#NovinkyAPostřehy

Ženy v podnikání: jak to udělaly

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
5minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet

Podle Petersonova institutu společnosti s ženami ve vedoucích pozicích trvale vykazují vyšší roční ziskové marže než společnosti bez1. V mnoha odvětvích jsou však ženy stále brzděny diskriminací a nerovností. Jak tedy mohou prorazit? Tyto slavné ženy obchodní vůdkyně mají několik rad...

Globální statistiky o genderových rozdílech v podnikání mohou být depresivním čtením. Po celém světě, v různých odvětvích, jsou ženy trvale placeny méně než jejich mužští kolegové, dostávají méně příležitostí k povýšení a jsou nedostatečně zastoupeny na nejvyšších pozicích. U barevných žen je nerovnost obzvláště výrazná.  

Navzdory tomu existují ženské průkopnice, které se snaží prolomit skleněný strop a přivést dívčí sílu k životu. Shromáždili jsme některé z nejvíce inspirativních podnikatelek a nasměrovali jejich rady a moudrá slova do manter, které si můžete vzít na pracoviště, aby vám pomohly dosáhnout vašich cílů - bez ohledu na překážky, které vám stojí v cestě.

1: Předstírejte to, dokud to neuděláte

Co byste dělali, kdybyste se nebáli?" ptá se Sheryl Sandberg, americká obchodní manažerka a filantropka2. S působivým životopisem, který zahrnuje pozice náčelníka štábu amerického ministerstva financí a provozního ředitele ve Facebooku, ví něco o míření vysoko.

Navzdory své vlastní ambiciózní povaze věří, že ženy se ve své kariéře často drží zpátky: "Snižujeme svá vlastní očekávání toho, čeho můžeme dosáhnout."3

K překonání tohoto způsobu myšlení "ženy se musí posunout od myšlení "nejsem připravena to udělat" k myšlení "chci to udělat - a naučím se tím, že to udělám" [...] Pocit jistoty – nebo předstírání, že se cítíte sebejistě – je nezbytný k dosažení příležitostí. Je to klišé, ale příležitosti se nabízejí jen zřídka; Jsou zabaveny. 4 palců

Image showing discover app on a mobile screen

Přihlaste se k odběru newsletteru Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

2: Následujte svou vášeň

"Víte, všechno to začíná tím, že se snažíte vědět o sobě co nejvíce. Na čem vám záleží? Za co budete bojovat? Pak mu dejte celé své srdce. Díky své síle a vytrvalosti uspějete." - Dr. Jill Biden, první dáma Spojených států

Říká se, že pokud děláte něco, co milujete, nikdy v životě nebudete pracovat ani den. Mnoho úspěšných podniků se rodí z vášně – během pandemie se vlna začínajících podnikatelů rozhodla proměnit své koníčky v plnohodnotné podnikání. Ale předtím, než se vrhnete ukončit svou práci na plný úvazek, abyste se k nim připojili, podívejte se na naše tipy pro úspěch v bočním shonu. 

Mala Bryan

3: Buďte změnou, kterou chcete vidět ve světě

K pokroku v boji proti nerovnosti dochází pouze tehdy, když ti, kdo si jí všimnou, s tím něco udělají. Když Mala Bryan, zakladatelka Malaville Toys, viděla, že na trhu je jen velmi málo barevných panenek, nerozzlobila se, byla produktivní.

"Cesta začala, když jsem začala sbírat panenky; Uvědomila jsem si, že na trhu něco chybí – více barevných panenek. Panenky, které představovaly nejen barevné lidi, ale i lidi s albinismem. Prostě jsem měl pocit, že spousta větších značek nepochopila, co je prostředí a co je opravdu potřeba. Vzal jsem to tedy na sebe, abych zjistil, co bych mohl udělat, abych tuto mezeru zaplnil. Navrhuji panenky na základě svých osobních zkušeností a na základě toho, co vím, že spousta lidí jako já prochází."

Tato mantra je něco, co může potvrdit i stádo Whitney Wolfe. Ve svých dvaceti letech získala působivou roli viceprezidentky marketingu na Tinderu6. Přesto během několika let rezignovala kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování proti společnosti7. Nenechala se odradit, vzala své zkušenosti a založila seznamovací aplikaci Bumble8, která dosáhla obrovského globálního úspěchu a ocenění 13 miliard USD9.  

4: Nežádejte o povolení

Příležitosti vám nespadnou do klína – musíte jít ven, najít je a chopit se jich. Jak říká Whitney Wolfe Herd: "Jak se chová včelí královna? Jak chce. Ale prosím, nečekejte, až vám někdo podrží dveře otevřené, když vaše vlastní paže fungují naprosto v pořádku – udělejte to sami." 10 ks

Moudrá rada, podpořená Katiou Beauchampovou, spoluzakladatelkou a generální ředitelkou kosmetického gigantu Birchbox11: "Ať už si myslíte, že chcete dělat cokoli, a ať už si myslíte, že mezi vámi a tím stojí cokoli, přestaňte se vymlouvat. Můžeš dělat cokoliv." 12 ks

5: Financování: proveďte svůj výzkum

Elektronický obchod vytváří rovné podmínky pro podnikatelky - koneckonců, každý, kdo má přístup k WiFi, může začít s online prodejem. Stále je zde však otázka financování - a to je místo, kde jsou ženy v nevýhodě.

Studie malých a středních podniků se sídlem v USA zjistila, že v roce 2020 byl poměr žen k mužům u úspěšných žadatelů o podnikatelský úvěr 27% oproti 72%, zatímco průměrná velikost půjček pro podniky vlastněné ženami byla o 33% nižší než u podniků vlastněných muži13.

Dobrým tipem je prozkoumat některé z režimů financování, které jsou k dispozici speciálně pro začínající podniky vedené ženami. Například britská soutěž Women in Innovation Awards14 je vládou podporovaná finanční soutěž, která oceňuje úspěšné žadatele podnikatelskými granty a na míru šitým balíčkem mentoringu a koučování.

6: Poučte se ze svých chyb

Cesta k obchodnímu úspěchu zřídka probíhá hladce – vyžaduje neomezené rezervy odhodlání a odolnosti. Klíčem je pamatovat si, že každá chyba, kterou uděláte, je příležitostí k učení a růstu. "Očekávat, že to bude provedeno přesně správně, je recept na zklamání.  Dokonalost je nepřítel," říkáSheryl Sandberg (15).

Sara Blakely, zakladatelka značky dámského spárování Spanx16, souhlasí: "Můj táta, když jsem vyrůstal, mě a mého bratra povzbuzoval k selhání. Opravdu mi to umožnilo být mnohem svobodnější v zkoušení věcí a roztahování křídel v životě." 76 Její přijetí selhání zjevně funguje: v roce 2012 přistála na obálce časopisu Forbes jako nejmladší self-made miliardářka na světě.

Cítíte se inspirováni? Objevte další tipy pro obchodní úspěch s naším průvodcem, 10 způsobů, jak být efektivnějším podnikatelem.

1 - Petersonův institut pro mezinárodní ekonomiku, květen 2020

2 & 4 - Sheryl Sandberg, Inc, přístup duben 2022

3 - Sheryl Sandberg, Forbes, březen 2013

5 - Dr. Jill Biden, Women Deliver, březen 2017

6 - Tinder

7 & 9 – Whitney Wolfe Herd, Wikipedie, přístup duben 2022

8 - Bumble

10 - Whitney Wolfe Herd, 365 citací, přístup duben 2022

11 - Bříza

12 - Katia Beauchamp, SBBC, přístup duben 2022

13 - Biz2Credit Women-Owned Business Study, Yahoo Finance, březen 2021

14 - Ceny Ženy v inovacích

15 - Sheryl Sandberg, Good Reads, přístup duben 2022

16 - Spanx

17 - Sara Blakely, CNBC, říjen 2013