme mali poslať túto objednávku? A buď neodpovedali, alebo hovorili "áno, všetko je normálne – nerobte si s tým starosti".

Potom, keď bola zbierka vo vzduchu, prišli správy, ktoré by poslali zimomriavky po chrbtici každého malého podniku: "Ich právnici oslovili a povedali, že akýkoľvek produkt, ktorý ste poslali, ste v podstate stratili a nebudete za ne zaplatení."

V stávke bolo veľa peňazí, ale "v skutočnosti sme mali naozaj šťastie, pretože sme zavolali DHL, zastavili zásielku v LA a presmerovali ju na inú adresu." Dokonca sa im podarilo vytrhnúť dobrú budúcnosť učenia sa z čeľustí tejto katastrofy: "Dôverujte svojej intuícii."

Dobré výrobky sa predávajú

Woman with pink bikini and fairy lights.

S bikinami lietajúcimi z koľajníc, keď objednávky prúdia od spoločnosti Forever 21 a ich nového partnera ASOS, si Kulani Kinis môže s istotou stanoviť niekoľko dosť ambicióznych cieľov a ich cieľ príjmov na nasledujúcich päť rokov je 10 miliónov dolárov: "To je niečo konkrétnejšie."  

Zdá sa, že úspech ich dokonca stavia do trochu dilemy. Aj keď ako dilemy idú, nie je zlé byť v hre: "Keď máte dobrý produkt, je naozaj ťažké nerásť. Nie sme si istí, či chceme ovládnuť svet a byť ďalšou veľkou vecou, chceme mať len dobrú rovnováhu."

Takže zatiaľ čo sa snažia nájsť perfektné miesto na kontinuu práce a života, Dani odhaľuje jeden veľmi jasný budúci cieľ pre podnikanie: "Povedal by som, že by sme sa radi vyvinuli z našej garáže. Páči sa mi, že môžeme pracovať z domu, je to úžasné. Ale myslím si, že je to pre nás ďalší krok."

Ak dokážu urobiť vlny na trhu s plavkami z takýchto skromných začiatkov, nemalo by trvať dlho, kým dostanú svoje želanie.