Navzdory tomu, že existují od poloviny 19. století, elektrické automobily vždy hrály vzdálenou sekundu svým protějškům s benzínovými a vznětovými motory. I když svět vítal 20. století, elektromobily neměly dojezd ani výkon modelů se spalovacími motory. Pokud jste chtěli cestovat více než 50 nebo 60 mil v elektrickém autě, měli jste smůlu. V roce 2023 je však situace jiná.
Ekologické automobily jsou nepopiratelně skvělým způsobem, jak snížit uhlíkovou stopu vašeho podnikání - ve skutečnosti byla udržitelná logistika v roce 2020 jedním z našich klíčových obchodních trendů. Vzhledem k tomu, že poptávka je vysoká a téměř všichni významní výrobci automobilů se zavázali k elektrickým a hybridním automobilům, prodej elektromobilů dosahuje dvouciferného tempa růstu; často meziročně nad 50 %. Jsme uprostřed revoluce elektrických vozidel.
Nejsou to jen výrobci automobilů, kteří vidí budoucnost – vlády také podnikají pozitivní kroky. Dokonce stanovili data pro úplný zákaz prodeje benzinových a naftových automobilů (například Velká Británie a Francie se chystají zakázat benzín a naftu od roku 2040, zatímco Paříž zavede podobný zákaz již v roce 2030) - takže nikdy nebyl lepší čas na to, abychom se posunuli vpřed v zelené logistice.
Budoucí elektromobily – jako je flotila dodávek StreetScooter – mění způsob, jakým podniky, včetně DHL Express, dokončují poslední míli pro své zákazníky. Jeden z neopěvovaných hrdinů revoluce elektrických vozidel, cenově dostupné elektrické dodávky StreetScooter, pomáhají snižovat emise uhlíku v městských oblastech a zavádějí životaschopnou elektrickou logistiku baterií společnostem v celé Evropě a ve světě.
Je příznačné, že 15 % celosvětových emisí oxidu uhličitého pochází z dopravy a vzhledem k tomu, že 95 % vozidel používá benzinové nebo vznětové motory, je třeba něco změnit. Kromě investic do velkého množství solárních panelů nebo placení za 100% obnovitelnou energii je přechod na ekologičtější formu dopravy nejhlubší změnou, kterou lze provést.
Jsou ale tato ekologická auta opravdu o tolik ekologičtější ? Určitě je třeba elektřinu stále vyrábět, stejně jako benzinový nebo naftový motor potřebuje spalovat palivo? Máte částečně pravdu: elektřina, která nabíjí vaše elektrické auto, musí být skutečně vyráběna, často z relativně špinavých fosilních paliv nebo jaderných elektráren. Ale způsob, jakým se vyrábí elektřina, se mění neuvěřitelným tempem. Podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů se v posledním desetiletí výrazně zvýšil. Do roku 2022 bude 30 % světových dodávek elektřiny pocházet z obnovitelných zdrojů.
Dalším důležitým faktorem jsou provozní náklady: 100 mil v elektrickém autě stojí jen pár dolarů, pokud ano. V mnoha částech světa by 100 mil v benzinovém autě mohlo stát 10-15 USD. Elektromobil nabízí mnohem lepší spotřebu paliva (pokud máte vhodné místo pro nabíjení).
Možná více než cokoli jiného pomohlo zlepšení technologie baterií otevřít stavidla. Velké technologické průlomy v oblasti baterií teprve přijdou, ale vývoj a jemné doladění technologie lithium-iontových baterií pomohlo elektromobilům překonat magickou hranici 300 mil. To by se mohlo v příštím desetiletí zdvojnásobit.
Pokud to všechno zní jako nový svět ve srovnání s automobilovým establishmentem, který miluje převody a písty, je to proto, že je: dokonce i netradiční výrobci hodili klobouk do zeleného logistického kruhu . Exponátem A je vysavač společnosti Dyson. Britská designová a inženýrská společnost vyčlenila na projekt 2 miliardy liber a přibližně 400 lidí, přičemž její elektromobil by měl sjet z výrobní linky na začátku roku 2020.
Nejnovější produkt společnosti Tesla je zaměřen na udržitelný logistický sektor, plně elektrický nákladní automobil určený pro těžkou silniční nákladní dopravu. Pokřtěný Tesla Semi, má dosah až 500 mil a může zrychlit z 0-60mph za 20 sekund i při plném zatížení. Maloobchodní gigant Walmart předobjednal 15 Tesla Semi, zatímco výrobce potravin a nápojů PepsiCo se přihlásil na 100.
V DHL je páteří našeho podnikání naše globální přepravní síť. V provozu máme asi 92 000 silničních vozidel, ale už jsme 20 000 upravili, aby byla šetrnější k životnímu prostředí. Dlouhodobým ekologickým obchodním plánem DHL je dosáhnout nulových emisí do roku 2050, takže abychom mohli začít, společnost DHL také předobjednala deset nákladních vozidel Tesla Semi, které by měly vyrazit na silnice v roce 2019.
Tesla není sama. Tucet dalších výrobců automobilů, včetně Volkswagenu, Toyoty a Mercedes-Benz, má ve vývoji elektrické nákladní automobily.
Je jasné, že jsme na začátku závodu o vývoj komerčně úspěšných, elektrických a udržitelných možností dodávek . Velkými faktory jsou náklady a rozsah. Kritici poukazují na to, že kromě drahých modelů Tesla elektromobily stále trpí poměrně špatným dojezdem sotva více než 100 mil.
Úzkost z baterie je stále problémem a existují také otazníky nad životností baterie - každá baterie, ať už je v mobilním telefonu nebo v kamionu, má definovanou životnost. Výrobci to obcházejí tím, že nabízejí placené výměny baterií po stanovené době (obvykle sedm nebo osm let nebo více) nebo poskytují programy leasingu baterií.
Kultura nabíjení baterií, jak dosáhnout malého nabití, aby vydrželo dostatečně dlouho, se stala druhou přirozeností uživatelů telefonů během několika desetiletí. Tuto kulturu přizpůsobíme motorismu tak, jak jsme si v průběhu let zvykli na jakékoli jiné změny.
Spolu s revolucí elektrických vozidel se technologie také rozvíjí ve světě udržitelných obalů v logistice , což znamená pozitivní změny v tomto odvětví. Chcete opravdu dlouhodobou předpověď? Pozor na elektrická letadla... Ano, opravdu se dějí.