Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať
V 1980-tych rokoch Čína urobila niekoľko veľmi veľkých, odvážnych rozhodnutí. Politika jedného dieťaťa spomalila nebezpečné preľudnenie krajiny, ale navždy zmenila jej kultúru. Okrem toho ekonomická liberalizácia , ktorá začala vzostupom Teng Siao-pchinga, vytvorila bezprecedentnú úroveň bohatstva v krajine, ktorá na to do značnej miery nebola zvyknutá . Táto kombinácia okolností vytvorila jedinečne bohatú a individualistickú generáciu - a veľa príležitostí pre medzinárodné značky vyvážajúce do Číny.
Podľa správy spoločnosti Fung Business Intelligence je väčšina ľudí v tejto takzvanej "privilegovanej generácii" iba deťmi v často relatívne bohatej rodine. Pre mnohých to znamená, v ostrom kontraste s ich európskymi a americkými súčasníkmi, žiadny študentský dlh a žiadne ochromujúce náklady na ubytovanie.
Takže mnohí čínski mileniáli (narodení v rokoch 1981 až 1996) majú peniaze na míňanie. A pomáhajú Číne rásť na trhu elektronického obchodu o predpokladaných 12,23% ročne, medzi rokmi 2023 a 2027, pričom módne predmety a spotrebná elektronika dominujú v ich nákupných zoznamoch.
Ako sa k nim teda môžu dostať globálne značky vyvážajúce do Číny? Tu je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť, keď sa zameriavate na túto rastúcu, bohatú a vplyvnú skupinu.
V januári 2022 bolo v Číne 1,02 miliardy používateľov internetu a najväčší podiel z nich tvoria ľudia vo veku od 30 do 39 rokov, a to 20,3 %1. Takže ak ste elektronický obchodník, ktorý chce osloviť mileniálov, obchodovanie s Čínou je skvelá stratégia.
WeChat a Weibo, popredné čínske sociálne platformy, dominujú mileniáli. Douyin (čínska verzia TikToku) je tiež skvelým kanálom, na ktorom môžete zaujať publikum a vybudovať si lojálnych nasledovníkov (približne 80% používateľov Douyin je vo veku od 18 do 45 rokov2).
Kvôli ich neustálej prítomnosti na sociálnych kanáloch, keď sú čínski mileniáli niečím nadšení, rýchlo sa to šíri.
V roku 2023 tvorili ľudia vo veku 25 až 44 rokov (mileniáli majú teraz 27 až 42 rokov) 55,8 % používateľov elektronického obchodu v Číne3 – teda výrazne viac ako polovicu. Medzi populárne platformy elektronického obchodu patria Tmall a JD.com, zatiaľ čo na luxusnom konci stupnice je luxusný pavilón Tmall, na ktorom spoločnosť Farfetch China spustila v roku 2021.
Živé vysielanie je veľkou súčasťou čínskej kultúry elektronického obchodu. Zahŕňa živé vysielanie video obsahu na platformách sociálnych médií, ako sú Douyin a RED (podobne ako Instagram). Influencer alebo predajca predstavuje produkt a komunikuje s divákmi v reálnom čase a diváci si ho môžu kúpiť priamo prostredníctvom priameho prenosu. Douyinova verzia, Douyin Shopping, sa stala hlavným kanálom pre predaj elektronického obchodu.
Prieskum HSBC z roku 2017 zistil, že 70% mileniálov vo veku 19 až 36 rokov v Číne sú majitelia domov - najvyššia miera spomedzi deviatich skúmaných krajín, vrátane USA (35%) a Veľkej Británie (31%). Majitelia domov s väčšou pravdepodobnosťou kúpia pre domácnosť ako nájomníci, takže ak predávate domáce potreby a dekoratívne predmety, je to veľmi dobré miesto na hľadanie zákazníkov.
Mileniáli v Číne sú nároční a nároční, oceňujú autenticitu a jedinečnosť. Ich zvedavosť viedla k rozmachu cezhraničného maloobchodného predaja elektronického obchodu. Zahraničné značky vyvážajúce do Číny by si mali všimnúť najobľúbenejšie kategórie výrobkov: osobná starostlivosť a krása, oblečenie a doplnky, elektronika a pomôcky, potraviny a nápoje a detské a detské výrobky.
Ako všeobecný trend sa predaj luxusného tovaru v Číne za posledné desaťročie strojnásobil, hoci po COVID sa to trochu spomalilo. Pandémia priniesla medzi čínskymi spotrebiteľmi zvýšené zameranie na zdravie a wellness, čo ovplyvnilo aj nákupné preferencie, čo viedlo k rastúcemu dopytu po výrobkoch, ako sú zdravotné doplnky, fitness zariadenia a prírodné a organické potravinové výrobky. Na druhej strane, kedysi rastúca spotreba vína v Číne klesá od roku 2018 približne o 260 miliónov fliaš ročne, čo bolo ďalej stlačené početnými blokádami COVD.
Rovnako ako u mladších ľudí na celej planéte, spoločenská zodpovednosť podnikov sa vyžaduje od každej značky, ktorú mileniáli pravdepodobne schvália – a pre niektorých z nich pandémia priniesla extrémnejšiu zmenu hodnôt, ako ukazuje hnutie "ležiaci plochý" alebo tang ping 4.
Podľa štúdie z októbra 2016 pre Airbnb považuje 93% mileniálov v Číne cestovanie za dôležitú súčasť svojej identity. V skutočnosti zaradili cestovanie na prvé miesto; nad splatením dlhu, investovaním, sporením alebo kúpou domu alebo auta.
Ďalší výskum spoločnosti Kantar TNS ukazuje, že okrem cestovania si čínski mileniáli cenia individualitu, okamžité uspokojenie, nové skúsenosti a sebavyjadrenie. Toto je definícia otvorenosti, takže ak predávate globálnu kultúru, Čína nakupuje.
Čínsky deň dvojhry pripadá na 11. novembra (11. 11.) - je tiež známy ako Double 11. Je to najväčšia udalosť online nakupovania na svete, ktorá zvyčajne zatieňuje kombináciu Black Friday a Cyber Monday. Napríklad v roku 2021 kupujúci minuli rekordných viac ako 952 miliárd juanov (134 miliárd dolárov)5. Je to teda skvelé ročné obdobie na zacielenie na najväčší podiel online nakupujúcich v Číne: mileniáli.
11. novembra
10. februára 2024
29. septembra 2023
10. júna 2024
Medzinárodné značky obchodujúce s Čínou by si mali byť vedomé očakávaní čínskych spotrebiteľov pri nákupe luxusných predmetov. Exkluzivita, spolupráca s miestnymi celebritami a influencermi, personalizované odporúčania, VIP prístup a bezproblémový zážitok z nakupovania sú vysoko cenené - samozrejme je to pohodlná, rýchla a spoľahlivá preprava s dôveryhodným logistickým partnerom, ako je DHL.
DHL DTP (Duties & Tax Paid) je k dispozícii prostredníctvom služby DHL Trade Automation Service - je navrhnutý tak, aby pomohol cezhraničným predajcom dodávať výrobky do Číny spôsobom, ktorý je vhodný pre čínskych spotrebiteľov. Predávajúci platí dovozné clá, dane a ďalšie poplatky spojené s prepravou produktu, takže príjemca nemá žiadne ďalšie náklady ani poplatky. Ponúkaním DHL DTP môžu medzinárodní predajcovia poskytnúť bezproblémový a bezproblémový zážitok z nakupovania, čo môže zvýšiť spokojnosť a lojalitu zákazníkov.
Nakoniec, stojí za to položiť si otázku: "Je to udržateľné"? Hoci čínska ekonomika v posledných rokoch zažila neistotu – a od obchodnej vojny s USA sa stala viac zahľadenou dovnútra – vedenie krajiny je motivované udržať jej rast. Čínska kúpna sila naďalej rastie a čínska láska k zahraničným značkám nevykazuje žiadne známky ústupu. Takže ak sa pýtate, či osloviť čínskych mileniálov, odpoveď je jednoznačné "áno".
Podniky, ktoré chcú obchodovať s Čínou, by si mali uvedomiť, že je to obrovská krajina s extrémnymi regionálnymi a kultúrnymi rozdielmi. Neexistuje žiadny univerzálny prístup; Značky by skôr mali robiť svoj prieskum a zabezpečiť, aby bol ich marketing vždy prispôsobený konkrétnej skupine zákazníkov, na ktorú sa zameriavajú. Pozrite si nášho špecializovaného sprievodcu krajinou v Číne , kde nájdete ďalšie informácie!
Cítite inšpiráciu k medzinárodnému rozvoju svojho podnikania? S obchodným účtom DHL Express získate odborné poradenstvo od globálnych odborníkov na prepravu.