#PoradenstvoPreMaléPodniky

Varsity Headwear x DHL: čo sa stane, keď sa móda spomalí

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Jedinečná spolupráca medzi DHL a značkou "pomalej módy" osloví módnych nadšencov aj ekologických zákazníkov. A to všetko sa zrodilo z túžby urobiť elektronický obchod udržateľnejším...

Black DHL branded cap

Nórska značka Varsity Headwear spolupracuje s DHL na výrobe jedinečnej baseballovej čiapky. Nie je to prvýkrát, čo sa DHL spojila so svetom módy - v roku 2014 poslali Vetements modelky na mólo na parížskom týždni módy v odevoch značky DHL. Ale na rozdiel od týchto odvážnych a hlasných návrhov je spolupráca Varsity Headwear x DHL trochu viac zvážená. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná čierna baseballová čiapka, má v skutočnosti za sebou oveľa hlbší význam. Každý komponent tejto špeciálnej edície stropu, vrátane logistiky a prepravy, bol starostlivo zvážený, aby sa minimalizovala jeho uhlíková stopa. Je to móda so svedomím a má svoj príbeh...

Spoločnosť Varsity Headwear založili bratia Alex a Sebastian Adamsovci. Ako všetky veľké podnikateľské príbehy, aj myšlienka podnikania vyrástla zo skutočnej vášne – v tomto prípade z lásky k baseballovým čiapkam. Keď na trhu nemohli nájsť kvalitu produktu, ktorý hľadali, rozhodli sa vyrobiť si vlastný – s osobitným ustanovením: "Nechceli sme nosiť veľké logo po celom čele. To je základ," hovorí Sebastian. Namiesto toho sa značka zameriava na remeselné spracovanie, používanie najkvalitnejších materiálov a zabezpečenie prémiového strihu.

Tento prístup zameraný na kvalitu sa rýchlo stal USP spoločnosti Varsity Headwear. "Sme pomalá módna značka; Robíme staromódny biznis. Z dlhodobého hľadiska investujeme do našich produktov do budúcnosti," vysvetľuje Alex.
"V priebehu rokov sme sa naučili, že ústrednou súčasťou udržateľnosti je vyrábať kvalitné výrobky, ktoré vydržia dlhšie," dodáva Sebastian.

Založenie značky

Bratia začali predávať svoje čiapky priateľom a rodine pred otvorením obchodov v Osle a St. Značka začala robiť vlny, ale nebolo to všetko obyčajné plachtenie - najmä pri spustení vlastnej webovej stránky. "Najväčšou výzvou pri elektronickom obchode je, že ľudia si myslia, že je to jednoduché," vysvetľuje Sebastian. "Neexistujú však žiadne skratky. Náhodné otvorenie internetového obchodu a očakávanie, že vás ľudia nájdu, je pri toľkej konkurencii ťažké."

Jeho radou je udržať zákaznícku skúsenosť v centre podnikania. "Tvrdo pracujte, aby ste dostali zákazníkov na svoje webové stránky, ale ešte tvrdšie pracujte , aby ste doručili tým, ktorí prídu. Opakované zvyky sú pre našu značku veľmi dôležité, takže musíme splniť každú časť zákazníckej skúsenosti." To zahŕňa doručenie, niečo, čo Sebastian hovorí, že iné podniky často prehliadajú.

"Všetko balíme a odosielame z vlastného skladu, pretože veríme, že fyzický zážitok začína dodávkou, takže do toho skutočne investujeme." To zahŕňa pridanie personalizovanej poznámky ku každej objednávke - dôležitý dotyk pre malú firmu, ktorá chce vybudovať lojálnu zákaznícku základňu.

Stratégia funguje: bratia zdieľajú anekdoty mnohých svojich zákazníkov, ktorí sa stali vášnivými zberateľmi svojich čiapok. A čoskoro sa k ich zbierkam pripojí nová...

Pokrývky hlavy Varsity x DHL

Varsity Headwear sídli v Nórsku v Európe, škandinávskej krajine známej svojou ohromujúcou krajinou hôr, ľadovcov a fjordov. S viac ako 5 miliónmi obyvateľov Alex a Sebastian od začiatku vedeli, že budú musieť implementovať globálnu stratégiu, aby prosperovali.

"Vedomou súčasťou našej stratégie je ponúkať dopravu zdarma," hovorí Sebastian. "Spočiatku to môže mať vplyv na marže, ale má to dlhodobé výhody: vieme, že ak dokážeme prinútiť zákazníkov, aby si kúpili jednu čiapku, budú spokojní, kúpia viac a povedia to priateľom."

V súčasnosti má 50% podnikania spoločnosti Varsity Headwear sídlo mimo Nórska. Partnerstvo s DHL pomohlo značke nájsť nové trhy po celom svete - a zaručiť rýchlu prepravu týmto zákazníkom. Ale pre podnik, ktorý si je tak vedomý svojho vplyvu na životné prostredie, ako dokázal zostať verný svojim hodnotám a zároveň rásť na medzinárodnej úrovni?

V roku 2020 podnik vykonal úplnú revíziu emisií uhlíka svojich operácií. "Videli sme, že podstatná časť našich emisií pochádza z logistiky a dopravy," hovorí Sebastian. "Chceli sme tomuto problému čeliť, nie sa pred ním skrývať, a tak sme využili príležitosť spolupracovať s DHL, učiť sa jeden od druhého a zlepšovať sa."

"Sme uhlíkovo neutrálni prostredníctvom kompenzácie a teraz pracujeme na zavedení. Bolo zaujímavé dozvedieť sa viac o iniciatíve DHL GoGreen a projekte SAF na zameranie emisií z lietadiel."  Ide o prelomovú dohodu podpísanú medzi spoločnosťami DHL Express, BP a Neste v roku 2022 o dodávke viac ako 800 miliónov litrov udržateľného leteckého paliva lídrovi do roku 2026 – očakáva sa, že tento krok ušetrí viac ako dva milióny ton emisií oxidu uhličitého počas životného cyklu leteckého paliva.

Ďalšia časť riešenia spočíva v znížení miery návratnosti pokrývok hlavy Varsity. Jeho webová stránka elektronického obchodu povzbudzuje zákazníkov, aby si pred zakúpením čiapky skontrolovali veľkosť hlavy objednaním bezplatnej krajčírskej pásky - alebo ešte lepšie, návštevou jedného z kamenných obchodov značky, aby si mohli čiapku osobne vyskúšať. "To zahŕňa zákazníka na našej ceste udržateľnosti; vyzývam ich, aby premýšľali aj o svojom vplyve," vysvetľuje Alex.

Black DHL branded cap

Viac než len čiapka

Pokračovaním tohto úspešného partnerstva prišla myšlienka vyvinúť výzvu produktového konceptu: kombinovať individuálne špecializácie DHL a Varsity Headwear s cieľom vytvoriť čo najudržateľnejšiu čiapku.

"Toto nie je typická spolupráca, pri ktorej len tak nalepíte logo na nový produkt," hovorí Alex. "Našou motiváciou pre projekt bolo prekonať samých seba a zlepšiť naše procesy." To zahŕňalo analýzu každého kroku výrobnej cesty – od výroby a materiálov až po prepravu a logistiku – a potom posúvanie hraníc s cieľom nájsť lepšie spôsoby, ako robiť veci.

Hotová čiapka je elegantný čierny dizajn s len krátkym kývnutím na DHL prostredníctvom červeno-žltého pruhovaného, nastaviteľného remienka vzadu. "Zaujímavý príbeh je súčet všetkých komponentov, ktoré sa do toho dostali," vysvetľuje Alex.

Každý detail čiapky bol skutočne svedomito navrhnutý. 67 % výrobkov je vyrobených z recyklovaného plastového odpadu vrátane Seaqual, inovatívneho materiálu upcyklovaného z plastov vyčistených z oceánov. Výroba bola presunutá do Estónska, aby sa skrátila vzdialenosť od Portugalska, odkiaľ sa látka získava – rozhodnutie, ktoré pomohlo podniku znížiť emisie z dopravy o 80,5%.

Mäkký tvar vrchnákov umožňuje ich zabalenie do menších prepravných škatúľ, čo šetrí miesto počas prepravy, zatiaľ čo každý z nich je sprevádzaný tvrdým, opakovane použiteľným puzdrom, ktoré ho chráni a predlžuje jeho životnosť. Bolo vyrobených iba 200 týchto jedinečných čiapok, ale ich odkaz je oveľa väčší – symbol toho, čo sa dá dosiahnuť, keď móda "spomalí".

"Naším primárnym cieľom bolo rozvíjať sa a rásť ako firma, ale tiež dúfame, že môžeme pozitívne ovplyvniť udržateľnosť iných značiek a spotrebiteľov," hovorí Alex.

Sebastian súhlasí a pridáva niekoľko záverečných slov o svojich osobných cieľoch: "Byť hrdý na značku a naše produkty, zostať verný našim vlastným hodnotám a byť súčasťou riešenia." S DHL sa to darí Varsity Headwear.