#b2bPoradenstvo

Ako čo najlepšie využiť B2B trhy

Rick Davis
Rick Davis
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
2 people looking at screen

B2B e-commerce v posledných rokoch rýchlo rástol a otvára nové predajné kanály - vrátane B2B trhov. Sú však niečo, čo by ste mali zvážiť ako súčasť svojho podnikateľského plánu elektronického obchodu? Čítajte ďalej a dozviete sa potenciálne výhody týchto služieb - a riziká, o ktorých by ste mali vedieť.

B2B e-commerce: vaša veľká príležitosť

V roku 2020 ročné medzipodnikové nákupy presiahli 100 TR1 USD. Z toho iba 12 USD boli online transakcie2, ale zmena prichádza - a rýchlo.  

Tradičné metódy B2B operácií – od predaja až po interakciu so zákazníkmi; od plnenia až po doručenie objednávok – sa digitalizujú, poháňané pandémiou a novým prílevom mileniálov v rozhodovacích úlohách, ktorí hľadajú obchodné interakcie viac zosúladené s ich skúsenosťami s B2C. V skutočnosti 64% B2B kupujúcich teraz kladie väčší dôraz na skúsenosti ako na cenu, zatiaľ čo 86% kupujúcich je ochotných zaplatiť viac za lepšiu skúsenosť3. Takže si naozaj môžete dovoliť neinvestovať do svojich kanálov elektronického obchodu?

man holding mobile phone and card

Vaša B2B e-commerce platforma 

Pokrok v B2B e-commerce softvéri znamená, že nikdy nebolo jednoduchšie vybudovať vysoko kvalitnú a užívateľsky prívetivú platformu. Môžete ponúknuť svoje webové stránky vo viacerých jazykoch a zahrnúť výkonný vyhľadávač , podrobné popisy produktov, interaktívnu podporu, videá s návodmi a viaceré možnosti platby. V skutočnosti všetky funkcie, ktoré zákazníci očakávajú od webových stránok B2C. To ušetrí vášmu podniku čas a peniaze a zároveň zvýši predaj. 

Aj keď nie sú náhradou  za vaše webové stránky elektronického obchodu, B2B trhy by mohli stáť za zváženie ako užitočný doplnok k vašim predajným kanálom. 

hands holding puzzle

Čo je to B2B trhovisko?

Jedným z mnohých digitálnych B2B predajných kanálov, ktoré sa otvárajú vášmu podnikaniu, je B2B trh. Tento typ platformy elektronického obchodu spája firemných predajcov a kupujúcich. Predajcami môžu byť veľkoobchodníci, výrobcovia, dodávatelia a značky, ktoré predávajú hotové a polotovary, diely, suroviny a služby iným podnikom - v objeme. To znamená, že dynamika predaja B2B trhu je odlišná od B2C:

B2B trhoviská - správny predajný kanál pre vaše podnikanie?

Pre dodávateľov sa B2B trhy môžu zdať príťažlivé. MSP s obmedzenými rozpočtami na marketing majú prístup k širokej zákazníckej základni a zvýšenému hromadnému predaju. Pre zákazníkov je to pohodlie, že nemusia preverovať a riadiť množstvo dodávateľov.

Sú tu však aj problémy. B2B transakcie majú tendenciu zahŕňať vyššie priemerné hodnoty objednávok. V dôsledku toho sú stávky oveľa vyššie - jediná zlá transakcia sa môže zle odraziť na dodávateľovi. B2B podniky, ktoré chcú integrovať trhy do svojej stratégie elektronického obchodu, budú musieť starostlivo zvážiť výhody v porovnaní s rizikami, ktoré sú s tým spojené. Môžete radšej investovať svoj čas a peniaze do vlastnej webovej stránky elektronického obchodu - od digitalizácie celého katalógu produktov až po integráciu výkonného vyhľadávača, ktorý pomôže zákazníkom mať lepšie cesta k nákupu. 

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

 • Fortnightly insights, tips and free assets
 • We never share your data
 • Shape a global audience for your business
 • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Zdroj: https://www.digitaldoughnut.com/articles/2020/october-2020/10-best-global-b2b-e-commerce-websites

Čo by predajcovia mali hľadať na B2B trhu

Je zrejmé, že každý trh by vám mal poskytnúť príležitosť na rast hromadného predaja aj vašej siete. Pre MSP s obmedzeným rozpočtom by vám tiež malo umožniť znížiť množstvo času a peňazí vynaložených na aktualizáciu katalógov alebo speňaženie marketingových kanálov. Je tiež dôležité, aby vám váš trh umožnil spojiť sa a konverzovať priamo s kupujúcimi - vlastníte obchodné vzťahy - a využívať automatizované riešenia, ktoré šetria čas strávený zhromažďovaním potenciálnych zákazníkov a objednávok prostredníctvom e-mailu alebo telefónu.

 • Začnite s platobným modelom, ktorý si môžete dovoliť - B2B trh, ktorý ponúka nízkonákladovú základňu - aspoň na začiatok:
  - Modely založené na províziách účtujú percento provízie z každej objednávky, ktorú dostanete.
  - Modely založené na predplatnom vám účtujú členský poplatok, ktorý môže zahŕňať aj služby, ako je správa účtu, reklama a logistická podpora.
  - Modely založené na poplatkoch za uvedenie účtujú dodatočný poplatok za každý produkt, ktorý uvediete.
 • Nájdite jednoduché a ľahko použiteľné rozhranie, ktoré považujete za intuitívne - chcete čo najskôr začať pracovať a netráviť hodiny tým, že sa snažíte prísť na to, ako nahrať informácie o produktoch a firme.
 • Skontrolujte celý rad funkcií predajcu, ktoré vás udržia pod kontrolou – napríklad softvér na správu produktov a CRM (marketing vzťahov so zákazníkmi), prepravné nástroje a možnosti platby. 
pencils in a holder

Predaj priamo

Samozrejme, B2B trhy nebudú vhodné pre každú firmu, a to je miesto, kde je investícia do vašej vlastnej webovej stránky elektronického obchodu nevyhnutnosťou. Ak si uvedomíte, že 38% B2B zákazníkov uviedlo, že možnosť zadávať objednávky prostredníctvom online predajného portálu je ich hlavným kritériom pri výbere nového dodávateľa4, môžete si naozaj dovoliť ho nemať?

Či už máte webovú stránku elektronického obchodu, ktorá potrebuje inováciu, alebo začínate od nuly, naša exkluzívna biela kniha, The Ultimate B2B E-commerce Guide,  pomôže vašej firme orientovať sa v digitálnej revolúcii B2B a optimalizovať každú novú predajnú príležitosť. Stiahnite si ho teraz. 

1. Stredná, máj 2020

2. Alibaba, august 2020

3. Qualtrics, 2018

4. Sana, 2019