#NovinkyAPostrehy

Ako Amara prepísala pravidlá luxusného elektronického obchodu

5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Amara cutlery set

Cesta spoločnosti Amara bola poháňaná snahou jej zakladateľov prispôsobiť sa meniacim sa potrebám spotrebiteľov. Zistite, ako sa ich značka rozvinula k úspechu v elektronickom obchode a ako dobyli globálny trh s DHL Express.   

Andrew Hood nie je ničím, ak nie realistom: "Sme elektronický obchod, existujú milióny podnikov elektronického obchodu." Je si však tiež dobre vedomý toho, prečo sa značka luxusných domácich potrieb, ktorú spoluzakladal – Amara – stala celosvetovým úspechom elektronického obchodu: "Máme túto túžbu, túto motiváciu a ambíciu byť lepšími. Ak nebudeme lepší ako naši konkurenti, jednoducho neuspejeme."  

Je iróniou, že táto vysoko motivovaná britská spoločnosť sa zrodila z obdobia relatívnej nečinnosti. Andrew opustil svoju vysoko výkonnú prácu v investičnej banke a užíval si to, čo nazýva "môj medzerový rok".

Nemalo to vydržať. "Dostal som ultimátum od pani Hoodovej, že buď sa vrátim do práce, alebo ona pôjde do práce. Očividne som jej stiesňoval štýl a dostával som sa jej pod nohy."  Pani Hoodová, inak známa ako Sam, mala nápad. Po zvládnutí redizajnu svojho vlastného domu a domovov priateľov si Sam uvedomila, že existuje medzera na trhu pre prvotriednu službu interiérového dizajnu mimo Londýna, ktorá by mohla ponúknuť aj najexkluzívnejšie luxusné značky na svete. Rozhodla sa otvoriť obchod s interiérmi vo svojom rodnom meste Chelmsford vo Veľkej Británii.


Partneri vo veľkom štýle

Sam začal zbierať niekoľko exkluzívnych kusov nábytku a sen Amara sa začal formovať: "Moja prvá kariéra bola v nákupe módy. Postupom času som však zistil, že moja skutočná vášeň spočíva v interiéroch a interiérovom dizajne." Našťastie jej finančne zdatný obchodný partner nebol ďaleko, ako vysvetľuje Andrew: "Povedal som, že som viac než rád, že môžem pomôcť financovať to a napísať nejaký podnikateľský plán. Moja rada pre vás znie: Budete potrebovať webovú stránku."

Začiatkom roku 2005 vznikla spoločnosť Amara – Sam založil obchod a Andrew a ich jeden zamestnanec "si sadli a pokúsili sa zistiť, ako vybudujú a budú prevádzkovať elektronický obchod".  

Od kociek k kliknutiam

"Kamenná predajňa bola nesmierne dôležitá," povedal Andrew, "pretože bola krásna a mala obrovskú dôveryhodnosť." Starostlivo vybraný výber doplnkov a interiérových nevyhnutností pomohol spoločnosti Amara vybudovať svoju klientsku základňu a vytvoriť partnerstvá s veľkými menami ako Missoni Home a William Yeoward Crystal. Trh s luxusnými domácimi potrebami sa však čoraz viac stával elektronickým obchodom. V roku 2006 sa rýchlo rozširujúci amara.com presťahoval do nového domova na vidieku v Essexe. DHL Express im pomohol splniť ich stále rastúce objednávky medzinárodných prepravných požiadaviek. A hoci obchod nakoniec zatvoril svoje dvere a v roku 2008 sa spojil s online obchodom, Andrew verí, že "obchod umožnil Amare ukázať luxusným značkám, že to myslíme vážne.   že sa nikdy nestaneme firmou diskontného typu založenou na cene." Stratégia, ktorá sa očividne vyplatila, pretože už v roku 2015 Amara oslavovala rok 8,8 milióna libier.

Budovanie oceňovaného tímu

Ako sa teda dostať z dvoch ľudí s podnikateľským nápadom na 85+ silný tím, ktorý prevádzkuje jeden z najrýchlejšie rastúcich miest na vybavenie domácnosti vo Veľkej Británii? Andrew má pripravenú odpoveď: "Kultúra ľudí, ktorí pre nás pracujú, je ako nič, čo som kedy videl. Tieto Vianoce môj vedúci zákazníckeho servisu pracoval 14 až 15 hodín denne a uistil sa, že náš záväzok odpovedať na e-maily do 24 hodín bol dodržaný." A zatiaľ čo iné spoločnosti hovoria o investovaní do mladých talentov len naoko, Amara kráča pešo: "Až do posledných dvoch rokov tvorili väčšinu našej pracovnej sily 20/21/22 roční. Vyberiete si ľudí, ktorí majú pracovnú morálku, starostlivosť, vášeň a vyškolíte ich." Amarina oddanosť nezostala bez povšimnutia – v roku 2015 už tretí rok po sebe získala ocenenie Feefo Gold Trusted Merchant Award za vynikajúce služby zákazníkom.

Amara employees laughing and working on a laptop

Luxus je stav mysle

Nestanete sa jediným online predajcom Ralph Lauren Home, pokiaľ skutočne nepochopíte myslenie "luxusného" publika. Andrew Hood má jasný názor na to, čo ich motivuje: "Špičkoví maloobchodníci s módou sú mimoriadne dobrí v tom, aby sa zákazník cítil ako milión dolárov. Keď tieto produkty dorazia, ste ohromení celým zážitkom z otvorenia prvej škatule a nakoniec sa dostať k produktu je fantastický zážitok. Vďaka tomu sa zákazník cíti neuveriteľne dôležitý a neuveriteľne cenený. Tak sme sa rozhodli urobiť to, pre domov."

Poskytovanie úžasného zážitku

Na otázku, čo bolo najväčšou výzvou Amary, Sam Hood odpovedal: "Odovzdanie logistiky tretej strane bolo najväčšie. Vkladáme do nich úplnú dôveru s ohľadom na zákazníka, ktorý dostáva skúsenosti Amara ."  Našťastie sa zdá, že ich vzťah s DHL vyšiel. Andrew dodal: "Hneď na začiatku sme sa rozhodli, že budeme partnerom len s tým, koho vnímame ako najlepšieho v odvetví. DHL je neuveriteľne dôveryhodná značka, je veľmi rozpoznateľná." Samozrejme, skúškou každého partnerstva je to, čo sa stane, keď sa veci pokazia: "Sme celkom dobrí v upokojovaní nespokojného zákazníka. To musí presahovať rámec môjho tímu na niekoho na druhom konci telefónu alebo e-mailu, ktorý sa bude zaoberať mojím problémom. A vy to robíte." Potom, akoby to nebolo dosť chvály, "Náš obrat je teraz dvanásťkrát vyšší ako v čase, keď sme s vami začali spolupracovať. Takže ste boli súčasťou našej cesty a v priebehu rokov ste nám pomohli rásť."

Dobré veci prichádzajú k tým, ktorí čakajú

Stať sa globálnou značkou nebolo jednoduché. A určite to nebolo rýchle. Hoci výber globálneho logistického partnera bol jednoduchý, potrebovali .com adresu, aby mohli skutočne expandovať na nové územia. Amara.com pôvodne vlastnil lotyšský vedec, ale po desiatich rokoch vyjednávania názov zmenil majiteľa.  To umožnilo spoločnosti Amara etablovať sa globálne, ako aj lokálne v niekoľkých starostlivo vybraných lokalitách. 

Amara catalogues and product photography spread out on a desk

Jedno oko do budúcnosti

Po 12 rokoch strávených zastupovaním niektorých z najprestížnejších mien v oblasti luxusných domácich potrieb sa Amara vyvinula na samostatnú značku. V roku 2016 uviedli na trh svoju prvú rovnomennú kolekciu – A by Amara. Amara tiež našla jedinečný spôsob, ako osláviť ľudí, ktorí robia tak veľa pre sociálne postavenie každej značky - komunitu blogov.  V roku 2015 sa uskutočnilo podujatie Amara Interior Blog Awards, na ktorom sa zišli špičkoví blogeri z odvetvia, poprední sponzori značiek a elitná porota. Pokiaľ ide o budúcnosť, Andrew úplne nevylúčil myšlienku ďalšieho kamenného obchodu Amara: "Ak by sa to stalo príležitosťou, mohol by som sa nechať presvedčiť, aby som mal obchod v Londýne a obchod v New Yorku? Áno, asi by som mohol."

Z vidieka v Essexe na Madison Avenue? Vo vesmíre Amara sa stali zvláštnejšie veci. Vlastníte rastúci elektronický obchod? Zistite , ako môžete získať DHL Express , aby sa postaral o všetky vaše globálne prepravné požiadavky.