#NovinkyAPostřehy

Jak podnikat v těch nejnáročnějších podmínkách

Khulud Halaby
Khulud Halaby
Country Manager, DHL Express Syria
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
aerial view of Syrian town

Pro většinu z nás je nemožné si představit život ve válce. Ale v Sýrii – zemi, která byla až do roku 2011 moderním a prosperujícím příběhem úspěchu na Blízkém východě – je válka životním faktem.

Syrská občanská válka roztrhala zemi na kusy. Rodiny byly zničeny, domovy opuštěny. Ale pro mnohé život stále pokračuje. Syrské hlavní město Damašek na jihu poblíž hranic s Libanonem a Izraelem vykazuje křehké známky návratu k normálnímu životu.

Budovy jsou stále v troskách, mnoho jeho občanů odešlo, ale většina se snaží pokračovat ve svých životech. Chodí do práce, navštěvují kavárny a v noci vyrážejí do barů. Školy jsou otevřené. Obchody mají stále zákazníky. A podniky jako DHL Express Syria pokračují v chodu.  V tomto článku zjistíme, jak to zůstalo v podnikání, navzdory občanské válce.

Image showing discover app on a mobile screen

Přihlaste se k odběru newsletteru Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

DHL Express a boj o pokračování

Podniky hrají důležitou roli v zemi rozpolcené válkou. Práce a příjem jsou životně důležité pro udržení určitého smyslu pro účel a normálnost. Smysl pro zodpovědnost vás udržuje v chodu," říká Khulud Halaby, který je od poloviny roku 1990 country manažerem DHL Express v Sýrii. Viděla změny z první ruky.  "Před válkou syrská ekonomika v letech 2000 až 2011 zrychlovala nahoru neuvěřitelným tempem," říká Halaby. "Pak přišla válka a zničila to.  Ztratili jsme generaci. Některé děti si nepamatují dobu před válkou."  Samozřejmě, mnoho podniků muselo zavřít nebo opustit Sýrii. "Naši konkurenti opustili Sýrii. Ale DHL pokračovala dál – udržovala nás to naživu. Udrželo nás to součástí sítě, napojené na organizaci."

Group photo of DHL executives in Syria

Existuje "průměrný den" pro DHL Express Sýrie?

"V "normálním pracovním dni" cestuji mezi naší dočasnou venkovskou kanceláří v Damašku a kterýmkoli z 12 míst ve státě Damašek, což je obrovská oblast, kterou je třeba pokrýt."

"Silniční doprava je nyní obtížná kvůli velkému počtu bezpečnostních kontrol a dopravním zácpám. Cesta po městě, která dříve trvala 15 minut, nyní trvá hodinu a půl. Přemístili jsme naše operace na letišti v Sýrii (SCO) – IT, pozemní operace a služby zákazníkům –  do města Damašek. Začalo to být prostě příliš nebezpečné. Odstřelovači stříleli na vozidla. Nyní jsou silnice opět bezpečné, rehabilitujeme náš plán SCO vrátit se zpět. Ve skutečnosti expandujeme."

Příběhy o statečnosti

Syrský tým DHL Express je hrdý na to, že je multikulturní. "V DHL nezáleží na tom, odkud jste, na barvě vaší kůže, na vašem náboženství, na tom, jakého boha následujete. Jsem hrdý na to, že můžeme říci, že máme sunnitské muslimy, šíitské muslimy, alávity, súfisty, římské katolíky, křesťanské ortodoxní, protestanty, židovské Syřany, Kurdy a Charky, kteří všichni pracují společně."  Ale syrská pobočka DHL Express je také plná odvážných jedinců. Jeden zaměstnanec pracující v Aleppu prokázal takovou statečnost, že si v DHL získal celosvětový obdiv a není překvapením, že se mu dostalo celosvětového uznání jako Zaměstnanec roku.

children carrying boxes

Poskytování pomoci, dodávání naděje

Křehká vnitrostátní situace znamená, že DHL Express doručuje převážně mezinárodně do a ze Sýrie, přičemž vnitrostátní zásilky tvoří jen malé procento obchodů. "Naše zákaznická základna se drasticky změnila. Naši firemní zákazníci většinou zmizeli. Syrská ekonomika byla válkou ochromena."

Dnes společnost DHL Express v Sýrii převzala novou roli: poskytovat pomoc syrskému lidu, který ji nejvíce potřebuje. DHL spolupracuje s různými humanitárními organizacemi OSN na získávání pomoci po celé zemi, letecky nebo po silnici. "Světový potravinový program OSN nám dodává 50kg pytle cukru, rýže a dalších nezbytností pro přebalení do rodinných tašek a připraví kartonovou krabici včetně několika základních potravin, které budou doručeny prostřednictvím nevládních organizací nejpotřebnějším rodinám."

Toyota truck on the road

Další kroky

Nikdo neví, co se stane dál, ale některé části Sýrie vykazují známky obnoveného míru, který by mohl vést k oživení. Khulud věří, že syrský komunitní duch tomu pomůže: "Syřané mají velmi silný smysl pro péči o rodinu a sousedy. DHL Express expanduje v zemi, navzdory stínu pokračující občanské války. Ať se stane cokoli, DHL Express se bude i nadále starat o své zaměstnance a pomáhat, kdykoli to bude možné, aby získala nezbytnou pomoc těm, kteří ji potřebují."

Navzdory všemu, co se v Sýrii stalo, Khulud – který žil a studoval ve Francii 18 let – věří v syrský lid a syrskou kulturu. "Už bych v Evropě nežil. Život tady, v Sýrii, je mnohem jednodušší, mnohem hezčí, lidé jsou tak starostliví. 

Khuludovy tipy pro podnikání pod tlakem

Khulud Halaby má na starosti DHL Express v Sýrii více než 25 let, takže zná syrskou podnikatelskou mentalitu, jak udržet podnikání v chodu, i když se ekonomika rozpadla a kapitál vyschnul.

Zde je jejích pět tipů pro obchodní úspěch:

1. Poznejte své limity

"Nikdo a žádný tým nemůže být odborníkem na všechno. Zjistěte názor ostatních; Život každého je jiná zkušenost," říká Khulud. Zavolejte odborníky, interní nebo externí. A založte své náborové úsilí na dovednostech, které nemáte. Zaměstnejte lidi, kteří jsou znalejší než vy, abyste vy osobně a váš tým mohli těžit z jejich přínosů a jít nahoru a zlepšovat se. 

2. Starejte se o své lidi

"Vaši lidé jsou duší vašeho podnikání. Tady v Sýrii je inflace závratně vysoká, takže pravidelně zvyšujeme platy – nikdo nemusí žádat o zvýšení platů. Děláme vše, co je v našich silách; Od týmových společenských akcí až po pomoc při hledání bydlení a nabídku vlastního lokálního ubytování. Účastníme se všech mezinárodních akcí DHL Express: Regionální fotbalová soutěž, Týden zdraví, Týden ocenění ... Seznam pokračuje.

Syria employees

3. Sledujte své zákazníky

"Před válkou činily naše ad hoc tržby přibližně 40 % našeho byznysu, dnes je to 70 % – podniky zavřely. Změnil se mix práce. Nyní, když se válka uklidňuje a rekonstrukce je na obzoru, doufáme, že některé podniky znovu otevřou. Klíčem je pochopit nové potřeby vašich nových zákazníků a odpovídajícím způsobem se přizpůsobit, zejména tomu, že spolunabíječky vzkvétaly za neuvěřitelně nízkou cenu. Válka učinila prvek "expresu" méně cenným.  

4. Nikdy se nebojte zlepšení

 "V roce 2012 to s podniky začalo jít z kopce a my jsme zjistili, že máme volný čas po ruce." Součástí Khuludovy reakce bylo vyčlenění na další týmový výcvik. "Mluvili jsme o time managementu, obecném managementu, základních pravidlech sebezdokonalování a dalších důležitých tématech. Všichni zaměstnanci byli zahrnuti od kurýrů až po vrcholové manažery. Nikdy nevíte, kdo bude vaším příštím manažerem. Všichni to milovali, brali to vážně a pokračovali v trendu sebezdokonalování i po ukončení tréninků. Dobrý manažer by měl být mentorem a učitelem: Jste stejně dobří jako lidé, které zaměstnáváte."