#PoradenstvoPreMaléPodniky

Sprievodca obchodnými stratégiami s dlhým chvostom

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Elektronický obchod je konkurencieschopný, ale menej, ak sa zameriavate na špecializovaný produkt. Zistite, ako sa môže vyplatiť prijatie obchodného modelu s dlhým chvostom.

Čo znamená dlhý chvost v podnikaní?

Obchodný model s dlhým chvostom sa zameriava skôr na predaj nízkych objemov špecializovaných produktov mnohým zákazníkom než na veľké objemy zníženého počtu populárnych položiek.  

Výhody obchodnej stratégie s dlhým chvostom

  • Pre malé podniky, ktoré vstupujú do odvetvia, v ktorom dominuje veľký líder na trhu, znamená zameranie sa na špecializovanú oblasť menšiu konkurenciu a vyššie ziskové marže.

  • Špecializované podniky majú tendenciu mať oddaných, vášnivých zákazníkov, čo znamená viac predplatiteľov e-mailov a sledovateľov sociálnych médií - obaja zvyšujú lojalitu k značke.

  • Vďaka medzinárodnej preprave nebolo pre tieto špecializované podniky nikdy jednoduchšie nájsť, spojiť sa a predať dostatočnému počtu zákazníkov, aby sa ich dlhodobá stratégia elektronického obchodu vyplatila: v skutočnosti 57 % globálnych spotrebiteľov nakupovalo počas pandémie od cezhraničnej značky1 – trend, ktorý tu zostane.

Quest Music: Používanie elektronického obchodu s dlhým chvostom pre rast

Jednou z firiem, ktorá úspešne prijala obchodný model s dlhým chvostom, je Quest Music Store2, hudobný maloobchodný predajca so sídlom vo Winnipegu v Kanade.

S niekoľkými kamennými pobočkami v celej miestnej oblasti má tiež prítomnosť elektronického obchodu , ktorý priťahuje zákazníkov až z ďalekej Austrálie. Mike Fondse, manažér elektronického obchodu spoločnosti, vysvetľuje: "Už niekoľko rokov ponúkame doručovanie do zahraničia, ale v roku 2013 sme začali aktívne sledovať medzinárodný trh."

Spoločnosť bola úspešná u zákazníkov z celého sveta, ktorí sa snažili nájsť to, čo chcú, od miestnych dodávateľov. "Pokiaľ ide o našich zákazníkov v Austrálii a na Novom Zélande, zistili sme, že nedostatok rozmanitosti a cenovej dostupnosti lokálne predávaných produktov vytvoril dopyt po maloobchodníkoch, ako sme my... V niektorých prípadoch je pre spotrebiteľa nákladovo efektívnejšie objednať si produkt od kanadského predajcu a nechať si produkt odoslať. Týmto spôsobom sa môžu vyhnúť dlhým čakacím dobám na dovoz a prirážkam distribútorov."   

"Zaoberáme sa mnohými prvými medzinárodnými zákazníkmi," pokračuje Mike, "a niekedy potrebujú trochu pomoci a uistenia, pokiaľ ide o dovoz tovaru ... Prekážkami môžu byť aj náklady na prepravu, predchádzanie podvodom, stratené balíky a povolenia. Našťastie od rozšírenia nášho medzinárodného podnikania v roku 2013 sme sa naučili, ako úspešne zvládnuť tieto problémy spoluprácou so spoločnosťami ako PayPal a DHL."

Pre Quest Music bola medzinárodná stratégia kľúčom k dosiahnutiu a prekročeniu predajných cieľov – dokonca aj pre značku s takou špecializovanou zákazníckou základňou. "Pokiaľ ide o medzinárodný predaj, naša prítomnosť v elektronickom obchode je úplne všetkým. Podnikáme prostredníctvom trhov tretích strán, ako sú eBay a Reverb.com, a to nám spolu s našou vlastnou platformou elektronického obchodu umožnilo rozšíriť naše podnikanie spôsobmi, ktoré by normálne neboli možné len s kamennými lokalitami."   

Ako teda môže vaše podnikanie v oblasti elektronického obchodu nasledovať príklad podnikania spoločnosti Quest Music s dlhým chvostom, aby sa spojilo so správnymi zákazníkmi po celom svete?

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Ako využiť stratégiu elektronického obchodu s dlhým chvostom pre vaše podnikanie

1. Nájdite svoj trh

Ak predávate špecializovaný produkt, pravdepodobne budete mať veľmi špecifickú skupinu ľudí, na ktorých sa môžete zamerať. Facebook Ads je dobré miesto, kde začať - platforma vám umožňuje filtrovať demografické údaje publika podľa záujmov, správania, veku a polohy, čo znamená, že vaše reklamy sa budú zobrazovať iba tým, ktorí majú najvyšší úmysel nakupovať. 

Mali by ste tiež vykonať prieskum s cieľom identifikovať kľúčové slová s dlhým chvostom, ktoré sú relevantné pre vašu firmu a zákazníkov. Optimalizácia webových stránok elektronického obchodu pomocou relevantných kľúčových slov vás môže spojiť so širším a angažovanejším publikom, ktoré sa zaujíma o vaše produkty. Podobne používanie hashtagov na sociálnych sieťach priláka správnych kupujúcich. Zamerajte sa skôr na konkrétne, podrobné značky spojené s produktom než na širšie pojmy, ktoré vás dostanú do konkurencie s tisíckami ďalších firiem.

2. Pochopte trh

Preferencie spotrebiteľov pri nakupovaní online sa v jednotlivých krajinách líšia – od uprednostňovaných spôsobov platby až po to, či uprednostňujú cenu pred pohodlím. Poznanie tohto správania je kľúčom k vytvoreniu úspešnej marketingovej a predajnej stratégie. Našťastie sme urobili prieskum za vás: naši sprievodcovia krajinami majú všetky interné informácie, ktoré budete potrebovať na interakciu so zákazníkmi správnym spôsobom, nech sú kdekoľvek.

3. Delegovať riadenie ciel a predpisov

Riešenie týchto problémov môže byť pre vašu firmu komplikované a časovo náročné, najmä ak plánujete vyvážať do viacerých krajín. To je miesto, kde sa partnerstvo s medzinárodným expertom, ako je DHL, vyplatí. Ich prepravní špecialisti sa za vás postarajú o všetky colné a daňové predpisy a ponechajú vám voľnosť postarať sa o podnikanie v oblasti predaja. 

4. Majte jasno v nákladoch na medzinárodnú prepravu

Vedeli ste, že vysoké "dodatočné" náklady – vrátane dopravy, daní a poplatkov – sú jedným z hlavných dôvodov, prečo online nakupujúci opúšťajú svoje košíky počas procesu platby? Mnohé podniky si nemôžu dovoliť ponúkať cezhraničným zákazníkom bezplatnú dopravu, takže namiesto toho majte jasno v poplatkoch počas celej nákupnej cesty, aby nemali žiadne nepríjemné prekvapenia, keď prídu zaplatiť.  

Elektronický obchod je vaša cesta k nájdeniu zákazníkov po celom svete – bez ohľadu na to, čo predávate. Začnite svoju medzinárodnú prepravnú cestu s DHL ešte dnes a nájdite správne trhy, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. S elektronickým obchodom neexistujú žiadne obmedzenia! Požiadajte o podnikateľský účet DHL Express tu.

1 – Internetový maloobchod, október 2021

2 - Obchod s hudbou Quest