#LogistickéPoradenstvo

Aké doklady potrebujem pre medzinárodnú prepravu?

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
stack of papers

Pri medzinárodnej preprave budete musieť vyplniť niektoré doklady, aby ste svoj tovar preclili. Najmä pre malé podniky a začínajúce podniky, ktoré už majú na zozname úloh milión vecí, sa táto administratíva môže zdať frustrujúca a časovo náročná.

V tomto špecializovanom sprievodcovi však rozoberieme kľúčové časti dokumentácie, ktoré budete pravdepodobne potrebovať, aby ste svojej zásielke pomohli bezodkladne doraziť na miesto určenia. S týmito znalosťami môžete začať plánovať, na ktoré medzinárodné trhy rozšíriť svoje podnikanie ďalej!

Tu je zoznam hlavných dokumentov, ktoré budú potrebovať tí, ktorí posielajú do zahraničia:

Obchodná faktúra

Obchodná faktúra slúži ako colné vyhlásenie na tovar prepravovaný cez medzinárodné hranice. Obsahuje komplexné zhrnutie zásielky vrátane:

Tieto informácie spoločne pomáhajú colným orgánom vypočítať splatné dane a clá . Komerčná faktúra bude obsahovať incoterms zásielky, ktoré upozornia orgány, od koho majú tieto poplatky vyberať.   Napríklad zaplatené clo (DDP) znamená, že predávajúci preberá zodpovednosť za všetky dovozné dane a clá splatné pri prekročení hraníc zásielky.

Obchodná faktúra je právnou nevyhnutnosťou pre medzinárodný obchod a vyžaduje, aby bola hodnota výrobkov deklarovaná presne, aby boli dodržané colné predpisy. Okrem toho vystupuje ako kúpna zmluva medzi predávajúcim (odosielateľom) a kupujúcim (príjemcom).

man looking at woman holding a clipboard

Nákladný list

Toto je právny dokument vydaný dopravcom (napríklad DHL) odosielateľovi a predstavuje dohodnuté podmienky prepravy – napríklad pokyny na určenie a manipuláciu. Slúži aj ako doklad o odoslaní – obsahuje podpisy odosielateľa a zástupcu dopravcu, po ktorých nasleduje podpis príjemcu pri doručení. Dokument by mal sprevádzať zásielku, aby sa zabránilo krádeži majetku.

Prepravný list (AWB)

Prepravný list (AWB ) je "pas" zásielky, ktorý informuje colné orgány o dôležitých podrobnostiach vrátane:

  • Meno odosielateľa (obchodné alebo individuálne), adresa, telefónne číslo a e-mailová adresa
  • Meno, adresa a telefónne číslo príjemcu
  • Popis obsahu zásielky vrátane hmotnosti, rozmerov a hodnoty
  • V prípade, že ide o zásielku na predaj tovaru, odosielateľ môže byť vyzvaný, aby poskytol daňové identifikačné číslo odosielateľa/príjemcu
  • Či ide o "zaplatené clá a dane", čo znamená, že odosielateľovi vznikajú plné náklady na zásielku, alebo "nezaplatené clá a dane", pričom všetky clá a dane vzniknuté v cieľovej krajine bude znášať príjemca

Nákladný list je zvyčajne sprevádzaný komerčnou faktúrou, ktorá slúži ako podporný dokument pre hodnotu tovaru deklarovanú na nákladnom liste. Ak sa hodnoty nezhodujú, zásielka môže byť zadržaná na colnici.

Nákladný list je pripojený k vonkajšej strane zásielky, takže každý, kto s ním manipuluje, má jednoduchý prístup k informáciám. Nákladné listy obsahujú ID zásielky, čo znamená, že zásielka môže byť monitorovaná v reálnom čase.

Osvedčenie o pôvode

Ako už názov napovedá, osvedčenie o pôvode overuje colným orgánom štátnu príslušnosť zásielky. Deklaruje, kde bol tovar vyrobený – napríklad "Vyrobené v Číne".

O osvedčenie o pôvode môžete požiadať miestnu obchodnú komoru, ktorá ho opečiatkuje a schváli (ak je tovar overiteľný).

Existujú dva typy osvedčení o pôvode:

  • Preferenčné osvedčenie o pôvode – colným orgánom naznačuje, že medzi krajinou odosielateľa a cieľovou krajinou existuje dohoda o voľnom obchode, a preto má tovar nárok na znížené dane a clá.
  • Nepreferenčné osvedčenie o pôvode – to znamená, že tovar nespĺňa podmienky na znížené clá z dôvodu chýbajúcich obchodných dohôd.

Nie všetky krajiny vyžadujú na dovoz osvedčenie o pôvode, takže sa budete musieť obrátiť na miestne prístavné orgány.

man and woman looking at clipboard

Vývozné a importné licencie

Každá krajina bude mať svoj vlastný zoznam obmedzených položiek na reguláciu tovaru prekračujúceho jej hranice. Niekedy je to kvôli ochrane domáceho priemyslu pred zahraničnou konkurenciou alebo to môže byť z bezpečnostných dôvodov – napríklad monitorovanie dovozu a vývozu nebezpečných chemikálií a liekov.

Podniky, ktoré chcú dovážať a vyvážať takýto tovar, budú musieť požiadať o osobitné licencie z krajín pôvodu a určenia. Každá krajina bude mať samostatné požiadavky a pravidlá a budete musieť poskytnúť licenciu pre každú samostatnú zásielku.

Exportovať baliaci zoznam

Tento dokument rozpisuje všetok tovar v zásielke. Obsahuje dôležité informácie, ako je celkový počet balení, ich objem, hmotnosť a popis.

Nie všetky krajiny vyžadujú vývozný baliaci zoznam, ale sú osvedčeným postupom na uľahčenie procesu dovozu/vývozu pre všetky strany zapojené do prepravy. Napríklad dopravca ho používa na určenie nákladov na prepravu, zatiaľ čo príjemca ho môže použiť na počítanie výrobkov pri prijatí.

Informácie na vývoznom baliacom liste by mali zodpovedať informáciám na obchodnej faktúre a prepravnom liste (AWB), aby sa zabezpečil súlad. Mal by byť pripevnený k vonkajšej strane obalu s kópiou vo vnútri.

Osvedčenie o poistení

Niekedy sa veci môžu pokaziť, a preto potrebujete poistenie prepravy. Osvedčenie o poistení je dôkazom krytia v prípade straty alebo poškodenia vašej zásielky. Zaisťuje, že vaše podnikanie je kryté, a dáva kupujúcemu záruku, že bude odškodnený za akýkoľvek tovar, ktorý nemožno nahradiť.

Ohromený? S podnikateľským účtom DHL Express dostanete od medzinárodných odborníkov návod na navigáciu na colnici. Takže kamkoľvek posielate, budete mať pokoj, že váš tovar sa tam dostane vždy včas.