#LogistickéPoradenstvo

Inovácie na podporu vašej startupovej stratégie

Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man in a warehouse

Prevádzkujete online obchod? Potom by ste si mali byť vedomí najnovších inovácií a technológií, ktoré transformujú odvetvie logistiky. 

Optimalizáciou každej fázy vašej logistiky – obstarávanie, riadenie zásob, distribúcia, skladovanie, preprava – môže vaša firma znížiť náklady a rýchlejšie dostať tovar k zákazníkom. Od umelej inteligencie až po autonómne doručovacie vozidlá, toto sú inovácie, ktoré pomáhajú novým podnikom prosperovať: 

  AI chip

  Umelá inteligencia

  Keďže ChatGPT a jeho konkurenti  v posledných mesiacoch horúcou témou konverzácie, je len prirodzené, že začíname skúmaním transformačného potenciálu najnovšieho vývoja v oblasti umelej inteligencie.

  V roku 2021 štúdia spoločnosti McKinsey1 zistila, že AI pomohla podnikom zlepšiť ich logistické náklady o 15%, úroveň zásob o 35% a úroveň služieb o 65%. A keďže technológia sa vyvíja tak rýchlo, tieto čísla sa už pravdepodobne zvýšia.

  Spôsoby, akými môže umelá inteligencia pomôcť malým a stredným podnikom optimalizovať ich logistické operácie, sú rozsiahle – od predpovedania dopytu až po doručenie na konečnú míľu. Pozrime sa na niekoľko príkladov:  

  Image showing discover app on a mobile screen

  Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
  Image showing discover app on a mobile screen

  Analytics

  Veľké dáta budú zohrávať kľúčovú úlohu pri pomoci podnikom optimalizovať ich logistiku. Jedným z príkladov je dynamické stanovovanie cien. Inteligentný softvér poháňaný umelou inteligenciou a strojovým učením tu umožňuje podnikom vytvárať cenové politiky založené na konkurencii a údajoch o predaji. Potom môže automaticky upraviť ceny svojich produktov v závislosti od požiadaviek trhu. Umelá inteligencia umožňuje, aby sa to stalo v priebehu niekoľkých minút, a nie každý štvrťrok, čo pomáha podnikom zvyšovať ich príjmy. 

  Analytika môže tiež pomôcť podnikom identifikovať slabé miesta v rámci ich dodávateľských reťazcov, ako sú zamestnanci s nedostatočnou výkonnosťou alebo stroje.

  Automatizované skladovanie

  Správa organizácie dodávateľského reťazca MHI2 predpovedá, že do roku 2026 sa prijatie skladových riešení poháňaných umelou inteligenciou podnikmi zvýši o 60% oproti roku 2020. Príklady zahŕňajú vnútorné mobilné roboty na presnejší zber a balenie výrobkov; technológia počítačového videnia na identifikáciu poškodeného tovaru; a softvér na riadenie zásob, ktorý dokáže predpovedať budúci dopyt s cieľom znížiť riziká nedostatočných alebo nadmerných zásob. To všetko znamená zvýšenú produktivitu, rýchlosť a kontrolu kvality.

  Zákaznícky servis

  Potenciál umelej inteligencie transformovať funkcie služieb zákazníkom je obzvlášť vzrušujúci. Vezmime si napríklad chatbotov. Vďaka umelej inteligencii môžu chatboty na vašom webe elektronického obchodu lepšie porozumieť vašim zákazníkom a presnejšie reagovať – dokonca aj na zložité otázky.

  Zákazníkom môžu ponúknuť personalizované odporúčania na základe ich predchádzajúcej histórie prehliadania a využijú algoritmy strojového učenia, aby neustále zlepšovali presnosť pri pochopení zámerov zákazníkov. Tieto chatboty môžu podporovať vašich zákazníkov po celom svete, v rôznych časových pásmach, 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

  Okrem toho vám údaje zhromaždené z týchto interakcií so zákazníkmi môžu pomôcť zlepšiť zákaznícku skúsenosť, zvýšiť mieru zapojenia a lepšie pochopiť, čo sa im páči a nepáči.

  Viditeľnosť dodávateľského reťazca

  Pre začínajúce podniky (v skutočnosti akýkoľvek podnik) môže byť riadenie procesov dodávateľského reťazca časovo náročné. Vďaka umelej inteligencii však majú lepší prehľad o úlohách počas celého spojenia. Táto technológia dokáže synchronizovať všetky kontaktné body údajov v dodávateľskom reťazci a okamžite ich informovať v prípade problému – napríklad oneskorenej zásielky od dodávateľa alebo nízkej úrovne zásob. Znalosť týchto informácií v reálnom čase im umožňuje rýchlo podniknúť kroky na zníženie vplyvu na zákazníkov.

  solar panels

  Zelená logistika

  Udržateľnosť je pre spotrebiteľov čoraz dôležitejšou otázkou, preto čoraz viac podnikov skúma, ako a kde môžu znížiť svoje emisie uhlíka. Niektoré z ekologických logistických riešení, ktoré tento rok porastú, sú:

  Reverzné riadenie logistiky

  Približne 30 % všetkých online objednávok sa vráti3 – to je veľa emisií z logistiky navyše. Zavedením systému reverznej logistiky, ktorý podporuje recykláciu, zmenu účelu a opravu výrobkov, však podniky môžu odkloniť značné množstvo odpadu od toho, aby skončilo na skládkach . Okrem toho je tu peniaze, ktoré treba ušetriť! Odhaduje sa, že vrátenie tovaru stojí podniky ohromujúcich 66% pôvodnej ceny produktu3, ale oprava a renovácia výrobkov znamená, že sa potom môžu ďalej predávať.  

  Centrá mikroplnenia

  Niektoré väčšie podniky elektronického obchodu teraz investujú do centier mikroplnenia, aby znížili svoje emisie z doručovania. Táto stratégia zahŕňa zapojenie siete menších distribučných centier umiestnených bližšie k zákazníkom. Správa spoločnosti Accenture4 odhaduje, že mikro-distribučné centrá znížia emisie uhlíka na poslednú míľu o 17-26% do roku 2025. 

  Alternatívne palivo

  Zatiaľ čo elektrické vozidlá budú už teraz na radare väčšiny ekologicky uvedomelých podnikov, inovácie v alternatívach fosílnych palív by mali byť tiež. Začiatkom tohto roka spoločnosť DHL Express spustila službu GoGreen Plus, ktorá pomáha podnikom znižovať emisie uhlíka spojené s ich zásielkami pomocou udržateľného leteckého paliva – biopaliva, ktoré sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné oleje a živočíšne tuky. Táto iniciatíva pomáha podnikom všetkých veľkostí zlepšiť ich kredit v oblasti udržateľnosti.

  woman working on a robot

  Doručenie na poslednú míľu

  Od dronov po elektrické lietadlá, toto je oblasť logistiky, ktorá neustále inovuje, aby splnila prioritu číslo jedna väčšiny podnikov elektronického obchodu: dostať produkty k zákazníkom rýchlo a včas. Niektoré z trendov doručovania na poslednú míľu, na ktoré si tento rok treba dávať pozor, zahŕňajú:

  Prediktívna analýza

  V priemere doručenie na poslednú míľu predstavuje 53% celkových nákladov na dopravu pre podniky elektronického obchodu5, čo z neho robí kľúčové zameranie pre každý začínajúci podnik s obmedzeným rozpočtom. Podniky však môžu využiť prediktívnu analýzu na zníženie nákladov.  

  Jedným z príkladov je softvér na plánovanie trasy. Táto technológia poháňaná umelou inteligenciou dokáže zmapovať najlepšie trasy pre dodávky na základe analýzy premávky v reálnom čase a dokonca aj poveternostných podmienok. Odstraňuje všetky starosti s plánovaním viacerých dodávok - softvér automaticky vypočíta optimálne poradie dodávok, aby maximalizoval čas.

  Podľa štúdie Národného inštitútu pre štandardy a technológie6 môže používanie softvéru na plánovanie trás znížiť náklady na dopravu až o 20 % – čo z neho robí nevyhnutnosť pre váš startup v roku 2023.

  Autonómne doručovacie vozidlá

  Autonómne vozidlá – aj keď sú vo veľkej miere stále vo fáze testovania – majú potenciál úplne zmeniť fázu doručovania elektronického obchodu. Zákazníci očakávajú doručenie na požiadanie ako štandard. Pridajte k tomu autonómne vozidlá, ktoré nie sú obmedzené ľudskou pracovnou dodávkou, a doručenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni, by sa čoskoro mohlo stať realitou. Sledujte tento priestor...

  Cítite sa inšpirovaní? Vďaka partnerstvu s DHL Express bude mať vaša firma prístup k niektorým z najpokročilejších logistických riešení na trhu.