#LogistickéPoradenství

Co je 5PL? Zkoumání možností v logistických dodavatelských řetězcích

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
5minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
ship with containers

Logistika páté strany (5PL) se objevila, aby pomohla podnikům elektronického obchodování zvládat rostoucí tlaky dodavatelského řetězce. Ale co přesně pokrývá a je to pravé pro vaše podnikání? Přečtěte si, jak zkoumáme různé možnosti řízení dodavatelského řetězce, které jsou k dispozici, aby pomohly vašemu podnikání v oblasti elektronického obchodování uspokojit poptávku - a zajistit, aby vaše sliby zákazníků byly dodrženy.

S globálním rozmachem elektronického obchodování nebyly podmínky nikdy lepší pro nalezení a prodej zákazníkům po celém světě. S poptávkou však přicházejí výzvy – zákazníci očekávají své objednávky rychleji a levněji než kdykoli předtím, a to včetně těch přeshraničních. Tlak na značky je vyvíjen, ať už jsou pandemické nebo ne, což znamená, že efektivní strategie dodavatelského řetězce je zásadní.

Aby podniky elektronického obchodování udržely krok, je zásadní efektivní řízení zásob, plnění objednávek a bezproblémové doručení. Jako majitel malé (nebo dokonce střední) firmy můžete již některé z těchto aspektů řízení logistiky outsourcovat.

graph on a screen

Předpokládá se, že celosvětový trh logistiky elektronického obchodování dosáhne do roku 2027 hodnoty 861,4 miliardy USD a v období 2020–2027 poroste CAGR o 20,5 %(1).

V poslední době se objevil model logistiky páté strany (5PL), který pomáhá podnikům elektronického obchodování přijmout přístup k řízení dodavatelského řetězce, který se účinně vypořádává s rostoucím tlakem, pod kterým se nacházejí. Partner 5PL, jako je DHL, se postará o všechny logistické potřeby klienta, nejprve identifikací jeho přesných požadavků, poté plánováním, realizací a řízením celé sítě dodavatelského řetězce. Pro podniky elektronického obchodování, které jsou v mezinárodní přepravě nové , řešení 5PL zvládne přeshraniční složitosti, jako jsou celní pravidla a předpisy, což jim ponechá více času soustředit se na prodej.   

Nicméně, než skočíte na 5PL, je třeba zvážit také 1PL, 2PL, 3PL a 4PL. Pravděpodobně zjistíte, že jak vaše podnikání roste, bude to přirozený vývoj postupu v PL "řadách". Pojďme se na to podívat blíže...

 

Výhody poskytovatelů 5PL:

  • Zajišťují všechny služby, které společnost potřebuje, a vyjednávají nejlepší smlouvy
  • Využívají technologie k řízení vysoce efektivních sítí, včetně systémů řízení objednávek, systémů řízení skladu, robotiky a umělé inteligence, což zaručuje nejpřesnější optimalizaci každého kroku dodavatelského řetězce
  • Efektivní dodavatelské řetězce znamenají rychlejší a přesnější dodávky
  • Klienti mají více času soustředit se na svou hlavní činnost

S tím, jak se vyvíjejí potřeby a požadavky sektoru e-commerce, musí se vyvíjet i schopnosti modelu 5PL. Společnost DHL investovala do specializovaného inovačního centra, aby do svých logistických služeb integrovala nejinovativnější technologie a pomohla zákazníkům udržet si náskok.

Logistika se transformuje díky síle přehledů založených na datech. Díky obrovskému stupni digitální transformace a internetu věcí lze získat nebývalé množství dat z různých zdrojů dodavatelského řetězce. Využití jeho hodnoty nabízí obrovský potenciál ke zvýšení provozní efektivity, zlepšení zákaznické zkušenosti, snížení rizik a vytvoření nových obchodních modelů.

Radar trendů DHL Logistics

Rozhodování o správném přístupu k řízení logistiky pro vaši firmu závisí na její růstové trajektorii – s tím, jak se vaše požadavky stávají složitějšími, se bude zvyšovat potřeba outsourcovat více pracovních míst. Práce s každou úrovní logistického modelu má své výhody a nevýhody; Vzdání se části kontroly nad vaší firmou může stát za úsporu nákladů pro vaše podnikání, zatímco investice do pokročilejšího modelu může pomoci vašemu podnikání růst a rychleji se rozšiřovat. Nezapomeňte, že v konečném důsledku jde o vaše zákazníky a poskytování nejlepších možných služeb.

1 - Business Wire, říjen 2021