Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať
Cieľové publikum je špecifická skupina spotrebiteľov, ktorú chce podnik osloviť svojím marketingom, pretože boli identifikovaní ako s najväčšou pravdepodobnosťou kúpia svoj produkt alebo službu. Inými slovami, vaši budúci zákazníci! Publikum mohlo byť definované demografickými údajmi zákazníkov vrátane záujmov a nákupného správania.
Identifikácia cieľového publika by mala byť neoddeliteľnou súčasťou vašej marketingovej stratégie, pretože zabezpečí, že vaše posolstvo sa dostane k najvnímavejšej skupine ľudí.
Keďže 71% spotrebiteľov očakáva personalizovanú komunikáciu so značkami1, podrobné poznanie cieľového publika vám pomôže vytvoriť marketingové kampane šité na mieru, ktoré generujú vysoko kvalitných potenciálnych zákazníkov - vyššiu návratnosť investícií (ROI). Pre MSP s obmedzeným rozpočtom na marketing je to obzvlášť dôležité.
Takže, kto je vaša cieľová skupina? Kde trávia svoj čas? Aké sú ich potreby a želania? Ktoré marketingové cesty by ste mali uprednostniť, aby ste ich dosiahli? Odpovede spočívajú v prieskume trhu.
Existuje niekoľko typov prieskumu trhu, ktoré môžete použiť, aby vám pomohli vytvoriť hodnotný profil cieľového publika:
Veľkou časťou definovania cieľového publika je jeho segmentácia podľa demografických údajov – t. j. hlavných charakteristík zákazníckej základne, ktorú chce vaša firma zapojiť prostredníctvom svojho marketingu. Najbežnejšie sú vek, pohlavie, príjem, povolanie, vzdelanie a rasa. Znalosť týchto atribútov vám pomôže vybrať najlepšie trasy na oslovenie publika a prispôsobiť marketingové kampane na zvýšenie nákupného zámeru.
Zaujíma vás, ako získať tieto demografické poznatky? Bod 7 má odpoveď.
Demografická segmentácia má určité obmedzenia. Napríklad predpokladať, že každá skupina vo veku 30-40 rokov chce pri kúpe auta rovnaké veci, je príliš široký predpoklad. Preto je tiež dôležité zvážiť psychografiu cieľovej skupiny - jej životný štýl, postoje, záujmy a hodnoty. Ako často plánujú používať auto? Majú veľkú rodinu na prepravu? Myslia trvalo udržateľným spôsobom, a preto hľadajú elektrické vozidlo? Psychografia pomôže podniku podrobnejšie pochopiť svoju cieľovú skupinu.
Teraz je čas začať budovať persóny kupujúcich - fiktívne "postavy", ktoré predstavujú vašu cieľovú skupinu. Na základe vášho prieskumu trhu a demografickej a psychografickej analýzy si môžete vytvoriť profil ideálneho zákazníka, ktorý vystihuje jeho potreby, hodnoty a bolestivé miesta.
Čím podrobnejšia je vaša osobnosť kupujúceho, tým lepšie. Čo ich motivuje ku kúpe? Sú si vedomí ceny? Ktorý aspekt vášho produktu / služby ich najviac osloví? Aké problémy sa snažia vyriešiť?
Tieto informácie vám pomôžu skutočne prispôsobiť váš marketingový prístup – od jazyka, ktorý používate na oslovenie publika, až po kanály, prostredníctvom ktorých sa ich rozhodnete osloviť. 94% obchodníkov tvrdí, že ponuka personalizovaného zážitku zvyšuje predaj2, takže je dôležité vytvoriť presné osobnosti kupujúcich.
Google Analytics je výkonný nástroj, ktorý vám pomôže pochopiť vaše cieľové publikum. Správa o publiku platformy zdieľa štatistiky návštevníkov vašich webových stránok elektronického obchodu vrátane demografických údajov, ako je vek, pohlavie, poloha a odkiaľ pochádzajú. Zostava Tok správania informuje o tom, ako sa návštevníci pohybujú na vašej webovej lokalite vrátane obsahu, s ktorým najviac interagujú, zatiaľ čo zostava vyhľadávania na lokalite zobrazuje, čo hľadajú. Pomocou týchto poznatkov môžete identifikovať vzorce a trendy, ktoré vám poskytnú hlbšie pochopenie toho, kto je vaše cieľové publikum a čo ho motivuje k interakcii s vašou značkou - poznatky, ktoré môžete využiť na zlepšenie svojej ponuky.
Platformy sociálnych médií sú fantastickým spôsobom, ako získať prehľad o cieľovom publiku. Ich interaktívna povaha znamená, že môžete priamo komunikovať s ľuďmi a pozývať spätnú väzbu o vašej značke. Môžete pozorne sledovať komentáre svojich sledovateľov, aby ste zistili, čo je trendy a akým výzvam a bolestivým bodom čelia - to platí aj pre sociálne stránky konkurentov.
Analýza sociálnych médií vám poskytne ďalšie informácie o správaní vášho cieľového publika; Miera interakcie (označenia páči sa mi, komentáre a zdieľania) vám ukáže, aký obsah sa s nimi najlepšie spája, zatiaľ čo údaje o špičkovej aktivite vám povedia optimálny čas na uverejnenie, aby ste ich oslovili. Tieto poznatky môžete integrovať do svojej obsahovej stratégie, aby ste zabezpečili, že sa vaše posolstvo dostane k správnemu publiku čo najefektívnejším spôsobom.
Definovanie cieľového publika nie je "čiernobiele" - koniec koncov, ľudia nie vždy zapadajú do úhľadných malých segmentov publika a ich potreby sa budú neustále vyvíjať. Zdokonaľovanie cieľového publika by preto malo byť nepretržitým procesom založeným na spätnej väzbe a analýze údajov.
A/B testovanie je užitočná stratégia, ktorú je potrebné zvážiť - rozdeliť cieľovú skupinu do dvoch náhodných skupín a potom každej z nich ponúknuť variáciu reklamy. Odpovede vám pomôžu pochopiť, aký typ obsahu má najväčší vplyv na zapojenie publika. Môžete tiež použiť analytické nástroje na sledovanie a meranie výkonnosti svojich digitálnych marketingových kampaní a zistiť, aký obsah funguje a nefunguje správne.
Akonáhle ste identifikovali svoju cieľovú skupinu, môžete sa začať zameriavať na jej výchovu do platiacich zákazníkov. Podľa spoločnosti Forrester Research podniky, ktoré sú úspešné pri výchove potenciálnych zákazníkov, generujú o 50 % viac potenciálnych zákazníkov pripravených na predaj pri 33 % nižších nákladoch3, ale vyžaduje si to čas a zdroje. Ako každý vzťah, čím viac do neho vložíte, tým viac sa dostanete von.
Zatiaľ čo potenciálni zákazníci, ktorí nájdu vašu firmu, nemusia byť pripravení na nákup okamžite, špecializovaná stratégia starostlivosti o potenciálnych zákazníkov ju udrží na prvom mieste, keď príde správny čas. Je navrhnutý tak, aby učil potenciálnych zákazníkov o vašich produktoch a službách, budoval dôveru vo vašu značku a zlepšil vašu predajnú stratégiu tým, že zabezpečí, aby bol zapojený každý potenciálny zákazník - nielen tí, ktorí sú pripravení okamžite kúpiť. A môže sa to naozaj vyplatiť – výskum spoločnosti Marketing Sherpa4 zistil, že vyživovaní potenciálni zákazníci nakupujú o 47% viac ako neživení potenciálni zákazníci.
Existuje niekoľko stratégií starostlivosti o olovo, ktoré je potrebné zvážiť:
E-mailový marketing. 55% obchodníkov tvrdí, že e-mailový marketing vedie k najvyššej návratnosti investícií zo všetkých stratégií digitálneho marketingu5. Vďaka segmentácii môžete účastníkov e-mailov rozdeliť do skupín na základe rôznych parametrov - napríklad kde sa nachádzajú v lieviku predaja - aby ste zabezpečili, že každý príjemca dostane komunikáciu prispôsobenú jeho potrebám.
Obsahový marketing. Môžete budovať povedomie o značke a preukázať autoritu svojej firmy v danej téme (a tým vytvoriť dôveru) prostredníctvom blogov, bulletinov, podcastov, článkov s návodmi a príspevkov na sociálnych sieťach. Pomocou prieskumu štatistík publika môžete vybrať kanály, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zaujmú vaše ciele.
Zosúlaďte tímy predaja, marketingu a podpory zákazníkov. Cesta vašich potenciálnych zákazníkov cez predajný lievik zahŕňa viacero kontaktných bodov s vašou firmou, takže je dôležité, aby si všetky vaše tímy boli vedomé svojich zodpovedností a zosúladené v správach, ktoré doručia potenciálnemu zákazníkovi.
Prispôsobte si svoje zapojenie. Predtým, ako sa obrátite na potenciálneho zákazníka, je dôležité, aby ste si najprv urobili prieskum – o ich podnikaní a odvetví. Keď s nimi hovoríte, nemalo by to byť predajné ihrisko; skôr rozhovor na pochopenie ich výziev a potrieb. Ak viete, ako im váš produkt alebo služba môže najlepšie slúžiť, je pravdepodobnejšie, že obchod uzavriete.
Hlavné bodovanie. To vám pomôže uprednostniť miesto, kde trávite svoj čas, a zamerať sa hodnotením potenciálnych zákazníkov na základe ich šancí na konverziu. Pomocou metrík, ako je napríklad interakcia, môžete určiť, ako sú pripravení uskutočniť nákup.
Starostlivosť po nákupe. Starostlivosť o olovo by sa po predaji nemala skončiť – koniec koncov, chcete, aby sa zákazníci k vašej firme vracali znova a znova. Popredajná starostlivosť môže zahŕňať fázy, ako je odoslanie e-mailu s poďakovaním, pozvanie spätnej väzby, uskutočnenie následného hovoru s cieľom skontrolovať, či je zákazník spokojný s nákupom, a monitorovanie jeho budúcich interakcií s vašou firmou.
Nástroje ako Google Analytics vám pomôžu merať efektivitu vašich marketingových kampaní – publikum môžete segmentovať podľa merateľných výsledkov , ako sú konverzie, registrácie, stiahnutia alebo predaj. Môžete tiež použiť Formuláre Google a SurveyMonkey na vytvorenie prieskumov a prieskumov o vašom produkte alebo službe a odoslať ich potenciálnym zákazníkom prostredníctvom e-mailu.
Snáď najdôležitejšou cestou k pochopeniu vašej cieľovej skupiny je hovoriť s nimi priamo; kladenie otázok a pozývanie spätnej väzby. Tým, že skutočne poznáte svojich zákazníkov – ich bolestivé miesta, potreby a výzvy – môžete komunikovať spôsobom, ktorý inšpiruje k akcii. Nezabudnite, že potreby vašich kupujúcich sa budú neustále meniť, takže profilovanie publika by malo byť nepretržitým procesom, ak chcete pokračovať v poskytovaní personalizácie, ktorú si želajú.
Jedna vec, ktorú vaša cieľová skupina určite bude chcieť, je rýchla a flexibilná preprava. DHL Express je tu pre vás!