#LogistickéPoradenství

Šlápnutí na plyn je minulostí

4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
blue electric car being charged

Už dlouho je to metafora pokroku, rychlosti a pohybu: Náš milovaný plynový pedál. Elektronická vozidla však mění způsob řízení – a logistiky – jak ji známe.

Vzrušení z toho, že uvolníme nohu a cítíme, jak se auto blíží k horizontu, je něco, co nikdy nezestárne, ale ten známý akt šlápnutí na plyn a slyšení dunivé reakce spalovacího motoru ustupuje uklidňujícímu vrčení elektrického motoru.

Zatímco elektromobily a hybridy jezdí na našich silnicích již několik let, rok 2017 představoval zlomový bod pro rychle rostoucí segment elektromobilů a udržitelného rozvoje automobilového průmyslu.

Nejprve byl představen Tesla Model 3 – elektromobil, který byl představen s technologickými fanfárami prvního iPhonu před deseti lety. Model 3 představuje zajímavou příležitost pro každého na trhu pro nové vozidlo v příštích několika letech, s jeho agresivním cenovým bodem a nízkými náklady na vlastnictví. S cenou nálepky 35 000 USD je konkurenceschopný s tradičními automobily, ale se dvěma klíčovými výhodami: nižšími provozními náklady a nižšími emisemi uhlíku.

Ve studii MIT z roku 2016 o nákladech na dopravu na kilometr provozu různých typů vozidel byly automobily s nižšími emisemi uhlíku zdůrazněny mezi nejlevnějšími vozidly, které je třeba vlastnit.

Jessika Trancik z MIT, hlavní autorka článku, uvedla ve zprávě MIT doprovázející studii, že "pokud se podíváte souhrnně na nejoblíbenější vozidla na současném trhu, nemusíte platit více za vozidlo s nižšími emisemi uhlíku."

Ne každý bude prodáván na Modelu 3, zejména proto, že dostupnost, životnost baterie a určitá neochota přijmout relativně novou technologii jsou stále faktory. Ale Tesla a další výrobci elektrických automobilů jsou nyní určitě součástí konverzace, která se děje před investováním do automobilu. Jak Trancik poznamenává, o úspěchu elektromobilů nebudou rozhodovat výrobci automobilů, ale spotřebitelé.

"Soukromí občané jsou investoři, kteří nakonec rozhodnou, zda dojde k přechodu na čistou energii v osobní dopravě," řekla. 

Další vývoj může pomoci postrčit spotřebitele k nákupu elektrických pohonů namísto toho, aby zůstali u dieselového nebo benzínového automobilu. Oznámení vlád Francie a Spojeného království ukazují, že nápis je na zdi pro dieselové a benzinové automobily, které se v těchto zemích po roce 2040 již nebudou prodávat.

V Německu některá města poukazují na emise z dieselových automobilů jako na významné zdravotní riziko a přijímají opatření k zákazu vjezdu vozidel do městských oblastí.

Zatímco trendy mohou vychýlit váhy ve prospěch elektrických vozidel jako automobilu volby pro soukromé spotřebitele, osobní automobily nejsou jediné, které jsou na silnicích. Evropské sdružení výrobců automobilů odhaduje, že v roce 2015 bylo na silnicích více než 200 milionů užitkových vozidel. Bude nahrazení celé flotily užitkových vozidel stejně životaschopné jako nahrazení jediného osobního automobilu?

Alespoň se zdá, že si to myslí DHL.

V roce 2013 oznámila mateřská společnost DHL – Deutsche Post DHL Group – pilotní projekt známý jako Bonnská iniciativa bez CO2. Představovala si bezuhlíkovou doručovací službu v německém městě Bonn, kde má společnost sídlo.

Projekt byl úspěšný, z velké části díky rozhodnutí společnosti implementovat StreetScooter, elektrickou dodávku postavenou bývalým start-upem stejného jména, pro dodávky v Bonnu. Partnerství bylo tak efektivní, že Deutsche Post DHL koupila společnost StreetScooter v roce 2014.

Od svého zavedení v Bonnu v roce 2013 má nyní Deutsche Post DHL Group na silnicích v Německu více než 2 500 StreetScooterů a testování dodávek do měst probíhá i v dalších zemích. Nakonec bude celý vozový park společnosti převeden na elektrická nebo jiná bezuhlíková vozidla, jako jsou jízdní kola, pro plně zelenou logistiku.

Zatímco zavádění ekologických vozidel do 220 zemí a teritorií DHL po celém světě má přímý dopad na cíl společnosti dosáhnout do roku 2050 logistiky s nulovými emisemi, tento posun má dopad i na hospodářský výsledek společnosti.

"E-mobilita je zásadní," řekl generální ředitel DPDHL Group Frank Appel v nedávném článku na blogu společnosti Delivering Tomorrow, "protože to znamená, že růst se již automaticky nepromítá do větší zátěže životního prostředí."

Stejně jako soukromí spotřebitelé, na které se zaměřuje studie MIT, firemní úsilí o zavedení elektrických vozidel nakonec v dlouhodobém horizontu šetří peníze a tradiční spalovací motory jsou stále více na ústupu, přijetí elektrických vozidel dnes znamená budoucnost podnikání.

Automobilový průmysl je uprostřed dramatického posunu, který vidí logistickou společnost na sedadle řidiče, pokud jde o výrobu a realizaci elektrického vozidla ve velkém měřítku. Zatímco nikdo si nikdy nepředstavoval, že dodávka bude považována za špičkovou, šlápnutí na (elektrický) plynový pedál je budoucností pohybu vpřed.