Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať
V rámci logistiky môže existovať veľa terminológie na pochopenie. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu sme preto tento žargón rozdelili na ľahko zrozumiteľný glosár, ktorý pomôže vašej firme ľahko sa v tom všetkom orientovať.
Toto je latinský výraz, ktorý znamená "podľa hodnoty". Všetky clá a dane sa počítajú na základe hodnoty, takže sa s tým môžete stretnúť pomerne často pri medzinárodnej preprave.
Ak podnik vyváža tovar za výrazne nižšiu cenu, ako zvyčajne účtuje na svojom domácom trhu, vláda krajiny určenia môže účtovať antidumpingové clo. Ide o dovozné clo určené na ochranu konkurenčného domáceho výrobného odvetvia.
Karnet ATA, niekedy označovaný ako "pas pre tovar", je medzinárodný colný a dočasný vývozno-dovozný dokument uznávaný vo viac ako 80 krajinách. Umožňuje bezcolný a bezcolný dočasný dovoz tovaru, ktorý bude spätne vyvezený do 12 mesiacov. Napríklad vystavovateľ, ktorý cestuje po celom svete do viacerých destinácií, môže použiť karnet ATA na rýchle preclenie svojho tovaru bez platenia dovozných ciel alebo daní.
Táto certifikácia - zavedená Svetovou colnou organizáciou po 9/11 - znamená, že cezhraničný tok tovaru podniku je bezpečný a zabezpečený. Podniky s certifikátom AEO majú mnoho výhod, ako napríklad menej oneskorení pri colných kontrolách a nižšie náklady na inšpekciu.
Elektronický systém AES používajú vývozcovia so sídlom v USA na deklarovanie svojho medzinárodného vývozu úradu pre sčítanie ľudu (ktorý používa údaje na zostavovanie štatistík). Podniky vyvážajúce tovar v hodnote viac ako 2 500 USD alebo tovar, ktorý potrebuje vývoznú licenciu, sa musia zaregistrovať prostredníctvom AES.
Automatizovaný systém tarifného a miestneho colného odbavenia je softvér, ktorý používa nemecká colná správa na automatickú registráciu, zúčtovanie a monitorovanie cezhraničného obchodu. Doklady, napríklad vyhlásenia o dovoznom cle, možno zapísať elektronicky a potom zaslať colným orgánom.
Osvedčenie "Admission Temporaire Roulette" sa používa na udelenie preferenčných colných sadzieb (zvyčajne nulových) na tovar, s ktorým sa obchoduje medzi EÚ a Tureckom. Umožňuje dovoz/vývoz priemyselného tovaru (ktorý v tomto prípade zahŕňa spotrebný tovar) medzi trhmi bez bežných colných sadzieb mimo EÚ.
Prepravný list (AWB) slúži ako "pas" medzinárodnej zásielky. Obsahuje dôležité informácie, ako sú mená a adresy odosielateľa a príjemcu, obsah balíka a kto je povinný zaplatiť clá a dane. Colné orgány to používajú na jeho spracovanie a sledovanie. Tento podrobný sprievodca vás prevedie neoddeliteľnou súčasťou prepravného listu (AWB), aby sa vaša zásielka neoneskorila na colnici.
Týka sa to prekážok, ktorým čelia nové podniky vstupujúce na daný trh. Príklady zahŕňajú vysoké náklady na spustenie, potrebu legálnych licencií, konkurenciu zo zavedených podnikov a dlhodobú lojalitu zákazníkov k uvedeným podnikom. Ale nenechajte sa odradiť! Pozrite sa na 10 vecí, ktoré by potenciálni podnikatelia mali vedieť pred začatím podnikania.
Toto je právny dokument vydaný dopravcom (napríklad DHL) odosielateľovi a predstavuje dohodnuté podmienky prepravy – napríklad pokyny na určenie a manipuláciu. Slúži aj ako doklad o odoslaní – obsahuje podpisy odosielateľa a zástupcu dopravcu, po ktorých nasleduje podpis príjemcu pri doručení. Dokument by mal sprevádzať zásielku, aby sa zabránilo krádeži majetku.
Toto je adresa, na ktorú osoba alebo spoločnosť – napríklad zákazník elektronického obchodu – dostane faktúru. Je prepojený s bankou alebo platobnou platformou kupujúceho, a preto sa používa na overenie jeho totožnosti. Nemala by sa zamieňať s dodacou adresou (kam chce kupujúci tovar doručiť).
Ide o tovar uložený v bezpečnom sklade. Pokiaľ tam zostanú, nepodliehajú žiadnej platbe dovozného cla. To znamená, kým nie je clo zaplatené, alebo kým nie je tovar vyvezený alebo sa s ním legálne nenakladá.
Ide o prípad, keď odosielateľ požiada kuriéra dopravcu, aby vyzdvihol zásielku priamo od neho. Odosielateľ profituje zo skutočne podomovej služby, bezpečnosti pred krádežou a úplného sledovania. Niektorí poskytovatelia logistiky, ako napríklad DHL, tiež integrujú túto službu s platformami elektronického obchodu, čo z nej robí bezstresové riešenie pre zaneprázdnené podniky s viacerými objednávkami.
Hraničné inšpekčné stanice, ktoré sa nachádzajú na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ, kontrolujú dovoz živých zvierat a živočíšnych produktov z krajín mimo EÚ. BIP organizujú veterinárne kontroly na colné odbavenie zásielok v súlade s právnymi predpismi v oblasti zdravia zvierat.
Voľne ložená lodná doprava sa používa, keď sa náklad nezmestí do prepravných kontajnerov štandardnej veľkosti. Namiesto toho sa predmety nakladajú na loď jednotlivo – napríklad v krabiciach, prepravkách alebo pomocou žeriavov.
Logistický sprostredkovateľ pôsobí ako "sprostredkovateľ" medzi odosielateľmi a dopravcami. Vďaka svojim spojeniam môžu pomôcť odosielateľom vyjednať lepšie ceny za ich náklad, zatiaľ čo dopravcovia profitujú z menšieho "prázdneho" priestoru na lodi. Sprostredkovateľ môže tiež zabezpečiť, aby odosielateľ dodržiaval všetky príslušné podmienky zásielky a mal správnu dokumentáciu. Zvyčajne berú svoj poplatok vo forme provízie za každý náklad, ktorý predajú.
Nákladný list obsahuje zoznam tovaru prepravovaného v dopravnom prostriedku alebo v dopravnej jednotke. Zoznam lodného nákladu uvádza obchodné údaje tovaru, ako napríklad:
Môže sa použiť namiesto vyhlásenia o náklade.
Pri predaji tovaru CPT znamená, že predávajúci je zodpovedný za zabezpečenie a zaplatenie jeho prepravy na vopred dohodnuté miesto určenia (ale nie za jeho poistenie). Dodávka môže byť doručená kupujúcemu preferovanému dopravcovi. Keď tam dorazia, riziko sa prenáša na kupujúceho.
Je to podobné ako pri platenej preprave, ale predávajúci musí uzavrieť maximálne poistné krytie a odovzdať kupujúcemu príslušnú dokumentáciu.
Tento dokument overuje colným orgánom štátnu príslušnosť zásielky. Deklaruje, kde bol tovar vyrobený – napríklad "Vyrobené v Číne". Odosielatelia môžu požiadať o osvedčenie o pôvode miestnu obchodnú komoru, ktorá ho opečiatkuje a schváli (ak je tovar overiteľný). Existujú dva typy osvedčenia o pôvode - zistite, ktorý z nich by ste mohli potrebovať, tu.
To znamená, že predávajúci je zodpovedný za dodanie predaného tovaru do uvedeného prístavu určenia a naloženie tovaru na loď. Nebezpečenstvo straty alebo poškodenia prechádza z predávajúceho na kupujúceho po naložení tovaru. Predávajúci je zodpovedný za všetky vývozné náklady a je povinný usporiadať všetku príslušnú dokumentáciu a licencie.
Skratka používaná v niektorých medzinárodných kúpnych zmluvách, keď predajná cena zahŕňa všetky "náklady, poistenie a dopravu" pre predaný tovar. To znamená, že predávajúci zabezpečí a uhradí všetky príslušné náklady spojené s prepravou tovaru – z miesta jeho vývozu na dané miesto dovozu. V obchodnej štatistike "hodnota CIF" znamená, že všetky údaje o dovoze alebo vývoze sa vypočítavajú na tomto základe bez ohľadu na povahu jednotlivých transakcií.
Tento systém podporuje predĺženie životného cyklu materiálov a výrobkov v rámci dodávateľského reťazca prostredníctvom zdieľania, recyklácie, opravy, opätovného použitia a renovácie. Reverzná logistika zohráva neoddeliteľnú úlohu; Viac informácií nájdete tu.
Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi.
Tento dôležitý dokument slúži ako colné vyhlásenie pre tovar, ktorý sa prepravuje cez medzinárodné hranice. Obsahuje komplexné zhrnutie zásielky, ktoré pomáha colným orgánom vypočítať splatné dane a clá . Obsahuje tiež incoterms zásielky, ktoré upozorňujú orgány, od koho majú vyberať poplatky.
Toto je podrobný výkaz prepravovaného tovaru, potvrdený konzulátom krajiny. Vyžadujú to niektoré zahraničné vlády, ktoré chcú prísnejšiu kontrolu dovozu.
Ak je táto podmienka zahrnutá do transakcie, predávajúci je povinný zabezpečiť námornú prepravu tovaru a uhradiť náklady. Potom musia kupujúcemu zaslať potrebné dokumenty na vyzdvihnutie tovaru v mieste určenia.
Podobne ako náklady a náklad, ale v tomto prípade musí predávajúci zaplatiť aj námorné poistenie prepravovaného nákladu.
Osoba alebo organizácia, ktorá prepravuje list, balík alebo dokument z jedného miesta na druhé.
Predpoveď budúcich výnosov, čistého zisku a hodnoty, ktorú zákazník vytvorí počas celého svojho vzťahu s obchodníkom.
Ide o právnu zmluvu medzi dovozcom, záručnou spoločnosťou, ktorá poskytuje záruku, a agentúrou US Customs & Border Protection (CBP). Slúži ako záruka, že dovozca zaplatí všetky uplatniteľné clá a dane. Ak dovozca nezaplatí, CBP inkasuje od záručnej spoločnosti; Týmto spôsobom sa tovar nezdržiava na colnici.
Colné odbavenie je nevyhnutný postup pre akýkoľvek tovar, ktorý vstupuje do krajiny alebo ju opúšťa. Jednotlivci alebo podniky musia deklarovať svoj tovar colným orgánom, predložiť všetku príslušnú dokumentáciu a zaplatiť súvisiace clá a dane.
Akékoľvek vyhlásenie alebo opatrenie v akejkoľvek forme predpísané alebo prijaté colnicou, ktoré poskytuje informácie alebo podrobnosti požadované pre tovar vstupujúci do krajiny alebo opúšťajúci krajinu.
Tiež známe ako dovozné clo, je to daň vyberaná z tovaru pri prekročení medzinárodných hraníc. Pri dovoze tovaru colné orgány krajiny vyberú clo od odosielateľa alebo príjemcu (v závislosti od nedodacích podmienok zásielky). Suma vymeraného cla zvyčajne súvisí s hodnotou tovaru.
Všetky dokumenty, ktoré sa posielajú s medzinárodnou zásielkou, aby sa zabezpečilo, že dodržiava colné predpisy. Príklady zahŕňajú obchodnú faktúru a nákladný list. Miestne colné orgány použijú takéto doklady na výpočet splatných ciel.
Medzinárodne uznávaná norma vytvorená Svetovou colnou organizáciou na zjednotenie klasifikácie výrobkov, s ktorými sa obchoduje. Každému výrobku zapojenému do globálneho obchodu bude pridelené číslo colného sadzobníka, ktoré pomôže určiť platné tarify a colné sadzby.
V zmysle tejto medzinárodnej obchodnej podmienky zodpovedá predávajúci za zabezpečenie dopravy a dodania tovaru, pripraveného na vykládku, na konkrétne miesto určenia dohodnuté s kupujúcim. Akonáhle tam budete, zodpovednosť za všetky náklady a riziká spojené so zásielkou prechádza z predávajúceho na kupujúceho.
Podobne ako pri doručení na miesto, ale aj tu je zodpovednosťou predávajúceho vyložiť tovar na mieste určenia pred odovzdaním rizík a nákladov kupujúcemu. (Predtým známe ako "Delivered At Terminal.")
To je, keď predávajúci preberá zodpovednosť za prepravu tovaru (vrátane súvisiacich poplatkov) a zaplatenie všetkých dovozných daní a ciel splatných pri prekročení hraníc.
Predávajúci je zodpovedný za dodanie tovaru na miesto určenia a náklady na jeho prepravu, kupujúci však musí zaplatiť všetky súvisiace dovozné dane a clá.
Deklarant – niekedy nazývaný aj dovozca záznamov – je stranou zodpovednou za zabezpečenie splnenia všetkých povinností týkajúcich sa dodržiavania colných predpisov pri cezhraničnej zásielke. To zahŕňa predloženie colného vyhlásenia, predloženie ďalších potrebných dokumentov a povolení a zaplatenie všetkých príslušných daní a ciel. Deklarantom môže byť tretia strana, ktorá predkladá colné vyhlásenia v mene dovozcu alebo vývozcu.
Ide o vyhlásenie vývozcu o pôvode jeho výrobkov – vrátane štatútu pôvodu použitých materiálov. To colným orgánom naznačuje, kde bol tovar vyrobený, a teda aké clá a dane sa uplatňujú.
V rámci prepravy je demmurage pokuta, ktorú ukladá dopravca alebo nákladná doprava kupujúcemu, ktorý nevezme svoj tovar z prístavu alebo terminálu vo vopred dohodnutej lehote.
Tento latinský výraz je skrátenou verziou výrazu "de minimis non curat lex", čo znamená "zákon sa nestará o veľmi malé záležitosti". Často sa považuje za efektívnejšie vzdať sa veľmi malých súm ciel a daní namiesto ich výberu; právnym pojmom pre túto prahovú hodnotu je prahová hodnota de minimis.
Podrobný popis balíka vrátane jeho veľkosti a hmotnosti, hodnoty, miesta určenia, podrobností odosielateľa a príjemcu a pokynov na manipuláciu.
Zásielka dokumentu (alebo viacerých dokumentov), napríklad obchodnej zmluvy. Podľa colných predpisov sa zásielky dokumentov nepovažujú za položky obchodnej hodnoty; v dôsledku toho sa komerčná faktúra nevyžaduje a colné konanie je relatívne jednoduché.
Obchodný model, v ktorom online obchodník neuchováva produkt, ktorý predáva, v zásobách. Namiesto toho spolupracuje s veľkoobchodným dodávateľom a odovzdá mu dodaciu adresu, takže produkt odošle priamo zákazníkovi.
Ide o fyzický tovar, softvér a technológie, ktoré možno použiť na civilné aj vojenské účely. Podliehajú prísnym vývozným predpisom.
Štandardizovaný formát, ktorý umožňuje jednej firme elektronicky oznamovať informácie druhej firme – napr. nákupné objednávky a faktúry.
Vstupný colný doklad obsahuje dôležité informácie o dovážanej zásielke vrátane krajiny jej pôvodu a opisu tovaru. Colný deklarant to môže spravovať v mene odosielateľa.
Embargo na náklad je, keď dopravca prestane prijímať náklad od odosielateľov. Embargo môžu stanoviť miestne samosprávy alebo samotný dopravca v prípade zlých poveternostných podmienok, prírodných katastrof alebo na riadenie kapacity počas hlavnej sezóny. Prepravcovia musia počkať na zrušenie embarga alebo nájsť alternatívneho prepravcu.
Registračné a identifikačné číslo hospodárskych subjektov je systém jedinečných identifikačných čísel, ktorý používajú colné orgány, ktoré monitorujú a sledujú zásielky prichádzajúce do a z Európskej únie. Je povinná pre všetky podniky, ktoré chcú medzinárodne obchodovať v EÚ.
Tento incoterm kladie väčšinu zodpovednosti na kupujúceho. Odosielateľ zabalí výrobky a sprístupní ich na určenom mieste – zvyčajne vo svojej vlastnej továrni. Kupujúci je potom zodpovedný za ich naloženie na ďalšiu prepravu, dodržanie vývozných postupov a pokrytie všetkých súvisiacich nákladov.
Ide o daň uplatňovanú na tovar, ktorý sa považuje za "škodlivý" pre spotrebiteľov – napr. alkohol a tabak. Zvyčajne sa vyberá v mieste výroby, takže zatiaľ čo poplatky spočiatku hradia podniky, potom sa prenášajú na zákazníkov prostredníctvom vyššej ceny tovaru. Cieľom je odradiť spotrebiteľov od nákupu takýchto výrobkov.
To môže zahŕňať vybavenie pre zahraničné výstavy a veľtrhy. Takýto tovar môže vyžadovať špecializovanú podporu pri balení a preprave od dopravcu, aby sa zabezpečilo, že dorazí na miesto určenia bezpečne a včas.
Toto je zvyčajne najrýchlejšie doručenie, ktoré dopravca ponúka. Zahŕňa prémiové služby, ako je doručenie nasledujúci deň a doručenie v ten istý deň, a je ideálny pre časovo citlivé zásielky, ako sú dôležité dokumenty (napríklad náhradný pas) alebo dokonca len darček k narodeninám na poslednú chvíľu!
Posielanie tovaru alebo služieb do inej krajiny na predaj. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu môže DHL pomôcť vašej firme rozhodnúť sa, na ktoré trhy predávať. Naši sprievodcovia po krajinách vám pomôžu začať.
Ide o predaj tovaru a služieb z jednej krajiny do druhej. V roku 2021 svet vyviezol takmer 28 biliónov USD! 1
Tento dokument je potrebný na vývoz z Európskej únie do krajiny mimo EÚ. Slúži ako dôkaz colného úradu, že vývoz je prípustný.
Vývozná zásielka zahŕňa tovar, ktorý vývozca zasiela kupujúcemu/príjemcovi na základe vývoznej zmluvy.
Ide o úradný formulár, ktorý vývozca predkladá colným orgánom a v ktorom sa podrobne uvádza vyvážaný tovar – napríklad hodnota a povaha nákladu. Colné orgány používajú tieto informácie na kontrolu vývozu a zostavovanie štatistík o obchode svojej krajiny.
Ide o vládou vydaný právny dokument, ktorý oprávňuje podniky alebo jednotlivcov prepravovať obmedzený tovar do zahraničia.
Tento námorný/vodný incoterm určuje, že predávajúci je zodpovedný za colné vybavenie tovaru na vývoz a jeho následné umiestnenie vedľa plavidla v určenom prístave. Kupujúci je následne zodpovedný za všetky náklady (napríklad dopravu do konečného miesta určenia) a riziká straty alebo poškodenia tovaru.
V rámci elektronického obchodu je doručenie na prvú míľu pohybom tovaru zo skladu obchodníka alebo maloobchodníka do ďalšieho miesta určenia. Môže to byť napríklad kuriérske centrum, kde sa tovar triedi a je pripravený na doručenie zákazníkom.
Toto je štandardizovaná sadzba prepravy v elektronickom obchode, kde je cena určená veľkosťou škatule alebo obálky, a nie objemovou hmotnosťou dodávaného produktu (produktov). Pre online predajcov má výhodu v tom, že ponúka konzistentné náklady na dopravu.
Táto lehota pre námornú prepravu určuje, kedy predávajúci prenáša zodpovednosť za všetky náklady, povinnosti a riziká spojené s prepravovaným tovarom na kupujúceho.
Poskytovateľ logistických služieb štvrtej strany bude riadiť všetky aspekty dodávateľského reťazca podniku.
Napríklad úloha DHL ako poskytovateľa 4PL pre podnikanie v elektronickom obchode by zahŕňala prepravu, skladové operácie, balenie a doručenie na poslednú míľu. DHL bude tiež spravovať poskytovateľov služieb 3PL (napríklad továreň), takže klient má len jeden kontaktný bod. Objavte viac – vrátane novej generácie 5PL – tu.
Táto obchodná podmienka znamená, že predávajúci musí zabezpečiť dopravu a dodanie tovaru na určené miesto určenia zvolené kupujúcim (preto sa "voľný" vzťahuje na absenciu povinnosti kupujúceho spravovať tovar v tomto kroku). Predávajúci je tiež zodpovedný za vývozné preclenie. Kupujúci si môže zvoliť napríklad doručenie tovaru do skladu jeho zasielateľa. Po ich doručení je kupujúci zodpovedný za vykládku, zaplatenie za prepravu po preprave a krytie poistenia.
Ide o vymedzenú oblasť v rámci krajiny, ktorá sa považuje za oblasť mimo jej colného územia. V dôsledku toho tam dovozcovia môžu priviezť zahraničný tovar bez platenia ciel a daní. Nazývajú sa aj "slobodné prístavy" a "zóny voľného obchodu", príklady zahŕňajú námorné prístavy, letiská a sklady.
Vyžaduje sa to na komerčnej faktúre a prepravnom liste (AWB) zásielky, aby sa colným orgánom pomohlo vypočítať príslušné dane a clá. Mal by byť jasný, podrobný a presný, aby sa zabezpečilo, že tovar bude v pohybe. Napríklad "oblečenie" by sa považovalo za príliš vágne, ale "pánske bundy" by boli prijateľné.
V rámci logistiky vznikajú manipulačné náklady, keď je tovar pripravený na expedíciu. Zvyčajne sú to tie, ktoré by ste spojili so skladovými operáciami, ako je balenie, označovanie a nakladanie.
Ide o medzinárodne uznávaný systém na zjednotenie klasifikácie obchodovaných výrobkov. Odosielateľ je zodpovedný za poskytnutie kódu HS pre svoju zásielku. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, v jednoduchom, ale podrobnom sprievodcovi.
Ide o celkové množstvo tovaru, ktoré príjemca dostane od odosielateľa (vývozcu).
Ide o daň, ktorú colné orgány krajiny vyberajú z dovážaného tovaru. Suma je zvyčajne určená hodnotou tovaru a líši sa pre každú krajinu. Cieľom je zvýšiť cenu tovaru pre koncových zákazníkov a tým ich povzbudiť, aby namiesto toho nakupovali na domácom trhu.
Každá krajina bude mať svoj vlastný zoznam obmedzených položiek na reguláciu tovaru prekračujúceho jej hranice. Tí, ktorí chcú dovážať takéto položky, budú potrebovať oficiálne povolenie od vlády vo forme dovoznej licencie.
DPH znamená daň z pridanej hodnoty a vyberá sa z tovaru dovezeného do krajiny. Každé územie bude mať svoje vlastné pravidlá na určenie spôsobu výpočtu. Napríklad v Spojenom kráľovstve budú musieť podniky dovážajúce tovar z EÚ zaplatiť 20 % DPH z kúpených výrobkov. (Existujú však určité výnimky pre určitý tovar.)
Ide o proces priameho znižovania alebo odstraňovania emisií uhlíka z dodávateľského reťazca alebo operácií spoločnosti (namiesto kompenzácie emisií prostredníctvom externých projektov). Medzi príklady patrí riešenie GoGreen Plus od spoločnosti DHL, ktoré umožňuje zákazníkom znížiť emisie uhlíka spojené s ich zásielkami až o 80% pomocou udržateľného leteckého paliva.
Ide o pohyb nákladu dvoma alebo viacerými druhmi dopravy. Mohlo by to znamenať kombináciu nákladného vozidla, železnice a lode s rôznymi dopravcami (a zmluvami) pre každý krok cesty.
Ide o všetky náklady spojené so správou zásob vrátane počiatočných nákladov na tovar, skladovanie, vybavenie a poistenie. Zahŕňa aj peniaze, ktoré sú viazané v akciách (t. j. cykly peňažných tokov).
V rámci logistiky sa pri predaji alebo expedícii tovaru vygeneruje faktúra, ktorá spustí platobný proces. Príkladom je nákladný dopravca, ktorý vystavuje odosielateľovi faktúru po dodaní nákladu. Faktúra zvyčajne obsahuje dátum, do ktorého musí byť platba vykonaná.
Jednoducho povedané, ide o celkové náklady na získanie produktu z továrne k dverám zákazníka. Zahŕňa prepravné poplatky, poistenie a všetky clá a clá splatné pri prekročení hraníc. Poznanie ich vstupných nákladov pomáha podnikom správne oceňovať ich výrobky. Tu je postup, ako vypočítať ten svoj.
Logistika sa vzťahuje na plánovací rámec, ktorý umožňuje podnikom skladovať a prepravovať svoj tovar k svojim zákazníkom. Zahŕňa obstarávanie, riadenie zásob, distribúciu, skladovanie, prepravu, balenie a riadenie rizík.
Tento dokument umožňuje odosielateľom požadovať preferenčnú colnú sadzbu pri preprave určitého tovaru medzi krajinami, ktoré majú dvojstranné obchodné dohody.
Ide o pohyb nákladu dvoma alebo viacerými druhmi dopravy (nákladná, železničná, lodná atď.), ale na základe jednej zmluvy. Dopravca zodpovedá za celú prepravu.
Zásielka, ktorá obsahuje iné položky ako dokumenty, napr. elektroniku, oblečenie, kozmetiku. Takýto tovar zvyčajne vyžaduje komerčnú faktúru.
Tovaru vstupujúcemu na územie Európskej únie (EÚ) sa priznáva colný status tovaru Únie alebo tovaru, ktorý nie je tovarom Únie. Iba prvé uvedené sa považujú za osoby vo voľnom obehu, a preto nepodliehajú colnému dohľadu.
Táto flexibilná doručovacia služba má vo svojom centre pohodlie zákazníkov, čo im umožňuje presne si vybrať, kedy a kde budú doručené ich objednávky. Napríklad zákazník sa môže rozhodnúť, že svoj balík nechá u suseda, ak vie, že tam nebude. Jednoducho povedané, je to nevyhnutnosť pre každú firmu elektronického obchodu, ktorá chce poskytnúť výnimočnú zákaznícku skúsenosť! Tu je miesto, kde začať.
To je, keď sa doručenie objednávky uskutoční vo viacerých zásielkach. Dôvody pre túto metódu môžu zahŕňať nedostupnosť niektorých dielov alebo skladovanie v rôznych skladoch.
Ide o cezhraničné obchodné transakcie vykonávané elektronicky. Výmena údajov a dokumentov týmto spôsobom je efektívnejšia a presnejšia ako komunikácia v papierovej forme.
Ide o poplatok výrobcu alebo distribútora za spracovanie a dropship-shipping objednávky priamo zákazníkovi v mene maloobchodníka.
V USA existuje niekoľko agentúr pod federálnou vládou, ktoré regulujú dovoz určitého tovaru. Cezhraniční odosielatelia by mali dodržiavať predpisy príslušnej agentúry, aby zabezpečili, že ich tovar prejde colnými orgánmi.
Ide o miesto, kde ľudia alebo tovar vstupujú do krajiny – napríklad na letisko alebo do prístavu. Colní úradníci sú často umiestnení na týchto miestach, aby regulovali dovoz.
Ide o nižšiu colnú sadzbu, ktorá sa uplatňuje na niektoré dovážané tovary z určitých špecifikovaných krajín. Vychádza z hodnoty tovaru a krajiny pôvodu. Na uplatnenie tejto sadzby musia prepravcovia zvyčajne predložiť nejaký dôkaz o pôvode.
Túto faktúru poskytuje dodávateľ pred odoslaním s uvedením podmienok predaja, tovaru, ktorý sa má odoslať, jeho hodnoty a špecifikácií. Je to v podstate citácia, takže nie je právne záväzná.
Tovar vrátený predávajúcemu kupujúcim. Zákazníci elektronického obchodu môžu vrátiť tovar maloobchodníkovi, pretože je chybný, poškodený alebo nezodpovedá popisu. Niektorí online predajcovia ponúkajú zákazníkom bezplatné vrátenie tovaru, aby ich motivovali k nákupu - takéto veci budú uvedené v pravidlách maloobchodníka pre vrátenie tovaru.
Reverzná logistika je pohyb tovaru "proti prúdu" cez dodávateľský reťazec s cieľom vrátiť ho od koncového zákazníka späť maloobchodníkovi alebo výrobcovi. Model podporuje udržateľné opatrenia na odklonenie tovaru od skládkovania/zneškodňovania vrátane recyklácie, zmeny účelu, opravy a ďalšieho predaja.
V rámci lodnej dopravy ide o proces kontroly všetkých aspektov obchodnej transakcie voči predpisom, sankciám a donucovacím opatreniam. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby tovar a zúčastnené strany neboli spojené s trestnou činnosťou, ako je pranie špinavých peňazí alebo terorizmus.
Ide o obchodnú hodnotu tovaru v rámci jednej zásielky – t.j. celkovú sumu fakturovanú kupujúcemu za produkt. Je to povinný záznam na obchodnej faktúre medzinárodnej zásielky, ktorý pomáha colným orgánom vypočítať splatné dane a clá.
Náklady, ktoré vzniknú pri skladovaní zásob v sklade alebo podobnom zariadení. Poplatky sa často vypočítavajú na základe času uloženia a množstva potrebného priestoru.
K cene sa pripočítava dodatočný poplatok. Napríklad v rámci logistiky môže dopravca pripočítať k prepravným nákladom príplatok z dôvodu dodatočných manipulačných nákladov.
Medzinárodne uznávaný číselný systém vytvorený Svetovou colnou organizáciou. Každému výrobku zapojenému do globálneho obchodu je pridelené číslo, ktoré určuje jeho kategóriu tovaru, a teda aké clá a DPH sa majú zaplatiť.
Viacúrovňový systém, ktorý umožňuje nižšiu colnú sadzbu na určité množstvá dovážaných komodít. Množstvá, ktoré prekročia kvótu, budú mať za následok vyššiu sadzbu.
V rámci medzinárodného obchodu colné orgány vyberajú dane z dovážaného a vyvážaného tovaru vo forme ciel a taríf. Tieto sú zvyčajne určené hodnotou tovaru a vlastnými pravidlami krajiny. Každá medzinárodná obchodná doprava bude musieť tieto náklady zohľadniť vo svojich cenových stratégiách.
Externý poskytovateľ logistiky bude riadiť logistiku pre podnik vrátane skladovania, balenia a prepravy tovaru. Poskytovateľ môže byť založený na aktívach alebo môže využiť nadviazané partnerstvá s inými dodávateľmi – napr. kuriérskou spoločnosťou – na zabezpečenie služieb pre svojho klienta za najlepšiu cenu.
Tovaru vstupujúcemu na územie Európskej únie (EÚ) sa priznáva colný status tovaru Únie alebo tovaru, ktorý nie je tovarom Únie. Iba prvé uvedené sa považujú za osoby vo voľnom obehu, a preto nepodliehajú colnému dohľadu.
Toto je základná dokumentácia pre medzinárodné zásielky. Zvyčajne je pripevnený k vonkajšej strane zásielky, takže každý, kto s ňou manipuluje, má jednoduchý prístup k dôležitým informáciám vrátane podrobností odosielateľa a príjemcu, popisu obsahu a toho, kto je zodpovedný za zaplatenie súvisiacich ciel a daní.
Nákladný list obsahuje aj ID zásielky, takže zásielku je možné sledovať v reálnom čase.