#NovinkyAPostřehy

Seznamte se s majitelem: Malaville Toys

Sam Steele
Sam Steele
Objevte seniorního spisovatele
5minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
African dolls

Mala Bryan se ze sběratelky stala tvůrkyní v roce 2015, kdy založila Malaville Toys. Sada panenek, která začala jako reakce na sociální hnutí, aby pomohla posílit pozitivní vnímání těla mezi mladými barevnými dívkami, která pokračovala v růstu do podnikání, které bojuje s klišé a stereotypy, aby vytvořilo skutečné zastoupení černých žen pro příští generaci.

Malaville Doll with tropical print headband

Jak začala cesta Malaville Toys?

No, cesta začala, když jsem začala sbírat panenky; Uvědomila jsem si, že na trhu něco chybí – více barevných panenek. Panenky, které představovaly nejen barevné lidi, ale i lidi s albinismem.

V té době existovalo velké přirozené hnutí vlasů - a to nebylo zastoupeno v panenkách. Tak jsem šel do Číny a byl jsem schopen najít výrobce, který pochopil, co hledám. Vzhledem k tomu, že jsem sama prošla procesem přirozené relaxace vlasů, bylo pro mě opravdu velkým problémem dostat vlasy na panenky přesně správně. 

Navrhuji panenky na základě svých osobních zkušeností a na základě toho, co vím, že spousta lidí jako já prochází. Vím, že spousta mladých černošských dívek si nechává vlasy uvolnit, aby to bylo jednodušší; lépe ovladatelné a je jim řečeno, že rovné vlasy vypadají lépe. Vlasy jsem si uvolnila, když mi bylo sedm a zjistila jsem z první ruky, jaké problémy mohou způsobit.

Při uvolňování vlasů mohou existovat významná rizika a v Karibiku a Africe dochází také k obrovské epidemii bělení kůže. Černé ženy nepřijímají svou kůži, protože mají pocit, že lidé se světlejší pletí mají více příležitostí. Takže podle mě potřebujeme toto zastoupení v hračkách a panenkách, aby malé černošské děti – včetně mých dcer – mohly ocenit svou kůži, vlasy a barvu očí.

Vytvořila jsem dvě různé formy hlavy, protože například některé africké ženy mají rovnější nos a lidé tomu nevěří. Dostal jsem odpovědi typu: "Jsme v Africe, nos by měl být širší", na což musím odpovědět, že nevím, co je to představa afrického nosu, protože jsem černý, ale mám velmi rovný nos. Prostě jsem měl pocit, že spousta větších značek nepochopila, co je prostředí a co je opravdu potřeba. Vzal jsem to tedy na sebe, abych zjistil, co bych mohl udělat, abych tuto mezeru zaplnil.

4 Malaville dolls in black, white and red outfits

Museli jste udělat hodně výzkumu a designu kolem panenek, které by mohly být vhodnější pro různé trhy?

Moc jsem nepřemýšlela o konkrétním umístění na trhu pro každou panenku, protože černoši přicházejí v tolika různých odstínech. V módním průmyslu se pohybuji již dlouhou dobu – a zároveň jsem modelkou 16 let – a díky setkání s různými lidmi z celého světa mohu čerpat z osobních zkušeností a ovlivňovat design svých panenek. Mám extrémně tmavé přátele, ale mají extrémně ostré nosy. Je to věc!

Takže stále musíte bojovat s panenkovým klišé – bílá holka, blond vlasy?

Ano. Začala jsem sbírat černé panenky jiných značek a všimla jsem si, že v nich existuje stereotyp – výraz "bočního oka". Většina panenek měla tento vzhled... Jen se dívali do strany, jasně růžová rtěnka nedoplňovala pleť. To je to, co by lidé nazvali ghettem, a to není způsob, jakým jsem chtěl být zastoupen na polici. 

Žil jsem v Miami po dlouhou dobu, takže vím, co je to za vzhled a co si lidé myslí. Nechcete, aby se někdo jiné rasy díval na tyto panenky a říkal: "Ach ano, takhle vypadají; To je to, co dělají."

Většina panenek měla rovné vlasy a my, barevné ženy, nejsme jen o tom. Krásně vypadáme i bez make-upu. Vypadáme krásně s našimi afro vlasy a našimi přírodními vlasy. Nemusíme nosit barevné kontaktní čočky. Pro mě měla spousta panenek nálepku "naštvaná černá žena", za kterou jsme stále typizovány. Podíval jsem se na to a řekl: "Ne, můžeme to udělat lépe. Můžeme být mnohem lepší."

Mala Bryan with her Malaville Dolls wearing yellow outfits

Jak důležité je pro mladé dívky a chlapce, aby lidé, jako jsou oni, byli zastoupeni na trhu s hračkami?

Vyrůstala jsem jen s bílými panenkami. Neměla jsem s tím problém – pořád jsem se cítila krásná se svou tmavou pletí, tlustými rty. Ale děti se dnes učí jinak. Věci se změnily.  Rodiče učí své děti jinak. Takže teď děti chtějí vidět panenky, které vypadají jako ony.

Ale myslím, že děti všech ras potřebují každý druh panenky. To je to, čemu věřím, kvůli tomu, jaké jsou děti a jak si hrají. Snažila jsem se říct spoustě černých rodičů, že musí dát svému dítěti bílou panenku, ale také se ujistit, že má černé panenky. Říkám bílým rodičům to samé, aby se ujistili, že mají černé panenky ve sbírce svých dětí, protože děti opakují většinu svého školního dne při hraní.  Pokud jsem bílá dívka a mám černou nejlepší kamarádku, kde je zastoupena v mém pokoji pro panenky? Jsou to drobné detaily, ale tak důležité. Reprezentace je pro mě velmi důležitá. 

Myslíte si, že v roce 2019 dělají společnosti dost pro to, aby byly reprezentativní?

Ne tak docela. Určitě začínají – spousta firem se probouzí. Abych byl upřímný, myslím, že Malaville měl obrovský dopad, když byl spuštěn v roce 2015. Moje panenky se staly virálními a v důsledku toho se po mně spustilo mnoho podobných společností.

Většina z těchto společností je opravdu více o vstupu na trh - a pro mě se nebojím, že peníze, které z toho vydělávám, je jen důležité, aby moje panenky byly venku. Navrhla jsem a založila svou společnost, protože jsem sběratelka panenek, a to je to, co chci. Chci, aby se holčičky cítily dobře. Zvláště když jsem navrhl Alexu - mou panenku albinismu - což trvalo dva roky, než se to podařilo.

Věnuji velkou pozornost detailům, pokud jde o mé panenky, ať už je to přidání pih sem, nebo mít zrzku - protože máte také černé zrzky, další věc, o které lidé u černých žen nevědí. Velké společnosti to nyní dělají, ale stále to nedělají správně. Viděla jsem tam nějaké panenky a pro mě - jako sběratele panenek - i kdybych nevytvořila svou řadu, nekoupila bych tyto panenky.

Opravdu miluji panenky - někdy více než lidské bytosti! 

4 Malaville dolls in tartan print clothes

Co bylo hlavní výzvou při vývoji panenek? 

Vlastně to bylo docela snadné. Je to šílené, protože když jsem byl v Číně, kliknul jsem na výrobce. Pochopila to, pochopila, protože dělám paruky, vím, jak manipulovat s vlasy. Takže to bylo snadné - vše, co musíte udělat, je jen popsat. Je to tak snadné udělat Afro, ale pokud si neuděláte čas a pokud nejste na takové věci, prostě si myslíte, že kudrlinky jsou kudrlinky... Ale kudrlinky nejsou jen kudrlinky. Už to není ani černá záležitost. Je to problém kudrnatých vlasů.

Když jsem začínal, dělal jsem docela dost rozhovorů. Měl jsem ženy; bílé ženy a barevné ženy z Afriky, které by plakaly, protože nebyly plně přijaty ve svých rodinách, protože měly kudrnaté vlasy. Někteří z nich už dlouho neviděli kudrlinky, protože každé ráno, když se probudí, musí si vlasy žehlit.

Mnoho kudrnatých lidí nemá rád své kudrlinky. Přesto je třeba přijmout kudrlinky - a to se začíná dít v reálném světě. Vždycky myslím na Malaville, ale v reálném světě se ho lidé také učí přijmout.  

Myslíte si, že tato rezonance, kterou máte s barevnými lidmi a kudrnatými vlasy, je to, co vám pomohlo stát se virálním v roce 2016?

Rok 2016 byl velmi těžkým obdobím. Obzvláště těžké období v USA s hnutím Black Lives Matter. Myslím, že jsem to spustil v pravý čas. Byla to doba, kdy spousta lidí chtěla podpořit malé podniky. Chtěli podpořit podniky vlastněné černochy. Chtěli podpořit ženy podnikatelky a já jsem se vešla do všech těchto skupin.

Byla jsem ve skupině sběratelů panenek. Řekla jsem: "Ahoj kluci, prosím, řekněte mi svůj názor na mé panenky. Právě jsem je spustil a chci vědět, co si myslíte." Pak přišel rozhovor se spisovatelem, který byl přispěvatelem pro Huffington Post. To jsem tehdy nevěděl. Zavolal jsem mu, odpověděl na tento rozhovor a od té chvíle to všechno zapadlo. Huffington Post má sekci Black Voices – a spousta černochů byla naštvaná. Byli naštvaní a pomohlo to.

Malaville doll, with gold chain headband, by swimming pool

Jaký si myslíš, že to mělo vliv na Malaville Toys, že má značka skutečnou tvář a je to součástí vaší marketingové strategie?

Všechno dělám sám. Nemám tým s výjimkou mé asistentky Tanyi. To je společnost. Měl jsem nulovou strategii. Chtěla jsem jen nějaké panenky. Jako modelka to pro mě bylo dobré načasování, protože lidé chtěli říct: "Podívej, modelky dělají víc. Ne všechny modely jsou hloupé," a někteří mě použili jako příklad. 

Módní časopisy, jako Vogue a Elle, říkaly, že "modelka spustila tohle, modelka spustila tamto". Obvykle se nepovažuji za "modelku", protože jsem velmi stydlivá, ale Mala Bryan je trochu jméno, myslím. Alespoň teď je to modelka a podnikatelka Mala Bryan, a to se mi líbí mnohem víc. 

Když uvádíte na trh produkt - spíše než značku - pomáhá velmi otevřený a lidský úhel pohledu na společnost prodeji?

Určitě. Osm let jsem měla takovou malou panenku, se kterou jsem cestovala. Fotografoval jsem cestovní panenku kdekoli na světě a zveřejňoval příběhy. Pak začalo sbírání a mě napadlo je zveřejnit lidským způsobem a vyprávěl jsem jim příběh.

Když máte příběh, můžete se s ním bavit. Cítím, že jdu přirozeně s mnoha rozhodnutími, ale pak lidé, kteří jsou v marketingovém světě, řeknou: "Ve skutečnosti je vaše marketingová strategie opravdu dobrá," Ale to je jen to, jak dělám věci přirozeně, nepřemýšlím o tom jako o marketingové strategii. 

Někdy říkám, že moje panenky mají mnohem okouzlující život než já a že žijí svůj nejlepší život - lidé mi vlastně posílali zprávy, že se doslova probudí a hledají nový příspěvek od panenek.

Image showing discover app on a mobile screen

Přihlaste se k odběru newsletteru Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Odkud pochází většina vašich prodejů?

Je to všechno přímé. Všechno dělám sám. Mám pomoc s mými webovými stránkami, ale kromě toho dělám všechno sám. Sociální média jsou nesmírně důležitá.  Pokud udělám opravdu skvělý příspěvek, který rezonuje, okamžitě získám prodej.

Jak důležitý je marketingový styl na vašich sociálních médiích pro vaši prodejní platformu?  

Jsem dobrá ve čtení lidí, takže vím, kdy vydat novou panenku. Rád zahrnuji Malavillovy následovníky do vývoje panenek; Získání jejich názoru na věci jim dává pocit, že jsou zároveň součástí růstu značky.

Pomáhá vám to s opakovanými zákazníky, nebo je to o hledání nových trhů?

Na každou kolekci vydám čtyři panenky a sběratelé mají tendenci kupovat všechny čtyři. Takže nemám jen jednoho člověka, který si koupí jeden, mám jednoho člověka, který si koupí čtyři – a někdy i osm. Někteří z nich je chtějí otevřít a někteří chtějí nechat čtyři v balení na později. Dělám od každého jen 2 500 kusů, takže jsou všechny v limitované edici.

Jaká je přitažlivost omezené výrobní série? Přizpůsobujete panenky reálným nákupním zvyklostem?

Lidé chtějí to, co nemohou mít... Jako sběratel vím, jaké to je hledat tu jednu panenku, která není k dispozici! Všichni se mě stále ptají na první kolekci a já jim musím říct, že nejsou k dispozici. Někdy najdu jeden v zadní místnosti a v okamžiku, kdy je online, je okamžitě koupen, protože je to věc, kterou všichni hledají.

Jak jste se dostal k partnerství s DHL Express?

Než vyšla první kolekce, už jsem řešila, jak tyto věci zabalit k odeslání. Chtěl jsem prodávat v zahraničí, protože lidé, kteří projevili zájem o mé výrobky, pocházejí z celého světa. Nikdy jsem se nezaměřoval na svůj místní trh, v okamžiku, kdy jsem spustil, jsem se již soustředil na mezinárodní prodej online.

Měl jsem svůj obal, znal jsem jeho velikost a kontejner mi přišel v Jižní Africe. Během prvního setkání, které jsem měl s DHL Express, řekli: "Dobře, vejde se to do naší tašky." Takže jsem musel navrhnout obal, který by chránil skutečnou panenku, protože sběratelé jsou blázni, pokud jde o poškození jejich obalu. Musel jsem jít a navrhnout vnější obal pro něj a ujistit se, že se vejde do tašky s letáky. Pak jsem dostal dohodu: "Pokud se to vejde do tašky, můžete to poslat." To je vše, co jsem potřeboval. 

Od prvního setkání bylo vše vyřešeno. Možnost tašky na letáky byla perfektní a nebyl žádný jiný důvod jít nikam jinam. Cena byla také opravdu dobrá – cena pro USA a Evropu byla úžasná. Když jsem dostal produkt, testoval jsem ho online s obrázky a zeptal se lidí, co si myslí. Většina mých zákazníků již sledovala mou stránku a hodně z nich bylo z USA. Tak jsem si řekl: "Dobře, 12 dolarů – to není žádný problém."

Přemýšlel jsem o svých zkušenostech sběratele a pomyslel jsem si, kdybych si objednal produkt z Amazonu za dva, tři dny, jaké by to bylo? Je to stejná cena s DHL Express - a já přicházím z Jižní Afriky! Objednáte si produkt v pondělí, ve středu ho dostanete – není nic lepšího než to. Byla to prostě nejlepší nabídka od prvního dne. Podíval jsem se na soutěž a nic se nedalo srovnat.

Malaville doll wearing DHL vest

Podílí se DHL Express od té doby na vaší cestě růstu?  

Řekl jsem jim, že pokud vše ostatní selže, mohu pracovat v DHL – protože když jsem nastavoval svůj systém, neočekával jsem takový prodej . Jednoho dne jsem se probudil a měl jsem stovky objednávek. Bylo to jako: "Dobře, jak to mám udělat?"

Systém nebyl automatický... takže jsem nakonec musel poslat tisíce nebo produkty ručně. Pak, když něčemu nerozumíte, můžete zavolat – a rada bude "Dobře, to je vzdálená oblast" a mnoho podobných věcí. Od začátku se ptali, kdo je tento nový zákazník, a posílali stovky balíčků denně. Být v Kapském Městě a s centrálou DHL v Johannesburgu. Letěli dolů, kde jsem prozradil, že "ano. Jsem to jen já."

S DHL Express mám opravdu dobrý vztah – nejen jako zákazník, ale také buduji přátelství. Vždycky mi volají, abych mluvil s novými zákazníky, s potenciálními zákazníky - je to: "Hej, mimochodem, Mala vám může říct, co děláme!"

Co bude s Malaville dál?

Panenka DHL. Ano. Takže jsem se o tom zmínil týmu na začátku tohoto roku. Poslali mi všechny firemní barvy a loga. Vlastně už je skoro hotová. Navrhla jsem ho skoro jako oblečení roztleskávaček. Má na sobě DHL jumper , testoval jsem ho s týmem a myslí si, že je to opravdu skvělé.

A konečně, jaká je jedna rada, kterou byste nabídli podnikatelům, kteří chtějí začít podnikat v oblasti elektronického obchodování?

Najděte něco, co je na světě potřeba. Najděte něco, díky čemu se lidé cítí dobře, ale ujistěte se, že je to něco, pro co jste vášniví, protože lidé kupují více vášně než cokoli jiného. Najděte něco, co chybí, a poskytněte řešení.