#LogistickéPoradenstvo

Ako začať posielať do zahraničia: sprievodca pre podniky elektronického obchodu

Anna Thompson
Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Podnikáte v oblasti elektronického obchodu? Chcete vedieť, ako expandovať na medzinárodné trhy? Chce to len trochu výskumu a plánovania. Tieto tipy na medzinárodnú prepravu vás dovedú k úspechu...

1. Zvážte svoj trh

Svet je veľké miesto, ale chcete sústrediť svoj čas a energiu na trhy, kde je dopyt po vašom produkte (alebo službe) najväčší. V opačnom prípade nemusí byť pre vašu firmu finančne opodstatnené expandovať na medzinárodné trhy.  

 • Google Analytics vám môže pomôcť identifikovať, akú medzinárodnú návštevnosť už vaša firma elektronického obchodu má. Služba sleduje a reportuje návštevnosť naprieč online zariadeniami a platformami, čo vám pomáha pochopiť nákupnú cestu vašich zákazníkov na základe metrík, ako sú jedineční návštevníci vášho webu a miera zapojenia. Rozhodujúce je, že tieto metriky potom môžete spárovať s konkrétnymi dimenziami – napríklad s polohou, čo vám umožní zistiť, ktoré medzinárodné trhy majú najväčší potenciál pre vaše podnikanie.

 • Preskúmajte, ktoré krajiny majú najvyšší dopyt po vašom produkte a kde môže byť medzera na trhu, ktorú by vaša firma mohla vyplniť. Mali by ste tiež skúmať nákupné návyky spotrebiteľov, nákupnú motiváciu a možné prekážky prepravy tam. To všetko vám pomôže vytvoriť podrobný profil trhu a určiť veľkosť príležitosti.

 • Preskúmajte, kam vaši konkurenti predávajú – koniec koncov, ak dodávajú na určitý trh, musí to byť preto, že je tam dostatok obchodov, aby to stálo za to.

Image showing discover app on a mobile screen

 • Fortnightly insights, tips and free assets
 • We never share your data
 • Shape a global audience for your business
 • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

2. Oboznámte sa s pravidlami a predpismi

Ak posielate cezhranične, je dôležité skontrolovať colné a dovozné predpisy pre cieľovú krajinu. Ak tak neurobíte, riskujete, že vaše zásielky budú oneskorené, a to znamená neskoré doručenie vašim zákazníkom – veľké nie v elektronickom obchode.

Každá krajina má svoje vlastné pravidlá – niektoré prísnejšie ako iné, s prísnymi pokutami za nesprávne papierovanie. Ak posielate zásielky na niekoľko trhov, správca sa môže rýchlo stať veľmi skľučujúcim a časovo náročným. To je miesto, kde sa partnerstvo s medzinárodným logistickým špecialistom, ako je DHL, viac než vyplatí. Naše špecializované colné tímy po celom svete každý deň pomáhajú podnikom elektronického obchodu posielať zásielky medzinárodným zákazníkom a starajú sa o všetky papiere za nich. Rýchla, cezhraničná preprava s minimálnymi problémami pre vás.

3. Pripravte sa na mimoriadne clá a dane

Dane sa uvaľujú na dovážaný tovar, pričom o sadzbe rozhoduje cieľová krajina – hoci niektoré zóny voľného obchodu existujú po celom svete. Platba ciel a daní je zvyčajne zodpovednosťou príjemcu - tj vášho zákazníka - hoci DHL ponúka majiteľom účtov možnosť DTP (zaplatené clá a dane). To znamená, že DHL vyfakturuje odosielateľovi (vašej firme) pokrytie nákladov. Výhodou je, že koncový zákazník nedostane neočakávaný daňový výmer, keď jeho balík dorazí na colnicu - čo môže poškodiť jeho názor na vašu značku.

Ak sa rozhodnete preniesť náklady na svojich zákazníkov, uistite sa, že máte jasno v poplatkoch na celej webovej stránke elektronického obchodu - "neočakávané poplatky za dopravu" sú jedným z hlavných dôvodov opustenia košíka počas online transakcií. Ešte lepšie je zvážiť začlenenie poplatkov za dopravu do nákladov na vaše produkty, aby ste mohli svojim zákazníkom pri pokladni poskytnúť jednoduchú cenu typu všetko v jednom.   

4. Aktualizujte svoj web elektronického obchodu

Nie je lepší čas dať svojej webovej stránke elektronického obchodu lesk, ako keď plánujete, ako expandovať na medzinárodné trhy. Zapamätajte si tieto kľúčové vlastnosti:

 • Preložte svoj web do miestneho jazyka pre všetky trhy, na ktoré zacieľujete.

 • Medzinárodné platobné brány: Vedeli ste, že online kupujúci majú o 70% vyššiu pravdepodobnosť1 dokončenia nákupu, ak sa ich preferovaný spôsob platby zobrazí ako možnosť pri pokladni? Preskúmajte najobľúbenejšie spôsoby platby v krajine, do ktorej predávate, a ponúknite ich pri pokladni. Nezabudnite zobraziť ceny a povoliť platbu aj v miestnej mene.

 • Dobrou stratégiou pri prvom predaji do krajiny je najprv nastaviť online trh, ako je Amazon. To znamená, že môžete začať v malom a merať dopyt po vašich produktoch predtým, ako investujete do lokalizovanej, nezávislej webovej stránky. Budete ťažiť z dosahu trhu a okamžite sa dostanete pred milióny zákazníkov.

  Tip na záver: urobte si kontrolu stavu webových stránok DHL. Tento rýchly dotazník vám pomôže identifikovať slabé miesta v medzinárodnej stratégii elektronického obchodu vašej firmy. Môže to byť tá najmenšia vec, ktorá robí rozdiel!

5. Rozhodnite sa, čo kam pošlete a ako

Ak posielate zásielky do viacerých krajín, vyhnite sa univerzálnemu prístupu. Vaša marketingová a predajná stratégia by mala byť prispôsobená každej krajine v závislosti od preferencií nakupujúcich v tejto krajine. Možno je jeden z vašich produktov vhodnejší pre jeden trh ako iný; potom je potrebné zvážiť nákupné sviatky každej krajiny (Čierny piatok v USA, Deň jednotlivcov v Číne atď.) Všetky tieto veci ovplyvnia plánovanie vašich zásob. Kľúčom je otestovať a optimalizovať váš predajný prístup počas cesty a časom vám zhromaždené údaje o zákazníkoch umožnia ich vylepšiť. Nezabudnite sa pozrieť na DHL's Country Guides.  

Kým ste zaneprázdnení obchodnou stránkou vecí, zverte svoju prepravu spoločnosti DHL. S prítomnosťou v 220 krajinách a teritóriách je spravodlivé povedať, že sme medzinárodní experti. Máme rozsiahle skúsenosti s pomáhaním B2C podnikom všetkých veľkostí identifikovať a dostať sa na nové trhy. Kontaktujte nás ešte dnes a začneme – svet čaká!

1 - Baymard Institute, november 2021