#NovinkyAPostřehy

Malý podnik pro lidi s velkými vlasy

4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Woman with swimming cap in pool

Staré přísloví "jedna velikost pro všechny" neobstojí, pokud jde o plavecké čepice.

Ale díky Swimma caps, SME (Small to Medium Enterprise) z Jižní Afriky, se nyní lidé s velkými účesy vrhají do práce.

Problém byl z pohledu Nomvuyo Treffers poměrně jednoduchý: když vzala své děti do bazénu v Salt River v Jižní Africe, její děti se do něj přímo ponořily. Sama Treffersová se však zdráhala se do toho pustit.

"Mám velmi dlouhé zámky," vysvětluje Treffers, "které zadržují hodně vody. Musíte plánovat, protože po takovém namočení vlasů je spousta sušení. Takže jsem někdy jen seděl u postranní čáry a četl si, když plavali."

Neexistovala plavecká čepice, která by pojala Treffersovy vlasy, což představovalo další problém v bazénech vyžadujících čepice. Její děti ji znovu a znovu prosily, aby se k nim připojila ve vodě, než se Treffers konečně rozhodl, že pokud nikdo jiný problém nevyřeší, bude to muset udělat sama.

Treffers měla podezření, že není jediná, kdo čelí problému plaveckých čepic, které nebyly vybaveny pro tuto práci, a tak se dostala do práce na podnikatelském plánu a založila Swimma. Společnost se specializuje na plavecké čepice vyrobené ze silikonu, spíše než latexu, které se dodávají v mnoha různých velikostech, aby vyhovovaly všem účesům: dredy, copánky, afros, dlouhé vlasy a vazby - s menšími čepicemi speciálně navrženými pro děti.

Nalezení správné velikosti čepice je důležité, říká Treffers, protože pokud čepice správně sedí, dělá mnohem lepší práci při udržování vlasů nositele suchých - obrovský přínos pro někoho, jako je ona, kdo nosí vlasy v dredech. Reakce na její nové podnikání ji překvapila. Původně se zaměřoval na Jižní Afriku a další sousední země v Africe, ale zpráva se rychle rozšířila po celém světě o čepici, jakmile byly na trhu.

"Lidé ze Spojených států a Velké Británie řekli: 'Chci čepice Swimma!'" Treffers vzpomíná. "Vždycky jsem myslel na Jižní Afriku a Afriku, protože to bylo blízko, ale zvykli jsme si na to, že jsme mezinárodní obchod."

Myšlení společnosti Treffers se rychle změnilo z malého podniku sloužícího místnímu trhu na globální společnost s klienty po celém světě. Rychlý úspěch připisuje řadě věcí, ale především okamžitá poptávka ze všech koutů světa. Zatímco Treffers věděla, že nemůže být jedinou osobou, která zůstala mimo bazén kvůli svým vlasům, přiznává, že poptávka ji trochu zaskočila.

"Předpokládá se, že černoši neplavou, takže možná nikdo nemyslel, že je to cenný podnikatelský nápad," řekl Treffers se smíchem. "Víme, že čepice jsou staletí staré, ale lidé, kteří je vyrobili, samozřejmě nemysleli na vlasy, které byly považovány za mimo normu."

Účesy, o kterých mluví, jsou samozřejmě zcela běžné, což vede Trefferse k tomu, aby plně přijala své rychle se rozvíjející podnikání a vrhla se po hlavě na mezinárodní trhy.

"Mít dredy a afros a další věci není v Jižní Africe ani na celém světě ojedinělé, tak proč by se obchodně orientovaný člověk nemohl chopit šance a vytvořit produkt, který může prospět tolika dalším lidem se stejným problémem?" Řekla.

Mother and two daughters in swimming attire

Pohled za hranice Jižní Afriky přišel s podílem rostoucích bolestí, z nichž jedna byla naprostá praktičnost dostat čepice Swimma z nejnižšího cípu Afriky tam, kde zákazníci v USA, Velké Británii nebo Francii netrpělivě čekali. Jakmile přišly první objednávky, Treffers zamířil na první místo, které ho napadlo, když něco posílal: pošta. Ale dobré řešení na domácí půdě nemusí být nutně nejlepší pro mezinárodní, jak zjistil Treffers.

"Nemáte žádný vliv na nejistotu a zpoždění," vysvětlila. "Bylo to frustrující. Hodně šlo hladce, ale byly škytavka. Věci se nedostaly tam, kam měly. Byla tu také cena – jsme tak daleko od zbytku světa."

Treffers byl konfrontován s jiným problémem a našel jiné řešení. Pro své zákazníky ve Spojených státech našla společnost Swimma centrálního distributora, což znamená, že čepice mohly být zasílány hromadně na jedno místo v USA a dodávány jednotlivým zákazníkům místně za nižší cenu.

Dalším problémem bylo pochopení potřeb jejích mezinárodních zákazníků – ne z hlediska jejich plavek, ale z hlediska jejich online nákupních zvyklostí. Jako jihoafrický podnik byl internetový obchod společnosti Swimma původně založen s jihoafrickým randem jako jedinou měnou. Zákazníci Trefferů potřebovali způsob, jak zjistit, kolik bude stát strop v jejich vlastní měně.

"Pokud vidí 185 randů a myslí si, že je to 185 dolarů, myslí si, že jsme se zbláznili," řekl Treffers. Konverze vyjde na více než rozumných 10,80 USD.

Konfigurace platformy tak, aby přijímala způsoby platby, které zákazníci po celém světě znali, byla dalším velkým krokem k úspěchu internetového obchodu.

Solidní distribuce, silná online platforma a vysoká poptávka - Treffers našel perfektní ingredience pro úspěšný malý podnik. Říká, že je s ní zacházeno jako s rockovou hvězdou pro její průkopnický vynález, který vzal mnoho lidí od bazénu až do hlubokého konce.