#LogistickéPoradenstvo

Trendy v logistickom priemysle pre rok 2024

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Objavte trendy v doručovaní a logistike, ktoré by mohli transformovať vaše podnikanie v roku 2024, vrátane najnovších inovácií v oblasti umelej inteligencie.
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Tento článok sa týka
Trendy, ktoré treba sledovať v logistickom priemysle
Kľúčové poznatky z najnovších trendov v logistike
Udržateľnosť v logistike

Prehľad odvetvia logistiky

Keď sa presunieme do roku 2024, ktoré logistické trendy pomôžu podnikom získať konkurenčnú výhodu? Čítajte ďalej, keď sa na to pozrieme bližšie.

 

 

"Éra logistiky je tu. Sme svedkami toho, ako podniky transformujú logistiku z tichej, back-end prevádzky na strategický faktor aktív a hnacích síl hodnoty. Zároveň viac technologických vizionárov ako kedykoľvek predtým začína chápať obrovské príležitosti na dozrievanie v logistickom priemysle, aby mohli vyvíjať a aplikovať svoje inovatívne riešenia po celom svete."

Katja Busch, vedúca oddelenia zákazníckych riešení a inovácií DHL

Budúcnosť logistického priemyslu: 4 trendy, ktoré treba sledovať 

1. Veľké dáta na zmiernenie rizík dodávateľského reťazca

Globálne dodávateľské reťazce sa často spoliehajú na komplexnú sieť rôznych pohyblivých častí, ktoré navzájom hladko spolupracujú. Narušenia však môžu prísť vo forme nedostatku surovín, platobnej neschopnosti v rámci dodávateľskej siete alebo zásielok uviaznutých na colnici. Nehovoriac o celosvetových udalostiach, ako sú konflikty, inflácia a pandémie.

Keďže profesionáli v oblasti logistiky čelia viac výzvam pri preprave tovaru ako kedykoľvek predtým, začínajúce podniky, ktoré predávajú technológie dodávateľského reťazca, ktoré môžu zmierniť niektoré riziká, získavajú veľké investície.  

Jedným z príkladov je Everstream1, spoločnosť zaoberajúca sa analýzou rizík dodávateľského reťazca, ktorá využíva prediktívnu analýzu a "topánky na zemi" v každom prístave na svete, aby odhalila narušenia skôr, ako sa stanú problémami klientov.

"Everstream je vybavený širokým pohľadom na riziko od úrovne komponentov až po materiály, cez regál až k spotrebiteľovi," vysvetľuje generálna riaditeľka platformy, Julie Gerdeman2. "Kombinujeme predpovede umelej inteligencie a modelovanie založené na inteligencii s odbornou ľudskou analýzou a skutočnými poznatkami z globálnej siete partnerov, čo nám umožňuje poskytnúť viditeľnosť, aby sme poskytli úplný prehľad o všetkých premenných, ktoré majú vplyv na dodávateľský reťazec spoločnosti, od zálohovania v prístavoch alebo pracovných nepokojov až po narušenia počasia - až 15 dní vopred."

Táto technológia napríklad znamená, že klient v Nemecku môže predvídať nedostatok materiálov v Číne v rekordnom čase a zaviesť alternatívne opatrenia. Predbehnutie takýchto prerušení vedie k zvýšeniu služieb, zníženiu nákladov na prepravu a väčšiemu počtu včasných dodávok.

Keď sa presunieme do roku 2024, očakávajte, že agilnosť dodávateľského reťazca bude niečo, do čoho investuje čoraz viac podnikov.

2. Internet vecí pre väčšiu viditeľnosť dodávateľského reťazca

Internet vecí označuje sieť fyzických objektov, ktoré sú pripojené k internetu a vymieňajú si údaje cez internet. Medzi každodenné príklady patria inteligentné televízory, autonómne autá a fitness trackery.

V rámci dodávateľských reťazcov sa internet vecí rýchlo stáva jedným z najdôležitejších nástrojov a vytvára ekosystém, ktorý využíva tradične neprepojené aktíva a objekty na lepšiu viditeľnosť. Tieto pripojené zariadenia zdieľajú údaje, aby osvetlili každý míľnik v dodávateľskom reťazci a zvýšili odolnosť a transparentnosť.

"IoT je teraz uprostred nášho trendového radaru ako jeden z najvplyvnejších a najdôležitejších trendov pre každú organizáciu, aby pochopila a využila svoj dodávateľský reťazec."

Christopher Fuss, globálny riaditeľ DHL SmartSolutions IoT v DHL

Inteligentné štítky sú technológiou s podporou internetu vecí, ktorá v najbližších rokoch transformuje logistický sektor. Sú vylepšené inteligentnou technológiou vložky, ktorá dokáže digitálne zachytiť a komunikovať viac informácií, než je vytlačené na fyzickom štítku.

Môžu prenášať údaje pomocou kódov rýchlej odozvy (QR) alebo technológie rádiofrekvenčnej identifikácie (RFID) a môžu reagovať na pohyb, teplotu, dotyk a prostredie a zachytávať údaje o svojom okolitom prostredí pomocou pixelov internetu vecí. To všetko znamená úplnú viditeľnosť v dodávateľskom reťazci: rýchlejšiu identifikáciu úzkych miest, lepšiu vysledovateľnosť a riadenie zásob a ochranu pred falšovaním. Očakávajte, že ich aplikácie budú ďalej rásť, pretože v najbližších rokoch sa do tejto technológie investuje viac.

3.AI v logistike

Umelá inteligencia v logistike je vzrušujúcou perspektívou – jej potenciál transformovať odvetvie zdanlivo nepozná hranice. Štatistiky hovoria samy za seba: výskum spoločnosti Accenture3 zistil, že 36 % veľkých, stredných a malých podnikov úspešne implementovalo umelú inteligenciu pre dodávateľský reťazec a logistické procesy, zatiaľ čo 28 % bolo na pokraji tohto kroku. V dôsledku toho sa odhaduje, že umelá inteligencia zvýši produktivitu logistiky o viac ako 20% do roku 20354
 

Oliver Facey

 

 

"Umelá inteligencia má transformačný účinok [v celom dodávateľskom reťazci] – na prediktívne predpovedanie, triedenie balíkov, služby zákazníkom, celkovú schopnosť podniku prispôsobiť sa výzvam ... Mnoho našich klientov z radov malých firiem sa nachádza v priestore elektronického obchodu, ktorý je vysoko konkurenčný. Každá ušetrená minúta pri balení objednávky alebo každý centimeter miesta ušetreného v sklade im môže rýchlo priniesť veľké úspory nákladov."  

Oliver Facey, SVP globálnych sieťových operačných programov v DHL Express

Ďalekosiahly rozsah AI sťažuje určenie len jedného alebo dvoch trendov v doručovaní a logistike, ktoré ovplyvní v roku 2024, ale tu je momentka:

Počítačové videnie: používa algoritmy umelej inteligencie (AI) na analýzu digitálnych fotografií a videí. Aplikácie zahŕňajú dodržiavanie bezpečnostných postupov - napríklad počas pandémie technológia zabezpečila, aby pracovníci dodržiavali predpisy o sociálnom dištancovaní; a riadenie zásob – počítanie položiek a odosielanie upozornení, keď je čas doplniť zásoby.

Inteligentnejšie riadenie zásob: algoritmy umelej inteligencie môžu maloobchodníkom nielen pomôcť lepšie predpovedať dopyt – čím sa zabráni nadmernému alebo nedostatočnému skladovaniu výrobkov – hlasom aktivované systémy im umožnia sledovať stav zásob bez toho, aby museli ručne prehľadávať tabuľku.

4. Udržateľnosť logistiky

Udržateľnosť je v posledných rokoch čoraz väčšou prioritou takmer každého odvetvia. Prieskum KPMG5 zistil, že viac ako dve tretiny (69 %) CEOs na celom svete plne integrovali environmentálne, sociálne a riadiace aspekty (ESG) do svojho podnikania. Napriek tomu podobná suma (68 %) pripustila, že ich súčasný pokrok v oblasti ESG nie je dostatočne silný na to, aby odolal potenciálnej kontrole zainteresovaných strán a akcionárov.

Udržateľnosť v logistike zahŕňa mnoho oblastí, ale vzhľadom na to, že sa tak často zameriava na dopravu, nie je prekvapením, že mnohé podniky sa na to osobitne zameriavajú. Pokiaľ ide o elektronický obchod, spotrebitelia si to tiež všímajú, pričom 51 % uviedlo, že pochopenie uhlíkovej stopy ich dodávky bude v nasledujúcich 5 rokoch "veľmi dôležité"6.

Vzhľadom na to niektoré udržateľné riešenia poslednej míle, ktoré by vaša firma mohla zvážiť prijatie v roku 2024, sú:

Alternatívne palivá: Spoločnosť DHL Express nedávno spustila GoGreen Plus, špecializované riešenie, ktoré pomáha podnikom znižovať emisie uhlíka spojené s ich zásielkami pomocou udržateľného leteckého paliva. Toto biopalivo sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné oleje, živočíšne tuky, odpadové produkty a poľnohospodárske plodiny. Udržateľné letecké palivá sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa používali ako náhrada za tradičné letecké palivo a môžu znížiť emisie skleníkových plynov až o 80 % v porovnaní s fosílnymi palivami.  

Elektrické vozidlá: trh s elektromobilmi za posledných pár rokov exponenciálne rástol, pričom predaj v roku 2022 presiahol 10 miliónov7. V sektore elektronického obchodu bolo celosvetovo elektrifikovaných 15 – 20 % nákladných flotíl poslednej míle8. Táto technológia môže pomôcť podnikom drasticky znížiť emisie uhlíka, ušetriť náklady na palivo a získať ekologicky uvedomelých zákazníkov.

Najnovšie trendy v logistike: kľúčové poznatky

Keďže požiadavky zákazníkov a tlaky dodávateľského reťazca neustále rastú, zamyslite sa nad tým, ktoré z najnovších inovácií v oblasti technológií, údajov a umelej inteligencie by mohli transformovať vaše podnikanie. Logistické poznatky zahŕňajúce obstarávanie, riadenie zásob, doručenie na poslednú míľu a dokonca aj balenie vám pomôžu pochopiť, kam investovať svoje zdroje, aby ste zostali konkurencieschopní, odolní a agilní na konkurenčnom trhu. Je to vzrušujúce obdobie pre logistiku – využite príležitosť na rast svojho podnikania!

Ak chcete začať ťažiť z niektorých z týchto inovácií už dnes, staňte sa partnerom svetového lídra v oblasti logistiky.