Slovakia
#PoradenstvoPreMaléPodniky

Affiliate Marketing: čo to je a potrebuje to vaše podnikanie?

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
6 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
graphic of two people using a laptop

Affiliate marketing generuje 16 percent všetkých online objednávok1. To je veľký biznis. Čo to však je a ako ho môžete použiť na zvýšenie predaja elektronického obchodu? Prečítajte si podrobného sprievodcu.

Ako môžete prilákať zákazníkov na svoje webové stránky? Ak ste vlastníkom elektronického obchodu, je pravdepodobné, že táto otázka zamestnáva vašu myseľ podstatnú časť dňa.

Vaša marketingová stratégia pravdepodobne zahŕňa jeden, alebo najlepšie kombináciu zrejmých kanálov: platené reklamy, sociálne médiá a optimalizáciu SEO s cieľom prilákať zákazníkov. Existuje však jeden marketingový program, ktorý nie je možné stratiť - nebudete musieť investovať žiadne peniaze vopred a poplatok budete musieť zaplatiť až po uskutočnení predaja.  Krok vpred affiliate marketing.

two people shaking hands

Čo je affiliate marketing?

Affiliate marketing zahŕňa partnerstvo so zavedenejšou značkou alebo platformou elektronického obchodu, ktorá priťahuje typ zákazníkov, ktorých chcete prilákať , a žiada ich, aby propagovali váš produkt alebo službu svojmu publiku. Na oplátku im dáte percento z príjmu z každého predaja, ktorý vygenerujú , ktorý berú ako províziu.

Povedzme napríklad, že máte web elektronického obchodu, ktorý predáva luxusné slnečné okuliare. Pristupujete k špičkovému blogu o životnom štýle a požiadate ho, aby zahrnul váš produkt do zaokrúhlenia "Musíte mať dovolenkové nákupy" s odkazom "kliknutím na nákup" na vaše webové stránky. Váš produkt uvidí väčšie publikum a dosiahne váš cieľový trh, čo zvyšuje vaše šance na predaj a majiteľ blogu dostáva províziu za každý predaný pár slnečných okuliarov. Obojstranne výhodné.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Päť výhod affiliate marketingu

  • Nízke finančné riziko – províziu svojmu affiliate partnerovi vyplácate až po uskutočnení predaja
  • Ako malá firma môžete osloviť veľké publikum za oveľa nižšiu cenu ako platenie za zobrazenia
  • Ak predávate špecializovaný produkt, spolupráca so špecializovaným affiliate partnerom vám môže pomôcť osloviť cieľové publikum
  • Spotrebitelia si s väčšou pravdepodobnosťou kúpia produkt od vás, ak ho odporučila dôveryhodná webová stránka alebo niekto, koho si cenia: takmer polovica kupujúcich pred uskutočnením online nákupu zváži názory blogerov a stránok s redakčným obsahom2
  • Affiliate marketing môže zvýšiť SEO hodnotenie vašich webových stránok, pretože bude ťažiť zo spätných odkazov z blogov, sociálnych stránok a webových stránok vašich pridružených spoločností

Takže nie je prekvapením, že 80% značiek3 v určitom okamihu použilo affiliate marketing!

hand holding a mobile phone

Ako začať

Krok 1: Nájdite dokonalého affiliate partnera

Vašou prvou zastávkou pri hľadaní affiliate partnera by mala byť affiliate sieť. Predstavte si to ako sprostredkovateľa, ktorý vás spojí ("pridružený program") s tisíckami tvorcov obsahu ("vydavatelia"), ktorí môžu propagovať váš produkt - všetci od blogerov cez ovplyvňovateľov sociálnych médií až po špecializované zľavové webové stránky.

Affiliate siete fungujú ako all-in-one riešenie, ktoré vám poskytne technickú podporu pri nastavovaní vášho affiliate programu, sledovaní generovaného predaja, spracovaní platieb provízií vašim vydavateľom a zdieľaní analýz výkonnosti s vami (napríklad zapojenie zákazníkov a sektorová analýza). Pripojením sa k pridruženej sieti nebudete musieť investovať do žiadnych ďalších riešení sledovania pridružených spoločností.

Dávajte si však pozor; Affiliate siete účtujú poplatky za svoje služby, takže nakupujte a nájdite ten, ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu. Ak ste malá firma, partnerská sieť s poplatkami založenými na províziách vám môže vyhovovať lepšie ako sieť s mesačnými poplatkami, takže musíte začať platiť až po uskutočnení predaja.

Značka športového oblečenia Gymshark4 je skvelým príkladom značky, ktorá využíva pridruženú sieť na podporu rastu. Spolupracuje s poprednou sieťou Awin5 na prístupe k kupónovým platformám, študentským stránkam a blogom, ktoré používa jej cieľový trh 18-25-ročných . Značka investuje čas a peniaze do rozvíjania svojich vzťahov s týmito vydavateľmi, aby zabezpečila, že produkovaný obsah je špičkovej kvality, značky a vysoko hodnotený vo vyhľadávačoch - dokonca má akadémiu na podporu nových talentov. Vydavatelia sú odmeňovaní na základe ich výkonnosti, kde im Gymshark môže priamo pripísať predaj. 

woman stretching

Spoločnosť Gymshark, ktorú v roku 2012 založil britský univerzitný študent Ben Francis, vždy pracovala inovatívne, aby zabezpečila maximálnu návratnosť svojho marketingového rozpočtu. Hneď od začiatku značka využila silu sociálnych médií na svoju propagáciu a posielala bezplatné oblečenie fitness influencerom s veľkým počtom sledovateľov v nádeji, že budú nosiť a zverejňovať o produktoch.

"Sociálne médiá boli vždy organickým a prirodzeným procesom [pre marketing], pretože to je spôsob, akým sa spájame ako priatelia a ako nasledujeme našich hrdinov. Bol to naozaj prirodzený spôsob prezentácie produktov, značky a komunít, ktoré sme sa snažili vybudovať online." - Ben Francis, zakladateľ spoločnosti Gymshark6

Affiliate marketing a partnerstvá influencerov pomohli spoločnosti Gymshark vybudovať aktívnu komunitu vášnivých sledovateľov online - úspechy dosiahli oveľa nižšie náklady ako platená reklama.

Samozrejme, možno budete chcieť preskočiť cestu affiliate siete a osloviť vlastníkov sami. Možno máte na mysli konkrétnu webovú stránku, o ktorej viete, že je ideálna pre váš produkt, alebo ste možno objavili bloggera, ktorý pravidelne kontroluje produkty z vášho trhového sektora, neváhajte kontaktovať bloggera priamo. Či tak alebo onak, nezabudnite vykonať dôkladnú analýzu ich platformy, aby ste skontrolovali, či demografické zloženie publika zodpovedá vašim požadovaným zákazníkom. Nástroje ako SimilarWeb vám môžu pomôcť identifikovať počet návštevníkov webových stránok, mieru okamžitých odchodov, zámer spotrebiteľa a demografické zloženie. 

Black Friday sign

Krok 2: Rozhodnite o provízii

Po výbere affiliate partnera sa budete musieť dohodnúť na sadzbe provízie. Čím štedrejší budete, tým viac bude vydavateľ motivovaný, aby skutočne propagoval váš produkt najlepším možným spôsobom. A pamätajte, že návratnosť investícií (ROI), ktorú tu dosiahnete, presahuje počiatočný predaj; Budete mať prístup k novým zákazníkom, s ktorými môžete znova a znova obchodovať.

3. krok: pridajte odmeny

Dobrým spôsobom, ako povzbudiť zákazníkov k nákupu, je ponúknuť im exkluzívne ponuky alebo zľavy. Je pravdepodobnejšie, že kliknú na odkaz vlastníka na váš produkt, ak je priložený promo kód alebo obmedzená ponuka, takže zvážte, čo by ste mohli urobiť, aby ste zákazníka prilákali.

Krok 4: Sledujte svoj pokrok

Ako je uvedené v kroku 1, ak prevádzkujete svoj pridružený program prostredníctvom affiliate siete, už dostanete niekoľko základných sledovacích nástrojov, ktoré vám pomôžu monitorovať generovaný predaj. Ak však chcete nájsť pridruženého vydavateľa sami, môžete spustiť sledovací program interne pomocou softvéru pridruženého programu. 

Softvérové riešenia na sledovanie affiliate partnerov poskytujú rozhranie a infraštruktúru potrebnú na správu vášho pridruženého programu, čo vám umožňuje nastaviť pravidlá a zásady, pridávať produkty a kreatívy, sledovať potenciálnych zákazníkov a predaj, komunikovať s pridruženými spoločnosťami, spravovať platby a ďalšie.

Samozrejme, to všetko prichádza s cenou - buď jednorazovým poplatkom alebo predplatným - ale možno zistíte, že je to z dlhodobého hľadiska nákladovo efektívnejšie v porovnaní s platením provízie pridruženej sieti.  

hand swiping on a tablet

Tri affiliate siete, ktoré vám pomôžu začať

PeerFlytvrdí, že je najrýchlejšie rastúcou affiliate sieťou na svete, ktorá sa môže pochváliť 75 000 aktívnymi vydavateľmi v 165 krajinách, ktorí k dnešnému dňu vygenerovali viac ako 8 miliónov potenciálnych zákazníkov a predajov. 8

Awin9 spolupracuje s viac ako 13 000 aktívnymi inzerentmi a 100 000 vydavateľmi, predovšetkým v Európe, hoci americká sieť rýchlo rastie.  7 Funguje vo všetkých vertikálach, ale najviac sa zameriava na finančné, módne, športové, kozmetické, domáce a záhradné a cestovné produkty.

ShareASale10 je jednou z najväčších affiliate sietí na svete a ponúka obchodníkom pôsobivé funkcie vrátane sledovania kliknutí na banner a uskutočnených predajov v reálnom čase, nástrojov na segmentáciu a skupinové pridružené spoločnosti a školiacich webinárov, ktoré im pomôžu zvýšiť ich výkonnosť.

Posledný – a dôležitý – bod, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere pridruženého vydavateľa: nezabudnite sa pozrieť na širší obraz. Ak si vyberiete starostlivo a dlhodobo investujete do partnera, môžete vybudovať silnú komunitu ambasádorov značky, ktorých propagácia vášho produktu sa bude zdať autentickejšia, ako to urobil Gymshark. "Čo sa týka športovcov, s ktorými pracujeme, chceme vytvoriť skutočný, silný tím, ktorý hovorí o našich hodnotách. Spolupracujeme s nimi dlhý a trvalý čas," vysvetľuje zakladateľ Ben11.

Affiliate marketing by mal byť len jednou časťou stratégie elektronického obchodu vašej značky. Porozprávajte sa s odborníkom DHL ešte dnes a objavte ďalšie spôsoby, ako pomôcť vášmu podnikaniu rásť.  

1 - Awin, december 2018  

2 - Awin, december 2018  

3 - Awin, december 2018  

4 - Telocvičňa

5 - Awin

6 - GQ, február 2020

7 a 8 - Peerfly

9 - Awin

10 - ShareASale

11 - GQ, február 2020