#PoradenstvoPreMaléPodniky

Generácia Alpha: Ďalší zákazníci pre vaše podnikanie

Sam Steele
Sam Steele
Hlavný autor obsahu, Discover
7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
little boy with mouth open

Práve keď ste si zvykli na generáciu Z, prichádza spolu s generáciou Alpha. Čo majú najmladší ľudia na svete pripravené pre svet a prečo o nich vaša firma potrebuje vedieť teraz?

Rekapitulácia generácie

Od generácie Baby Boomers po generáciu X, od generácie Y po generáciu Z a najnovšiu kohortu, generáciu Alpha - kto sú tieto rôzne skupiny a čo môžeme povedať o ľuďoch od chvíle, keď sa narodili? No, viac, ako by ste si mysleli. A hoci sú tieto definície pomaľované širokým štetcom, môžu rozpoznať trendy medzi širšou populáciou a príležitosti pre maloobchodníkov elektronického obchodu, aby prenikli na nové trhy s novými produktmi, marketingovými metódami a spôsobmi platby. Takto ich definuje Pew Research1 :

Baby Boomers – narodení v rokoch 1946 až 1964

Generácia X – narodená v rokoch 1966 až 1980

Generácia Y/mileniáli – narodení v rokoch 1981 až 1996

Generácia Z – narodená v rokoch 1997 až 2012

Gen Alpha – narodená od roku 2013

Neon 'XYZ' sign

Takže ku generácii Alpha

"Generácia Alpha je ďalším krokom za hranicami digitálneho natívneho pôvodu. Ich pochopenie toho, čo to znamená byť v spojení s inými ľuďmi, čo to znamená niečo vlastniť a použiť kúsky vlastnej skúsenosti na vytvorenie niečoho úplne nového, bude mať za následok skupinu mladých ľudí, akú sme predtým nevideli – budú úplne odpútaní od času, priestoru, miesta alebo ľudí."
Dr. Thalia R. Goldstein, Univerzita Georgea Masona

Podľa Marka McCrindla, austrálskeho demografa, ktorý vytvoril termín "Gen Alpha", sa každý týždeň2 narodí viac ako 2,5 milióna členov tejto kohorty.  To znamená, že do roku 2025 by ich mohli byť dve miliardy a predpokladá sa, že budú doteraz najinovatívnejšou, najkreatívnejšou a digitálne najzdatnejšou skupinou mladých ľudí. Žiadny tlak potom, deti.

Girl in bed on a phone

Čo vieme o Gen Alpha?

No, charakteristikou Gen Alpha je, že 24% z nich trávi viac času s priateľmi online ako osobne3. Od mladého veku sa naučili budovať vzťahy s ľuďmi z celého sveta a sú bežne vystavení rozmanitosti v médiách a v reálnom živote, čo im pomáha zbaviť sa rasových a rodových stereotypov. Často sú to deti mileniálov, z ktorých 76% používa inteligentné zariadenia, aby udržali svoje deti v bezpečí a dobre sa správali4.

V prieskume 8 000 rodičov generácie Y na celom svete s deťmi vo veku od štyroch do deviatich rokov 65% uviedlo, že zvyky ich detí ovplyvnili ich posledný nákup, pričom medzi rodičmi v USA5 to bolo 81%. Zdá sa, že technológie sú jadrom existencie mnohých Gen Alphas. Poďme to preskúmať viac.

Ako technológie ovplyvňujú životy generácie Alpha

V roku 2018 sedemročný Ryan zarobil 22 miliónov dolárov za jednoduché hranie sa s hračkami. Znie to ako sen, však? Vďaka svojmu kanálu YouTube6, kde získal viac ako 21 miliónov predplatiteľov, sa rodák z Texasu stal ikonou bona fide pre najmladšiu generáciu. Nie je to zlé pre niekoho, koho vek ani teraz nie je dvojciferný. A zatiaľ čo Pew Research by ho mohol umiestniť do spodnej zátvorky generácie Z, je to presne ten typ influencera, ktorého už Gen Alpha sleduje.

Vďaka všetkej digitálnej expozícii, ktorú dostávajú, sa väčšina Alfa naučí používať dotykovú obrazovku ako batoľatá - a s väčšou pravdepodobnosťou prekoná vedomosti svojich rodičov o technológiách v čase, keď budú mať osemrokov. Keďže sa neboja učiť objavovaním alebo interakciou s umelou inteligenciou (aj keď existujú problémy týkajúce sa toho, ako dobre hlasoví asistenti rozumejú deťom), značky uznávajú (a používajú) tieto návyky na spojenie s touto mladou generáciou. Spoločnosť P&G napríklad sponzorovala Chompers – dvojminútový podcast, ktorý povzbudzuje deti, aby si umývali zuby8. Bystrý? Absolútne. Cynický? Možno.

Image showing discover app on a mobile screen

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Hoci sú Alfy neustále vystavení digitálnym médiám, ich túžby nie sú poháňané výlučne tým, čo vidia na obrazovkách. V skutočnosti vykazujú niektoré črty, ktoré sa môžu zdať trochu tradičnejšie. 36 % rodičov z generácie Y tvrdí, že ich deti sú ovplyvnené majetkom a správaním ich priateľov – žiadne šoky – zatiaľ čo 22 % tvrdí, že reklamy majú vplyv a iba 14 % uvádza online osobnosti, ktoré majú vplyvnú úlohu9.

Takmer tri štvrtiny (73%) Alfa si myslia, že je dôležité pýtať sa, čo sa im prezentuje online, zatiaľ čo 31% verí, že vedia, ako rozpoznať falošné správy – obavu, ktorú spoločnosť Google vyriešila tým, že urobila z "Don't Fall for Fake" kľúčovú tému vo svojom učebnom pláne Be Internet Awesome10, ktorého cieľom je naučiť deti zručnosti, ktoré potrebujú na to, aby boli online v bezpečí. V podstate vedia, čo sa im páči, a môžu vidieť cez neautenticitu online. Nie je to zlé, Gen Alpha. Ujde to.

Mum and daughter laughing at a phone

Identita v generácii Alpha

Zaujímavá štúdia spoločnosti Beano Studios zistila, že 58% detí mladších ako 10 rokov verí, že pohlavie je irelevantné, zatiaľ čo ohromujúce jedno z piatich detí vo veku 5-9 rokov bolo na pochode alebo proteste kvôli príčinám, na ktorých im záleží11. Keďže ide prevažne o deti mileniálov, mohli by to byť názory ich rodičov, ktoré sa premietajú, alebo dôkaz, že postoje na celom svete sa skutočne menia. 

Značky začali reagovať na názory generácie Alpha na identitu vytváraním rodovo neutrálneho oblečenia a hračiek, aby oslovili meniacu sa klientelu. Abercrombie & Fitch, John Lewis a Target 12 majú neutrálne rozsahy, pričom Target12 sa zbavil svojich ružových a modrých uličiek hračiek v roku 201513. Hračky "R" Us, Walmart a Kmart odvtedy nasledovali ich príklad a v roku 2016 Asociácia hračkárskeho priemyslu zrušila svoje ocenenia "dievčenská hračka roka" a "chlapčenská hračka roka" – posunula sa smerom k inkluzívnejšiemu, Uvítací priestor14.

"Na naše značky sa pozeráme inkluzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Nezáleží nám na tom, kto sú [kupujúci], záleží nám len na tom, aby značku milovali."  
Brian Goldner, generálny riaditeľ spoločnosti Hasbro

Girl on her phone

Príležitosť Gen Alpha

Hoci nie je možné presne predpovedať, aké budú Alfy v dospelosti, ich vplyv na spotrebiteľské správanie sa v súčasnosti prejavuje prostredníctvom ich rodičov, ktorí samozrejme reagujú na preferencie a potreby svojich detí pri rozhodovaní o kúpe. Rovnako ako ich matky a otcovia pred nimi, zdá sa, že pravdepodobne budú chcieť personalizované produkty, ktoré využívajú technológie,  prispôsobiť sa ich meniacim sa potrebám a sú k dispozícii na požiadanie15.

GEN ALPHA: SIGNÁLY PRE ELEKTRONICKÝ OBCHOD

 

"Svet podnikania bude konfrontovaný s najnáročnejšími zákazníkmi a zamestnancami v histórii, ktorí očakávajú rýchlosť, odozvu a prispôsobenie ako štandard. Bude to ťažšia práca získať pozornosť a lojalitu spotrebiteľov a oveľa pravdepodobnejšie, že zavedené značky budú zrušené."   - Joe Nellis, profesor globálnej ekonomiky, Cranfield University

Keďže mnoho Alfa je príliš mladých na čítanie a písanie, rozhrania obrazovky a hlasom aktivované nástroje sú nevyhnutné na spojenie s nimi16 - no, tie, ktoré sa už narodili. Rozšírená realita (AR) sa tiež používa na uvedenie tradičných zábavných kanálov do roku 2020.  Napríklad Lego má teraz aplikáciu s funkciami rozšírenej reality a podobné ponuky existujú aj pre veľmi obľúbené literárne postavy, ako sú Gruffalo a veľmi hladná húsenica17.

Okrem obrazoviek sa zdá, že táto skupina už má lepšie predpoklady ako ich rovesníci z generácie Z, aby uprednostňovala fyzickú hru a používala technológie s mierou. V snahe zvýšiť aktivitu (a predaj) v reálnom živote spoločnosť Nike spustila svoj Adventure Club18 - službu predplatného obuvi pre deti vo veku od 2 do 10 rokov, ktorá im dodáva výstroj Nike až k dverám, spolu s dobrodružnými sprievodcami, outdoorovými hrami a aktivitami pre rodiny, ktoré si môžu spoločne vyskúšať. Medzitým Amazon STEM Club19 podporuje skúmanie medzi troj- a štvorročnými deťmi s hračkami ručne vybranými odborníkmi, aby zaviedli pojmy ako počítanie, stavba a príčina a následok.

Girl doing homework at a laptop

Ale čo COVID-19?

1,25 miliardy detí je doma v dôsledku zatvorenia škôl COVID-1920. Ako sme už spomenuli, Alfy sú celkom šikovné, pokiaľ ide o praktické skúsenosti s technológiami.  A tam, kde bol čas strávený pred obrazovkou kedysi považovaný za problematický, odborníci tvrdia, že interakcia s digitálnymi nástrojmi môže zlepšiť tvorivé myslenie detí. S parkami, reštauráciami, miestami bohoslužieb, dennou starostlivosťou, obchodmi, centrami voľného času, ihriskami a skoro všade inde, ktoré sú pre verejnosť zatvorené, trávia Gen Alphas viac času v interiéri ako možno kedykoľvek predtým.

"Jeden aspekt hravého učenia - riadená hra, čo je, keď majú dospelí vzdelávací cieľ, ktorý má na pamäti zručnosti ich dieťaťa a následne podporuje zvedavosť ich dieťaťa, aby im pomohol naučiť sa niečo nové - ukázali moji kolegovia z University of Delaware21 a Temple University22 , že majú veľa výhod pre rané vzdelávanie."
Dr. Laura Zimmermannová

Boy doing homework at an iPad

Zatiaľ čo sa rodičia snažia žonglovať medzi rovnováhou medzi prácou a životom, generácia Alpha ťaží z toho, že trávi ešte viac času ako zvyčajne vytváraním väzieb so svojimi rodičmi a opatrovateľmi. Pre rodičov to bola príležitosť viesť k hravejším vzdelávacím skúsenostiam doma. Navyše, keď sa rodinní príslušníci z diaľky kontrolujú častejšie, cez Zoom, Skype, Houseparty, Messenger a zvyšok, vzťahy sa dajú budovať aj bez fyzického kontaktu.

V Nemecku sa s COVID-19 zaobchádza ako s rozšírenou príležitosťou na domáce vzdelávanie, tvrdí Dr. Maya Goetz z Medzinárodného centrálneho inštitútu pre mládež a vzdelávaciu televíziu pri Bavorskej federácii vysielania. "Deti nemali žiadne testy, ale akonáhle dostanú známky, všetko sa zmení. V súčasnosti je rozdelená na tých, ktorí sa môžu učiť týmto spôsobom a tých, ktorí sa nemôžu. Vždy to závisí od domáceho prostredia."

Čo je zarážajúce, je rozdiel medzi majetnými a nemajetnými. Vzdelávací čas strávený pred obrazovkou bude pravdepodobne najrozšírenejší medzi tými, ktorí majú prístup nielen k zariadeniam potrebným na prístup k nemu, ale dokonca aj k internetu, alebo rodičmi, ktorí rozumejú a sú ochotní, aby sa ich deti zaoberali touto témou. V rozvinutom svete existuje takmer predpoklad, že ľudia majú prístup na internet. Kedy v skutočnosti chýba veľkému počtu Alfov – a aký bude dominový efekt z dlhodobého hľadiska, sa ešte len uvidí.

A ako pokračuje Dr. Goetz: "Zabúdame na vysoké percento detí, ktoré trpia, pretože žijú vo veľmi ťažkých podmienkach a nemôžu sa učiť, pretože emocionálna atmosféra doma je taká napätá. Ak sú deti v strese a nie sú psychicky zdravé, nemôžu sa učiť."

Generácia Alfa si stále nachádza cestu vo svete, alebo dokonca svoju cestu do neho, ale to, ako ho vidia, ako naň reagujú a formujú, bude určite odlišné od akejkoľvek generácie pred nimi. Technológie sú druhou prirodzenosťou, hranice sú rozmazanejšie ako kedykoľvek predtým a spolupráca je v popredí všetkého. Ak staviate dlhodobo, nemôžete si dovoliť na ne zabudnúť – môžu to byť zatiaľ vaši najlepší zákazníci.