Slovakia
#PoradenstvoPreMaléPodniky
BRIC, N-11 a MINT: Čo znamenajú pre vaše podnikanie
Anna Thompson
Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Existuje mnoho vzorcov, ktoré menia podobu svetového obchodu a financií. Pravdepodobne najväčším trendom je posun ťažiska od USA a Európy v prospech Číny a ďalších vychádzajúcich hviezd. Takže, kto sú tieto hviezdy a čo o nich potrebujete vedieť?

Aby sme pochopili dynamiku novej globalizovanej ekonomiky, niektoré krajiny sú často zoskupené na základe spoločných znakov, ako je miera rastu, populácia a politické okolnosti. Všetci vieme o G7 (predtým G8), ale čo BRIC a N-11? Čo znamenajú pre vaše podnikanie – konkrétne pre príležitosti cezhraničného obchodu?

Vysvetlenie krajín BRIC

Vytvorené bývalým ekonómom Goldman Sachs Jimom O'Neillom v roku 2001, krajiny "BRIC" – Brazília, Rusko, India a Čína – boli identifikované ako krajiny, ktoré majú potenciál zvrhnúť ekonomickú hegemóniu krajín G7 a stať sa štyrmi najsilnejšími ekonomikami storočia.

V roku 2009 usporiadali lídri krajín BRIC svoj prvý summit, čím sa stal formálnou inštitúciou a viac než len skratkou ekonóma. Potom, v roku 2010, na pozvanie Číny, bol termín rozšírený na "BRICS" tak, aby zahŕňal Južnú Afriku (aj keď stojí za zmienku, že O'Neill bol voči tomuto kroku veľmi kritický).

Odteraz (alebo tak by to mal O'Neill) budú tieto krajiny veľkou súčasťou vášho zahraničného obchodu.

Ako sú na tom krajiny BRIC ? 

V súčasnosti je Brazília na 12. mieste, Rusko na 11. mieste, India na 6. mieste a Čína na 2. mieste v globálnom rebríčku HDP1. Pred Covidom PwC 2 predpovedalo , že rozvíjajúce sa trhy by mohli v najbližších desaťročiach rásť v priemere dvakrát rýchlejšie ako G7. 

Centrum pre ekonomický a obchodný výskum so sídlom vo Veľkej Británii predpokladá, že Čína sa do roku 2028 stane najväčšou svetovou ekonomikou3. "Už nejaký čas je zastrešujúcou témou globálnej ekonomiky ekonomický boj a boj mäkkej moci medzi Spojenými štátmi a Čínou," uvádza sa v správe.  "Pandémia Covid-19 a zodpovedajúce ekonomické dôsledky určite naklonili túto rivalitu v prospech Číny."

Napriek pandémii si Čína skutočne pevne udržala svoju pozíciu hviezdy krajín BRIC. Podľa indexu globálnej prepojenosti DHL, ktorý analyzoval tok ľudí, informácií, obchodu a kapitálu po celom svete, sa "svetové výrobné centrum" v tomto období obchodovalo viac.   Prísne protokoly Covid krajiny jej pomohli vyhnúť sa recesii v roku 2020, na rozdiel od iných veľkých ekonomík.

Predpokladá sa, že India bude tento roknajrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete 4. Pandémia zvýšila mieru digitalizácie v krajine, pomohla zlepšiť produktivitu práce a kapitálu, zatiaľ čo vládne iniciatívy a zvýšenie súkromných investícií pomáhajú ďalej stimulovať ekonomiku.

Veľkou otázkou pre vaše podnikanie je: mohli by to byť vaše ďalšie vývozné trhy? Tu je náš stručný sprievodca ekonomikami krajín BRIC.

world map

BRAZÍLIA

Projekcia rastu na rok 2022: 0,3 %5

POZITÍVA: Druhá najväčšia ekonomika v Amerike po Severnej Amerike a najväčší trh elektronického obchodu v Latinskej Amerike - elektronický obchod tam vzrástol v prvom polroku 2021 o 31%6.

NEGATÍVA: Najmenšia prognóza rastu zo všetkých krajín BRIC; Inflácia a nižšie platy vedú k zníženiu spotrebiteľských výdavkov v sektore služieb a maloobchodu. Vysoké dovozné dane a clá odrádzajú mnohých cezhraničných maloobchodníkov.

Hlavný dovoz: priemyselný tovar, konkrétne stroje, palivá a farmaceutické výrobky; časti a súčasti motorových vozidiel a traktorov.

Splnila sľuby krajín BRIC? Hospodársky výhľad Brazílie pravdepodobne zostane v dohľadnej dobe nepriaznivý.

Naše skóre: C

 

RUSKO

Projekcia rastu na rok 2022: 2,8 %7

POZITÍVA: Rusko má jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov online nakupovania na svete – a v roku 2018 bolo 50,8% online objednávok ruských spotrebiteľov uskutočnených cezhraničným maloobchodníkom8. Krajina má najnižší dlh (%HDP) zo všetkých krajín BRIC9.

NEGATÍVA: Vysoká inflácia – vo februári ruská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby na päťročné maximum. Finanční analytici predpovedajú, že krajina sa stiahne z globálnej ekonomiky, čo povedie k nižšiemu rastu.

Hlavný dovoz: stroje, počítače, vozidlá, lieky, plasty, komponenty lietadiel a kozmických lodí, železo, oceľ, ovocie a orechy.

Splnila sľuby krajín BRIC? Rusko má stále medzinárodnú obchodnú silu, ale návrat k úsporným opatreniam je veľmi reálnou hrozbou.  

Naše skóre: C-

INDIA

Projekcia rastu na rok 2022: 9 %10

India , šiesta najväčšia ekonomika sveta s obrovskou populáciou, vedie BRICs v prognóze rastu v tomto roku – takmer dvojnásobok rastu Číny. Elektronický obchod v krajine, poháňaný zvýšenou mierou penetrácie internetu a digitálnej gramotnosti, rastie – predpokladá sa, že tržby do roku 2025 dosiahnu 120,1 miliardy USD11.

NEGATÍVA: Najnižší HDP na obyvateľa zo všetkých krajín BRIC. Obrovská rozloha a rozmanitosť krajiny môže predstavovať výzvy pre cezhraničných predajcov, ktorí chcú vstúpiť na tamojší trh. 

Hlavný dovoz: palivá, drahokamy, drahé kovy, elektrické predmety a počítače, chemikálie, plasty, živočíšne/rastlinné tuky, oleje, vosky, železo a oceľ.

Splnila sľuby krajín BRIC? India hrá v tieni Číny, ale dobieha ju – a rýchlo.

Naše skóre: B+

ČÍNA

Projekcia rastu na rok 2022: 4,8 %12

POZITÍVA: Je pravdepodobné, že do konca desaťročia predbehne USA ako najväčšiu svetovú ekonomiku. Veľké príležitosti pre podniky elektronického obchodu: v roku 2020 dosiahol čínsky online predaj 2,3 bilióna USD13, čo je o niečo viac ako polovica celkového svetového trhu elektronického obchodu. Očakáva sa, že narušenia dodávateľských reťazcov spôsobené Covidom a rastúcim dopytom sa v druhej polovici roka 2022 stabilizujú.  

NEGATÍVA: Rast Číny sa spomaľuje, čo môže dominový efekt na okolité ekonomiky (Indonézia, Thajsko, Hongkong).  Pandémia zhoršila domácu a vonkajšiu hospodársku nerovnováhu.

Hlavný dovoz: elektrické zariadenia, palivá a ropa, počítače, rudy, optické a lekárske zariadenia, vozidlá, plasty, chemikálie a meď.

Splnila sľuby krajín BRIC? Určite a ďalšie ešte len prídu.

Naše skóre: A-

world map

Zoznámte sa s krajinami "Next Eleven", ktoré môžete sledovať

Okrem krajín BRIC, ktoré ďalšie krajiny treba sledovať?

Next Eleven – alebo "N-11" – vytvoril Jim O'Neill a jeho kolegovia z Goldman Sachs v roku 2005 a pozostáva z jedenástich rozvíjajúcich sa trhov s obrovským ekonomickým potenciálom: Bangladéš, Egypt, Indonézia, Irán, Mexiko, Nigéria, Pakistan, Filipíny, Turecko, Južná Kórea a Vietnam.

Hoci na pomalšej trajektórii rastu ako krajiny BRIC, O'Neill & stále predpovedal, že ďalšia jedenástka by mohla do roku 2050 dosiahnuť dve tretiny veľkosti ekonomík G714. Táto teória bola založená na makroekonomickej stabilite, technologickej kapacite, ľudskom kapitáli a politických podmienkach. 

Stojí za zmienku, že trhy Next Eleven boli identifikované takmer pred 20 rokmi a každá krajina odvtedy mala rôzne výsledky pri plnení svojho potenciálu prognózy. V roku 2018 Jim O'Neill napísal, že "Juhokórejčania sa teraz tešia podobnej životnej úrovni ako v Európskej únii, čo robí pretrvávajúcu kategorizáciu Južnej Kórey ako "rozvíjajúcej sa ekonomiky" mnohých analytikov ešte viac mätúcou", pričom poznamenal, že výkonnosť Mexika a Egypta bola "trochu sklamaním".

world map

A nakoniec: predstavenie  krajín "MINT"

Mexiko, Indonézia, Nigéria a Turecko tvoria krajiny MINT. Všimnete si, že všetky štyri sa objavili v kategórii Next Eleven - MINT považujte za aktualizáciu.  Každá z nich má veľkú a mladú populáciu a Goldman Sachs predpovedá, že do roku 2050 by mohli byť v top 20 ekonomikách.

Rozšírte svoje obchodné hranice

BRIC, N-11, MINT – sú to len skratky používané ekonómami, ale zohrávajú dôležitú úlohu pri pomoci podnikom s medzinárodnými ambíciami identifikovať najlepšie trhy, na ktoré sa majú zamerať.

Prekážky svetového obchodu padajú práve v čase, keď sa na nohy nachádzajú nové hospodárstva. Teraz je čas uzavrieť partnerstvo s medzinárodným špecialistom, ktorý vám pomôže osloviť zákazníkov z celého sveta. Požiadajte o účet DHL ešte dnes a uvidíte, kam vás zavedie.

Image showing discover app on a mobile screen

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

1 - https://globalpeoservices.com/top-15-countries-by-gdp-in-2022/

2 – Správa PwC, 2017

3 – Správa Centra pre ekonomický a obchodný výskum, BBC News, december 2020

4 - Medzinárodný menový fond, NewsOnAIR, október 2021

5 - Medzinárodný menový fond, január 2022

6 – Správa medzinárodného obchodu, január 2022

7 – Medzinárodný menový fond, január 2022

8 - ESK, jún 2021

9 - CountryEconomy.com, 2022

10 - Medzinárodný menový fond, január 2022

11 - Forbes, júl 2021

12 - Medzinárodný menový fond, január 2022

13 - Fórum východnej Ázie, október 2021                         

14 - Zostatok, november 2021

15 - Jim O'Neill, Project Syndicate, apríl 2018