#LogistickéPoradenstvo

Čo je 5PL? Skúmanie možností v logistických dodávateľských reťazcoch

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
ship with containers

Vznikla logistika piatej strany (5PL), ktorá pomáha podnikom elektronického obchodu zvládať rastúce tlaky dodávateľského reťazca. Ale čo presne to zahŕňa a je to to pravé pre vaše podnikanie? Čítajte ďalej a skúmajte rôzne dostupné možnosti riadenia dodávateľského reťazca, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu v oblasti elektronického obchodu uspokojiť dopyt - a zabezpečiť, aby vaše sľuby zákazníkov boli dodržané.

S globálnym rozmachom elektronického obchodu neboli nikdy zrelšie podmienky na to, aby ste ich našli a predali zákazníkom po celom svete. S dopytom však prichádzajú výzvy – zákazníci očakávajú, že ich objednávky budú rýchlejšie a lacnejšie ako kedykoľvek predtým, a to sa týka aj cezhraničných objednávok. Je vyvíjaný tlak na značky, aby dodávali, či už pandemické alebo nie, čo znamená, že efektívna stratégia dodávateľského reťazca je rozhodujúca.

Pre podniky elektronického obchodu, aby udržali krok, je rozhodujúce efektívne riadenie zásob, plnenie objednávok a bezproblémové doručovanie. Ako majiteľ malej (alebo skutočne strednej) firmy už môžete outsourcovať niektoré z týchto aspektov riadenia logistiky.

graph on a screen

Predpokladá sa, že globálny trh s logistikou elektronického obchodu dosiahne do roku 2027 861,4 miliardy USD, pričom v období rokov 2020 – 2027 bude rásť CAGR o 20,5 %(1).

V poslednej dobe sa objavil model logistiky piatej strany (5PL), ktorý má pomôcť podnikom elektronického obchodu zaujať prístup k riadeniu dodávateľského reťazca, ktorý účinne rieši rastúci tlak, pod ktorým sa ocitli. Partner 5PL, ako je DHL, zvládne všetky logistické potreby klienta, najprv identifikáciou jeho presných požiadaviek, potom plánovaním, realizáciou a riadením celej siete dodávateľského reťazca. Pre podniky elektronického obchodu, ktoré sú nováčikmi v medzinárodnej preprave, riešenie 5PL zvládne cezhraničné zložitosti, ako sú colné predpisy a predpisy, čo im ponechá viac času sústrediť sa na podnikanie v oblasti predaja.   

Predtým, ako prejdete na 5PL, je však potrebné zvážiť aj 1PL, 2PL, 3PL a 4PL. Pravdepodobne zistíte, že ako vaše podnikanie rastie, bude to prirodzený postup cez "pozície" PL. Pozrime sa na to bližšie...

 

Výhody poskytovateľov 5PL:

  • Získavajú všetky služby, ktoré spoločnosť potrebuje, a vyjednávajú najlepšie zmluvy
  • Využívajú technológie na riadenie vysoko efektívnych sietí vrátane systémov riadenia objednávok, systémov riadenia skladov, robotiky a umelej inteligencie, čo zaručuje najpresnejšiu optimalizáciu každého kroku dodávateľského reťazca
  • Efektívne dodávateľské reťazce znamenajú rýchlejšie a presnejšie dodávky
  • Klienti majú viac času sústrediť sa na svoje hlavné podnikanie

S vývojom potrieb a požiadaviek sektora elektronického obchodu sa musia vyvíjať aj možnosti modelu 5PL. Spoločnosť DHL investovala do špecializovaného inovačného centra, ktoré integruje najinovatívnejšie technológie do svojich logistických služieb a pomáha zákazníkom udržať si náskok.

Logistika sa transformuje vďaka sile prehľadov založených na údajoch. Vďaka obrovskému rozsahu digitálnej transformácie a internetu vecí je možné zachytiť bezprecedentné množstvo údajov z rôznych zdrojov dodávateľského reťazca. Využitie jeho hodnoty ponúka obrovský potenciál na zvýšenie prevádzkovej efektivity, zlepšenie zákazníckej skúsenosti, zníženie rizika a vytvorenie nových obchodných modelov.

DHL Logistický trendový radar

Rozhodnutie o správnom prístupe k riadeniu logistiky pre vaše podnikanie závisí od jeho rastovej trajektórie – ako sa vaše požiadavky stávajú zložitejšími, potreba outsourcovať viac pracovných miest sa zvýši. Práca s každou úrovňou logistického modelu má svoje výhody a nevýhody; Vzdanie sa určitej kontroly nad vaším podnikaním môže stáť za úsporu nákladov vášho podnikania, zatiaľ čo investovanie do pokročilejšieho modelu môže pomôcť vášmu podnikaniu rýchlejšie rásť a rozširovať sa. Pamätajte, že v konečnom dôsledku záleží na vašich zákazníkoch a poskytovaní najlepších možných služieb.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

1 - Business Wire, október 2021