#PoradenstvoPreMaléPodniky

Ako osloviť čínskych mileniálov

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Objavte tím obsahu
3 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling and holding a shoe

Chcete obchodovať s Čínou? Potom by 400 miliónov mileniálov v krajine malo byť na vašom radare - sú technicky zdatní, milujú zahraničné značky a majú viac disponibilného príjmu ako predchádzajúce generácie. Tu je stručný sprievodca, ktorý pomôže vašej malej firme predávať vo veľkom.

Vývoz do Číny: tisícročný faktor

V 1980-tych rokoch Čína urobila niekoľko veľmi veľkých, odvážnych rozhodnutí. Politika jedného dieťaťa spomalila nebezpečné preľudnenie krajiny, ale navždy zmenila jej kultúru. Okrem toho ekonomická liberalizácia , ktorá začala vzostupom Teng Siao-pchinga, vytvorila bezprecedentnú úroveň bohatstva v krajine, ktorá na to do značnej miery nebola zvyknutá . Táto kombinácia okolností vytvorila jedinečne bohatú a individualistickú generáciu - a veľa príležitostí pre medzinárodné značky vyvážajúce do Číny. 

Podľa správy spoločnosti Fung Business Intelligence je väčšina ľudí v tejto takzvanej "privilegovanej generácii" iba deťmi v často relatívne bohatej rodine. Pre mnohých to znamená, v ostrom kontraste s ich európskymi a americkými súčasníkmi, žiadny študentský dlh a žiadne ochromujúce náklady na ubytovanie. 

Takže mnohí čínski mileniáli (narodení v rokoch 1981 až 1996) majú peniaze na míňanie. A pomáhajú Číne rásť na trhu elektronického obchodu o predpokladaných 12,23% ročne, medzi rokmi 2023 a 2027, pričom módne predmety a spotrebná elektronika dominujú v ich nákupných zoznamoch. 

Ako sa k nim teda môžu dostať globálne značky vyvážajúce do Číny? Tu je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť, keď sa zameriavate na túto rastúcu, bohatú a vplyvnú skupinu.

Chinese woman taking a selfie

Nájdete ich online

V januári 2022 bolo v Číne 1,02 miliardy používateľov internetu a najväčší podiel z nich tvoria ľudia vo veku od 30 do 39 rokov, a to 20,3 %1. Takže ak ste elektronický obchodník, ktorý chce osloviť mileniálov, obchodovanie s Čínou je skvelá stratégia.

Dominujú čínskym sociálnym platformám

WeChat a Weibo, popredné čínske sociálne platformy, dominujú mileniáli. Douyin (čínska verzia TikToku) je tiež skvelým kanálom, na ktorom môžete zaujať publikum a vybudovať si lojálnych nasledovníkov (približne 80% používateľov Douyin je vo veku od 18 do 45 rokov2). 

Kvôli ich neustálej prítomnosti na sociálnych kanáloch, keď sú čínski mileniáli niečím nadšení, rýchlo sa to šíri.

Poháňajú čínsky elektronický obchod

V roku 2023 tvorili ľudia vo veku 25 až 44 rokov (mileniáli majú teraz 27 až 42 rokov) 55,8 % používateľov elektronického obchodu v Číne3 – teda výrazne viac ako polovicu. Medzi populárne platformy elektronického obchodu patria Tmall a JD.com, zatiaľ čo na luxusnom konci stupnice je luxusný pavilón Tmall, na ktorom spoločnosť Farfetch China spustila v roku 2021.

Živé vysielanie je veľkou súčasťou čínskej kultúry elektronického obchodu. Zahŕňa živé vysielanie video obsahu na platformách sociálnych médií, ako sú Douyin a RED (podobne ako Instagram). Influencer alebo predajca predstavuje produkt a komunikuje s divákmi v reálnom čase a diváci si ho môžu kúpiť priamo prostredníctvom priameho prenosu. Douyinova verzia, Douyin Shopping, sa stala hlavným kanálom pre predaj elektronického obchodu.

Ich preferencie sa vyvíjajú

Prieskum HSBC z roku 2017 zistil, že 70% mileniálov vo veku 19 až 36 rokov v Číne sú majitelia domov - najvyššia miera spomedzi deviatich skúmaných krajín, vrátane USA (35%) a Veľkej Británie (31%). Majitelia domov s väčšou pravdepodobnosťou kúpia pre domácnosť ako nájomníci, takže ak predávate domáce potreby a dekoratívne predmety, je to veľmi dobré miesto na hľadanie zákazníkov.

Mileniáli v Číne sú nároční a nároční, oceňujú autenticitu a jedinečnosť. Ich zvedavosť viedla k rozmachu cezhraničného maloobchodného predaja elektronického obchodu. Zahraničné značky vyvážajúce do Číny by si mali všimnúť najobľúbenejšie kategórie výrobkov: osobná starostlivosť a krása, oblečenie a doplnky, elektronika a pomôcky, potraviny a nápoje a detské a detské výrobky.

Ako všeobecný trend sa predaj luxusného tovaru v Číne za posledné desaťročie strojnásobil, hoci po COVID sa to trochu spomalilo. Pandémia priniesla medzi čínskymi spotrebiteľmi zvýšené zameranie na zdravie a wellness, čo ovplyvnilo aj nákupné preferencie, čo viedlo k rastúcemu dopytu po výrobkoch, ako sú zdravotné doplnky, fitness zariadenia a prírodné a organické potravinové výrobky. Na druhej strane, kedysi rastúca spotreba vína v Číne klesá od roku 2018 približne o 260 miliónov fliaš ročne, čo bolo ďalej stlačené početnými blokádami COVD.

Rovnako ako u mladších ľudí na celej planéte, spoločenská zodpovednosť podnikov sa vyžaduje od každej značky, ktorú mileniáli pravdepodobne schvália – a pre niektorých z nich pandémia priniesla extrémnejšiu zmenu hodnôt, ako ukazuje hnutie "ležiaci plochý" alebo tang ping 4.

woman looking at information board

Veľa cestujú

Podľa štúdie z októbra 2016 pre Airbnb považuje 93% mileniálov v Číne cestovanie za dôležitú súčasť svojej identity. V skutočnosti zaradili cestovanie na prvé miesto; nad splatením dlhu, investovaním, sporením alebo kúpou domu alebo auta.

Ďalší výskum spoločnosti Kantar TNS ukazuje, že okrem cestovania si čínski mileniáli cenia individualitu, okamžité uspokojenie, nové skúsenosti a sebavyjadrenie. Toto je definícia otvorenosti, takže ak predávate globálnu kultúru, Čína nakupuje.

Trávia na Deň nezadaných

Čínsky deň dvojhry pripadá na 11. novembra (11. 11.) - je tiež známy ako Double 11. Je to najväčšia udalosť online nakupovania na svete, ktorá zvyčajne zatieňuje kombináciu Black Friday a Cyber Monday. Napríklad v roku 2021 kupujúci minuli rekordných viac ako 952 miliárd juanov (134 miliárd dolárov)5. Je to teda skvelé ročné obdobie na zacielenie na najväčší podiel online nakupujúcich v Číne: mileniáli.

Obchodovanie v Číne: dôležité miestne sviatky

Deň jednotlivcov

11. novembra

 

Čínsky Nový rok

10. februára 2024

 

Festival v polovici jesene

29. septembra 2023

 

Festival dračích lodí

10. júna 2024

 

Majú vysoké očakávania

Medzinárodné značky obchodujúce s Čínou by si mali byť vedomé očakávaní čínskych spotrebiteľov pri nákupe luxusných predmetov. Exkluzivita, spolupráca s miestnymi celebritami a influencermi, personalizované odporúčania, VIP prístup a bezproblémový zážitok z nakupovania sú vysoko cenené - samozrejme je to pohodlná, rýchla a spoľahlivá preprava s dôveryhodným logistickým partnerom, ako je DHL.

DHL DTP (Duties & Tax Paid) je k dispozícii prostredníctvom služby DHL Trade Automation Service - je navrhnutý tak, aby pomohol cezhraničným predajcom dodávať výrobky do Číny spôsobom, ktorý je vhodný pre čínskych spotrebiteľov. Predávajúci platí dovozné clá, dane a ďalšie poplatky spojené s prepravou produktu, takže príjemca nemá žiadne ďalšie náklady ani poplatky. Ponúkaním DHL DTP môžu medzinárodní predajcovia poskytnúť bezproblémový a bezproblémový zážitok z nakupovania, čo môže zvýšiť spokojnosť a lojalitu zákazníkov.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Ako dlho môže tento rast pokračovať?

Nakoniec, stojí za to položiť si otázku: "Je to udržateľné"? Hoci čínska ekonomika v posledných rokoch zažila neistotu – a od obchodnej vojny s USA sa stala viac zahľadenou dovnútra – vedenie krajiny je motivované udržať jej rast. Čínska kúpna sila naďalej rastie a čínska láska k zahraničným značkám nevykazuje žiadne známky ústupu. Takže ak sa pýtate, či osloviť čínskych mileniálov, odpoveď je jednoznačné "áno".

Vývoz do Číny: posledný tip

Podniky, ktoré chcú obchodovať s Čínou, by si mali uvedomiť, že je to obrovská krajina s extrémnymi regionálnymi a kultúrnymi rozdielmi. Neexistuje žiadny univerzálny prístup; Značky by skôr mali robiť svoj prieskum a zabezpečiť, aby bol ich marketing vždy prispôsobený konkrétnej skupine zákazníkov, na ktorú sa zameriavajú. Pozrite si nášho špecializovaného sprievodcu krajinou v Číne , kde nájdete ďalšie informácie!

Cítite inšpiráciu k medzinárodnému rozvoju svojho podnikania? S obchodným účtom DHL Express získate odborné poradenstvo od globálnych odborníkov na prepravu.