#PoradenstvoPreMaléPodniky

MyBudapester x DHL: Dodanie kvapky

8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
yellow and red DHL branded trainers

Čo sa stane, keď sa 80 rokov maloobchodu s luxusnou obuvou spojí s 50 rokmi logistickej dokonalosti? Špeciálna edícia, nevyhnutná spolupráca s topánkami Budapester x DHL, samozrejme! Hovorili sme s Matthiasom Nebusom, spoluzakladateľom spoločnosti MyBudapester.com, aby sme sa dozvedeli viac o tomto exkluzívnom prírastku do ich sortimentu a jeho radách pre malé podniky o podpore a využívaní partnerstiev značiek na dosiahnutie veľkosti.

Predstavujeme MyBudapester

"Môj partner Tomasz mal dobrý vzťah s majiteľom miestnych budapeštianskych Schuhestores – pánom Schläwickem – a tak sme sa ho jednoducho opýtali, či by sme mohli založiť internetový obchod pre Budapešť. Našťastie povedal áno! Už sme mali veľmi dobré znalosti (v) elektronickom obchode a vedeli sme, že Budapešť bola v posledných desaťročiach úspešná ako miestny hráč." 

"Potom, v auguste 2015, sme spustili mybudapester.com – boli sme prvým internetovým obchodom, ktorý sa zameral na luxusnú obuv pre mužov a ženy. Začali sme s obrovským výberom viac ako 2000 položiek od špičkových značiek ako Gucci, Balenciaga a Santoni."

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Začiatok príbehu tenisiek

Matthias a zvyšok budapeštianskeho tímu chceli urobiť svoj obchod zaujímavejším pre mileniálov a rozšíriť svoje podnikanie do zahraničia. Hoci neboli – a stále nie sú – obchodom s teniskami, chceli rozšíriť svoju ponuku, aby sa zviditeľnili v módnom obchode. Ale kto by mohol pomôcť? Našťastie mali niekoho na mysli.

"Mysleli sme si, že americká superhviezda ako Jason Derulo bude pre nás veľkou príležitosťou. Našťastie sme mali priateľa, ktorý pozná Jasona Derula – skontaktovali sme sa s ním a potom sme mu začali navrhovať jednu topánku...  s umelcom z Hamburgu." A čo sa týka konečného produktu? "Jason Derulo... Topánky sa mu páčili natoľko, že ich mal na sebe na pódiu a všade, kam cestoval."

Jason Derulo holding a microphone

"Myslite vo veľkom a ignorujte odporcov!"

Spolupráca s Hikmetom Sugoerom

Hikmet Sugoer nepotrebuje predstavovať tých, ktorí sú v hre s teniskami. Od jeho nedávnej práce na SONRA Proto "Wildcats" až po ASICS Gel-Lyte III "The Sun" v roku 2008, jeho práca je legendárna v oblasti obuvi. Takže, keď sa Budapester rozhodol vydať limitované vydanie v spolupráci s DHL, bol len jeden muž, na ktorého sa obrátili.

"Pre mňa je Hikmet ikonou v nemeckej teniskovej kultúre. Spolupracoval s najväčšími značkami v odbore, ako sú Adidas a Puma, a má neuveriteľné know-how, takže bolo správne, že sme sa s ním spojili. Navyše je to naozaj dobrý človek," hovorí Matthias. "Samozrejme, že sme chceli pre tento projekt spolupracovať s tými najlepšími.  Hikmet pozná hru a má neuveriteľný zmysel pre vysokú kvalitu a dizajn."

Ako sa k nemu teda Budapešť priblížila? "(Hikmet ) nikdy nespolupracoval s luxusnou značkou ako je Budapešť – preto sme sa s ním chceli stretnúť. Bol som na akcii Puma SONRA a ukázal som mu topánky Jasona Derula. Povedal: "Hej, blázni! To, čo ste urobili, sa mi páči! Urobme niečo spoločne." A to bol začiatok."

DHL 1

Jeho výtvor – DHL 1 – nie je ničím iným ako veľkolepým – nielenže oslavuje 50-ročnú históriu DHL, ale tiež kývne do budúcnosti tým, že vstúpi do sveta udržateľného luxusného tovaru. Použitím ikonickej červenej tašky, ktorú DHL používa na pomoc pri poskytovaní život zachraňujúceho tovaru v krízových oblastiach, ako špičky topánky, a obsahujúcej kovové štítky na topánky AviationTag, vytvorené z častí uzemnených transportných lietadiel DHL (úvod neurobil nikto iný ako Marcus Reckling,  generálny riaditeľ DHL Express), bola stratégia vývoja produktu spoluprácou v pravom zmysle slova. "Cieľom je ukázať, že Luxus môže byť tiež udržateľný," hovorí Matthias. "Pre nás je to jeden z najvzrušujúcejších projektov, aké sme kedy mali."

Ako si MSP našiel partnera v globálnej značke

Šanca spolupracovať s DHL Express bola jednou z tých, na ktoré Budapester skočil. S expanziou do Pekingu v auguste a elektronickým butikom pre čínsky trh, ktorý bude nasledovať, chceli mať vplyv v globálnom meradle - takže, kto lepší ako DHL?"DHL nie je len jednou z najväčších globálnych spoločností, ale aj jednou z najrýchlejších, pokiaľ ide o dodávky, kreativitu a rozhodnutia, " dodáva Matthias.

A nie je to ani o peniazoch. S obmedzeným počtom 300 párov, ktoré sú k dispozícii, je táto spolupráca viac o expozícii ako o čomkoľvek inom. "Nie vždy je to o zisku.  Páči sa mi expozícia... najmä keď pracujete s gigantom ako DHL - to je niečo, čo nerobíte každý deň ...  Som si celkom istý, že topánky sa vypredajú za pár sekúnd, takže musím myslieť väčšie. Chceme vytvoriť niečo, čo bude väčšie ako vaša priemerná topánka. Veľa humbuku a mediálneho pokrytia a rozruch medzi sneakerheadmi a milovníkmi topánok na celom svete by boli perfektné!"

Je spolupráca dôležitá pre MSP? "Je to prospešné pre oboch partnerov a vždy je zábavné sledovať, ako iné spoločnosti robia svoju prácu... Matthias dodáva, že umožňuje malým obchodným partnerom a malým a stredným podnikom využívať silu a znalosti väčšej spoločnosti na rast – a že väčšia spoločnosť by sa mohla sama naučiť niekoľko vecí. A riziká? Žiadne, naozaj. V tomto prípade iba to, že môžu potrebovať väčšiu bezpečnosť pri spustení. 

Takže, pokiaľ ide o spoluprácu, ako Budapešť pristupuje k ľuďom? "Ak máme nápad a nájdeme spoločnosť, o ktorej si myslíme, že by bola vhodná pre tento projekt, väčšinou ju jednoducho oslovím – buď im zavolám, pošlem e-mail alebo správu cez LinkedIn." Matejovi sa zdá, že nemá čo stratiť, a všetko, čo získať, od oslovenia tých, o ktorých si myslia, že sú vhodní.

Yellow and red DHL branded trainers and bag

Nielen nové partnerstvá, ale aj nové trhy

So spustením čínskeho e-butiku a kancelárie v Pekingu Matthias a jeho tím zvážili veľa úvah pri riadení úspešnej medzinárodnej expanzie. Keď sa ho pýtali na najdôležitejšiu vec, ktorú treba mať, mal jasno. Miestne znalosti.

"Vždy potrebujete miestneho. Či už je to Rakúsko alebo Austrália."

Preklad všetkého do angličtiny a čínštiny je len špičkou ľadovca. Pokiaľ ide o Čínu, Budapešť musela byť pripravená. "Aj keď ide o správu serverov, ako nemecká spoločnosť nie ste schopní byť kótovaní v Číne, keď nemáte server v Číne... " a dodáva, že " nie ste schopní spustiť (rýchlu) webovú stránku v Číne, pretože čas načítania bude jednoducho znížený vládou." 

Pre obuvnícky podnik, ktorý sa sťahuje do národa, existujú aj ľudskejšie úvahy. "Pokiaľ ide o Čínu... Veľkosti sú úplne odlišné, pretože normálne máme (máme) veľkosti od 35... Ale Číňania potrebujú 33. To je to, čo musíte mať. Ak ho nemáte, nemôžete tam ísť žiť."

A to neplatí len pre Čínu – Matthias zistil, že rozdiely existujú po celom svete. Či už ide o samotné popisy produktov, ceny alebo dokonca to, čo robí konkurencia - nehovoriac o doprave - musíte byť naladení na miestnu scénu. Ale to je miesto, kde je podľa Matthiasa DHL lepšie vybavená ako ktokoľvek iný - a "... Z nášho pohľadu neexistuje žiadny iný logistický partner, s ktorým by sme chceli spolupracovať." Pozrite si našich podrobných sprievodcov elektronickým obchodom pre jednotlivé krajiny, kde nájdete informácie o globálnom obchode.

Globálna prepravná stratégia

Pred partnerstvom s DHL Express má Matthias jasno v tom, čo bolo pre Budapešť najväčším problémom: "Preprava globálne. Mali sme obrovské problémy s dodacou lehotou do krajín mimo EÚ, ako sú USA a Čína. Niekedy trvalo viac ako tri týždne, kým bol balík doručený." Teraz, s DHL po ich boku, sa príbeh trochu zmenil. "Dnes dostávame spätnú väzbu napríklad od zákazníkov z Los Angeles.  Zavolajú nám dva dni po objednaní položky a pýtajú sa nás, či sme blázni, ako je možné, že môžeme byť rýchlejší ako chlapci v Amerike."

Ako teda DHL Express zlepšil ponuku elektronického obchodu v Budapešti? No, všetko je v dodávke a našťastie DHL Express vie niečo o medzinárodnom obchode a globálnej preprave. Account manažér DHL radil pri nastavovaní medzinárodných platieb a nákupných košíkov a zlepšil oznámenia o doručení. "Malé informácie ako... Pri objednávke teraz dostanete (balíček) zajtra o 15:00, napríklad – informácie, ktoré potrebujete... Integrovali sme ho na stránku a poskytuje veľkú podporu (v predaji)." 

A čo webová stránka Healthcheck? Pomohlo to? Po jeho spustení Matthias teraz poznamenáva, že "80% až 95% všetkých problémov je hotových, a pokiaľ ide o krajiny mimo EÚ, pracujeme na tom. Teraz sme prvý internetový obchod, ktorý do ceny začlenil clá a dane a expresnú dopravu. Takže pre zákazníka neexistuje žiadna iná platba a stále sme lacnejší ako naša konkurencia."

Namáčanie prsta v teniskovej scéne

Zdá sa, že ide o skokovú zmenu pre spoločnosť, tak prečo tenisky? "Ako som povedal, nie sme obchod s teniskami a pre nás je teraz skutočne cieľom dostať sa (mileniáli), pretože humbuk je taký veľký... Myslím, že bude iný ako ostatné luxusné internetové obchody." A pre DHL 1? "... stredobodom pozornosti je samozrejme celá komunita tenisiek, kde máte skvelé účty na Instagrame ako HYPEBEAST alebo Highsnobiety, alebo  Sneakers Magazine - ktorý má viac ako milión sledovateľov, jeden z najväčších časopisov na svete z Austrálie. Dnes nám napísali, že nám pomôžu propagovať v Austrálii a táto myšlienka sa im veľmi páči."

Pokiaľ ide o ďalších influencerov, Matthias má zoradených niekoľko mien - a objavia sa v exkluzívnom promo videu, ktoré spadne tesne predtým, ako topánky. "Modelka Mefyou, módna blogerka Dajana, breakdancer Gong Bao... Naším cieľom je ukázať, že máme globálny tím ľudí z celého sveta." 

press release screenshot

Propagovanie DHL 1 vo svete

Co-branding marketing môže byť zložitá vec, ale v tomto prípade je to všetko o upútavke. "Je to veľmi detailná obuv – čo je viac pre hlavy tenisiek na svete.  Žiadne rozprávanie, nič, vo videu máte len troch influencerov , podrobnosti o topánke a skutočne emotívny film."

Aby sme to podporili, Budapešť má toho veľa. "Vytvorili sme všetku reklamu pre Facebook, Instagram, GoogleAds a ďalšie kanály... a bannery na našej domovskej stránke, aby sa každý používateľ zapojil do tohto projektu. Snažíme sa urobiť takmer všetko, čo je v našich silách, aby táto kampaň (bežala) naozaj dobre.  Všetko sme samozrejme preložili do angličtiny a tiež do čínštiny. A áno, všetko (to) je možné, samozrejme informačné bulletiny. Budeme posielať informácie všetkým našim zákazníkom (a) máme špeciálnu spoluprácu s našimi partnermi, ktorí budú presmerovaní na naše stránky."

A nie je to len digitálna kampaň – ani zďaleka. "Začali sme dávať aj niekoľko jednoduchých malých nálepiek na naše obaly ... 50 rokov (z) DHL, topánka a dátum vydania, nič iné. Keď vidíte chlapíka, ktorý tu vyzdvihuje balíky, a máte stovky balíkov so všetkými nálepkami na boku, myslíme si, že to uvidí veľa ľudí – keď to ten chlapík prinesie do centra DHL, a potom to pôjde po celom svete. Existuje toľko spojení, ktoré môžeme dosiahnuť s 10 000 alebo 20 000 nálepkami – možno 100 až 200 000 ľudí, ktorí to uvidia." 

Po šiestich mesiacoch úsilia a dvadsaťčlennom tíme pracujúcom na projekte je úroveň vzrušenia vysoká. A je tu najmä jedna spolupráca, ktorú chce Matthias a jeho tím napodobniť humbuk – BVG x Adidas '2019 ticket-shoe. "Video som videl mnohokrát.  Hovoril som o tom s Hikmetom, čo môžeme urobiť lepšie. Je to len... berlínska spoločnosť BVG, áno – ale video a všetok marketing, dokonca aj Guardian, New York Times, každý o tom písal článok. Bolo to šialené...  zakaždým, keď vidím video, dostanem zimomriavky, pretože ako môže byť vplyv takejto spolupráce taký veľký? Za takúto reklamu nemôžete platiť."