#LogistickéPoradenstvo

Čo sú vstupné náklady? Význam, vzorec a výpočet

Marcelo Godoy Rigobello
Marcelo Godoy Rigobello
Marcelo je odborníkom na dodržiavanie predpisov v oblasti globálneho obchodu a ciel a dohliada na riadenie projektov DHL Express pre viaceré krajiny.
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man in high vis

Čo sú obstarávacie náklady a prečo sú také dôležité pre konečný výsledok vašej firmy? Objavte všetko v našom špecializovanom sprievodcovi – vrátane toho, ako vypočítať náklady na odoslanie vašej zásielky.

Čo sú vstupné náklady?

Začnime jednoduchou definíciou vstupných nákladov. Potom vám vysvetlíme, čo táto definícia znamená v skutočnosti, poskytneme vám vzorec vstupných nákladov a rýchly spôsob, ako získať odhad pre vaše konkrétne podnikanie vďaka nástroju DHL Express Global Trade Services, ktorý obsahuje kalkulačku vstupných nákladov. 

Význam obstarávacích nákladov

Keď podnik elektronického obchodu oceňuje svoje výrobky, bude musieť zvážiť viac ako len náklady na materiály. S cestou produktu k dverám kupujúceho bude spojených niekoľko ďalších nákladov; Znalosť a zohľadnenie všetkých týchto nákladov je dôležité na zabezpečenie dosiahnutia zisku.

Jednoducho povedané, náklady na pristátie možno definovať ako celkové náklady na dopravu produktu z továrne k dverám zákazníka. Zahŕňa prepravné poplatky, poistenie a všetky clá a clá splatné pri prekračovaní hraníc.

woman in hard hat

Čo sú vstupné náklady v dodávateľskom reťazci?

Obstarávacia cena je súčtom niekoľkých rôznych nákladov na komponenty: cena produktu, náklady na dopravu, clá a dane, iné regulačné poplatky a náklady na poistenie. Tu je trochu viac vysvetlenia, čo každá z týchto súčastí znamená:

 • Cena produktu. Zahŕňa celkové náklady na získavanie surovín a výrobu výrobku plus ziskové rozpätie predávajúceho, t. j. konečnú cenu predanú spotrebiteľom.
 • Náklady na dopravu. Zahŕňa náklady na dopravu produktu k dverám vášho zákazníka: náklady na dopravu, náklady na colné odbavenie, iné poplatky poskytovateľa dopravy.
 • Clá a dane a iné regulačné poplatky. Každá krajina má clá a dane spojené s dovozom a vývozom tovaru a ďalšie regulačné poplatky (účtované colnými orgánmi).
 • Náklady na poistenie: To vás chráni pred stratou, odcudzením alebo poškodením tovaru a cena závisí od kategórie a hodnoty prepravovaného tovaru
Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

 • Fortnightly insights, tips and free assets
 • We never share your data
 • Shape a global audience for your business
 • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Vzorec vstupných nákladov

Nižšie je uvedený jednoduchý vzorec, ktorý ukazuje , ako vypočítať náklady na vykládku.

Kalkulačka vstupných nákladov

DHL Landed Cost Estimator vám bezplatne poskytne najlepší odhad vašich vstupných nákladov – čo vám umožní robiť lepšie rozhodnutia o cenách. Všetko, čo musíte urobiť, je zaregistrovať sa na bezplatný účet DHL Express Global Trade Services.

Prečo je dôležité poznať vstupné náklady?

Bez toho, aby ste poznali náklady svojej firmy, riskujete, že budete fungovať so stratou! Výpočet celkových obstarávacích nákladov vám pomôže:

 • Naceňujte svoje výrobky správne
 • Pozrite sa, kde môžete ušetriť, napríklad zmenou dodávateľa
 • Poskytnite svojim zákazníkom jasný rozpis nákladov pri pokladni, čo pomáha budovať dôveru medzi nimi a vašou značkou
man using stamps

Faktory ovplyvňujúce obstarávacie náklady

Mnohé náklady na komponenty, ktoré tvoria odhadované celkové náklady , môžu kolísať. Napríklad suroviny použité vo vašom produkte môžu zvýšiť alebo znížiť cenu spolu s nákladmi na palivo spojené s jeho výrobou. Náklady na dopravu sa budú líšiť v závislosti od veľkosti a hmotnosti tovaru a logistickej spoločnosti, ktorú používate. A samozrejme, clá a dane sa medzi krajinami značne líšia, ako aj iné regulačné poplatky (od colných orgánov). Významný vplyv môžu mať aj rôzne výmenné kurzy.

Takže zatiaľ čo vzorec použitý na výpočet odhadovaných  nákladov na vstup je relatívne jednoduchý, tieto variácie ho robia oveľa komplikovanejším a niečo, čo musíte pozorne sledovať.

Príklad obstarávacích nákladov

Nižšie je uvedený príklad odhadu vstupných nákladov malého podniku od spoločnosti DHL Express.

Poskytuje podniku jasný prehľad o celkových nákladoch na dopravu produktu k dverám zákazníka.

To im zase pomôže lepšie oceniť ich výrobky a poskytne zákazníkovi transparentné náklady na dopravu.

diagram

Ako medzinárodní logistickí špecialisti a odborníci na elektronický obchod vám môžeme pomôcť optimalizovať váš dodávateľský reťazec a rozvíjať vaše podnikanie. Požiadajte o podnikateľský účet DHL ešte dnes. Začíname