#PoradenstvíProMaléFirmy

Small Business News: 28. dubna 2023

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
3minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
box with cosmetics

Tento týden SBN round-up zahrnuje zprávy o novém IT nástroji speciálně pro malé podniky, spuštění funkce Apple koupit teď, zaplatit později a některé zajímavé pohledy na to, jak lidé nakupují kosmetické výrobky.

chatgpt

Zalando spustí virtuálního asistenta s podporou ChatGPT

Online módní společnost Zalando je připravena spustit nástroj módního asistenta poháněný ChatGPT, a to napříč svými digitálními platformami1. Tato technologie umožní zákazníkům klást otázky a poté odpovídat s příslušnými módními návrhy. Zpočátku bude nástroj k dispozici vybraným zákazníkům v Německu, Irsku, Velké Británii a Rakousku.

Pro představu o svých schopnostech použil Zalando příklad zákazníka, který se zeptal: "Co bych měl nosit na svatbu na Santorini v červenci?". Módní asistent pochopí formální povahu události a jaké počasí bude pravděpodobně v té době na Santorini, a podle toho nabídne doporučení.

V budoucnu by to mohlo být kombinováno s preferencemi zákazníků, jako jsou jejich oblíbené značky a zda jsou položky k dispozici v jejich velikostech, což by učinilo doporučení personalizovanějšími.

Viceprezident společnosti Zalando pro personalizaci a doporučení, Tian Su, uvedl:

"Tohle je jen začátek; jsme odhodláni ještě lépe porozumět potřebám a preferencím našich zákazníků a těšíme se na to, že prozkoumáme potenciál, který může ChatGPT přinést na jejich nákupní cestu. "

man pointing at computer screen

IT nástroj pro podniky, které jsou pro IT manažera příliš malé

Pokud má vaše společnost méně než 200 zaměstnanců, je pravděpodobné, že nemáte IT manažera. Většina firem této velikosti buď outsourcuje IT, nebo technicky zdatnější zaměstnanci se snaží řešit drobné problémy neorganizovaným, ad hoc způsobem. A obvykle je na HR, aby zajistil, že noví začátečníci budou připraveni se vším, co potřebují, a vypořádají se se všemi zúčastněnými administrátory. Zní vám to povědomě?

Pokud ano, možná vás potěší, že francouzský startup Primo vytvořil softwarový produkt, který zvládne potřeby malých a středních firem2.

Primo má čtyři moduly určené k urychlení a racionalizaci IT úkolů. Za prvé, zjednodušuje způsob správy notebooků a dalších zařízení: spíše než objednávání z různých webových stránek a aktualizace tabulky, uživatelé objednávají z řídicího panelu Primo. Za druhé, pomáhá vám vzdáleně spravovat zařízení, například zamknout displej notebooku po pěti minutách a povolit automatické aktualizace. Za třetí, má bezpečnostní modul s antivirovými řešeními nové generace (NGAV) a end-point detection and response (EDR). A konečně nabízí podpůrné služby, jako je vyřízení všech oprav a zapůjčení náhradních zařízení v případě krádeže, včetně některých pojištění.

Primo se také snaží zvládnout softwarové IT, i když to ještě není živé. Zaměřuje se především na to, aby IT bylo pro malé firmy snadné a jednoduché – což může být jen skvělá zpráva! 

2 women holding clothes

Generace Z se obrací k luxusní módě z druhé ruky

Američtí Gen Z se zálibou v luxusní módě se nenechají zdržet krizí životních nákladů. Místo toho mnozí žijí doma se svými rodiči, zatímco se obracejí na obchody z druhé ruky a prodejní platformy pro luxusní zboží za přijatelné ceny3.

Nedávná zpráva ThredUp, online obchodu se spořivostí a maloobchodní platformy, zjistila, že asi 30% amerických Gen Z kupuje luxusní značkové oblečení z druhé ruky. Hodnota za peníze je hnacím motorem číslo jedna, zatímco udržitelnost je také významným faktorem.

Zpráva také odhalila, že dvě z pěti položek v americkém šatníku generace Z jsou použité a že 64% Gen Z hledá položku z druhé ruky před nákupem nového. 80% zvažovalo prodejní hodnotu módního předmětu před nákupem.

Ještě významnější je, že trend second handu v USA sahá daleko za generaci Z. Američané v roce 2022 koupili 1,4 miliardy kusů oblečení z druhé ruky spíše než nové, což představuje nárůst o 40% oproti předchozímu roku.

Ekonomické zpomalení má zjevně zásadní dopad na preference lidí a jejich nákupní chování. Zdá se, že zejména mladší zákazníci stále více hledají investiční kousky – opak předchozí mentality nakupování "rychlé módy".

apple pay logo on mobile phone screen

Apple spouští funkci Pay Later

Apple spustil funkci Kup teď, zaplať později (BNPL): Apple Pay Later4. Tato funkce, která je k dispozici pouze na iPhonech a iPadech, staví Apple do konkurence se specializovanými společnostmi BNPL, jako jsou Klarna a Affirm.

Apple začíná zavádět Pay Later v USA. Poskytne žadatelům půjčky od $ 50 do $ 1,000 za online nákupy provedené pomocí Apple Pay. Uživatelé mohou platit ve čtyřech splátkách rozložených do šesti týdnů, bez úroků a poplatků. Mohou sledovat a spravovat půjčky v Apple Walletu a připomenutí plateb jsou zasílána prostřednictvím oznámení.

Program Pay Later bude mít na starosti nová dceřiná společnost Apple, Apple Financing LLC, která je zodpovědná za hodnocení úvěruschopnosti a půjčky. S více než 85% amerických podniků, které přijímají Apple Pay a odhaduje se, že 45 milionů Američanů používá službu, Apple okamžitě učinil BNPL ještě přístupnější lidem, kteří ji dříve nepoužívali.

Zatímco spuštění přichází na pozadí rekordních úrovní zadlužení domácností a regulátorů, kteří upozorňují na nedostatek dohledu BNPL, zůstává vidět, zda Apple zavede další záruky, které pomohou zákazníkům vyhnout se špatným dluhům.

man wiping face

Průzkum odhalil překvapivé chování online nakupujících krásy

V průzkumu více než 1 000 online nakupujících krásy odhalily společnosti Digital Commerce 360 a Bizrate Insights některé zajímavé rozdíly v chování podle pohlaví a věku5 let. Pro účely průzkumu kosmetické výrobky zahrnovaly kosmetiku, péči o pleť a péči o vlasy.

Možná nejpřekvapivější je, že muži nakupují kosmetické výrobky online častěji než ženy. Méně překvapivé je, že mladší zákazníci tak činí častěji, přičemž 21 % respondentů ve věku 18 až 29 let nakupuje denně.

Existují také zřetelné rozdíly v důvodech, proč nakupující přecházejí online. Mladší zákazníci jdou online, aby se dozvěděli o různých produktech, ale jakmile se rozhodnou, co si koupí, je téměř stejně pravděpodobné, že si je koupí z kamenného obchodu. Starší zákazníci na druhé straně obvykle chodí online jednoduše proto, aby doplnili své osvědčené produkty.

Při nakupování online se mladší zákazníci více zaměřují na detail produktu. Chtějí informace o složkách, o tom, zda je produkt veganský nebo bez krutosti, a spoustu obrázků produktů. Upřednostňují také webové nástroje, jako je schopnost profilovat své potřeby krásy a nástroje pro přizpůsobení barev. Starší zákazníci se více zajímají o dostupnost produktů.

Muži a mladší zákazníci se s větší pravděpodobností spojí s prodejcem, například položí otázku a s větší pravděpodobností použijí rozšířenou nebo virtuální realitu. A mladší zákazníci jsou také více ovlivněni sociálními médii - a muži více než ženy.

Ženy dávají přednost návštěvě kamenných obchodů, aby otestovaly produkty a využily propagačních akcí v obchodech nebo přinejmenším ušetřily náklady na dopravu, zatímco mladší zákazníci při osobním nákupu více důvěřují produktu.

Jedno poslední zjištění, které by mohlo být pro některé překvapující: muži se více než ženy zajímají o postoj značky k sociálním a politickým otázkám, včetně spravedlivého obchodu, charitativního dárcovství, rozmanitosti a udržitelnosti, stejně jako o příběh značky.