#LogistickéPoradenství

Co je Green Logistics a jak může transformovat vaše podnikání?

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
DHL van on a road

Objevte nedávno zvolenou zelenou logistiku jako jeden z nejdůležitějších trendů v odvětví, který je třeba sledovat v roce 2023. Proč je to tedy tak důležité a jaké strategie zelené logistiky by měl váš podnik zvážit? Čtěte dál.

Co je zelená logistika?

Logistika zahrnuje nákup, řízení zásob, distribuci, skladování, přepravu, balení a řízení rizik. Zelená logistika je obchodní praxe snižování dopadu těchto procesů na životní prostředí. Příkladem zelené logistiky je e-commerce podnikání, které využívá elektrická vozidla pro dodávky na poslední míli, aby snížilo svou uhlíkovou stopu.

Výhody zelené logistiky pro vaše podnikání

Existuje několik důvodů, proč by vaše firma měla zvážit strategii zelené logistiky v celé své síti, nejen šťastnější planetu:  

two DHL employees looking at solar panels

Zlepšete pověst své značky

Věděli jste, že 72 % spotřebitelů uvedlo, že udržitelnost má vliv na jejich nákupní rozhodnutí? 1 Stále více se zajímají o dopad svých nákupních návyků na životní prostředí a očekávají, že odpovědnost převezmou i značky. Zpráva společnosti McKinsey zjistila pozitivní souvislost mezi hloubkou tvrzení značky souvisejících s ESG (environmentální, sociální a správní) a loajalitou, kterou si buduje u spotřebitelů2.

Vaši současní i potenciální zákazníci se budou blíže než kdy jindy dívat na ekologické zásady vaší firmy. Nabídka udržitelných obalů – i když příjemných – už nestačí. Vaše firma by měla zvážit úplnou a důkladnou strategii zelené logistiky. Naštěstí čtete ten správný článek!

woman holding a mobile phone

Nižší emise

Zelená logistika klade důraz na využívání alternativních paliv, elektrických vozidel a optimalizovaných přepravních tras za účelem snížení emisí skleníkových plynů. Podporuje také energetickou účinnost v celé logistické síti, jako je implementace systémů řízení energie (EMS) ve skladech. Společně tyto kroky pomáhají podnikům snížit jejich celkovou uhlíkovou stopu.

Snížení nákladů

Zatímco některé strategie zelené logistiky vyžadují počáteční investice, úspory, které později přinesou, je činí užitečnými. Výzkum ukázal pozitivní korelaci mezi postupy GCSM společnosti (skleníkové emise, recyklace, odpady a obnovitelná energie) a její ziskovostí3. Je to proto, že zelená logistika se zaměřuje na zvyšování efektivity a snižování odpadu – obojí má dopad na hospodářský výsledek podniku.

Zelené logistické strategie k přijetí

Jaké strategie zelené logistiky by tedy vaše firma měla zvážit, aby zlepšila svou uhlíkovou stopu, efektivitu a ziskovost? To je několik, které je třeba zvážit.

woman placing parcel in parcel locker

Myslete v kruhu

Posíláte produkty zákazníkům. Některé budou nevyhnutelně odeslány zpět (bohužel elektronický obchod a vrácení jdou ruku v ruce). A co pak? Máte více možností než jen další prodej nebo likvidaci. Model oběhového hospodářství podporuje myšlenku sdílení, oprav, renovace a recyklace výrobků a materiálů co nejdéle, aby se snížil odpad.

Implementace strategie reverzní logistiky pomůže vašemu podniku přejít na model cirkulární ekonomiky a splnit jeho cíle v oblasti udržitelnosti, zatímco vaši zákazníci budou mít větší možnost volby, jak budou jejich výnosy řízeny. Podívejte se na náš specializovaný článek , abyste zjistili všechny výhody.  

Spolupracujte se svými dodavateli

Od materiálů vašich výrobků až po jejich obaly je pravděpodobné, že existují příležitosti k přechodu na ekologičtější verze. Rozhovor s vašimi dodavateli vám umožní prozkoumat možnosti, jako jsou udržitelné materiály nebo biologicky rozložitelné obaly.

Výzkum společnosti McKinsey zjistil, že výrobky, které obsahovaly jedno nebo více tvrzení souvisejících s ESG na svých obalech, překonaly produkty, které neobsahovaly žádné4. Jen si dejte pozor na "greenwashing" – všechna vaše tvrzení musí být autentická, pokud mají u zákazníků rezonovat.

two DHL vans parked in a parking lot

Transformujte svou dopravu

Na dopravu v roce 2021 připadalo 37 % emisí CO2 z odvětví konečné spotřeby5. Vaše doručovací vozidla k tomu přispějí - ale existují kroky, které můžete podniknout ke snížení dopadu:

Optimalizujte prostor. Zabalte své produkty chytře do krabic správné velikosti – to vám umožní seskupit balíky do menšího počtu zásilek.

Integrujte software pro plánování tras. Tato technologie, podporovaná umělou inteligencí, najde optimální trasy pro vaše dodávky na základě analýzy provozu v reálném čase. To znamená, že můžete provést více dodávek v nejrychlejší a nejefektivnější objednávce.

Vyberte si ekologického logistického partnera. Pokud zadáváte logistiku třetí straně, vyberte si takovou, která má ekologické pověření. Společnost DHL Express například nedávno spustila řešení GoGreen Plus, které pomáhá podnikům snižovat emise uhlíku spojené s jejich přepravou pomocí udržitelného leteckého paliva.

Nabídněte doručení na vyžádání. Neúspěšné dodávky jsou obrovským přispěvatelem k uhlíkové stopě vašeho podnikání; Každý neúspěšný pokus zvyšuje emise vozidel (a náklady!) Ale s doručením na vyžádání můžete snížit míru neúspěšného doručení. ODD umožňuje zákazníkům vybrat si přesně, kdy a kam budou jejich produkty dodány. Mohou nechat své zboží u souseda, v balíkové skříňce nebo poslat na alternativní adresu (například na pracoviště), pokud vědí, že nebudou doma. Nejen, že nabídka ODD zlepší vaši první dodací sazbu, ale vaši zákazníci si také užijí pohodlnější služby, které budují loajalitu k vaší značce. Vyhraj, vyhraj!

Image showing discover app on a mobile screen

Přihlaste se k odběru newsletteru Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Investujte do technologií

K dispozici je velké množství technologií, které vám pomohou zvýšit udržitelnost vašich logistických procesů. Mezi příklady patří software pro řízení zásob, který využívá analýzy velkých objemů dat, aby vám pomohl předpovídat poptávku a snížit nadměrné zásoby, a nástroje pro měření klimatu, které analyzují emise vašeho dodavatelského řetězce a poskytují kompenzační řešení.

Jak může DHL pomoci

Společnost DHL se zavázala snížit do roku 2050 všechny emise související s logistikou na čistou nulu. Má řadu řešení GoGreen, která pomáhají zákazníkům snižovat dopad jejich logistiky na životní prostředí, včetně klimaticky neutrální přepravy, inzistických programů a elektrických vozidel.

Ať už podnikáte jakkoli, a ať už zasíláte kamkoli, otevření obchodního účtu DHL Express vám poskytne přístup k řadě řešení GoGreen.